Αερο/ενοικιαση αυτ ή Πλοιο/ΙΧ

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
εχω το εξης διλημμα και θα ηθελα γνωμες.
Με μια προχειρη ερευνα για tour στις αλπεις κατεληξα σε δυο εκδοχες:
1)αεροπλανο για Μοναχο, ενοικιαση αυτοκινητου και επιστορφη του στο ιδιο μερος
2)πλοιο για βενετια με ΙΧ και επιστροφη

Ειναι λογικο να μου βγαινει πιο οικονομικο το δευτερο? Ή δεν ψαχνω σωστα?
Και οι δυο τροποι καλυπτουν το πλανο μου για τη διαδρομη με τον ιδιο τροπο στο 90% (διανυκτερευσεις , διαδρομες κτλ). Η μονη επιφυλαξη που εχω ειναι οτι δεν μπορω να δω τιμες low cost πτησεων γιατι ψαχνω για Μαιο 2013.

Τι πιστευετε? Δειτε το και ευρυτερα το θεμα ,οχι μονο για το συγκεκριμενο σχεδιασμο.Πλεονεκτηματα/Μειονεκτηματα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
δεν ξέρω πως έχεις σχεδιάσει το ταξίδι σου, αλλά είναι δυνατόν να κάνεις ακριβώς τις ίδιες διανυκτερεύσεις και διαδρομές, αν ταξιδέψεις με πλοίο για βενετία? θέλω να πω, ότι με το αεροπλάνο σε 2,5 ώρες θα είσαι στο μόναχο, ενώ, αν ακολουθήσεις τη δεύτερη εκδοχή, θα πρέπει να διανυκτερευσεις εν πλω..έτσι δεν είναι?

επίσης εγώ για καθαρά λόγους άνεσης και ξεκούρασης θα διάλεγα το αεροπλάνο, πόσο μάλλον, αν ήξερα, οτι με περιμένει ένα road trip με πολλά χιλιόμετρα! τώρα μπορείς να βρεις αρκετά φθηνές πτήσεις για μόναχο (δηλ κάτω απο 150 ευρώ)
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Βγαζω εξω τις διανυκτερευσεις του πλοιου.Οι υπολοιπες σχεδον συμπιπτουν.Που ειναι αυτες οι ρημαδες οι πτησεις με τα <150 ευρω??????????
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
α οκ τότε πάσο! για πότε είπαμε ενδιαφέρεσαι και για πόσες μέρες, για να σε βοηθήσουμε και λίγο με το ψάξιμο εισητηρίων? έχεις ευελιξία στις ημερομηνίες σου?
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
απο μεσα Μαιου για 2 εβδομαδες.Οι φθηνοτερη πτηση που βρηκα ειναι με την "γερμανικη" στα 370 και ενοικιαση απο Μοναχο στα 450 με τοπικη μαλιστα εταιρεια (φαντασου ποσο εχουν οι γνωστες) με ενα τοσοδουλικο αυτοκινητακι.Αλλα επειδη δεν κανεις τοσα χιλιομετρα στις Αλπεις ετσι, υπολογιζω 500-550 με νορμαλ αυτοκινητο.Ευελιξια σχεδον μηδενικη, αντε +- μια ημερα με αναχωρηση και επιστροφη παρ-σαβ-κυρ.Παιζει αναχωρηση και απο Θεσσαλονικη αλλα εκει οι τιμες ειναι ακριβοτερες απ'οτι ειδα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για 2 εβδομάδες, σε συμφέρει να έχεις το δικό σου όχημα.

Αν θες να κερδίσεις μέρες, το Ηγουμενίτσα-Μπάρι & μετά οδικώς είναι πολύ πιο γρήγορο από το Πάτρα - Βενετία (αλλά και πιο ακριβό και πιο κουραστικό για τον οδηγό - εσύ αποφασίζεις)...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Παντως στο θεμα της ξεκουρασης διαφωνω.Παντα μετα απο αεροπορικο ταξιδι ειμαι κομματια ενω με το πλοιο κοιμαμαι μια χαρα ακομα κι αν δεν εχω καμπινα.Εξαρταται μαλλον απο τον καθενα μας
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Με συμφερει οικονομικα εννοεις taver? Bari και autostrada?Ουτε να το σκεφτομαι δε θελω!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
απο μεσα Μαιου για 2 εβδομαδες.Οι φθηνοτερη πτηση που βρηκα ειναι με την "γερμανικη" στα 370 και ενοικιαση απο Μοναχο στα 450 με τοπικη μαλιστα εταιρεια (φαντασου ποσο εχουν οι γνωστες) με ενα τοσοδουλικο αυτοκινητακι.Αλλα επειδη δεν κανεις τοσα χιλιομετρα στις Αλπεις ετσι, υπολογιζω 500-550 με νορμαλ αυτοκινητο.Ευελιξια σχεδον μηδενικη, αντε +- μια ημερα με αναχωρηση και επιστροφη παρ-σαβ-κυρ.Παιζει αναχωρηση και απο Θεσσαλονικη αλλα εκει οι τιμες ειναι ακριβοτερες απ'οτι ειδα
Δεν ξερω που μενεις και σκεφτεσαι αναχωρηση απο την Θεσσαλονικη, παντως αν σε ενδιαφέρει απο Θεσσαλονικη έχει πτησεις με την rynair για Γερμανικές πόλεις (π.χ Baden Baden 3,5 ώρες από Μόναχο) μέχρι και 12 ευρώ το άτομο(με χειραποσκευη) +κόστος επιπλέον βαλίτσας (50 ευρώ). Οσο για την ενοικίαση βρίσκεις με 20-25 ευρώ την ημέρα για μικρό αυτοκίνητο και 30-35 για μεσαίου κυβισμού.
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
αυτο ειναι το θεμα...που τις βρισκεις αυτες τις τιμες....εγω δεν βρηκα κατι αναλογο....Εκτος ξαναλεω απο τις low cost πτησεις γιατι δεν βγαζουν ακομα δρομολογια για τοτε

Το Baden Baden δεν βολευει ιδιαιτερα για το tour. Μοναχο, ισως και Μιλάνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παντως στο θεμα της ξεκουρασης διαφωνω.Παντα μετα απο αεροπορικο ταξιδι ειμαι κομματια ενω με το πλοιο κοιμαμαι μια χαρα ακομα κι αν δεν εχω καμπινα.Εξαρταται μαλλον απο τον καθενα μας
Στη μια περίπτωση οδηγεί ο πιλότος κι εσύ είσαι αραχτός, στην άλλη οδηγείς εσύ... (από το λιμάνι μέχρι τον προορισμό είναι πολύ περισσότερα χιλιόμετρα).

Με συμφερει οικονομικα εννοεις taver? Bari και autostrada?Ουτε να το σκεφτομαι δε θελω!
Νομίζω ήμουν σαφής. Σε συμφέρει χρονικά. Όχι οικονομικά.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό να κανονιζεις απο τόσο νωρίς τα εισιτήρια σου. 2-16/5 η LH έχει 210? το Αθήνα-Μόναχο-Αθήνα. Αν περιμένεις λιγο ακόμα θα βγάλουν λογικα και προσφορές. Και μπορείς να βρεις και με 120? εισιτήρια.

Το καράβι όπως ειπε κι ο φίλος πριν σε συμφέρει να το πάρεις απο Ηγουμενίτσα κι όχι απο Πάτρα γιατί γλυτωνεις 6ωρες ταξίδι περίπου (για Ανκονα τουλάχιστον). Πάτρα-Βενετία μην το επιχειρήσεις γιατί αν δεν απατωμαι έχεις δυο διανυκτερεύσεις στο καράβι κι άμα δεν έχεις και καμπίνα βγαίνει δύσκολα το ταξίδι.

Επίσης αφου θες για πολλές μέρες καλύτερα είναι να έχεις δικο σου αυτοκίνητο γιατί έχεις μια σχετική άνεση, αλλιώς είναι το νοικιασμενο.

Εγω συνιστώ υπομονή. Είναι νωρίς ακόμα.

Και βασικα εγω σου είπα απο Αθήνα τιμές, απο Θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom