Αθήνα -> Gotse Delchev -> Sofia Οδικώς

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
καλησπέρα,

είμαι ο Γιάννης, 42 χρονών (έχω συστηθεί ήδη στο section Νεα Μέλη)
http://www.travelstories.gr/%ED%DD%...%F2-%F3%E1%F2-%E2%F1%E7%EA%E1.html#post230669

Λατρεύω τα Ταξίδια κι έχω ταξιδέψει σε πολλές Ευρωπαϊκές πόλεις οδικώς με το αυτοκίνητο μου αλλά και αεροπορικώς. Για μένα σημασία έχει η εμπειρία και του Δρόμου η χαρά :)
κάποιες μου εμπειρίες έχω γράψει εδω: ταξίδια

Έχω προγραμματίσει ένα οδικό (με το αυτοκίνητό μου) ταξίδι στη Σόφια (όπου δεν έχω ξαναπάει) ενδιάμεσα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά. Πιο συγκεκριμένα έχω κλείσει ένα πολύ ομορφο ξενοδοχειο (5* Anel) από 27-30/12.

Σήμερα είδα στα νέα ότι η Κεντρική οδική Αρτηρία Ε79 έπαθε ζημιά λόγω κακοκαιρίας και άγνωστο πότε θα επισκευαστεί.
Bulgaria: Main Bulgaria-Greece Road Collapses, River Devours Truck, Driver - Novinite.com - Sofia News Agency

Εναλλακτική Διαδρομή βλέπω ότι είναι Δράμα -Gotse Delchev - Kulata - Sofia. (Υπολογίζω Gotse Delchev να είμαι -09:00 το πρωί)

Έχει κανείς την εμπειρία αυτής της διαδρομής; Την έχει διασχίσει κάποιος χειμώνα; Ποια είναι τα προβλήματα που τυχόν θα συναντήσω; Χιόνι; Πάγος; Οδόστρωμα; Οι δρόμοι παραμένουν καθαροί;
Το ξέρω ότι ζητάω πολλά :) αλλά μου αρέσει να είμαι όσο το δυνατόν προετοιμασμένος για το ταξίδι μου...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Φιλικά Γιάννης
 
Last edited by a moderator:

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
καλωσηρθες γιαννη και καλα ταξιδια σου ευχομαι.τον δρομο που γνωριζω εγω ειναι ο κλασσικος απο θεσσαλονικη-σερρες-προμαχωνα και εφυγες.δεν γνωριζω τι εχει γινει με αυτον τον δρομο,απο καταστριφες κτλ.για τον αλλο που λες δεν γνωριζω τιποτα.μονο οτι πας απο καβαλα-δραμα και μετα δεν εχω ιδεα.ισως το ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides σε βοηθησει.καλα ταξιδια λοιπον
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Δεν έχω κάνει την συγκεκριμένη διαδρομή αλλά μόλις το προηγούμενο Σ/Κ την Kardzali– Haskovo που είναι της αυτής κατηγορίας δρόμος στην νότια Βουλγαρία. Ο δρόμος στενός δύο λωρίδων και το οδόστρωμα σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς ίχνος λακκούβας και με κατατοπιστική σήμανση. Η κυκλοφορία αραιότατη αλλά κάθε 50 km περίπου μπλόκα τροχαίας που καραδοκούσαν μάλλον για παραβίαση συνεχούς γραμμής παρά για υπέρβαση ταχύτητας (δεν είχαν ραντάρ). Περισσότερα δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Σκέψου και την περίπτωση μέσω Σκοπίων ή και Σερβίας, καθαρός αυτοκινητόδρομος (σε περίπτωση που πάς μέσω Δράμας μικρή διαφορά χιλιομέτρων).
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
μέσω Σκοπίων;

Σκέψου και την περίπτωση μέσω Σκοπίων ή και Σερβίας, καθαρός αυτοκινητόδρομος (σε περίπτωση που πάς μέσω Δράμας μικρή διαφορά χιλιομέτρων).
Μέσω Σκοπίων;; Δηλαδή πως;;
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
;

Δεν έχω κάνει την συγκεκριμένη διαδρομή αλλά μόλις το προηγούμενο Σ/Κ την Kardzali– Haskovo που είναι της αυτής κατηγορίας δρόμος στην νότια Βουλγαρία. Ο δρόμος στενός δύο λωρίδων και το οδόστρωμα σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς ίχνος λακκούβας και με κατατοπιστική σήμανση. Η κυκλοφορία αραιότατη αλλά κάθε 50 km περίπου μπλόκα τροχαίας που καραδοκούσαν μάλλον για παραβίαση συνεχούς γραμμής παρά για υπέρβαση ταχύτητας (δεν είχαν ραντάρ). Περισσότερα δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.
καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Εμένα πιο πολύ με άπασχολεί η περίπτωση του χιονισμένου - παγωμένου οδοστρώματος... Γι' αυτό προσπαθώ να καταλάβω λίγο τη διαδρομή. (υψόμετρο, κατάσταση δρόμου κτλ.)
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
φαίνεται καλή διαδρομή

Σκέψου και την περίπτωση μέσω Σκοπίων ή και Σερβίας, καθαρός αυτοκινητόδρομος (σε περίπτωση που πάς μέσω Δράμας μικρή διαφορά χιλιομέτρων).
το κοίταξα στο Michelin Route και φαίνεται πολύ καλη ! εναλλακτική. Θα το δω καλύτερα... αύριο ...

σημ. Κοιτάω την πράσινη μου κάρτα και δεν βλέπω πίσω στα τετραγωνάκια (45 συνολικά με μόνο την Αλβανία σβησμένη) να αναγράφεται κάποιος κωδικός των Σκοπίων. (στο αναλυτικό ενδιάμεσο Δισέλιδο τα περιλαμβάνει κανονικά μες στις 45 χώρες )
...εχει όμως κάποιο κουτάκι κενό με μια τελίτσα μέσα...
Γνωρίζεις κανείς πως πρέπει να αναφέρεται ο κωδικός των Σκοπίων στα τετραγωνάκια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom