ΗΠΑ Αεροπορικά για Portland,OR USA

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μιας και από αεροπορικά δεν σκαμπάζω ιδιαίτερα, ανοίγω άλλο ένα θέμα για τυχόν βοήθειες από τους ειδικούς.
Ψάχνω για πτήσεις για το Portland, Oregon με ημερομηνίες πολύ ανοιχτές. Χοντρικά να φύγω την 3η βδομάδα του Οκτωβρίου και επιστροφή τον Μάρτιο.

Οι πτήσεις ATH (Αθήνα) – PDX (Πόρτλαντ) με επιστροφή είναι πάρα πολύ ακριβές, πάνω των 1000ευρώ.

Για αυτό ψάχνω εισιτήρια μέσω Λονδίνου που όπως έχει γράψει ο Def και ο Traveler θα βγει φθηνότερα.
Έτσι λοιπόν είμαι μέχρι τώρα στα:
ATH – LON (με επιστροφή) είτε με EasyJet είτε με Aegean γύρω στα 180-200ευρώ
LON – PDX (με επιστροφή) είτε με Continental είτε με Delta (είτε συνδυασμός μια εκ των δυο και με KLM ή Lufthansa ή AirFrance) γύρω στα $800 δηλαδή 560ευρώ.
Σύνολο 750-800ευρώ.

Στην περίπτωση αυτή όμως θα πρέπει πιθανότατα στο Λονδίνο να αλλάξω αεροδρόμιο το οποίο σημαίνει άλλα 30-50 ευρώ και από 2 έως 4 ώρες στο λεωφορείο (σύμφωνα με κάποια site λεωφορείων). Δηλαδή θα πρέπει η πτήση για Λονδίνο να είναι μια μέρα πριν, να περάσω το βράδυ στο λεωφορείο για τη μεταφορά και να φύγω το πρωί για Αμερική. Με λίγα λόγια χαμένος χρόνος και ταλαιπωρία και άγχος μη χάσω καμιά πτήση!

Ένα άλλο ενδεχόμενο που κοιτάω είναι να πάω πρώτα Νέα Υόρκη και από εκεί με άλλη πτήση για Πόρτλαντ:
ATH – NYC (με επιστροφή) ξεκινάνε από 670ευρώ και
NYC - PDX (one way) με Jetblue στα $200 δηλαδή 280ευρώ με επιστροφή
Οπότε βγαίνει πάλι ακριβό, κοντά στα 1000ευρώ

Υπάρχει κάτι που δεν έχω σκέφτομαι; Σκέφτομαι κάτι λάθος; Κάποια συμβουλή; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έβαλα τυχαία ATH-PDX 22/10 και επιστροφή 18/3 και μου έβγαλε 882€ με ΒΑ και United...

Mια χαρά τιμή μου φαίνεται...

Από Λονδίνο το δίνει 532€ αλλά βάλε τα ναύλα για Λονδίνο βάλε ένα βράδυ που θα το φας εκεί βάλε τις μετακινήσεις βάλε και την ταλαιπορία άντε να κερδίσεις κανένα πενηντάρι- εβδομηντάρι... Δεν νομίζω οτι αξίζει...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Έχει δίκιο, βρήκα και'γω με 905ευρώ την ίδια πτήση.
ATH-LON, LON-Chigago με British Airways (Boeing 767 και 747)
Chigago-PDX με United Airlines (Boeing 757)
Απ'ότι βλέπω η United χρεώνει και $15 ανά αποσκευή αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.

Είναι καλή τιμή όντως; Δεν έχω ξαναψάξει για δυτική ακτή οπότε δεν ξέρω. Ξέρω μόνο πως για ΝΥ αν βρεις ευκαιρία υπάρχουν και με 650ευρώ. Είναι λογική η διαφορά των 200-250ευρώ από ανατολή σε δύση;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε βέβαια και είναι. Αν σκεφτείς ότι πρόκειται για αποστάσεις πολύ μεγαλύτερες από τις ευρωπαικές. :) Μια χαρά είναι η τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom