Ισλανδία Αεροπορικά για Ρέυκιαβικ (Ισλανδία)

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οι ημερομηνίες που θα μπορούμε να ταξιδέψουμε έχουν σχεδόν κανονιστεί, οπότε ήρθε η ώρα από βδομάδα να βγάλουμε τα εισιτήρια. Οι τιμές που βλέπω όμως είναι άκρως απογοητευτικές. Ή μεγάλες αναμονές ή μικρές αναμονές ή χαμένη μέρα. Για δείτε τι μου έβγαλε το Cheap flights: Find and compare prices for airline tickets at dohop.com για 520 ευρώ.



Πεμ 19 Μάιος 2011
08:50-10:50 Πτήση A3600 (Aegean Airlines)Αθηνα (ATH)-Λονδίνο (LHR) 4ω 00μ
10:50-13:00 Αναμονή Λονδίνο (LHR) 2ω 10μ
13:00-15:00 Πτήση FI451 (Icelandair)Λονδίνο (LHR)-Ρέυκιαβικ (KEF) 3ω 00μ

Δευ 30 Μάιος 2011
16:10-20:10 Πτήση FI454 (Icelandair)Ρέυκιαβικ (KEF)-Λονδίνο (LHR) 3ω 00μ
20:10-22:15 Αναμονή Λονδίνο (LHR) 2ω 05μ
22:15-04:00+ Πτήση A3609 (Aegean Airlines)Λονδίνο (LHR)-Αθηνα (ATH) 3ω 45μ

Προλαβαίνω στον πηγαιμό την πτήση της Icelandair ή θα είμαι με την ψυχή στο στόμα? Οι αναμονές μου φαίνονται τσίμα τσίμα, τι λέτε? Είναι η μοναδική πτήση όπου δεν χάνουμε τον χρόνο μας, διότι με το που φτάσουμε Ρέυκιαβικ στις 15.00 το μεσημέρι μπορούμε να βολτάρουμε μέχρι να βραδιάσει (και βραδιάζει γύρω στις 22.00+ το βράδυ) και στην επιστροφή μπορούμε να πάμε από το πρωί στο Blue Lagoon και το μεσημέρι να πάρουμε την πτήση της επιστροφής.
Οι άλλες πτήσεις φτάνουν αργά το βράδυ, οπότε τσάμπα πληρώνεις μια διανυκτέρευση ή φεύγουν νωρίς το πρωί.
Εχετε καμιά ιδέα πώς αλλιώς να ψαχτώ? Την Iceland express θέλω να την αποφύγω γιατί διαβάζω ότι ακυρώνει απρόοπτα πτήσεις, και το τελευταίο που θα ήθελα είναι αυτό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μην περιμένεις να σου έρθει φθηνότερο αν το αγοράσεις σαν ενιαίο εισιτήριο. Ελπίζω να έχεις το πλεονέκτημα να κάνεις άπαξ check in.
Η επόμενη λύση είναι να ψάξεις μεμονωμένα τα σκέλη: Αθήνα-Λονδίνο, Λονδίνο- Ρέυκγιαβικ και με άλλες εταιρείες: easyjet, Iceland Express αν και δεν πιστεύω ότι θα κερδίσετε πολλά σε χρόνο, χρήμα και ποιότητα υπηρεσιών
Οι χρόνοι αναμονής είναι καλοί μόνο αν το αεροπλάνο φθάσει στο LHR στην ώρα του και η αναχώρηση του επόμενου γίνεται στο ίδιο τέρμιναλ και δεν χρειάζεται να κάνεις αγώνα δρόμου (όπως καταλαβαίνεις με καίει πάντα το πήγαινε)

Να μου φιλήσεις το ηφαιστειακό χώμα της πολυαγαπημένης Ισλανδίας
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
2 ωρες αναμονή στο Λονδίνο ειναι μια χαρα. Εννοείται ότι προλαβαίνεις.
Δεν εννοείτε τίποτε... αν δεν έχεις αποσκευές, είσαι στο ίδιο terminal και έχεις κάνει τσεκιν στης FI από το σπίτι σου μάλλον προλαβαίνεις... αν όμως έχεις αποσκευές, πρέπει να αλλάξεις terminal και δεν έχεις κάνει τσεκιν σε βλέπω πολύ χλωμή με δεδομένο ότι μια μικρή καθυστέριση στο LHR συνήθως υπάρχει... τα καλά νέα είναι ότι η Α3 χρησιμοποιεί το terminal 1 το ίδιο με την FI... τα κακά νέα είναι ότι μετά την "αγορά" των σλοτς της ΟΑ μερικές πτήσεις της Α3 θα πηγαίνουν στο terminal 4... Tσέκαρε με προσοχή τα terminal σου...

Για τις τιμές τώρα... αν το 520? είναι από Ελλάδα είναι τιμή φοβερή και κλείστη χωρίς δεύτερη σκέψη... αν είναι από LON κάνε συνδιασμούς... ψάξε την επιστροφή από PAR ή AMS... έχε υπόψιν ότι αβαρίες για ένα τόσο περίεργο ταξίδι όσον αφορά τα δρομολόγια θα κάνεις... μην σκέφτεσαι ότι θα χάσω μισή μέρα στο Λονδίνο αντί να την έχω στην Ισλανδία... μπορείς κάλλιστα να βγεις να κάνεις την βόλτα σου στο Λονδίνο και να πάρεις την βραδινή πτήση... αν κάτσει η στραβή και χάσεις την πτήση σου τότε η οικονομική ζημιά θα είναι πολύ μεγαλύτερη...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάνε συνδυασμούς για να βγει φθηνότερα και να μην έχεις άγχος αν θα προλάβεις ή όχι το connection.

Πχ.

18.05 ΑΤΗ-ΤXL A3 2000-2150 54e
19.05 TXL-KEF AB 2200-2345 100e (προσφορά)

29.05 ΚEF-LHR FI 1610-2010 114e
30.05 LHR-ATH A3 2215-0400 104e

Σύνολο αεροπορικών: 372e + μία διαμονή Bερολίνο + μία διαμονή Λονδίνο + μία χαμένη διαμονή Ρέυκιαβικ

Υ.Γ. Το site που μας έδωσες δίνει τα εισιτήρια όχι 520e αλλά 673e.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Traveller νομίζω ότι η απάντησή σου με έχει καλύψει απόλυτα...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τα πακέτα που δίνει η Iceland Air τα είδες καθόλου? Με το πολύ μία διαμονή στο Λονδίνο μπορείς να δώσεις στο σύνολο γύρω στα 700-800 ευρώ/άτομο για 10 ημέρες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εννοείται ότι στα χρήματα που ανέφερα δεν περιλαμβάνεται η διαμονή στο Λονδίνο. Αλλά αυτή μπορεί και να μην χρειάζεται καθόλου. Εξαρτάται, φυσικά, από τις πτήσεις σου.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τα είδα αλλά επειδή θα κάνουμε 10-ήμερο self-drive και έχω ήδη φτιάξει πρόγραμμα δεν με βολεύουν...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χρήσιμο site για self-drive στον Ring Road είναι το παρακάτω.

Iceland Road Conditions

Vefmyndav?lar | Umfer? og f?r? | Vegager?in
Πατάς κάποιο γεωγραφικό διαμέρισμα και έχεις επιλογές από κάμερες που ελέγχουν την κίνηση στους δρόμους.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τα εισιτήρια κλείστηκαν με 540 ευρώ/ άτομο! Φεύγουμε 19/5 με Aegean το μεσημέρι και φτάνουμε στις 23.10 στο KEF, επιστρέφουμε 29/5 στις 16.10-20.10 από KEF προς LHR, πολύωρη αναμονή στο LHR έως ώρα 06.50 της επόμενης μέρας και πτήση για Αθήνα με British.
Αν έχετε κάποια hit 'n' tips για Ισλανδία πείτε μου!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συγγνώμη τι θα κάνετε 12 ώρες μέσα στο μαύρο βράδυ στο LHR?
Όσον αφορά την Ισλανδία ότι συγκεκριμένο θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε, υπάρχουν μέλη που έχουν πάει και ήδη υπάρχουν 2 ιστορίες εδώ οι οποίες μπορούν να σας δώσουν μια ιδέα. Για 10 ημέρες αυτό που κάνουν όλοι είναι ο γύρος του νησιού. Φροντίστε να μείνετε Σαββατόβραδο στο Ρέυκγιαβικ για να ζήσετε τη βραδυνή ζωή.
Η πρότασή μου είναι ενοικίαση αυτοκινήτου για να έχετε την ελευθερία κινήσεων. Ειδικά τότε που θα νυχτώνει και αργά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom