Αεροπορική τραγωδία με 149 νεκρούς στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αεροπορική τραγωδία συγκλονίζει την Ισπανία, καθώς αεροσκάφος της Spanair με προορισμό την Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά, συνετρίβη την Τετάρτη στις 14:43 (τοπική ώρα) μέσα στο αεροδρόμιο «Μπαράχας» της Μαδρίτης με αποτέλεσμα τον θάνατο 149 επιβαινόντων.
Σε δηλώσεις της, η Ισπανίδα υπουργός Ανάπτυξης, αρμόδια και για την πολιτική αεροπορία, Μαγκνταλένα Αλβάρεζ επιβεβαίωσε τις πληροφορίες των σωστικών συνεργείων για τον αριθμό των νεκρών. Το αίτιο της τραγωδίας ήταν «ένα σφάλμα κατά την απογείωση».
Οι επιζώντες είναι 28--οκτώ τουλάχιστον είναι σε κρίσιμη κατάσταση.
Πολύωρο θρίλερ επικρατούσε για τον αριθμό των θυμάτων, με τις εκτιμήσεις της ισπανικής κυβέρνησης και των σωστικών συνεργείων να διαφέρουν. Η ισπανική κυβέρνηση επιβεβαίωνε την ύπαρξη 100 νεκρών και 27 τραυματισμένων, ενώ αρχικά η εκτίμηση ήταν 45 νεκροί.
Ωστόσο, πληροφορίες και δηλώσεις μελών από τα σωστικά συνεργεία μιλούσαν από νωρίς για περίπου 150 νεκρούς, ένα πλήρως κατεστραμμένο αεροσκάφος και απανθρακωμένα πτώματα.
Πρόκειται για την χειρότερη αεροπρική τραγωδία στην Ισπανία τα τελευταία 20 χρόνια.
Σε ανακοίνωσή της η Spanair -θυγατρική της Scandinavian Airlines Systems (SAS)- αναφέρει: «Η εταιρεία κάνει ό,τι είναι δυνατόν ώστε να βοηθήσει τις ισπανικές αρχές σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Περισσότερες πληροφορίες θα δοθούν μόλις αυτό είναι εφικτό».
Το αεροσκάφος τύπου ΜD-82 με 166 επιβάτες -μεταξύ των οποίων πολλά παιδιά, υποστηρίζουν οι διασώστες- και εννέα μέλη πληρώματος εκτελούσε την πτήση JK5022 και συνετρίβη την ώρα της απογείωσης, καθώς ξέφυγε της πορείας του και βγήκε από τον αεροδιάδρομο στον τερματικό σταθμό 4.
Η απογείωση έγινε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω τεχνικών προβλημάτων και, σύμφωνα με εκπρόσωπο του αεροδορμίου, αμέσως μόλις απογειώθηκε, η αριστερή μηχανή του αεροσκάφους ανεφλέγη. Το αεροσκάφος προσέκρουσε έξω από τον διάδρομο και έσπασε σε δύο κομμάτια.
Νωρίτερα, είχε πραγματοποιήσει μία απόπειρα απογείωσης αλλά επέστρεψε στο τέρμιναλ με μηχανικό πρόβλημα, η ακριβής φύση του οποίου δεν είναι για την ώρα γνωστή.
Εικόνες που μεταδίδουν τα ξένα τηλεοπτικά δίκτυα δείχνουν σύννεφα καπνού να έχουν σκεπάσει το σημείο του ατυχήματος. Τις ώρες μετά τη τραγωδία όλες οι άλλες πτήσεις που θα αναχωρούσαν από το «Μπαράχας» ματαιώθηκαν αλλά η κυκλοφορία τελικά αποκαταστάθηκε.
Το αεροσκάφος ήταν ηλικίας 15 ετών και ανήκε στην Spanair τα τελευταία εννέα χρόνια. Η τελευταία σύντήρηση έγινε τον Ιανουάριο και δεν αναφέρθηκαν προβλήματα.
Προς το παρόν δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα τα ονόματα των επιβαινόντων, ούτε έχει ανακοινωθεί η εθνικότητά τους. Ωστόσο, υπολογίζεται ότι λόγω της θερινής περιόδου θα υπάρχουν αρκετοί ξένοι υπήκοοι που βρίσκονταν στην Ισπανία για διακόπές.
Η γερμανική αεροπορική εταιρεία Lufthansa ανακοίνωσε ότι επτά επιβάτες είχαν δικά της εισιτήρια και τέσσερις ήταν Γερμανοί, αλλά δεν είναι σαφές αν ήταν στο μοιραίο αεροσκάφος και αν επέζησαν. Η Lufthansa και η Spanair πραγματοποιούν πτήσεις με κοινό κωδικό.

------------------------------------
Πηγή: www.in.gr
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Από το απόγευμα που το άκουσα αυτό σκέφτομαι..απλά δραματικό..
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Ημούν στο Μπαράχας πρίν δύο εβδομάδες και τώρα που το άκουσα έχω σοκαριστεί, τραγικό !
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά αλοίμονο !!! ειναι τραγικό !!! πάντως με στατιστικές ,στην άσφαλτο χάνονται καθημερινά εκατονταπλάσιοι!!!! .δυστυχώς προχθές έχασα φίλο μου στην σέριφο ,μαζί με την γυναίκα του και τα δύο μωρά !!!!
ολα παίζονται !!! προσοχή και σύνεση οταν οδηγάμε ....
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Τί να πώ...εγώ το αεροπλάνο το έχω πάντα ψηλά στο θέμα ασφάλειας αλλα ώρες ώρες...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειναι γεγονος οτι ειναι απο τα ασφαλεστερα μεσα , απλα οταν συμβαινει ατυχημα τα θυματα ειναι τοσα πολλα που ανατριχιαζεις. Κριμα για τον κοσμο που προφανως πηγαινε διακοπουλες οικογενειακως με τα παιδακια τους...κριμα για αυτους που θρηνουν δικους τους ανθρωπους..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
παιδιά αλοίμονο !!! ειναι τραγικό !!! πάντως με στατιστικές ,στην άσφαλτο χάνονται καθημερινά εκατονταπλάσιοι!!!! .δυστυχώς προχθές έχασα φίλο μου στην σέριφο ,μαζί με την γυναίκα του και τα δύο μωρά !!!!
ολα παίζονται !!! προσοχή και σύνεση οταν οδηγάμε ....

το άκουσα αυτό με την οικογένεια στη Σέριφο! με επηρέασε πολύ... δεν ξερείς ποτέ τι μπορεί να σου συμβεί..
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
renata ήταν φίλος σου αυτός; Το άκουσα στις ειδήσεις και δεν το πίστευα. Είδικα το ένα παιδί τους πρέπει να ήταν λίγων μόλις ημερών. Και το γέννησε η γυναίκα του πρόωρα σε άλλο τροχαίο, πριν λίγες ημέρες. Έτσι είπαν στις ειδήσεις τουλάχιστον. Τι να πεις για μερικούς ανθρώπους. Φοβερή ατυχία. Συγκλονιστική θα έλεγα. :shock:
 

Margi

Member
Μηνύματα
36
Likes
4
renata ήταν φίλος σου αυτός; Το άκουσα στις ειδήσεις και δεν το πίστευα. Είδικα το ένα παιδί τους πρέπει να ήταν λίγων μόλις ημερών. Και το γέννησε η γυναίκα του πρόωρα σε άλλο τροχαίο, πριν λίγες ημέρες. Έτσι είπαν στις ειδήσεις τουλάχιστον. Τι να πεις για μερικούς ανθρώπους. Φοβερή ατυχία. Συγκλονιστική θα έλεγα. :shock:
Kι εγώ το διάβασα στις ειδήσεις, τραγικό...δεν υπάρχουν λόγια:(
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
renata ήταν φίλος σου αυτός; Το άκουσα στις ειδήσεις και δεν το . :shock:
έτσι ακριβώς ήταν τάνια ...
τα παράξενα της μοίρας !!!! δεν ξέρω τι να πώ ..δεν τους πήγαινε ...δεν τους ήθελε ...πάει τέλειωσε !:(
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Λυπάμαι πολύ και για το αεροπορικό αλλά και για την οικογένεια στη Σέριφο το οποίο και δεν ήξερα.
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
το διαβασα και γω αυτο για τη σεριφο... τραγικο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom