Αθήνα-Τοσκάνη μέσω Βαλκανίων

Kaizer

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου ως νέο μέλος.
Σχεδιάζω ένα roadtrip με τη γυναίκα μου πρός τέλος Αυγούστου με αφετηρία την Αθήνα και τελικό προορισμό την ευρύτερη περιφέρεια της Τοσκάνης.
Η διαδρομή που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι: Αθηνα-Θεσσαλονικη-Νις-Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Μπολώνια-Φλωρεντία και τελος το μερος που θα μείνουμε (λογικά Πιένζα η Μοντεπουλτσιάνο).
Το βασικό πλάνο είναι κάπου στα 600 χλμ. ανα μέρα και 3 διανυκτερεύσεις μέχρι τον τελικό προορισμό.
Αναχώρηση το πρωί, άφιξη το μεσημέρι, ετσι ώστε να μπορω να βολτάρω σε καθε πόλη κάποιες ώρες.
Στο μυαλό μου έχω το Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι-Λιουμπλιάνα. Είναι Σωστό να κάνω τις διανυκτερεύσεις μου σε τόσο μεγάλες πόλεις? Η να προτιμήσω κάτι μικρότερο? Επίσης τι παίζει με τη Βινιέτα σε αυτές τις χώρες?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καλώς ήλθες κατ΄αρχήν!
Ότι καλύτερο είναι να κάνεις τις διανυκτερεύσεις στις πόλεις που αναφέρεις γιατί είναι όλες πανέμορφες, της Θεσσαλονίκης συμπεριλαμβανόμενης. Οι αποστάσεις είναι όμως κατά τι παραπάνω από 600 Kh ανά μέρα αν δεν κάνω λάθος, (εκτός του Αθήνα - Θεσσαλονίκη) αλλά είναι εφικτό και με καλό δρόμο. Όχι να μην προτιμήσεις μικρότερες πόλεις.
Για την βινιέτα δεν ξέρω.
Με τον ίδιο τρόπο θα κάνεις και την επιστροφή;
Καλά να περάσετε!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Επίσης τι παίζει με τη Βινιέτα σε αυτές τις χώρες?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλώστονε!
Σε Σκόπια, Σερβία, Κροατία και Ιταλία έχει διόδια. Η Σλοβενία έχει βινιέτα αλλά δεν ξέρω κόστος.
 

Kaizer

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Πάνω από 600 χλμ είναι μονο το Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι. Διαλέγω μ.ο. τοσα χλμ για να μην ταλαιπωρηθουμε. Στην επιστροφή έλεγα να το αλλαξω με Ζάγκρεμπ και Νις αλλα δεν ειναι σίγουρο, μαλλον για τα ίδια μας βλέπω γιατί δεν με τρελαίνει η ιδέα της Κροατίας. Τα διόδια της Ιταλιας με προβληματιζουν με αυτά που διαβάζω (πληρώνεις οσα χλμ κάνεις). Σας ευχαριστώ πάντως!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.929
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Επίσης τι παίζει με τη Βινιέτα σε αυτές τις χώρες?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Στη Σλοβενία η βινιέτα κοστίζει 15 ευρώ την εβδομάδα ή 30 ευρώ το μήνα. (αν θυμάμαι καλά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom