Κύπρος Αγια Ναπα

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλησπερα, θα ήθελα τη γνώμη σας. Συζητάμε τον Ιούνιο να πάμε για μια εβδομάδα στην Αγια Ναπα, μιας που εκεί θα είναι για δουλειές φιλικό μας ζευγάρι. Η ερώτηση μου είναι η εξής; Δεδομένου ότι έχουμε καβατζαρει τα σαράντα, μήπως αυτό το μέρος δεν είναι για εμάς; Ισχύει ότι το μέρος είναι τόπος προορισμού νεαρών Βρετανών, με ότι αυτό συνεπάγεται;
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
καλησπέρα !! Είμαι απο Κύπρο μπορώ να σου πω ότι θέλεις!! Αν είσται party animal θα περάσετε υπέροχα!! Ισχύει αυτό που έγραψες και όχι μόνο Βρετανών αλλά και Ρώσων και όλου του Σκανδιναβικού μπλόκ .... Έχει τέλειες παραλίες ωραία μπαράκια και για πιο μεγάλες ηλικίες.. επίσης ακριβώς δίπλα 5km περίπου είναι ο Πρωταράς που είναι εξίσου υπέροχα απλά πιο ήσυχα.. και για να με καταλάβεις καλύτερα στον Πρωταρά πάω με την οικογεννειά μου και την κοπέλα μου στην Αγια Ναπα με τα φιλαράκια μου για πιο έξαλες καταστάσεις.... Εγώ θα σου πρότεινα να πας και θα περάσετε υπέροχα τώρα αν δεν σου αρέσουνε τα κλαπ και τα μπαράκια και γενικά ο θόρυβος απλά φρόντισε εκεί που θα μεινετε να είναι μακριά απο αυτά ..... οτι αλλο θελεις να μάθεις απλά ρώτα!! :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Πιστεύω θα περάσετε τέλεια στην Αγία Νάπα, δεν είναι τόσο έξαλα όσο ακούγετε, έχει και πιο light επιλογές για ζευγάρια. Πολύ καλή επιλογή για καλοκαίρι..
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
είμαι και γω από Κύπρο. σίγουρα η Αγία Νάπα φημίζεται και είναι αλήθεια για την νυχτερινή ζωή. αλλά εξαρτάται από σας αν το θέλετε αυτό. εννοώ δεν χρειάζεται να είστε όλη μέρα στην περιοχή που είναι τα clubs και τα μπαράκια. έχει και ήσυχους δρόμους που θα είστε πιο χαλαροί. συμφωνω για όσα έγραψε ο misha19. υπάρχει και ο πρωταράς που είναι πιο ησυχα. στην Αγία νάπα και πρωταρά έχει τις ωραιότερες παραλίες του νησιου. θα περάσετε φανταστικά. είμαι και γω στην διαθεση σας για ότι άλλο θέλετε να μάθετε.
 

GStraveller

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Εγώ θεωρώ οτι η Αγ.Νάπα δεν έχει να αναδείξει κάτι αξιόλογο..(φαγητό,θάλασσα,κόσμο..)
Κιτς club με τους "κλασσικούς" βόρειους τουρίστες να κανουν τις τρέλες τους μακρυά απ τη μαμά είναι το κυρίως θέμα!
Απ την αλλη πλευρά ο Πορταράς ειναι μια παραλία αρεστή κυρίως στους Κύπριους.
Ξενοδοχεία στη σειρά σε μια σχετικά καλή παραλία (καλή για τα λεγόμενα της Κύπρου) με beach bars και ξαπλώστρες.
Ωραία θέα έχει το Cavo Greco!

Πάντως επειδή η Κύπρος ειναι μικρή προτείνω να την γυρισετε νοικιάζοντας ενα αυτοκίνητο.
Προσωπικά θεωρώ όμορφο τον Ακαμμα για κατασκήνωση και μπάνιο. Άγριο τοπίο και ησυχία!
Η Λεμμεσός ειναι ωραία και γραφική καθώς τα χωριά Λεύκαρα, Δρούσια, Πλατανιστάσα και η διαδρομή προς το Τρόοδος. Το φαγητό σ αυτά τα χωριά αξίζει το φαγητό στα μικρά ταβερνάκια..
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Εγώ θεωρώ οτι η Αγ.Νάπα δεν έχει να αναδείξει κάτι αξιόλογο..(φαγητό,θάλασσα,κόσμο..)
????? τι εννοεις τώρα?? και θάλασσα τέλεια έχει και φαγητό!
Πάντως επειδή η Κύπρος ειναι μικρή προτείνω να την γυρισετε νοικιάζοντας ενα αυτοκίνητο.
εδώ συμφωνώ με το αυτοκίνητο μπορείτε να πάτε σε πολύ όμορφα μέρη χωρίς κόσμο....
Προσωπικά θεωρώ όμορφο τον Ακαμμα για κατασκήνωση και μπάνιο. Άγριο τοπίο και ησυχία!
ο Ακαμμας είναι 2μιση ώρες μακρία απο την Αγια Ναπα! Είναι η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να κάνει κανείς στην ελεύθερη Κύπρο!! Οπόταν αν και υπέροχα δεν το συνιστώ...
Περιμένουμε να μας πεις τι ακριβώς θελετε να κάνετε στο νησί για να βοηθήσουμε πιο ουσιαστικά
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ πήγα το περασμένο καλοκαίρι δύο τριήμερα στην Αγία Ναπά και η εντύπωση που μου άφησε είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω: "έξαλλοι" νέοι/νέες, από Αγγλία (κυρίως), Ρωσία, Ισραήλ, Σκανδιναβία, κτλ, που απλά πάνε για ξεσάλωμα (ό,τι συνεπάγεται αυτό).
Είναι όπως κάτι μέρη στην Ελλάδα (Μάλια, κτλ) που βλέπεις σε τηλεοπτικές ανταποκρίσεις ή που έχεις πάει και δει από κοντά, οπότε καταλαβαίνεις πώς περίπου θα είναι και εκεί.

Συμφωνώ ότι παραδίπλα αξίζει να πας (και να μείνεις, γιατί όχι) στον Πρωταρά. Μη ξεχάσετε να πάτε σε μία απίστευτη παραλία που πήγα (μ την είχε προτείνει ένας ντόπιος): Κώνος!!! Είναι στο δρόμο προς Πρωταρά [καλά το θυμάμαι, misha19? :)]

Κατα τα άλλα, ναι, μία εναλλακτική είναι να γυρίσετε το νησί. σε 4-5 ημέρες πας σε όλες τις βασικές πόλεις του νησιού (Λάρνακα, Λεμεσός, Πάφος), άντε και Λευκωσία (αν και καλοκαίρι με τη ζέστη δεν λέει και πολύ) και παίρνεις μία ωραία γεύση από Κύπρο.

Εγώ, προσωπικά, θα έκανα το τελευταίο. Δηλαδή, αν πάτε για τόσες ημέρες, γυρίστε και δείτε λίγο το νησί. Πολύ απλά, γιατί προσωπικά δεν έχω σκοπό να ξαναπάω, δεν με ξετρέλανε σα μέρος. Την Κύπρο γενικά τη θεωρώ κάπως... άσχημη χώρα (συγγνώμη φίλοι μου Κύπριοι και Κύπριες!).
Σίγουρα τη Λευκωσία (μαζί με Σόφια) τη θεωρώ από τις πιο "άσχημες" και χωρίς προσωπικότητα πόλεις που έχω επισκεφθεί ποτέ!

Οκ, κάπου εδώ ας σταματήσω να τα... χώνω στο νησί της Αφροδίτης, γιατί αν συνεχίσω με τα αρνητικά δε θα τελειώσω.

Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να γυρίσετε το νησί και να μην περιοριστείτε μόνο στην Αγία Νάπα. Εκτός και αν, παρά τα... άντα σας, γουστάρετε τόσο πολύ με το nightlife της περιοχής!

Και κάτι τελευταίο: οι Κύπριοι δεν πάνε Αγία Νάπα, αλλά Πρωταρά, Λεμεσσό, και αλλού. Αυτό, ίσως, λέει πολλά για το μέρος ;)
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Οι Κύπριοι πάνε Αγια Νάπα !!!! Η Κύπρος είναι υπέροχη κάνε με add στο FB να σου δείξω φωτογραφίες να μην πιστεύεις απλά ότι είμαι Κύπρο!! Απλα οι περισσότεροι δεν ξέρουνε που να πάνε... ναι σωστά είπες την παραλία!!
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Γεια σας κ από μένα!Σκεφτόμαστε τον Οκτώβρη (μιας κ τότε έχει άδεια ο συζυγος)να πάμε Κύπρο κ συγκεκριμένα Αγια Ναπα.Για πέστε μου σας παρακαλώ πως είναι ο καιρός τον Οκτώβρη κ αξίζει να μείνουμε εκεί ή κάπου αλλού?Δεν νομίζω να έχουμε αμάξι κ θα είμαστε με την μικρή μας 14 μηνών.Θελουμε ξενοδοχείο διπλα σε παραλία κ ωραία περατζαδα κοντά μας για βόλτες το βράδυ
 

Petrou.A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σας κ από μένα!Σκεφτόμαστε τον Οκτώβρη (μιας κ τότε έχει άδεια ο συζυγος)να πάμε Κύπρο κ συγκεκριμένα Αγια Ναπα.Για πέστε μου σας παρακαλώ πως είναι ο καιρός τον Οκτώβρη κ αξίζει να μείνουμε εκεί ή κάπου αλλού?Δεν νομίζω να έχουμε αμάξι κ θα είμαστε με την μικρή μας 14 μηνών.Θελουμε ξενοδοχείο διπλα σε παραλία κ ωραία περατζαδα κοντά μας για βόλτες το βράδυ
Για ποσες μερες θα πατε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom