Αγιος Νικόλαος ή Ηράκλειο Κρήτης?

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!
νομίζω πως θα προτιμήσω κάτι σε παραλία..και κοντά στον Αγ.Νικόλαο για να έχω το πλεονέκτημα πως θα είμαι στο κέντρο περίπου των περιοχών που θέλω να δω.
εκτός όλων όσων αναφέρατε θα ήθελα να πάω και στον Ανω Βιαννό...ξέρεις κανείς ποια διαδρομή είναι πιο καλή για να φτάσω ως εκεί,πόση ώρα περίπου θα χρειαστώ και αν τελικά το οδικό δίκτυο είναι καλό ?
Το οδικό δίκτυο μάλλον θα το έλεγα ανατριχιαστικό (φουλ στην στροφή)!! Ο δρόμος που ξέρω είναι από Καστέλι, όλο νότια ως τον κόμβο του Αρκαλοχωρίου κι από κει ευθεία κάτω. Ίσως να υπάρχει και καλύτερος από Σχοινιά, θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι. από κει που ξέρω, θέλω από Χερσόνησο περίπου μιάμιση ώρα.
2 δρόμοι υπάρχουν πρακτικά για την Άνω Βιάννο... Αυτός που λέει ο Σπύρος είναι ο ένας, και σχεδόν παραλιακά από Ιεράπετρα ο άλλος. Ο τελευταίος είναι καλύτερος στην αρχή, και μετά γίνεται μια από τα ίδια με τον άλλο, αλλά για λιγότερα χιλιόμετρα.
ευχαριστώ!αυτόν είχα και εγώ υπόψιν μου,αλλά δεν ξέρω πόση ώρα θα χρειαστώ από Αγ.Νικόλαο ως εκεί..
και επίσης δεν ξέρω,αν ο δρόμος είναι του τύπου ανηφόρες-στροφές-στενωσιές!!:shock:

Καλησπέρα σε όλους.Προχθές ήμουν στο Μύρτο για μπάνιο,γραφικό το μέρος όπως έχει γραφτεί ήδη,τέλεια η θάλασσα,δυστυχώς όμως οι καπνοί στο βουνό λόγω της φωτιάς που εκείνη τη στιγμή ειχε ξεκινήσει στο Σελάκανο χαλούσαν τη διάθεση.Όσο για το δρομο-πήγα από Ηράκλειο- είναι εύκολος με πολλά τμήματα του καινούργια και δε θέλει πάνω από 1,5 ώρα.Από Άγιο είναι περίπου 50΄.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ας οψετε η μετακομιση και δεν εχω ιντερνετ για 15 μερες.....εχασα πολλα βλεπω....
ΑΝΕΛ καλως να μας ερθεις....δεν ειδα τιποτα για Ρεθυμνο...οποτε να ξεχασω τη μαυροδαφνη που λεγαμε...:bleh::bleh:
Λοιπον σου δινω τη δικη μου εκδοχη....κατεβαινεις Ηρακλειο με το πλοιο και πας στη πλατεια των Λιονταριων ( Κρηνη Morozini ) εκει θα φας καταπληκτικη μπουγατσα στις ''Φυλλο..σοφιες'' ή στο ΚΙΡΚΟΡ θα δεις γυρω στα 200-300 ατομα λες και εχουν γαμο.....αλλα ειναι must μολις κατεβουν απο το καραβι να τρεχουν ολοι εκει....μη περιμενεις να ξημερωσει...πηγαινε νωρις για να βρεις τραπεζι
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=2094
Απεναντι ακριβως ειναι η Ενετικη λοντζια...κανε μια βολτα εκει και ανεβα μετα στη κεντρικη αγορα που ειναι κοντα στη πλατεια Λιονταριων
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=2095
Εκει θα βρεις ντοπια προιόντα και σουβενιρ και μετα ....τους ζυγους λυσσατε....
Φευγεις σφερατη για Κνωσσο πριν πλακωσουν Γραμματεις και Φαρισαιοι....Μπορεις με 10 ευρω να εχεις πριβε ξεναγηση...
Αν καθησεις πολυ πεταξου μεχρι το χωριο Σκαλανι για φαγητο στο βραβευμενο εστιατορειο '' Ελια και Δυοσμος'' 'η πας στις Αρχανες και στη πλατεια θα δεις τη ταβερνα ''Λυκαστος " αν δεν εχει αλλαξει κατι απο τοτε που πηγα δινει ρεσιταλ Κρητικης κουζινας
Μπορεις επισης να αγορασεις τοπικα κρασια μια που οι Αρχανες ειναι το κατ' εξοχη παραγωγικο χωριο.
Φευγοντας θα σταματησεις στο Θαλασοκοσμο για πολλους το μεγαλυτερο ενυδρειο της Μεσογειου ειναι στο δρομο σου
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ANEL μη και σε πεισουν οι Χανιωτες οτι η δικη τους μπουγατσα ''Ιορδανης'' ειναι καλλιτερη ???
Εκτος του οτι ειναι λυσσα στο βουτηρο....επιβαλεται -μολις τη δοκιμασεις- να κανεις μια αιμοληψια( κατα προτιμηση με τη LOULLOU)....χοληστερινη και τρυγλυκεριδια θα χορευουν πεντοζαλι.....:bleh::bleh:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
rethimno,ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές,αλλά δεν έρχομαι με καράβι...,ούτε στο Ηράκλειο....
πάει η μπουγάτσα η πρωινή:(.
όσο για τη μαυροδάφνη,θα αναλάβει μάλλον να στη παραδώσει ο soudianos,
αν δεν μπορέσεις να έρθεις...και αν έχει την ευγενή καλοσύνη ν'αναλάβει χρέη delivery!!!:haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
rethimno,ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές,αλλά δεν έρχομαι με καράβι...,ούτε στο Ηράκλειο....
πάει η μπουγάτσα η πρωινή:(.
όσο για τη μαυροδάφνη,θα αναλάβει μάλλον να στη παραδώσει ο soudianos,
αν δεν μπορέσεις να έρθεις...και αν έχει την ευγενή καλοσύνη ν'αναλάβει χρέη delivery!!!:haha:
Θα το παλαιψω αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο....πραγματικα θελω να δω και τα υπολοιπα παιδια......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θα το παλαιψω αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο....πραγματικα θελω να δω και τα υπολοιπα παιδια......
στη μετακόμιση λοιπόν οφείλεται η απουσία;
κι έλεγα μήπως κάποιο ταξείδι μακρινό.
καλές δουλειές και..... βρες χρόνο......
ευχαρίστως κάνω τη μεταφορά...
και anel μην ανησυχείς ...θα εκπροσωπήσω επάξια όλη την Κρήτη...θα σου δώσω "κάθε είδους" πληροφορίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom