Αεροπλάνο και κλειστοφοβία

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Καλημέρα!

Την Παρασκευή πετάω για Σικάγο με Lufthansa.
Όταν έκλεισα το εισιτήριο με έβαλε να διαλέξω θέση (μα καλά, on-line check in δεν κάνουμε 23 ώρες πριν την πτήση? τώρα κλείνουμε και τη θέση με το εισιτήριο?!) είχε απομείνει μόνο μια η οποία ήταν ενδιάμεση στην τετράδα...
Μόνο που το φαντάζομαι ιδρώνω...
Πολλοί λένε πώς έχουν κλειστοφοβία, το ξέρω, μόνο που εγώ έχω όντως και εκδηλώνεται σωματικά με πολύ άσχημα συμπτώματα.
Με καλή θέληση, υπομονή και αφού επικεντρωθώ στον προορισμό τα βγάζω πέρα χωρίς πρόβλημα όταν κάθομαι στο παράθυρο και στη χειρότερη στο διάδρομο.

Έχω ταξιδέψει ξανά με την ίδια εταιρία για Σικάγο και θυμάμαι πολύ καθαρά ότι μετά απο 2-3 ώρες είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα και είχα ακόμα 5-6 ώρες μπροστά μου, παρόλο που καθόμουν παράθυρο.
Απλώς δεν θα αντέξω σε ενδιάμεση θέση...

Τι θα κάνω τώρα? Σκέφτομαι να πάω νωρίς νωρίς στο check in και να ζητήσω αν γίνεται να μου αλλάξουν θέση (χμ, είναι γεμάτο βεβαίως το αεροπλάνο...) και να με βάλουν παράθυρο ή έστω διάδρομο. Γίνεται αυτό? Λέτε να πετύχω τίποτα? Καμιά παραπάνω συμβουλή?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο,να τους εξηγήσεις το πρόβλημά σου και να τους ζητήσεις να σου αλλάξουν τη θέση??
στη τελική,αν σε δουν να ασπρίζεις και να ιδρώνεις..φαντάζομαι κάτι θα κάνουν!
καλή επιτυχία..α, και φούσκωσε τα λίγο στο τηλέφωνο!;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτά που περιγράφεις είναι η κρίση πανικού που προκαλείται σε πολλά άτομα από διάφορους παράγοντες...σ εσένα σαν επακόλουθο της κλειστοφοβίας σου.Σε καταλαβαίνω απόλυτα,δεν είναι καθόλου αστεία κατάσταση μπορεί πολλές φορές να εξελιχθεί με σχετικά ήπια συμπτώματα πχ εφιδρώσεις,ανησυχία,ελαφρά ταχυκαρδία αλλά μπορεί να είναι και πολύ επίμονη με τόσο έντονα τα συμπτώματα που έχεις την αίσθηση ότι"πνίγεσαι"και αυτό σε τρελλαίνει.
Εφ όσον γνωρίζεις το πρόβλημα σου(μιλάμε για παθολογική κατάσταση)καλό θάταν να απευθυνθείς ή σε ψυχολόγο η σε γιατρό-ψυχίατρο για να σε βοηθήσει και να το ξεπεράσεις είτε με ψυχοθεραπεία είτε με χάπια.
Πάντως επειδή ακριβώς πρόκειται για παθολογική κατάσταση και πιστεύω ότι οι υπάλληλοι είναι ενήμεροι,αν τους εξηγήσεις το πρόβλημα θα προσπαθήσουν να σου αλλάξουν θέση,οπότε σε βλέπω πολύ νωρίς στο γκισέ,δεν έχεις κι άλλη επιλογή.
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, να πάω μόλις ανοίξει ούτως ώστε να μπορούν να κάνουν κάτι.
Γενικά γίνονται όμως αυτά? Αυτό δεν ξέρω...
Μπορούν δηλαδή να αλλάξουν τη θέση κάποιου χωρίς να τον ρωτήσουν? (το αεροπλάνο είναι γεμάτο, δεν τίθεται θέμα κενών θέσεων)

Την πάτησα δυστυχώς, πάντα φροντίζω να κλείνω τη θέση μου με online check in απο τους πρώτους για να είμαι στο παράθυρο αλλά φαίνεται άλλαξε το σύστημα...:(

Είναι απολύτως σίγουρο πως θα έχω σοβαρό πρόβλημα εκεί, δεν είναι κάτι που υποψιάζομαι ή παίζεται.
Για να καταλάβετε, μέσα στον Ιούλιο είχα δύο φορές "πρόβλημα" (δεν θέλω να το πω κρίση αν και βλέπω πως θα μπορούσε να είναι και κρίση πανικού όπως λέει η romantic woman) με την κλειστοφοβία μου, μία σε ένα μουσείο και μία τις προάλλες στον προαστιακό που γέμισε εντελώς και ήμουν και όρθια.
Στην αρχή ζαλιζόμουν κάπως, μετά παραπάνω, κόπηκαν τα γόνατά μου και σε αυτό το σημείο κάθισα όπου βρήκα, με έλουζε κυριολεκτικά κρύος ιδρώτας, θόλωσε η όρασή μου και μετά μαύρισαν τα πάντα, βούιζαν τα αυτιά μου, με έπιασε τρομερή ταχυκαρδία και στο τέλος κόπηκε η αναπνοή μου και μούδιασε όλο το σώμα μου απο τη μέση και πάνω, δεν μπορούσα να κουνήσω καθόλου τα χέρια μου, δεν άκουγα τη φωνή μου...
Δεν έχω νιώσει ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου πιο άσχημα σωματικά.
(Περιέργως, δεν λιποθύμισα καμία φορά.)

Σκεφτείτε πως την μία φορά ήμουν απλώς σε ένα μουσείο το οποίο ήταν τύπου "λαβύρινθος" αλλά δεν το ήξερα (στενοί διάδρομοι, μαύρα και σκοτεινά όλα κλπ)... όταν λοιπόν άρχισε να με πιάνει αυτό προσπάθησα να βγω απο την είσοδο η οποία όμως δεν ήταν και έξοδος και έπρεπε να το διασχίσω όλο για να βγω. Μόλις το συνειδητοποίησα έγιναν όλα τα παραπάνω.
Δηλαδή, στη θέση αυτή που θα έχω τόσο περιορισμένο χώρο τι θα κάνω??

Τέτοια περιστατικά άλλοτε συνέβαιναν μια-δύο φορές το χρόνο αν κλεινόμουν στο ασανσέρ ή κάτι τέτοιο και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό, τώρα έγιναν δύο φορές σε έναν μήνα και έχω αγχωθεί απίστευτα με αυτό...

Σίγουρα θα μου άλλαζαν θέση αν πάθαινα τα παραπάνω :haha: αλλά θα προτιμούσα να μην χρειαστεί...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δάφνη,τώρα πρόσεξα ότι πετάς σε 4 μέρες!Δεν έχεις πολύ χρόνο οπότε πηγαίνεις σε ειδικό γιατρό όπως είπα και πιό πάνω,ώστε να είσαι εφοδιασμένη με τα κατάλληλα χάπια (αυτό και μόνο να δείς που θα σε βοηθήσει ψυχολογικά και ίσως τελικά να μήν σου παρουσιασθεί τίποτε στην πτήση)και στήνεσαι και από νωρίς στο γκισέ,εξηγείς κλπ κλπ,πολλές φορές υπάρχουν ακυρώσεις τελευταίας στιγμής η μπορεί να γίνει"διευθέτηση"με κάποιον άλλο επιβάτη.
Καλό σου ταξίδι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H LH έχει 4 πτήσεις την Παρασκευή για Σικάγο.
Η Πρωϊνή από Φρανκφούρτη (LH430) είναι με 747-400, μάλλον το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει στην οικονομική θέση, με Overhead TV και παλιότερο ελαφρώς θυρυβώδες αεροπλάνο, ούτε να κοιμηθείς θα είναι εύκολο ούτε να απασχοληθείς με τη TV.
H απογευματινή όμως (LH432, A330-300), η πτήση από Dusseldorf (LH436, A330-300) και η πτήση από Μόναχο (LH434, A340-600) είναι ελαφρώς πιο άνετες, και μπορείς να κρατήσεις τον εαυτό σου απασχολημένο - είτε με λίγο ύπνο, είτε με λίγο TV, είτε με κάποιο βιβλίο.

Κατά τα λοιπά, πάντα υπάρχουν κάποιες θέσεις που τις κρατάνε & δεν τις δίνουν για προκράτηση (το σύστημα τις εμφανίζει γεμάτες, χωρίς να είναι). Τέτοιες είναι π.χ. οι θέσεις κοντά στις εξόδους κινδύνου, η μπροστά μπροστά, αμέσως πίσω από τη Business class.
- Δοκίμασε το Online check in αμέσως μόλις έχεις τη δυνατότητα (24 ώρες πριν την αναχώρηση της πρώτης από τις πτήσεις σου).
- Αν δε δουλέψει, πήγαινε στο αεροδρόμιο νωρίς. Πάντως στην ίδια θέση με σένα, και με τους ίδιους λόγους για αλλαγή, είναι και όλοι οι άλλοι επιβάτες που βρέθηκαν σε μεσαίες θέσεις, έχοντας μάλιστα κλείσει τα εισιτήρια καιρό πριν από σένα.
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Ευελπιστώ πως δεν θα έχω πρόβλημα...

H LH έχει 4 πτήσεις την Παρασκευή για Σικάγο.
Η Πρωϊνή από Φρανκφούρτη (LH430) είναι με 747-400, μάλλον το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει στην οικονομική θέση, με Overhead TV και παλιότερο ελαφρώς θυρυβώδες αεροπλάνο, ούτε να κοιμηθείς θα είναι εύκολο ούτε να απασχοληθείς με τη TV.
H απογευματινή όμως (LH432, A330-300), η πτήση από Dusseldorf (LH436, A330-300) και η πτήση από Μόναχο (LH434, A340-600) είναι ελαφρώς πιο άνετες, και μπορείς να κρατήσεις τον εαυτό σου απασχολημένο - είτε με λίγο ύπνο, είτε με λίγο TV, είτε με κάποιο βιβλίο.

Κατά τα λοιπά, πάντα υπάρχουν κάποιες θέσεις που τις κρατάνε & δεν τις δίνουν για προκράτηση (το σύστημα τις εμφανίζει γεμάτες, χωρίς να είναι). Τέτοιες είναι π.χ. οι θέσεις κοντά στις εξόδους κινδύνου, η μπροστά μπροστά, αμέσως πίσω από τη Business class.
- Δοκίμασε το Online check in αμέσως μόλις έχεις τη δυνατότητα (24 ώρες πριν την αναχώρηση της πρώτης από τις πτήσεις σου).
- Αν δε δουλέψει, πήγαινε στο αεροδρόμιο νωρίς. Πάντως στην ίδια θέση με σένα, και με τους ίδιους λόγους για αλλαγή, είναι και όλοι οι άλλοι επιβάτες που βρέθηκαν σε μεσαίες θέσεις, έχοντας μάλιστα κλείσει τα εισιτήρια καιρό πριν από σένα.
Με την απογευματινή πηγαίνω, πάλι καλά!
Δεν φανταζόμουν ότι σε υπερατλαντικά δεν θα είχαν προσωπική τηλεόραση...
Δεν ξέρω γιατί, όμως αυτή τη φορά με έβαλαν να κλείσω θέση την ώρα που έκλεινα τα εισιτήρια. Γι'αυτό αναρωτιέμαι μήπως δεν κάνει τίποτα το online check in...
Δυστυχώς, έχεις δίκιο σε αυτο που λες (πως βρίσκονται κι άλλοι στην ίδια θέση με μένα...)
Ελπίζω πως αν πάω νωρίς θα βρω κάποια λύση...
 

pen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εχουμε το ιδιο προβλημα...
σε μια πτηση για αθηνα,μπαινοντας στο αεροπλανο ζητησα ευγενικα απο την κυρια που καθοταν στο παραθυρο να σηκωθει και αρνηθηκε.
πριν την απογειωση ξεκινησαν ολα αυτα τα συμπτωματα και αφου εφτασα σε πληρη κατασταση πανικου ξελυθηκα και πηγα κατευθειαν στις αεροσυνοδους.
κατανοησαν κατευθειαν το προβλημα,μου επετρεψαν να κατσω μαζι τους και μετα απο λιγη κουβεντα συνηλθα λιγο.εννοειται οτι μετα απ αυτο η κυρια σηκωθηκε.δεν υπαρχει περιπτωση να μην εξυπηρετηθεις.ειναι προβλημα και το γνωριζουν.Μου εχει ξανασυμβει σε πτηση και αυτο που με ηρεμησε και τοτε ηταν η κατανοηση απο το πληρωμα.Καλυτερα ομως να το προλαβεις και να συνεννοηθεις πριν επιβιβαστεις,σιγουρα θα υπαρχουν θεσεις οπως σου ειπαν.
λογω αυτου του προβληματος εχω να ταξιδεψω πολυ καιρο και το δεκεμβρη λεω να κανω την αρχη για να το αντιμετωπισω.σκοπευω να εχω μαζι μου καποια φαρμακα για να νιωθω πιο σιγουρη.δεν ειναι ο τροπος για να λυθει οριστικα το προβλημα ειναι ομως τροπος για να αντιμετωπιστει στιγμιαια.
αυτο που βοηθαει σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι να μαθεις τι ακριβως σου συμβαινει,τι προκαλει αυτα τα συμπτωματα και γιατι φτανεις σ αυτο το σημειο.Οπως και το να γνωριζεις οτι δεν προκειται να παθεις τιποτα παραπανω.
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Pen, κι εγώ σε αυτό ελπίζω, στην κατανόηση απο το πλήρωμα αλλά και απο τους συνεπιβάτες.
Είμαι σίγουρη πως αν πάθω όλα τα παραπάνω κάτι θα κάνουν, όμως πραγματικά θέλω πολύ να μην φτάσω σε αυτο το σημείο. :roll:

Μακάρι να είναι όπως τα λέτε και να μπορούν να κάνουν κάτι στο check in.
 

Andy81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα το μαθουμε συντομα..
Ταξίδι-Όνειρο
αίγυπτος
γεια χαρα!! δεν ακουγεται λογικο το γεγονος του οτι σε βαλαν να διαλεξεις θεση με την αγορα του εισιτηριου. μπορεις να το διορθωσεις αν πραγματικα ισχυει στο τσεκ ιν. η εταιρεια δε θα θελει να αντιμετωπισει προβλημα με καποιον επιβατη κατα τη διαρκεια της πτησης, οποτε αν το κανονισεις συντομα δε θα εχεις προβλημα. η αληθεια ειναι οτι οι ενδιαμεσες θεσεις ειναι πολυ στενες και αβολες. μολις γυρισα απο βοστονη, ταξιδεψα μονο σε ενδιαμεση θεση και δε μπορω να πω οτι ενιωθα βολικα. σκεψου οτι το ταξιδι ειναι μεγαλο και ο μπροστινος πιθανον να θελει να κατεβασει την πλατη του καθισματος του για να κοιμηθει, γεγονος που περιπλεκει λιγο ακομα την ανεση της θεσεως σου.
Παρολα ταυτα δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα, ιδιως αν εξηγηθεις μαζι τους. καλο σου ταξιδι!!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, κατέβασε 2-3 ουισκάκια και θά είσαι μια χαρούλα.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Αναρωτιέμαι, έχει κανένας σας, πρόβλημα κλειστοφοβίας στο αεροπλάνο και να κατάφερε να το ξεπεράσει ώστε να κάνει υπερατλαντικό ταξίδι? Και αν το ξεπέρασε/καταπολέμησε, πώς το κατάφερε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom