Αγορά-απάτη μέσω internet. Τι γίνεται μετά?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Δοκίμασε εδώ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - Ανεξάρτητη Αρχή. Αρχικά πάρε τηλέφωνο και θα σε κατευθύνουν. Είναι ευγενέστατοι, η υπηρεσία δωρεάν και στις περισσότερες των περιπτώσεων υπάρχει άμεση επίλυση του προβλήματος.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! :xmas_smile:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Να ενημερωσεις καταρχην την τραπεζα σου μηπως και υπαρχει περιπτωση να σου πιστωσουν πισω το ποσο, εφοσον δεν εχεις παραλαβει το προιον.
Υπαρχει τροπος να αποδειχθει οτι δεν το παρελαβες: Προφανως και δεν υπαρχει η υπογραφη σου σε καμια εταιρεια κουριερ οτι παρελαβες καποιο δεμα απο τη συγγεκριμενη φιρμα. Οποτε στειλε στην αρχικη εταιρεια e-mail απαιτωντας να μαθεις με ποια εταιρεια κουριερ συνεργαζεται και τον αριθμο της φορτωτικης που αφορα το προιον που υποτιθεται οτι παρελαβες. Για να δουμε τι θα σου απαντησουν.
Θα το προσπαθήσω και αυτό! Σε ευχαριστώ βρε Έρση!

Vario το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να τους..... γράψεις μιας και το ποσό δεν είναι σημαντικό και εννοείται να μην ξανακάνεις αγορά από το συγκεκριμένο site.
Δεν είναι τόσο τα λεφτά, όσο για το γμτ!

υπάρχουν απατεώνες του διαδικτύου που ακριβώς πάνω σε αυτό ποντάρουν.
πχ πουλάνε ενα μπ3 player με 25Ε πχ. ενώ κατι αντιστοιχο μπορεί να εχει αλλού 40Ε.
Αν τσιμπήσουν και παραγγείλουν 100 πελάτες θα εχουν ...οικονομήσει 2500Ε.

Για αυτο προσέχουμε οταν αγοράζουμε ονλάιν να ελέγχουμε την αξιοπιστία του συγκεκριμένου e-shop
είτε γκουγκλάροντάς το, ειτε διαβάζοντας πληροφορίες σε διάφορα σχετικά φόρα.
Εγώ την πάτησα γιατί είχε το site την εγγύηση του PayPal, δυστυχώς!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Λοιπόν, επανέρχομαι για να ενημερώσω πιθανά μελλοντικά "θύματα" όπως εγώ... :lol:
Αρχικά, μέσω του site που εντοπίζεις που βρίσκεται το δέμα σου, ανακάλυψα ότι το δικό μου δέμα είχε πάει σε άλλη χώρα (!)... ο έμπορος έκανε τον κινέζο οπότε απευθύνθηκα στο PayPal αλλά δεν έγινε τίποτα, αντιθέτως από το PayPal μου ζήτησαν λεφτά για να αξιολογήσουν το αίτημά μου! :shock:
Στη συνέχεια, απευθύνθηκα στην Τράπεζά μου και ΕΥΤΥΧΩΣ μετά από ένα διάστημα, μου πίστωσαν στο λογαριασμό μου το ποσό με την αιτιολογία ότι η Τράπεζα δεν έλαβε ικανοποιητικές απαντήσεις από τον έμπορο (που πήγε να μου "παντελονιάσει" τα φράγκα)...

Επομένως, όσοι φτωχοί και αθώοι καταναλωτές την πατήσετε όπως εγώ :haha: καλύτερα να απευθυνθείτε στην Τράπεζά σας!

Ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου!!! :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μπράβο, αφού τη βρήκες την άκρη πάλι καλά!! Χαλάλι κι η ταλαιπωρία, αφού δικαιώθηκες;)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Πολυ καλα νεα μπραβο!Δεν το περιμενα αυτο απο τραπεζα να σου πω την αληθεια !! Αλλα οκ..Eννοωντας οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν διαθεση για το παραμικρο,ποσο μαλλον να ασχοληθουν με ενα τοοοσο περιπλοκο θεμα!!! (μην το πεις πουθενα :p )
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Πολυ καλα νεα μπραβο!Δεν το περιμενα αυτο απο τραπεζα να σου πω την αληθεια !! Αλλα οκ..Eννοωντας οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν διαθεση για το παραμικρο,ποσο μαλλον να ασχοληθουν με ενα τοοοσο περιπλοκο θεμα!!! (μην το πεις πουθενα :p )


Βασικά γι' αυτό το ανέφερα! Σκέφτηκα "που να μπλέκω τώρα...και σιγά μη βρώ άκρη με την Τράπεζα" και φαντάζομαι το ίδιο σκέφτονται κι άλλοι... κι όμως τελικά μπορεί να δικαιωθείς! Yes!!!:lol:
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Παλι καλα αφου υπηρξε θετικη καταληξη στο προβλημα σου
Ομως μου εκανε εντυπωση η αντιμετωπιση του paypal
εγω παλιοτερα που το χρειαστηκα σε μια παρομοια περιπτωση (ειχα αγορασει απο ebay ενα τηλεφωνο απο αμερικη και ο πωλητης δε μου το εστελνε) απευθυνθηκα στο paypal μου ελυσαν το προβλημα(εννοειται χωρις επιβαρυνση) και αφου επικοινωνησαν με το πωλητη αυτος μου επεστρεψε ολο το ποσο που του ειχα καταθεσει .
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Παλι καλα αφου υπηρξε θετικη καταληξη στο προβλημα σου
Ομως μου εκανε εντυπωση η αντιμετωπιση του paypal
εγω παλιοτερα που το χρειαστηκα σε μια παρομοια περιπτωση (ειχα αγορασει απο ebay ενα τηλεφωνο απο αμερικη και ο πωλητης δε μου το εστελνε) απευθυνθηκα στο paypal μου ελυσαν το προβλημα(εννοειται χωρις επιβαρυνση) και αφου επικοινωνησαν με το πωλητη αυτος μου επεστρεψε ολο το ποσο που του ειχα καταθεσει .
Πράγματι κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση... σε συζήτησα που είχα με κάποιους φίλους μου είπαν ότι πλέον πρέπει να πληρώνεις και συνδρομή για να σου επιλύει πιθανά μελλοντικά προβλήματα! :shock:
 

Ioannislarisa

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα...
Πρόσφατα έκανα μια αγορά για ενα smartwatch απο την σελίδα phoneiei.com μέσω PayPal. Η σελίδα ήταν πρόταση του Facebook. Εχω στείλει 4 μηνύματα και δεν έχω πάρει καμιά απάντηση... Τι πρέπει να κανω? Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου κι ας είναι μέσω PayPal?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom