Αθήνα για τριήμερο

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Χαίρεται! Θα κατέβω για το τριήμερο στην Αθήνα . Ψάχνοντας κάποια ιστορία δεν εντόπισα κάποια πρόσφατη. Θα μπορούσατε να μου πείτε αγαπημένα μέρη, πεζόδρομους (αν μας κάνει και καλό καιρό) για επισκεψη /περπάτημα; Γειτονιές, τα στέκια που αξίζουν ! ευχαριστώ :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Κεντρο. Παντου ωραια ειναι. Μεταξουργειο, Θησειο, Εξαρχεια, ιστορικο κεντρο. Μη βαρατε οι των προαστειων.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οκ όπως είπαν Πλάκα Θησείο Ακρόπολη είναι must.
Τώρα αν θέλετε night life θα πάτε προς Γκάζι Κεραμεικο
Αλλά έλατε και προς τα μέρη μας Καστελα Μικρολιμανο
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα μπορούσατε να μου πείτε αγαπημένα μέρη, πεζόδρομους (αν μας κάνει και καλό καιρό) για επισκεψη /περπάτημα; Γειτονιές, τα στέκια που αξίζουν !
Αναστασία, προτείνω να ξεκινήσεις απ' το μουσείο της Ακρόπολης, γιατί είναι ένα από τα καλύτερα της Ευρώπης και γιατί σίγουρα θα σε ρωτήσουν αν πήγες. Βγαίνοντας, θα περπατήσεις στον θαυμάσιο πεζόδρομο της Διον. Αρεοπαγίτου όπου μετά από λίγο γίνεται Αποστόλου Παύλου και θα σε οδηγήσει στο Θησείο για έναν καφέ με θέα την Ακρόπολη-εδώ όχι ξεπέτα, δώσε χρόνο, γι' αυτή τη θέα έρχονται από τα πέρατα του κόσμου. Πάρε την κοσμοπολίτικη οδός Ερμού, προσπέρνα το τουριστικό Μοναστηράκι και όταν συναντήσεις την οδό Βουλής στρίψε αριστερά και σε λίγο θα βρεις το Άριστον με τυρόπιτες κλπ- μετά από τόση τέχνη και περπάτημα μια λιγούρα θα την έχεις- βρίσκεται εκεί πάνω από 100 χρόνια, κάποιος λόγος θα υπάρχει.Αν σου αρέσουν τα μπαχαρικά, τα βότανα, οι ξηροί καρποί, αναζήτησε την οδό Ευριπίδου, προχώρα προς την Αθηνάς για να δεις το Δημαρχείο και τη Βαρβάκειο αγορά γιατί θα σ' έχουν πρήξει στις ειδήσεις με αυτή την αγορά, μη μείνεις με την απορία, παρέκαμψε την Ομόνοια-νομίζω ξέρεις γιατί- και πάρε την Πανεπιστημίου που είναι ο δρόμος με τα λίγα πανέμορφα νεοκλασικά κτίρια που απόμειναν. Ωπ! σιγά, βγήκες στο Σύνταγμα, αριστερά σου είναι η Βουλή, αν είσαι του θεάτρου μπες να δεις μια παράσταση, εγώ όμως σου προτείνω το αγαπημένο μου άραγμα στα καφέ δεξιά σου και να παρατηρείς τον ατελείωτο κόσμο να περνάει, μαγεία!
Η Πλάκα είναι όμορφη, αν πας αναζήτησε τα Αναφιώτικα, θα σου θυμίσουν νησί στο κέντρο της Αθήνας αφού χτίστηκε από εργάτες από την Ανάφη που ήρθαν στην Αθήνα για δουλειά.
Για φαγητό τα ΜάνηΜάνη και Ντίβα στο Κουκάκι είναι καλά και το ποιοτικό Μπούτσερ σοπ στο Γκάζι (ίσως λίγο ακριβό).Σ' αυτές τις περιοχές θα βρεις και γουστόζικα στέκια για ποτό μετά.
Για προάστια δεν προλαβαίνεις, αν όμως είσαι της ταχύτητας, προτείνω μετά το θορυβώδες κέντρο, την ωραία και ήσυχη Κηφισιά για ένα καφεδάκι χαλαράαα, όπως στη Σαλόνικα. Καλά να περάσεις.
 

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
σας ευχαριστω , ειδικά around the world με την κατατοπιστική και με κωμικό στοιχείο περιγραφή :) επειδή για αύριο το πρωί προβλέπεται βροχή, γνωρίζετε κάποιο καφέ με θέα την ακρόπολη σε περίπτωση που δεν μας κάνει το χατήρι ο καιρός;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
σας ευχαριστω , ειδικά around the world με την κατατοπιστική και με κωμικό στοιχείο περιγραφή :) επειδή για αύριο το πρωί προβλέπεται βροχή, γνωρίζετε κάποιο καφέ με θέα την ακρόπολη σε περίπτωση που δεν μας κάνει το χατήρι ο καιρός;
Γιατί όχι στο καφέ του Μουσείου Ακρόπολης;Που θα βρείς καλύτερη θέα;
Καφέ ή και φαγητό.Είναι καλό.

Και αν δεν θέλεις να πάς στο Μουσείο(κρίμα είναι..) το καφέ έχει και ξεχωριστή είσοδο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν εχει ξεχωριστη εισοδο,κοβεις μηδενικο εισητηριο και ανεβαινεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δεν το έγραψα σωστά.Ξεχωριστή είσοδο εννοούσα να πας κατευθείαν με το ασανσέρ.Φυσικά μπαίνεις από την ίδια(κεντρική) είσοδο.
Δεν θυμόμουνα ότι πρέπει να κόψεις και μηδενικό εισιτήριο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ έχω ανέβει επανειλημμένως χωρίς μηδενικό εισιτήριο. Και όντως αξίζει όπως και το μουσείο φυσικα
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Φανταζομαι να μπορεις να μπεις χωρις εισητηριο..εγω οσες φορες εχω παει,και ειναι πολλες αφου μενω διπλα,κοβω μηδενικο και προχωραω..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μαλλον θα εχεις ηδη φυγει απο Αθηνα ωστοσο εγω θα προτεινω για επομενη φορα το καφε chocolat στο Θησειο. Εχει καταπληκτικη θεα στην Ακροπολη, ιδιως φωτισμενη το βραδυ κ γλυκα κολαση!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom