Αγορά-απάτη μέσω internet. Τι γίνεται μετά?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?
Έχει πέσει κανείς θύμα απάτης σε αγορά μέσω internet?
Παρήγγειλα κάτι πριν 1,5 μήνα, το οποίο χρεώθηκε κανονικά στην κάρτα μου, με ενημέρωσαν ότι θα το λάβω εντός 7-10 εργάσιμων ημερών και έκτοτε αγνοείται το δέμα!
Σε επανειλημμένα mail μου στο εν λόγω site με ενημέρωσαν ότι το έχω λάβει (???), πράγμα το οποίο δεν ισχύει!
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Το ποσό δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό αλλά με ενοχλεί η κοροϊδία! Plus ότι ποτέ δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοια απατεωνιά στις τόσες φορές που έχω κάνει αγορές μέσω internet!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να ενημερωσεις καταρχην την τραπεζα σου μηπως και υπαρχει περιπτωση να σου πιστωσουν πισω το ποσο, εφοσον δεν εχεις παραλαβει το προιον.
Υπαρχει τροπος να αποδειχθει οτι δεν το παρελαβες: Προφανως και δεν υπαρχει η υπογραφη σου σε καμια εταιρεια κουριερ οτι παρελαβες καποιο δεμα απο τη συγγεκριμενη φιρμα. Οποτε στειλε στην αρχικη εταιρεια e-mail απαιτωντας να μαθεις με ποια εταιρεια κουριερ συνεργαζεται και τον αριθμο της φορτωτικης που αφορα το προιον που υποτιθεται οτι παρελαβες. Για να δουμε τι θα σου απαντησουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Να ενημερωσεις καταρχην την τραπεζα σου μηπως και υπαρχει περιπτωση να σου πιστωσουν πισω το ποσο, εφοσον δεν εχεις παραλαβει το προιον.
Υπαρχει τροπος να αποδειχθει οτι δεν το παρελαβες: Προφανως και δεν υπαρχει η υπογραφη σου σε καμια εταιρεια κουριερ οτι παρελαβες καποιο δεμα απο τη συγγεκριμενη φιρμα. Οποτε στειλε στην αρχικη εταιρεια e-mail απαιτωντας να μαθεις με ποια εταιρεια κουριερ συνεργαζεται και τον αριθμο της φορτωτικης που αφορα το προιον που υποτιθεται οτι παρελαβες. Για να δουμε τι θα σου απαντησουν.
Αχ ΕΡΣΗ, τα έχω κάνει όλα αυτά! Μου έδωσαν αριθμό φορτωτικής, το ταχυδρομείο μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο δέμα. Ξαναστέλνω mail που τους ρωτάω ποια εταιρεία courrier το έχει αναλάβει και μου απάντησαν το τοπικό ταχυδρομείο, οπότε τζίφος. Τελικά τους ζήτησα να μου στείλουν κάποιο αποδεικτικό με την υπογραφή μου ότι παρέλβα το πακέτο και έκτοτε δεν μου έχουν απαντήσει!!! Δεν μπορείς να φανταστείς τα νεύρα μου!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμ... Αν μπορεις (τετοιες ημερες που ειναι θα εχουν τρελλο φορτο εργασιας αλλα τελος παντων) να λαβεις μια εγγραφη βεβαιωση απο το ταχυδρομειο οτι τετοιος αριθμος φορωτικης δεν υπαρχει (πχ δεν χρησιμοποιουν τους συγκεκριμενους αριθμητικους η αλφαβητικους κωδικες-κατι τετοιο τελος παντων) και με ολη την ιντερνετικη αλληλογραφια ειτε να πας απο το τραπεζικο υποκαταστημα σου ειτε να τηλεφωνησεις να τους εξηγησεις το ζητημα και να τους αποστειλεις την σχετικη αλληλογραφια και την βεβαιωση του ταχυδρομιου οτι δεν εχει εκδοθει φορτωτικη με τετοιο νουμερο, οποτε και αμφισβητεις την χρεωση. Το ζητημα ειναι οτι πρεπει να βιαστεις να αμφισβητησεις την χρεωση γιατι οσο ο καιρος παιρνα τοσο χειροτερα ειναι. Νεδεχομενως ισως και να πρεπει πρωτα να την αμφισβητησεις ωστε να παγωσει το ποσο προς αυτους και μετα να προσκομισεις οτι χρειαζεται να προσκομιστει. Σε καθε περιπτωση επικοινωνησε με την τραπεζα σου να δουμε τι θα σου πουν.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Το ποσό δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό
Vario το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να τους..... γράψεις μιας και το ποσό δεν είναι σημαντικό και εννοείται να μην ξανακάνεις αγορά από το συγκεκριμένο site.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Vario το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να τους..... γράψεις μιας και το ποσό δεν είναι σημαντικό και εννοείται να μην ξανακάνεις αγορά από το συγκεκριμένο site.
υπάρχουν απατεώνες του διαδικτύου που ακριβώς πάνω σε αυτό ποντάρουν.
πχ πουλάνε ενα μπ3 player με 25Ε πχ. ενώ κατι αντιστοιχο μπορεί να εχει αλλού 40Ε.
Αν τσιμπήσουν και παραγγείλουν 100 πελάτες θα εχουν ...οικονομήσει 2500Ε.

Για αυτο προσέχουμε οταν αγοράζουμε ονλάιν να ελέγχουμε την αξιοπιστία του συγκεκριμένου e-shop
είτε γκουγκλάροντάς το, ειτε διαβάζοντας πληροφορίες σε διάφορα σχετικά φόρα.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Έτσι είναι Θάνο δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά άντε η Vario να βγάλει άκρη .... εκτός και αν αναλάβει έμπρακτα την υποθεσή της η ....Έρση
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Από ποια χώρα στέλνουν το προϊόν, γνωρίζεις? Και ο αριθμός φορτωτικής που σου έδωσαν τι μορφή έχει, μόνο αριθμούς ή και γράμματα? Αν έρχεται κάτι εκτός ΕΕ ξέρω ότι μπορεί να καθυστερήσει για πολύ καιρό στο τελωνείο..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Έρση, καλά αυτά που λές και θα μπορούσαν ίσως να οδηγήσουν σε κάτι - θεωρητικά, αλλά δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Είναι ακόμη πιο περίπλοκα και δημιουργούν μεγαλύτερη σύγχυση. Ξέρω τι σου λέω, 10 χρόνια τά'χω φάει στη μάπα... :xmas_evil:

Vario, στείλε μου - αν μπορείς - με p.m. τα νούμερα ή ότι άλλο "αποδεικτικό" σου έστειλαν, λεπτομέρειες. Έχω "άκρες" με το ταχυδρομείο που μπορεί να βοηθήσουν - τουλάχιστον να καταλάβουμε τι έγινε - αν έγινε (εννοώ, αν πράγματι το έστειλαν ή όχι).
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Δοκίμασε εδώ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - Ανεξάρτητη Αρχή. Αρχικά πάρε τηλέφωνο και θα σε κατευθύνουν. Είναι ευγενέστατοι, η υπηρεσία δωρεάν και στις περισσότερες των περιπτώσεων υπάρχει άμεση επίλυση του προβλήματος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Από ποια χώρα στέλνουν το προϊόν, γνωρίζεις? Και ο αριθμός φορτωτικής που σου έδωσαν τι μορφή έχει, μόνο αριθμούς ή και γράμματα? Αν έρχεται κάτι εκτός ΕΕ ξέρω ότι μπορεί να καθυστερήσει για πολύ καιρό στο τελωνείο..
Έχει και γράμματα? Τι σημαίνει αυτό? Δηλαδή πόσο καιρό μπορεί να μείνει τελωνείο? Μιλάμε ότι συμπληρώνονται 2 μήνες σε λίγες μέρες...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Έρση, καλά αυτά που λές και θα μπορούσαν ίσως να οδηγήσουν σε κάτι - θεωρητικά, αλλά δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Είναι ακόμη πιο περίπλοκα και δημιουργούν μεγαλύτερη σύγχυση. Ξέρω τι σου λέω, 10 χρόνια τά'χω φάει στη μάπα... :xmas_evil:

Vario, στείλε μου - αν μπορείς - με p.m. τα νούμερα ή ότι άλλο "αποδεικτικό" σου έστειλαν, λεπτομέρειες. Έχω "άκρες" με το ταχυδρομείο που μπορεί να βοηθήσουν - τουλάχιστον να καταλάβουμε τι έγινε - αν έγινε (εννοώ, αν πράγματι το έστειλαν ή όχι).
Στο έστειλα babaduma!
Ανεξαρτήτως αποτελέσματως, σε ευχαριστώ πολύ! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom