Αγιο Ορος

wolf

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας ως νεοκοπο μελος δεν θα αναφερθω σε καποια ταξιδευτικη μου ιστορια αλλα σε μια ατυχη προταξιδευτικη εμπειρια.Λοιπον εδω και καιρο θελω να επισκεφτω το Αγιο Ορος παιρνω τηλεφωνο στο γραφειο της Θεσσαλονικης και κανω κρατηση για διαμονητηριο,στην συνεχεια παιρνω τηλεφωνο στην Μονη Γρηγοριου απαντα καποιος υστερα απο 5 κλησεις και μου λεει να παρω αυριο Σαββατο σημερα δηλαδη 11-1.Παιρνω λοιπον σημερα μου απανταει καποιος αλλος μοναχος η οχι δεν ξερω και μου λεει οτι επρεπε να παρω χθες και του εξηγω τι εχει γινει ε αντε με τα πολλα κατορθωσα να κλεισω θεση.Μετα μου πετα την δευτερη βομβα οτι ο επισκεπτης διαμενει μονο μια μερα στην μονη και τις επομενες 2 μερες παει σε 2 αλλες.Μετα την πρωτη κρυαδα-μονο για ανθρωπος του Θεου δεν μου φανηκε ο συγκεκριμενος-προσπαθω να μαθω πως θα παω ,αν το 9.45 για καικι ειναι σταθερο και δεν υπαρχουν αλλα δρομολογια πως θα παω απο Αθηνα-Ουρανουπολη και η απαντηση:ψαξε και θα τα βρεις χαιρεται και το κλεινει.Μολις εκλεισε το τηλεφωνο νομιζα οτι ειχα παρει καποια δημοσια υπηρεσια και ειχα πετυχει καποιο παλαβο υπαλληλο...Οποιος γνωριζει δηλ.εχει επισκεπτει το Αγιο Ορος θα ηθελα αν εχει την καλοσυνη να μου απαντησει στα εξης:1.δεν υπαρχει καποια μονη που να μπορω να κατσω αδιακοπα 3 η 4 μερες χωρις να χρειαζεται να αλλαζω οπως μου ειπε ο παλαβος αυτος;2.πως παω απο Αθηνα Ουρανουπολη αν δεν εχεις αυτοκινητο ποια συγκοινωνια βολευει περισσοτερο.3.η διανυκτερευση σε ενα ξενοδοχειο στην Ουρανουπολη ποσο κοστιζει.4.ο λογος που παω εκει ειναι γιατι θελω να βρω λιγη ηρεμια ψυχικη υπαρχει περιπτωση να πεσω σε αλλα παρομοια νουμερα με αυτο του τηλεφωνου.ποια μονη εχει πραγματικα μοναχους ευγενεις καλοκαρδους που να μπορεις να συζητησεις μαζι τους για θεματα που σε απασχολουν εχετε υποψιν καποιον μοναχο και σε ποια μονη;Ενοειται οτι τα ερωτηματα μου απευθυνονται σε αυτους που εχουν παει και εχουν δει την κατασταση εκει και μπορουν να μου πουν την γνωμη τους και κατι τελευταιο παρολο που εκανα κρατηση στην μονη Γρηγοριου δεν προκειται να παω λογω των οσο αναφερω αν δεν παρω την Δευτερα να ακυρωσω την κρατηση υπαρχει καποιο προβλημα;δηλ.μπορει αργοτερα να μου ζητανε λεφτα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Γεια σας ως νεοκοπο μελος δεν θα αναφερθω σε καποια ταξιδευτικη μου ιστορια αλλα σε μια ατυχη προταξιδευτικη εμπειρια.Λοιπον εδω και καιρο θελω να επισκεφτω το Αγιο Ορος παιρνω τηλεφωνο στο γραφειο της Θεσσαλονικης και κανω κρατηση για διαμονητηριο,στην συνεχεια παιρνω τηλεφωνο στην Μονη Γρηγοριου απαντα καποιος υστερα απο 5 κλησεις και μου λεει να παρω αυριο Σαββατο σημερα δηλαδη 11-1.Παιρνω λοιπον σημερα μου απανταει καποιος αλλος μοναχος η οχι δεν ξερω και μου λεει οτι επρεπε να παρω χθες και του εξηγω τι εχει γινει ε αντε με τα πολλα κατορθωσα να κλεισω θεση.Μετα μου πετα την δευτερη βομβα οτι ο επισκεπτης διαμενει μονο μια μερα στην μονη και τις επομενες 2 μερες παει σε 2 αλλες.Μετα την πρωτη κρυαδα-μονο για ανθρωπος του Θεου δεν μου φανηκε ο συγκεκριμενος-προσπαθω να μαθω πως θα παω ,αν το 9.45 για καικι ειναι σταθερο και δεν υπαρχουν αλλα δρομολογια πως θα παω απο Αθηνα-Ουρανουπολη και η απαντηση:ψαξε και θα τα βρεις χαιρεται και το κλεινει.Μολις εκλεισε το τηλεφωνο νομιζα οτι ειχα παρει καποια δημοσια υπηρεσια και ειχα πετυχει καποιο παλαβο υπαλληλο...Οποιος γνωριζει δηλ.εχει επισκεπτει το Αγιο Ορος θα ηθελα αν εχει την καλοσυνη να μου απαντησει στα εξης:1.δεν υπαρχει καποια μονη που να μπορω να κατσω αδιακοπα 3 η 4 μερες χωρις να χρειαζεται να αλλαζω οπως μου ειπε ο παλαβος αυτος;2.πως παω απο Αθηνα Ουρανουπολη αν δεν εχεις αυτοκινητο ποια συγκοινωνια βολευει περισσοτερο.3.η διανυκτερευση σε ενα ξενοδοχειο στην Ουρανουπολη ποσο κοστιζει.4.ο λογος που παω εκει ειναι γιατι θελω να βρω λιγη ηρεμια ψυχικη υπαρχει περιπτωση να πεσω σε αλλα παρομοια νουμερα με αυτο του τηλεφωνου.ποια μονη εχει πραγματικα μοναχους ευγενεις καλοκαρδους που να μπορεις να συζητησεις μαζι τους για θεματα που σε απασχολουν εχετε υποψιν καποιον μοναχο και σε ποια μονη;Ενοειται οτι τα ερωτηματα μου απευθυνονται σε αυτους που εχουν παει και εχουν δει την κατασταση εκει και μπορουν να μου πουν την γνωμη τους και κατι τελευταιο παρολο που εκανα κρατηση στην μονη Γρηγοριου δεν προκειται να παω λογω των οσο αναφερω αν δεν παρω την Δευτερα να ακυρωσω την κρατηση υπαρχει καποιο προβλημα;δηλ.μπορει αργοτερα να μου ζητανε λεφτα;
Καλώς ήρθες:lol:

Σήμερα ξεκίνησε μια ιστορια για Αγιο ΄Ορος.Νομίζω ότι θα βρείς απάντηση σέ κάποια ερωτήματα σου.

Κοίταξε


http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E3%E9%EF-%FC%F1%EF%F2-%E5%EE%F0%F1%DD%F2.html
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο παλαβός που σου μίλησε προφανώς ήταν μοναχός... δεν ήταν ούτε ξενοδόχος (για να σου κλείσει δωμάτιο στη μονή όσες μέρες επιθυμείς) ούτε ταξιδιωτικός πράκτορας (για να σου πει τα δρομολόγια του ΟΣΕ για Θεσσαλονίκη)... με λίγο googlάρισμα θα βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ευλογειτε.αυτην την φραση θα ακους συνεχεια στο αγιο ορος.μεγαλη εμπειρια για τον καθε επισκεπτη, εχω αρκετα χρονια να παω αλλα ελπιζω να σε βοηθησουν αυτα που θα γραψω.με κτελ απο αθηνα φθανεις θεσσαλονικη.με αστικο στην συνεχεια στο κτελ χαλκιδικης.αναλογα με την μονη φιλοξενουν μια δυο η περισσοτερες ημερες.παντα σε συνεννοηση.το κεντρικο λιμανι εντος του αγιου ορους ειναι η δαφνη.πολλες φορες ξεκινα καραβακι απο εδω για γρηγοριου -αποστολου παυλου -σκητη αγιας αννας αφου φθασει πρωτα το μεγαλο και παντα εξαρταται απο τον καιρο..και με τα ποδια πηγαινεις.ολες οι μονες ειναι αξιολογες και καλο θα ηταν να κανεις ενα οδοιπορικο εντος του αγιου ορους.και εαν πας να παρακολουθησεις την βραδυνη λειτουργια..
 

wolf

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ELGEO2 ησουν πολυ κατατοπιστικος ειλικρινα ευχαριστω.Αν ηξερες και ποια μονη-για να μην καθομαι να τηλεφωνω σε ολες-εχει διαμονη για 3 ημερες,ξερεις;Στην Μονη Γρηγοριου να παρω να ακυρωσω την κρατηση για να μην μου ζητανε τιποτα λεφτα μετα η δεν υπαρχει προβλημα;
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Στην Μονη Γρηγοριου να παρω να ακυρωσω την κρατηση για να μην μου ζητανε τιποτα λεφτα μετα η δεν υπαρχει προβλημα;
ελπιζω να μην εκανες κρατηση με πιστωτικη καρτα :roll::roll::roll::roll:

οταν πηγαινα εγω δεν εκαναν κρατησεις.εαν θελεις την γνωμη μου θα προτεινα να ξεκινησεις απο τα πιο ευκολα προσβασημα μοναστηρια οπως ρωσικο --ξηροποταμου--σταυρονικητα- παντοκρατορος -- κουτουλουμουσιου στην πρωτευουσα καρυες και ιβηρων.
δες στο διαδικτυο πληροφοριες......
 

wolf

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
χαχαχα οχι δεν εκανα κρατηση με πιστωτικη.ποιο απο αυτα τα μοναστηρια ειναι Ελληνικο γιατι διαβαζω στην ιστορια εδω ενος φιλου για Σερβικα,Βουλγαρικα και Ρωσικα μοναστηρια.Μηπως ξερεις;Ελπιζω να μην σε κουραζω
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όλες οι μονές σε δέχονται για 1 μέρα πλέον. Πρεπει να είσαι γνωστός για να παραμείνεις περισσότερο.
Ανεπίσημα όμως - και πάντα επί τόπου - μπορείς να ζητήσεις να μείνεις παραπάνω.
Μη θυμώνεις με τους μοναχούς, ζουν σε έναν άλλο κόσμο, όπου δεν υπάρχουν ευγένειες, καθώς πρέπει και επαγγελματισμός.
Υπάρχει μόνο η ανάγκη για επιβίωση και προσευχή. Τίποτα άλλο.
Καμία μονή δεν σου ζητάει λεφτά πίσω, τα λεφτά πάνε στην Ιερά Επιστασία και μοιράζονται σε όλες τις μονές εξίσου.
Πρέπει να ξέρεις επίσης, ότι οι μοναχοί έχουν σκληρήνει λίγο σε σχέση με παλιότερες εποχές, γιατί τώρα το Όρος έχει ανοίξει σε πολύ κόσμο και κάθε μέρα κάθε μοναστήρι έχει να φιλοξενήσει πολλούς ανθρώπους.
Αυτό είναι πρόβλημα, γιατί οι μοναχοί δεν είναι εκεί για να το παίζουν ξενοδόχοι και αυτό τους αποσπά από την προσευχή τους και τα καθήκοντα τους γενικότερα, που πίστεψε με, είναι πολύ σκληρά.
Επιπλέον, πολλά μοναστήρια συντηρούνται και γίνονται εκτεταμένες εργασίες, οπότε αυτά δεν δέχονται επισκέπτες, με αποτέλεσμα το σύνολο των καθημερινών επισκεπτών να το φορτώνονται λιγότερες μονές.
Επίσης κάποια αλλοεθνή μοναστήρια (Χιλιανδάρι, Ζωγράφου, Αγιος Παντελεήμων), δίνουν προτεραιότητα στους ομοεθνείς τους και έτσι αν πας, πολύ πιθανόν να μη σε δεχτούν γιατί είναι ήδη γεμάτα.
Η συμβουλή μου είναι να πας σε ελληνικά μοναστήρια, το Βατοπέδι είναι μια καλή αρχή και αν έχεις γερά πόδια, να περπατήσεις και να επισκεφθείς και άλλα, με τη σειρά: Παντοκράτορας, Σταυρονικήτα, Ιβήρων, Φιλοθέου, Καρακάλλου, Λαύρα.
Από κει μπορείς να πας στην Αγία Άννα και στον Άγιο Παύλο και ύστερα να ανέβεις Διονυσίου, Γρηγορίου και Σιμωνόπετρα. Αν έχεις μια βδομάδα μπροστά σου, θα το βγάλεις.
Μπορει επίσης να ξεκινήσεις από οποιοδήποτε μοναστήρι σου προανέφερα και να κάνεις μικρότερη διαδρομή.
Αν φτάσεις στη Λαύρα - που σου το συνιστώ - να πας οπωσδήποτε στη Ρουμανική σκήτη του Τιμίου Προδρόμου και στο κελί του Αγίου Αθανασίου του Αθωνίτη.
Μη πας σε Καρούλια, Καυσοκαλύβια και τα παρεμφερή, γιατί οι συνθήκες είναι λίγο σκληρές για πρωτάρηδες.
Περιορίσου σε μονές και σε 1- 2 μέρες θα μάθεις τα πάντα, πως θα φερθείς, πότε ξυπνάνε, πότε τρώνε, πότε πας στην εκκλησία κλπ.
Αν περιοριστείς στο βόρειο τμήμα, θα σου συνιστούσα τη Μονή Ξενοφώντος, που έχει καλό ξενώνα και ο αρχοντάρης πατήρ Θεωνάς θα σε φροντίσει και τη Μονή Κωνσταμονίτου, που ακόμα έχει λάμπες πετρελαίου και θα ζήσεις το Όρος όπως πραγματικά πρέπει να είναι.
Μπορείς επίσης να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο ρωσικό (Α.Παντελεήμων), ή στο Βουλγαρικό (Ζωγράφου). Αν είναι μόνο για να προσκυνήσεις, θα σε δεχτούν, το πρόβλημα εκεί είναι στη διανυκτέρευση.
Να αποφύγεις τη Μονή Δοχειαρίου, γιατί επισκευάζεται και οι μοναχοί είναι τσιτωμένοι!

Aναφορικά με την Ουρανούπολη, μπορείς να είσαι εκεί από το προηγούμενο βράδυ και να νοικιάσεις ένα δωμάτιο, λόγω εποχής είναι φτηνά.
Αλλιώς, παίρνεις λεωφορείο ή τρένο από Αθήνα, φτάνεις Θεσσαλονίκη και πας στο ΚΤΕΛ Χαλκιδικής. Τα λεωφορεία φεύγουν πολύ νωρίς στις 6:15, για να προλάβουν το καράβι - που δεν είναι καϊκι, αλλά φέρρυ.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Eπειδή ρωτάς σε άλλο τόπικ για τα θαλάσσια ταξί, αυτά ξεκινούν από την Ουρανούπολη και λειτουργούν κατόπιν ραντεβού, δεν γνωρίζω όμως τηλέφωνα.
Δεν αξίζει όμως, το φέρυ είναι γρήγορο και φτηνό.
Μπορεί οι συνταξιδιώτες σου να είναι στην πλειοψηφία ξένοι - δεν χάλασε και ο κόσμος, μια χαρά άνθρωποι είναι - αλλά το πλήρωμα είναι όλοι έλληνες. Aλλά σίγουρα θα βρεις και άλλους έλληνες να πιάσεις κουβέντα.
Το φέρυ πάει μέχρι τη Δάφνη, με ενδιάμεσες στάσεις.
Από τη Δάφνη παίρνεις άλλο καράβι για τα νότια μοναστήρια.
Υπάρχει και καράβι από την Ιερισσό, για τα μοναστήρια της βόρειας πλευράς, αλλά εκεί υπάρχει και το θέμα του καιρού.
Βρες τα τηλέφωνα των λιμεναρχείων Ιερισσού και Ουρανούπολης από τον ΟΤΕ και θα σε κατατοπίσουν.
Μπορείς να βρεις πληροφορίες στα παρακάτω σάιτ:

www.mountathos.gr
www.inathos.gr
www.agion-oros.net
www.kedak.gr




 
Last edited by a moderator:

wolf

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Εχω αποφασισει να επισκεπτω τις Μονες Διονυσιου,Παυλου και Ξενοφωντος οποτε συνοψιζοντας περνω 9.45 το φερρυ απο Ουρανουπολη ,κατεβαινω στην Δαφνη;μετα περνω λεωφορειο για Καρυες ;και στην συνεχεια περπαταω μεσα σε δαση μεχρι να βρω την πρωτη μονη;καλα τα λεω;;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εχω αποφασισει να επισκεπτω τις Μονες Διονυσιου,Παυλου και Ξενοφωντος οποτε συνοψιζοντας περνω 9.45 το φερρυ απο Ουρανουπολη ,κατεβαινω στην Δαφνη;μετα περνω λεωφορειο για Καρυες ;και στην συνεχεια περπαταω μεσα σε δαση μεχρι να βρω την πρωτη μονη;καλα τα λεω;;

Αποφεύγεις τις Καρυές, δεν υπάρχει λόγος να πας εκεί.

Θα βγάλεις εισιτήριο για Ξενοφώντος (περίπου 5,40 ευρώ), μένεις εκεί και την άλλη μέρα, μπορείς να περπατήσεις μέχρι τη Δάφνη. Με τη στάση στο Ρωσικό, που σίγουρα θα θέλεις να το δεις, να υπολογίσεις περίπου 4 ώρες μέχρι τη Δάφνη.
Επίσης μπορείς να πάρεις το καραβάκι από Ξενοφώντος για Δάφνη ( ή το ίδιο φέρυ που πήρες για Ξενοφώντος, ή κάποιο τοπικό. Ρώτα για τα δρομολόγια, όταν βγάλεις το αρχικό εισιτήριο, ή επί τόπου στο μοναστήρι).

Από τη Δάφνη παίρνεις καραβάκι για τη Διονυσίου, γιατί με τα πόδια είναι μακριά. Μπορείς να πάρεις και αυτοκίνητο μέχρι Σιμωνόπετρα και από κει να συνεχίσεις με τα πόδια μέχρι Διονυσίου. Μ' αυτόν τον τρόπο, θα δεις και Σιμωνόπετρα και Γρηγορίου. (έχει κατηφόρα).
Το μονοπάτι Γρηγορίου - Διονυσίου είναι σύντομο, αλλά σε μερικά μέρη είναι απότομο.

Από Διονυσίου για Αγιο Παύλο, υπάρχει μονοπάτι περίπου ίδιο με το προηγούμενο. Βέβαια περνάς καταπληκτικά μέρη, σε ένα σημείο μεταξή Γρηγορίου και Διονυσίου έχει έναν καταρράκτη που πέφτει στη θάλασσα από ύψος 100 μέτρων!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom