Αλβανία Αγιοι Σαραντα-Αλβανια

KOSTASD9

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Βασικα δεν εχω ακομα πληροφοριες για αν εχει κοσμο απο αλλες χωρες γιατι αν εχει απο Σκανδιναβικες χωρες η απο Αγγλια,Τσεχια κ.λ. σιγουρα θα ειναι αλλιως,οικονομικα ειναι οκ.
 

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου
Για κανενα λογο δεν εχει τετοιο τουρισμο...πέρυσι εκει ήμουν τετοιο καιρο! Αν θες τετοιο τουρισμο κ φθηνα με 24 ωρες πάρτυ ,πας σανυ μπιτζ Βουλγαρία..απλα δεν εχει ωραια θαλασσα
 

KOSTASD9

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Το σκεφτομαι και για εκει πηγα πριν δυο χρονια αλλα ειναι μακρια.Ειχα παρει λεοφωριο απο Λαρισα και περασε απο πολλες πολεις και ηταν κουραστικο το ταξιδι κανενα 16ωρο..
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γειά σας.
Εν όψη πρωτομαγιάς και του 4ημέρου (30 Απριλίου απόγευμα και 1,2,3 Μαΐου) σκέφτομαι να πάρω το αμάξι και να πάω κάπου σχετικά κοντά και οικονομικά.
Αλβανία δεν εχω πάει ποτέ και σκέφτομαι να επισκεφτώ τους Αγ.Σαράντα επειδή έχω ακουσει πως ειναι απο τις ομορφες περιοχές της χώρας κι επειδή έχει μεγάλη ελληνική κοινότητα (σημαντικό για μια πρώτη και διερευνητική επαφή με την χώρα).
Θα ξεκινήσω απο τον Βόλο και απο το google maps μου βγάζει διαδρομή μέσω Ιωαννίνων -> Κακαβιά -> Μεσοποτάμου -> Αγ. Σαράντα.
Δυστυχώς η διαδρομή μέχρι Ιωαννίνων δεν ειναι και ότι καλύτερο λόγω στροφών. Απο Ιωάννινα μέχρι Κακαβιά και απο Κακαβιά μέχρι Αγ. Σαράντα πως ειναι η δρόμος; Δύσκολος; Ασφαλής; Θέλει κάποια προσοχή;
Υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική διαδρομή;
Μέσω γνωστού άκουσα πως η διέλευση απο Σαγιάδα (Ηγουμενίτσα -> Σαγιάδα -> Konispol -> Αγ. Σαράντα) δεν έχει έλεγχο γιατί γίνεται απο Βόρια Ήπειρο που και καλά θεωρείται Ελλάδα (κάτι αντίστοιχο όταν πήγα Bitola - FYROM που κυριολεκτικά δεν υπήρχε συνοριακός έλεγχος, νομιζα πως πέρασα απο κλειστά διόδια). Ισχύει κάτι τέτοιο;

Τι άλλο πρέπει να προσέξω όσο θα βρίσκομαι στην χώρα;
Αξίζει για τις μέρες που θα έχω διαθέσιμες να περάσω κι απο Τίρανα (ή κάποια άλλη περιοχή που εχετε να μου προτείνετε);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Ήμουν μεταξύ Αγ. Σαράντα και Κωσταντινούπολης αλλα για την Πόλη/Τουρκία έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις για ταξίδι με ΙΧ και το άφησα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γειά σας.
ΥΓ: Ήμουν μεταξύ Αγ. Σαράντα και Κωσταντινούπολης αλλα για την Πόλη/Τουρκία έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις για ταξίδι με ΙΧ και το άφησα.
Μεταξύ Αγίων Σαράντα και Κωνσταντινούπολης ε δε θέλει κανένα ερώτημα...ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ!!!!!!!
Χειρότερος ο δρόμος για Κωσταντινούπολη από τους δρόμους της Αλβανίας;;;Ότι χειρότερο έχω ζήσει στη ζωή μου!
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν αναφέρομαι στη ποιότητα των δρόμων στην Κωσταντινουπολη όσο στην συμπεριφορά των οδηγών κ στο μποτιλιάρισμα εντός πόλης.

Αυτό όμως ειναι εκτός θέματος
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αυτό όμως ειναι εκτός θέματος
Απάντησα στο υστερόγραφο.Επίσης είδα στο προφίλ σου ''επόμενο ταξίδι'' Κωνσταντινούπολη και υπέθεσα ότι το είχες αποφασίσει για εκεί αρχικά και απλά ψάχνεις εναλλακτική γιατί αγχώνεσαι για τους δρόμους.Αν κατάλαβα λάθος συγχώρα με!
Και για να είμαι εντός θέματος,οι Αγ.Σαράντα όπως έχει αναφερθεί είναι μία άχρωμη τσιμεντούπολη όπου αν δεν πας για φθηνά ''μπάνια'' δε βρίσκω το λόγο να πάει κανείς αλλά αυτη είναι η προσωπική μου άποψη.
Οι δρόμοι της Αλβανίας σε γενικές γραμμές είναι απλά ανεκτοί σαν όδοστρωμα και αν πέσεις σε κίνηση με κάρα,τρακτέρ και μπλόκα πας με 40-60χλμ καροτσάκι,κοινώς δοκιμάζονται τα νεύρα σου!
Τα Τίρανα με καλές σχετικά κυκλοφοριακές συνθήκες απέχουν 300χλμ δλδ 4 ώρες τουλάχιστον οπότε το να ''περάσεις'' σαν έκφραση είναι ατυχής.Πρέπει να ανέβεις προς το κέντρο της Αλβανίας και δε το συστήνω για μονοήμερη,μια πλατεία όλη κι όλη!
Στην αρχή του τόπικ προτείνονται κάποια κοντινά αξιοθέατα,νομίζω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μέσω γνωστού άκουσα πως η διέλευση απο Σαγιάδα (Ηγουμενίτσα -> Σαγιάδα -> Konispol -> Αγ. Σαράντα) δεν έχει έλεγχο γιατί γίνεται απο Βόρια Ήπειρο που και καλά θεωρείται Ελλάδα (κάτι αντίστοιχο όταν πήγα Bitola - FYROM που κυριολεκτικά δεν υπήρχε συνοριακός έλεγχος, νομιζα πως πέρασα απο κλειστά διόδια). Ισχύει κάτι τέτοιο;
Απο ποιον θεωρειται Ελλαδα;
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
παιδια ξερει κανεις κανενα καλο τουριστικο πρακτορειο Γιαννενα που να πηγαινει Αγιους Σαραντα για διημερο ή κατι τετοιο? Απο Λαρισα δε βρισκω καποιο και θα ηθελα να παω μια βολτα Αγιους Σαραντα, αλλα με οργανωμενη εκδρομη. Στειλτε μου και σε pm αν ειναι διαφημιση. Ευχαριστω!
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Τελικα πηγα διημερο Αγιους Σαραντα και Αργυροκαστρο με οργανωμενη εκδρομη. Ευτυχως πετυχαμε ηλιοφανεια. Ηταν μια πολυ δυνατη και επιμορφωτικη εμπειρια.
Οι Αγιοι Σαραντα ειναι ενα τουριστικο θερετρο το οποιο το εχουν δομησει αναρχα μεν, με συγχρονα και καινουργια ξενοδοχεια δε, σε τιμες κατωτερες απο της Ελλαδας. Τα ξενοδοχεια πχ μπροστα στη θαλασσα ηταν σε πολυ κανονικες τιμες. Η ιδια η πολη αλλα και τα χωρια των γυρω περιοχων (Αλυκο, Βουρκος, Ριζα) εχουν παρα πολλους Ελληνες μειονοτικους και ολοι μιλουν ή καταλαβαινουν ελληνικα. Δυστυχως δεν επισκεφθηκα τον αρχαιο οικισμο Βουθρωτο για το οποια ακουσα πολυ καλα λογια. Σε εκεινη τη περιοχη βρισκεται και το ελληνικο χωριο Φοινικη που το 200 πΧ αποτελεσε την εδρα του Βασιλειου των Ηπειρωτων και το θεατρο που δεν εχουν αποκαλυψει ακομα ειναι 10πλασιο απο του Βουθρωτου, σωζονται δε ερειπια που μαλλον δεν ανασκαφθηκαν πληρως.
Το Αργυροκαστρο εχει τα γραφικο ιστορικο κεντρο με τις χαρακτηριστικες πετροκτιστες σκεπες (σαν τα Ζαγοροχωρια) και στο κεντρο της δεσποζει το καστρο της Αργυρους με υπεροχη θεα. Εδρα της αυτονομης Βορειας Ηπειρου το 1914. Απο το Αργυροκαστρο και προς τα νοτια απλωνεται ο μακροστενος καμπος της Δροπολης γεματος απο ελληνικα χωρια με κεφαλοχωρι τη Δερβιτσανη (που επισκεφτηκαμε). Σε ενα απο αυτα κοντα στα συνορα της Κακαβιας, το Βουλιαρατι, βρισκεται και ενα νεκροταφειο πεσοντων του πολεμου 40-41.
Στην Αλβανια μπηκαμε απο Σαγιαδες για να παμε Αγιους Σαραντα και βγηκαμε απο την Κακαβια. Για να περασουμε απο την επαρχια των Αγιων Σαραντα σε αυτην του Αργυροκαστρου διασχισαμε το δρομο Μεσοποταμου μεχρι Γεωργουτσατι. Ο δρομος εκει ηταν λιγο δυσκολος γιατι ουσιαστικα περασαμε το βουνο που τις χωριζει απο το χαμηλοτερο σημειο. Ειναι δε καταπρασινος και εχει και τις πηγες του ποταμου Μπιστριτσα που ειναι πανεμορφες και λεγονται το Μπλε Ματι (Syri i Kalter), ουτε σε αυτο πηγαμε γιατι ειπαν οτι ειναι λιγο δυσβατο και οι ηλικιες στην εκδρομη ποικιλαν.
Προκειται λοιπον για μια πολυ καλη εκδρομη που τη συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους για να δουνε πραγματα πολλων ενδιαφεροντων οπως τις μεγαλες διαφορες των 2 κρατων, εναλλακτικο φθηνο τουρισμο, τη μονη συμπαγη ελληνικη μειονοτητα διπλα στα συνορα, θαλασσα, πρασινο και προπαντως φθηνα.
 

PAS GIANNINA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα στον καφενε.
Φετος ειπαμε με τα φιλαρακια να παμε κανα 5ημερο διακοπες καπου κοντα και οικονομικά κι αφου στις παραλιες της Ηπείρου έχουμε παει 300 φορες οπως και Κερκυρα, Λευκαδα, επεσε ιδεα για Αγιους Σαραντα που ειναι και κοντα.
Υπάρχει καποιος που εχει παει, να μας πει την αποψη του.
Παραλίες , νυχτερινη ζωη και τιμες για ποτα και εστιατόρια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom