Αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εχω κλείσει μια πτήση και γερμάνια με προορισμό τη θεσαλλονικη και η αεροπορική (Ryanair) φτάνει στις 1120 και εχω κλείσει με άλλη εταιρία (Aegean) για αθηνα με ώρα αναχώρησης 1205.
Το ερώτημα είναι ότι θα προλάβω? Θα πρέπει να πάρω αποσκευές και μετά να ανεβώ να τις δώσω η υπάρχει baggage transfer εσωτερικό μέσα στο αεροδρόμιο?
Εχει κανείς εμπειρία πρόσφατη.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αν δεν έχει καθυστέρηση η πρώτη πτήση νομίζω ότι προλαβαίνεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.931
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πολύ μεγάλο ρίσκο...
και οι ώρες που αναφέρεις να τηρηθούν, αν έχεις αποσκευή να περιμένεις και μετά να ανέβεις στον επάνω όροφο να ξαναπαραδόσεις την βαλίτσα σου, να περάσεις έλεγχο και πάλι, εγώ το βλέπω κάπως δύσκολο.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής εχω κλείσει μια πτήση και γερμάνια με προορισμό τη θεσαλλονικη και η αεροπορική (Ryanair) φτάνει στις 1120 και εχω κλείσει με άλλη εταιρία (Aegean) για αθηνα με ώρα αναχώρησης 1205.
Το ερώτημα είναι ότι θα προλάβω? Θα πρέπει να πάρω αποσκευές και μετά να ανεβώ να τις δώσω η υπάρχει baggage transfer εσωτερικό μέσα στο αεροδρόμιο?
Εχει κανείς εμπειρία πρόσφατη.
Μην ελπίζεις πως υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να παραλάβεις αποσκευές από τη Ryan και να τις παραδώσεις στην Aegean. Η παράδοση αποσκευών για την τελευταία σταματάει 30' πριν την αναχώρηση, άντε να σου κάνουν χάρη και να σε δεχτούν και στα 20' πριν την πτήση (το συνηθίζουν, αλλά δεν υποχρεούνται). Αλλά το να κατέβεις από το αεροπλάνο, να σε πάνε στο terminal, να παραλάβεις αποσκευή από τη Ryanair και να ανέβεις και στο checkin σε 25' είναι ουτοπικό.
Χωρίς βαλίτσα, προλαβαίνεις. Εννοείται πως οι βαλίτσες δε μεταφέρονται εσωτερικά (δεν υπάρχει interline συμφωνία των δυο εταιριών).
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
κατάλαβα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα το αλλάξω για να είμαι πιο ήρεμος.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν ως 12.05 αναφέρεται η ώρα που κλείνει η πύλη τοτε πραγματικά ειναι δύσκολο, ακόμα και αν το αεροσκάφος πατήσει διάδρομο 11.20 που αναφέρει το πρόγραμμα (δύσκολο) μέχρι να κατέβεις να μπεις στο λεωφορείο και να φτάσεις μέχρι τον ιμάντα θα χρειαστείς ανετα 10-15 λεπτα, συν την αναμονή για βαλίτσα και μετα στον έλεγχο και ξανα Πύλη λογικά θα φτάσεις καπου στις 12.00, αν το 12.05 είναι ωρα απογείωσης τοτε καλύτερα να δεις πως μπορείς ν'αλλαξεις εισιτήριο για το δεύτερο σκέλος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Επίσης μιλάμε για Θεσσαλονίκη, άλλη σειρά έχει για το desk και άλλη για να την παραδώσεις! Αν προλάβεις θα είναι θαύμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom