Αγιος Νικόλαος ή Ηράκλειο Κρήτης?

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
σχεδιάζω 1 εβδομάδα τον Αύγουστο στη ανατολική Κρήτη.θα ήθελα τη βοήθεια των φίλων κρητικών,και όχι μόνο,ως προς 2 ερωτήματα.
α)σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να μείνω?εγώ προσανατολίζομαι κατά Ελούντα μεριά...αλλά κρυφοκοιτάζω και προς Ιεράπετρα..
και μάλλον έχω μπερδευτεί ως προς αυτό..:roll:
β)σε 8 μέρες τι δεν πρέπει να χάσω κατά τη γνώμη σας???

άντε για βοηθήστε να ξεμπερδευτώ, γιατί όλα μου αρέσουν τόσο, που μπερδεύτηκα τελείως!!:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γεια σου Anel !
σου αρεσε η Κρήτη λοιπόν..
οκτώ μέρες θα ευχαριστηθείς.Η Ελούντα ειδικα΄αυτη την εποχή έχει πολύ τουρισμό..
θα επέλεγα άλλο σημείο πιο κεντρικό για να φαω ολο τον νομό με το κουτάλι..
δεν έχω κατι συγκεκριμένο να σου πω αλλα πιστεύω μέλη απο Ηράκλειο και Λασήθι θα έχουν πολλα να σου προτείνουν...
εγω θα πήγαινα στην Ζάκρο ας πουμε αλλα ειναι πολύ ήσυχα και με λίγα καταλύμματα.
Δεν ειμαι του κοσμικού καθόλου και εκνευρίζομαι..προτιμώ την γαλήνη τις πεζοπορίες και τα ήρεμα χωριουδάκια με τους χωριάτες και τα ωραια φαγάκια τους..
αποφάσισε εσύ τι θέλεις και θα τα βρούμε όλα.
καλώς να ορίσετε!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Renata η Κρήτη μου άρεσε και μου αρέσει...και αν και δεν είμαι μελλοντολόγος,τολμώ να πω ότι θα μου αρέσει πάντα:clap:
σ' αυτό το ταξίδι δεν θέλουμε μικρά χωριουδάκια και ησυχία...αλλά ούτε και κάτι με πολύ-πολύ κόσμο..θέλουμε ένα μεγάλο ξενοδοχείο με όλες τις δυνατές ανέσεις,ωραίες παραλίες και εύκολη μετακίνηση τόσο προς το Ηράκλειο όσο και προς Ιεράπετρα,Βάι κτλ.:p
ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!!!!
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Renata η Κρήτη μου άρεσε και μου αρέσει...και αν και δεν είμαι μελλοντολόγος,τολμώ να πω ότι θα μου αρέσει πάντα:clap:
σ' αυτό το ταξίδι δεν θέλουμε μικρά χωριουδάκια και ησυχία...αλλά ούτε και κάτι με πολύ-πολύ κόσμο..θέλουμε ένα μεγάλο ξενοδοχείο με όλες τις δυνατές ανέσεις,ωραίες παραλίες και εύκολη μετακίνηση τόσο προς το Ηράκλειο όσο και προς Ιεράπετρα,Βάι κτλ.:p
ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!!!!
Καλησπερα,συμφωνω οτι η Κρητη θα σου αρεσει παντα.Ειναι βασικα οι ανθρωποι που κανουν τη διαφορα,φιλοξενοι και χαμογελαστοι ,ετοιμοι να σε εξυπηρετησουν ακομα και στο πιο τουριστικο μερος (Βλεπε Κνωσος) και οχι μονο να στα παρουν.Πηγα περσυ στην Αγια Πελαγια 20 κμ απο το Ηρακλειο και εμεινα στο carpis resort 5*.To μερος απιθανο ,το φαγητο τους υπεροχο( το καλυτερο ξενοδοχειακο που εχω φαει) και το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις το site.Απο την Αγια πελαγια το πιο ευκολο ειναι να πας Αγιο Νικολαο και οχι Χανια(εχει δρομο πολυ) και πηγαμε.Αντικρυσαμε εναν Αγιο Νικολαο διαφορετικο (ειχαμε 15 χρονια να παμε) και λυπαμαι που το λεω ξεπεσμενο.Μαγαζια αδεια εκει που ηταν τα ακριβοτερα καταστηματα και λιγος τουρισμος.
Παντως το σκεφτομαι να ξαναπαω Κρητη και φετος αλλα Χανια.Ευτυχως και τα ακτοπλοικα ειναι πολυ καλα.
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ok Ελούντα-Πλάκα- και όλα τα δυτικά παράλια του Αγ. Νικολάου.

από κει θα εκδράμεις σε όλο το νομό. Πρόσφατα τα ξαναγράψαμε.
Να πας και στο χωριό Κριτσά. Πριν απ αυτό λίγα χιλιόμετρα δίπλα στο δρόμο είναι η εκκλησία της Παναγίας της Κεράς, με μοναδικές τοιχογραφίες. για το λόγο αυτό δεν λειτουργεί σαν εκκλησία αλλά σαν μουσειο.
Θα επανέλθω
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και αμα φτασεις μεχρι την πλακα περνα και στην σπηναλογκα!!!!!!θα σου αρεσει πολυ,η ιεραπετρα και ο αγιος νικολαος εχουν τρομερα μερη τα οποια δεν εχουν και πολυ τουρισμο ειναι ακομα υπο εξελιξη.οπου και να διαλεξεις να πας θα σου μεινουν πολλες ωραιες εικονες!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
είναι o Α. Νικόλαος που πρώτος στη Κρήτη είχε τουρισμό, τότε που στην υπόλοιπη Κρήτη δεν ήξεραν τι σημαίνει... Κι από το Ηράκλειο πήγαινε ο κόσμος (οι ντόπιο),βόλτα στον Άγιο για να δει τουρίστες.
και σήμερα ακόμα εκεί πάνε οι πρώτοι και φεύγουν οι τελευταίοι στην Κρήτη. Μη σε ανησυχεί Anel είναι καλής ποιότητος...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Κρήτης...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Να πας Σπιναλογκα οπωσδηποτε,αξιζει να το δεις .. τωρα που να πας και τι να κανεις υπαρχουν τοοοοοσα πολλα πραγματα να δεις ..
α)αν εχεις ορεξη για πολυ κοσμοσυρροη πηγαινε ελουντα ..
β) ειπαμε να πας σπιναλογκα,να πας στην Χρυση και μετα αναλογως ποσο μακρια θες να πας,υπαρχουν και περισσοτερες επιλογες ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εντάξει, θα ακουστεί αιρετικό, αλλά σκέψου και την ιδέα να μείνεις μέσα στο Ηράκλειο....
- Τα ξενοδοχεία πόλης το καλοκαίρι βαράνε μύγες και θα χτυπήσεις προσφορές
- Από εστιατόρια ποιότητας, μπαρ, κίνηση κλπ είσαι στο Νο.2 της Ελλάδας μετά την Αθήνα (ας με συγχωρήσουν οι Βόρειοι και οι Δυτικοί, αλλά έτσι νομίζω είναι)
- Η μεγάλη πλειοψηφία από τα μέρη ιστορικού/πολιτιστικού ενδιαφέροντος στο νησί είναι σε απόσταση βολής
- Η κίνηση το καλοκαίρι είναι από πολύ πεσμένη ως ανύπαρκτη
- Παραλίες έχεις δίπλα κάποιες, και με λίγο οδήγημα μπορείς να φτάσεις σε ένα σωρό μέρη με ενδιαφέρον
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Eπίσης αν πάς νοτια νομό λασιθίου είναι υπέροχα και στον Ξερόκαμπο. Εγώ α΄ριο πάω Σπιναλόγκα και μεθαύριο Χρυσή, αλλά απο Ηράκλειο, με φιλοξενεί φίλη. Αν έχεις αμάξι όλα γίνονται! Αν βρ΄χρόνο θα σε ενημερώσω για Σπιναλόγκα και Χρυσή. Παρέα για Μπάλο δε βρίσκω και θα τρελαθώ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom