Γαλλία Αεροδρόμιο Μποβέ (Beauvais) με Ryanair!

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα μπορεί καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω ωστε να κατευθυνθω οσο γινετε πιο σύντομα μετα την αφξη μου στο μποβε για να παω στο σαρλς ντε γκωλ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα μπορεί καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω ωστε να κατευθυνθω οσο γινετε πιο σύντομα μετα την αφξη μου στο μποβε για να παω στο σαρλς ντε γκωλ?
H Beauvais είναι μια ωραία μικρή πόλη της Γαλλικής επαρχίας, αλλά η σύνδεσή της με το Παρίσι είναι αυτή μιας μικρής πόλης: Έχει δρομολόγια μόνο προς το κέντρο του Παρισιού (στους μεγάλους σταθμούς τρένων και λεωφορείων). Πρέπει να κατέβεις στο Παρίσι, και να πάρεις από κει άλλο μέσο που να σε γυρίσει πίσω προς το CDG.

Με μέσα μαζικής μεταφοράς (δηλ. λεωφορείο από το αεροδρόμιο για την πόλη Beuvais κι από κει τρένο μέσω Παρισιού), θα κάνεις κάτι λιγότερο από 3 ώρες (1:20 το μεγάλο τρένο για Παρίσι, κάθε μια ώρα, και κάπου 45' από κει για το αεροδρόμιο μαζί με την αλλαγή, συν οτι χρόνο σου παρει για να πας από το αεροδρόμιο ως το σταθμό της Beauvais). Το απευθείας λεωφορείο από το αεροδρόμιο για το Παρίσι κάνει κοντά 2 ώρες και 20' κι από εκεί που κάνει τέρμα στο Παρίσι έχει άλλο λεωφορείο κάθε 15' για CDG (€18) που κάνει άλλα 45'. Κόστος για όλα αυτά από €27 ως €45 ανάλογα το μέσο και το πόσο νωρίς θα κάνεις κράτηση.

Με ταξί/uber/private shuttle/rent-a-car κλπ θα κάνεις γύρω στη μία ώρα, αλλά θα σου κοστίσει... (Εκτίμηση από Uber: €103-€138).
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
pb.jpg
Εχω μπερδευτει λιγο.
Εδω στο Outward journey date βαζω την ημερομηνια που θα κανω το αεροδρομιο προς Παρισι; Θα μου στειλει ηλεκτρονικο εισητηριο που θα εκτυπωσω;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Κολλησα στο τι λενε outward και τι return. Δεν αναφερει διαδρομες Αεροδρομιο-Παρισι και Παρισι-Αεροδρομιο. Για εμενα ειναι αλλο το πηγαινε και το ελα απο εναν ντοπιο που παει αυτος ταξιδι προς καπου αλλου.
Στα ηλεκτρονικα εισητηρια που ελαβα σε pdf για εκτυπωση αναφερει "valid for one person and one direction regardless of direction", αυτο το regardless δεν το αναφερει πουθενα πριν, η τουλαχιστον εγω δεν το ειδα.
Μαλλον χαζη ερωτηση ηταν. Ευχαριστω παντως.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Κολλησα στο τι λενε outward και τι return. Δεν αναφερει διαδρομες Αεροδρομιο-Παρισι και Παρισι-Αεροδρομιο. Για εμενα ειναι αλλο το πηγαινε και το ελα απο εναν ντοπιο που παει αυτος ταξιδι προς καπου αλλου.
Στα ηλεκτρονικα εισητηρια που ελαβα σε pdf για εκτυπωση αναφερει "valid for one person and one direction regardless of direction", αυτο το regardless δεν το αναφερει πουθενα πριν, η τουλαχιστον εγω δεν το ειδα.
Μαλλον χαζη ερωτηση ηταν. Ευχαριστω παντως.
Ε για εσένα outward είναι το αεροδρόμιο-Παρίσι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κολλησα στο τι λενε outward και τι return. Δεν αναφερει διαδρομες Αεροδρομιο-Παρισι και Παρισι-Αεροδρομιο. Για εμενα ειναι αλλο το πηγαινε και το ελα απο εναν ντοπιο που παει αυτος ταξιδι προς καπου αλλου.
Στα ηλεκτρονικα εισητηρια που ελαβα σε pdf για εκτυπωση αναφερει "valid for one person and one direction regardless of direction", αυτο το regardless δεν το αναφερει πουθενα πριν, η τουλαχιστον εγω δεν το ειδα.
Μαλλον χαζη ερωτηση ηταν. Ευχαριστω παντως.
Γραφει available 12 months and both directions που δεν ειναι και πολυ σαφες, στη γαλλικη σελιδα το γραφει καλυτερα.

Αν πατουσε ομως στο Learn more και μετα στα documents θα εβλεπες αυτο:
"Travel tickets are not nominative. They are valid for one journey, irrespective of the date and direction of travel. The period of validity of these travel tickets is 12 months from date of purchase"
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Άκυρο,αν μπορεί κάποιος μοντ ας σβήσει το ποστ :p
 
Last edited:

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
διαβασα στο επισημο site ότι τα λεωφορεία στο Παρίσι σταθμεύουν στη λεωφόρο Pershing. Υπάρχει κάποιος που τα χρησιμοποίησε για να με κατατοπίσει που ακριβώς θα τα βρω. Επίσης, να κλείσω ηλεκτρονικό εισιτήριο?
 

ArgyGR

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Καλησπέρα στη παρέα μετά απο καιρό!

Αρχες Οκτωβρη πεταω στο αεροδρομιο του Μποβέ με σκοπό να φτάσω στο σταθμό Paris Gare du Nord του Παρισιού.

Δεδομένου οτι υπαρχει σιδηροδρομικη συνδεση του Μποβέ με το Παρισι προτίμησα να κλείσω ενα εισητηριο με το τρενο που θα με παει με τη μια στο σταθμο.

Αυτό που θα ηθελα καποιες πληροφορίες είναι του πώς θα φτασω απο το αεροδρόμιο του Μποβέ στο σταθμό των τρένων. Διαβάζω κάπου για ταξί. Γνωρίζει κανείς κόμιστρα? Είναι διαδρομή ενός τεταρτου. Υπάρχει μήπως εναλλακτικη με λεωφορειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα στη παρέα μετά απο καιρό!

Αρχες Οκτωβρη πεταω στο αεροδρομιο του Μποβέ με σκοπό να φτάσω στο σταθμό Paris Gare du Nord του Παρισιού.

Δεδομένου οτι υπαρχει σιδηροδρομικη συνδεση του Μποβέ με το Παρισι προτίμησα να κλείσω ενα εισητηριο με το τρενο που θα με παει με τη μια στο σταθμο.

Αυτό που θα ηθελα καποιες πληροφορίες είναι του πώς θα φτασω απο το αεροδρόμιο του Μποβέ στο σταθμό των τρένων. Διαβάζω κάπου για ταξί. Γνωρίζει κανείς κόμιστρα? Είναι διαδρομή ενός τεταρτου. Υπάρχει μήπως εναλλακτικη με λεωφορειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Υπάρχει η γραμμή 6 της πόλης της Beuavais που μπορεί να σε πάει από το αεροδρόμιο στο σταθμό.
https://www.corolis.fr/img/lignes/ligne-6-hotel-de-ville-ltgt-tille-aeroport-1564004014-45.pdf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom