Π.Γ.Δ.Μ. Αεροδρόμιο Σκοπίων

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Χρειάζεται διαβατήριο για να μπούμε στη χώρα ή αρκεί η ταυτότητα; Πάω για 4 μέρες στα μέσα Αυγούστου και το διαβατήριό μου λήγει αρχές Σεπτέμβρη, δεν προλαβαίνω να βγάλω καινούργιο.
Αρκεί η ταυτότητα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλησπέρα! Χρειάζεται διαβατήριο για να μπούμε στη χώρα ή αρκεί η ταυτότητα; Πάω για 4 μέρες στα μέσα Αυγούστου και το διαβατήριό μου λήγει αρχές Σεπτέμβρη, δεν προλαβαίνω να βγάλω καινούργιο.
Ταυτοτητα
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλησπέρα. Αν κλείσω πτήση από Σκόπια για ευρωπαική πόλη μέσω Βελιγραδίου,μπορώ να ταξιδέψω μόνο με ταυτότητα?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Οδικώς που πήγα στα Σκόπια πήγα με ταυτότητα. Δεν ξέρω τι γίνεται στο αεροδρόμιο.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Καλησπέρα. Αν κλείσω πτήση από Σκόπια για ευρωπαική πόλη μέσω Βελιγραδίου,μπορώ να ταξιδέψω μόνο με ταυτότητα?
λογικα μπορεις, καθως και Σκοπια και Βελιγραδι πας με ταυτοτητα που να εχει ημερομηνια εκδοσης πριν 15 χρονια, οχι παραπανω...
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Οδικώς που πήγα στα Σκόπια πήγα με ταυτότητα. Δεν ξέρω τι γίνεται στο αεροδρόμιο.
λογικα μπορεις, καθως και Σκοπια και Βελιγραδι πας με ταυτοτητα που να εχει ημερομηνια εκδοσης πριν 15 χρονια, οχι παραπανω...
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Καλημέρα! Έχει πάει κάποιος πρόσφατα στο αεροδρόμιο Σκοπίων? Ψάχνω για παρκινγκ για τις μέρες που θα λείπουμε. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Μπήκα στη σελίδα που έχετε βάλει πιο πάνω αλλά δν μου δείχνει καμια διαθεσιμοτητα. Σας ευχαριστώ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλημέρα. Έχω προγραμματίσει κι εγώ ταξίδι από Σκοπια προς Γερμανία το Νοέμβριο. Κατ' αρχήν για το πάρκιγκ: στην επίσημη σελίδα του αεροδρομίου αναφέρει ότι δε χρειάζεται κράτηση. Η τιμή για 3-7 μέρες είναι 2.500 MKD, δηλαδή περίπου 40 €.

Skopje International Airport

To use the parking services, in advance reservation is not required.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς τι καθεστώς υπάρχει με τα ΙΧ. Δηλαδή μπορείς να μπεις στη Βόρεια Μακεδονία με αυτοκίνητο και να φύγεις με αεροπλάνο χωρίς προβλημα; Χρειάζεται ίσως κάποια δήλωση στο τελωνείο, όπως ισχύει πχ στην Τουρκία;

Έχει κανείς κάποια πρόσφατη εμπειρία;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εμείς πετάξαμε από Σκόπια για Μπιλουντ τον Σεπτέμβρη του '22. Περάσαμε τα σύνορα, παρκάραμε στο αεροδρόμιο χωρίς να έχουμε κάνει κάποια κράτηση και πήραμε την πτήση μας. Ομοίως και στην επιστροφή δεν είχαμε κανένα προβλήμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Καλημέρα. Έχω προγραμματίσει κι εγώ ταξίδι από Σκοπια προς Γερμανία το Νοέμβριο. Κατ' αρχήν για το πάρκιγκ: στην επίσημη σελίδα του αεροδρομίου αναφέρει ότι δε χρειάζεται κράτηση. Η τιμή για 3-7 μέρες είναι 2.500 MKD, δηλαδή περίπου 40 €.

Skopje International Airport



Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς τι καθεστώς υπάρχει με τα ΙΧ. Δηλαδή μπορείς να μπεις στη Βόρεια Μακεδονία με αυτοκίνητο και να φύγεις με αεροπλάνο χωρίς προβλημα; Χρειάζεται ίσως κάποια δήλωση στο τελωνείο, όπως ισχύει πχ στην Τουρκία;

Έχει κανείς κάποια πρόσφατη εμπειρία;
Θα γυρίσεις στην επιστροφή μέσω Σκοπίων πάλι;Για να πάρεις το αυτοκίνητο;΄Ετσι δεν είναι;Δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom