Γενικά Αεροπορικά Ατυχήματα

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.414
Το αεροσκάφος προσέγγισε τον διάδρομό για απογείωση από λάθος διασταύρωση έχοντας λιγότερα μέτρα για απογείωση. Η διερεύνηση θα δείξει τα αίτια...
Αν τελικά εγινε ετσι απορω πως ο πιλοτος δεν καταλαβε οτι δεν ειναι στην αρχη του διαδρομου οπου υπάρχουν παντα αυτες οι πολλες παραλληλες διαγραμισεις τυπου "διαβασης πεζων" .. παντως απο τις φωτογραφιες φαινεται οτι καπου προσέκρουσε .. επισης οι πρωτες αναφορες λενε για προσκρουση σε υποδομες για τα φωτα που ειναι στην προεκταση διαδρομου.. εν πασει περιπτωσει η διερευνηση θα μας πει τα ακριβη αιτια.. το καλο ειναι πως δεν επαθε κανεις τιποτα ..
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγώ δεν καταλαβαίνω με τόσο μεγάλη ζημιά στο σκάφος, πώς χρειάστηκε μία ώρα έως ότου το προσγειώσουν (αν ισχύουν όσα κυκλοφορούν στο ίντερνετ).

The Aviation Herald

Δεν ξέρω πώς και δεν έχει λάβει μεγάλες διαστάσεις κ κάλυψη από τα μίντια το συγκεκριμένο ατύχημα, το οποίο μου φαίνεται εξωφρενικό.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.414
Ισως επρεπε να προσγειωθει με λιγοτερα, οσο ηταν δυνατον, καυσιμα.. υπηρχε διαρροη και φαινεται να εχουν και μια δεξαμενη στο βιντεο οπου συλλεγουν υγρα, πιο πιθανο να ειναι καυσιμα .. αν ειναι ετσι, με διαρροή δηλαδη καυσιμων θα επρεπε να προσγειωθει με οσο δυνατον λιγότερα..
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Από πρόβλημα της σερβικής αεροπορίας το έχουν κάνει σχεδόν πρόβλημα της μαραθον.
Η airserbia την άδειασε κανονικά, μπορεί να τους δώσουν και το φταίξιμο στο τέλος.
Οι πιλότοι και το πλήρωμα ανήκει που, θα ήθελα να ξέρω;
Στην ελληνική εταιρία η στην σέρβικη.

Accident: Marathon E195 at Belgrade on Feb 18th 2024, overran runway on takeoff
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.414
Από πρόβλημα της σερβικής αεροπορίας το έχουν κάνει σχεδόν πρόβλημα της μαραθον.
Η airserbia την άδειασε κανονικά, μπορεί να τους δώσουν και το φταίξιμο στο τέλος.
Οι πιλότοι και το πλήρωμα ανήκει που, θα ήθελα να ξέρω;
Στην ελληνική εταιρία η στην σέρβικη.

Accident: Marathon E195 at Belgrade on Feb 18th 2024, overran runway on takeoff
Αρα συμφωνα με αυτο γνωριζαν πολυ καλά οτι ειχαν 1280 μετρα για απογειωση και ο πυργος και οι πιλοτοι που θεωρησαν αρκετό μηκος για απογειωση ( δεν μπορει να καναν λάθος εδω θα ειναι για σφαλιαρες) οποτε γιατι εγινε το ατύχημα;; ειμαι πολύ περιεργος για το πορισμα..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.939
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Να και το βίντεο από μέσα ....δεν ξέρω τι θα σκεφτόμουν αν ήμουν μέσα !


 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Αν είχε χτυπηθεί το σκάφος με λίγο διαφορετικό τρόπο/διαφορετικά σημεία ή ο πιλότος έκανε κάτι λάθος αμέσως μετά το χτύπημα πάνω στον πανικό, μπορεί να μιλούσαμε για δυστύχημα τώρα.
Δεν το χωράει το μυαλό μου πώς στο καλό αποφάσισαν να απογειωθούν ενώ το μήκος δεν έφτανε. Πώς μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε ευρωπαϊκό αεροδρόμιο κ από ό,τι βλέπω, το συμβάν δεν έγινε και ιδιαίτερα γνωστό στα μίντια.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.939
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σύλβια καλό απόγευμα, είναι περίπλοκο το ατύχημα και θα έχει ενδιαφέρον το πόρισμα, σημασία έχει ότι ο (πιθανόν Ιταλός) έμπειρος πιλότος ! συνέχισε την απογείωση και δεν έκανε ακύρωση, ενέργεια η οποία θα είχε ολέθριο αποτέλεσμα, ο συγκυβερνήτης (πιθανόν εκπαιδευόμενος, Πολωνικής καταγωγής !!!) δεν ήταν ότι καλύτερο σαν βοηθός, Τέλος καλό όλα καλά, και η απάντηση στην απορία για τα μίντια, ΔΕΝ χύθηκε αίμα !
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Πραγματικά μιλάμε για πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη τύχη..
Το αεροσκάφος ήταν wet leasing, το οποίο σημαίνει ότι οι πιλότοι και το πλήρωμα είναι της Marathon.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Το να συμβει ενα αεροπορικο ατυχημα ειναι παντα, ή σχεδόν πάντα, συνδυασμος πολλων γεγονότων. Αυτο εχει δείξει η ιστορια.

Εικασιες μπορουμε να κανουμε αφου υπαρχουν γνωστα στοιχεια του αεροπλανου, απαιτησεις απογειωσης ανα καιρο , θερμοκρασια, πληροτητα , πτερυγια καμπυλοτητας ανα συνθηκη κτλ. Θα πρεπει να περιμενουμε το πορισμα για να μαθουμε τι αποφανθηκε η σχετικη επιτροπη αν και εδω φαινεται οτι εχουμε σοβαρες ευθυνες του πληρωματος σε λαθος υπολογισμο στο εδαφος, ενεργεια ασυγχωρητη και ανεπιτρεπτη. Ας μην προτρεχω ομως και ας περιμενουμε τους επισημους φορεις.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με βαση τις φωτογραφιες μετα τη προσγειωση, το γεγονος οτι το Α/Φ δεν επαθε καμια δομικη καταστροφη που να μην του επιτρεπει να γυρισει για προσγειωση ασφαλως, ειναι απο μονο του ενα θαυμα...............
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Και η ξεκολλημένη πόρτα της Alaska δεν είχε αίμα, όμως έγινε παγκοσμίως γνωστό και έπαιζε σε όλα τα μίντια για μέρες. Ενώ αυτό που έγινε στο Βελιγράδι που είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, ακραίο και από τεράστια τύχη ενάντια στις πιθανότητες δεν είχε θύματα, πέρασε και δεν ακούμπησε.
Ελπίζω οι πιλότοι να βγουν εκτός, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δυνατόν να πετάξουν ξανά σκάφος.
Ο ηχογραφημένος διάλογος με το ATC είναι ανατριχιαστικός.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.414
Εν τω μεταξύ στα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου αφους ( Embraer E-Jet family - Wikipedia ) δινει 2179 μετρα για απογειωση και 1275 για προσγειωση ...ειναι δυνατον τετοιο λάθος.. δεν εψαξα για κατι πιο επισημο αλλα δεν πιστευω να απεχει τοσο πολύ απο τα πραγματικά νουμερα της εταιρειας..

Δεν μπορω να πιστεψω τετοια επιπολαιότητα .. παρολα αυτα την στιγμη που ακουγεται ο ηχος της κρουσης νομιζω οτι ειναι ακομα στον διαδρομο και δεν δικαιολογειται να υπάρχει καποιο εμποδιο.. τι να πω ειλικρινά αγιο ειχαν ολοι τους..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom