Αθήνα vs επαρχία.

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα συμφωνούσα απόλυτα εάν μιλούσαμε για μια έστω κάπως μεσαίου μεγέθους πόλη, και εάν μιλούσαμε για τα τελευταία περίπου 10 χρόνια ή και λιγότερο....Τον είπαν "αδερφή", "π.....η" και εκείνος "εις τα παλιότερα των υποδημάτων του". Όμως όσο πιο μικρή είναι μια συγκεκριμένη κοινωνία, τόσο λιγότερο ισχύει το "life goes on, κλάιν". Στην ακόμα άκρως συντηρητική ελληνική επαρχία μπορούν να σου κάνουν άσχημη ζημιά εξ'αιτίας της σεξουαλικότητάς σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ. Από το να σε σαμποτάρουν τεχνηέντως "επαγγελματικά", μέχρι το να σε έχουν αποκομμένο κοινωνικά και να μη σε βάζουν στον κύκλο σου επειδή θεωρείσαι "ανώμαλος" (για να μη μιλήσω για περιπτώσεις ενήλικου bullying). Να ξέρεις πως πολλά νέα παιδιά (ακόμα και ενήλικα) έχουν ζήσει σε χωριά πολύ άσχημες καταστάσεις εξ'αιτίας της σεξουαλικότητας τους και της χείριστης καταπίεσης, και αναγκάστηκαν είτε να εγκαταλείψουν τον τόπο τους, είτε να κάνουν αιματηρούς συμβιβασμούς Αλλά ακόμα και ενήλικoi gay άνδρες που για κάποιο λόγο χρειάστηκε να ζήσουν για κάποιον καιρό στην ελληνική επαρχία (π.χ. γιατροί, καθηγητές), έπρεπε να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί με το θέμα αυτό. Και έχω και προσωπικά παραδείγματα. Μακάρι Γιώργο οι ελληνικές επαρχιακές πόλεις να θύμιζαν έστω τις μικρές πόλεις άλλων χωρών που έχεις γνωρίσει. Δυστυχώς η "ματσίλα" και το αξιακό τρίπτυχο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" ζουν και βασιλεύουν στην ελληνική ύπαιθρο ακόμα
Εξαιρετική απάντηση. Απλά εξαιρετική.
Ας μην ξεχνάμε και το έφηβο αγόρι που πριν λίγα χρόνια αυτοκτόνησε (σε προάστιο της Αθήνας) από το bullying που έφαγε επειδή ήταν "αδερφή".
Κάποιες φορές το "αυτός είναι αδερφή" υφίσταται μόνο ως κακοπροαίρετος μεν, "ακίνδυνος" δε σχολιασμός όπως λέει ο Γιώργος. Δυστυχώς όχι πάντα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαλιστα!

Φτασαμε στους gay , που να φτασουμε κ στις transgender !
Υπάρχουν και άνδρες τρανς, όχι μόνο γυναίκες.
Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος όρος στο forum που να απαγορεύει τη συμμετοχή σε μη straight cis άτομα. Μπορεί να μας διαβάζουν αυτή τη στιγμή ορισμένα.
Επιπλέον δε γνωρίζω να υπάρχει κάποιος νόμος που να απαγορεύει σε gay, τρανς κλπ άτομα να μετακομίζουν στην επαρχία, οπότε αν κάποιος έχει να τους δώσει χρήσιμες πληροφορίες μόνο θετικό είναι. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.564
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ και στις δύο επαρχιακές κοινωνίες που έχω ζήσει υπάρχουν ανοικτά ομοφυλόφιλοι. Δέκτες χλευαστικών σχολίων πλέον δε γίνονται, είναι μια παγιωμένη κατάσταση, α "α ο ΒΑσίλης που είναι τιγκιτάγκας". Είναι ιδανική κατάσταση; Όχι βέβαια, αλλά και μαγαζί έχει ο Βασίλης και πάνε όλοι (δεν έχει και πολλά εδώ που τα λέμε...), και στο καφενείο πάει ο Χ, και οι άλλοι δύο που είναι και άνθρωποι μιας ηλικίας. Είναι πάνω-κάτω μια αποδοχή από την κοινωνία του ότι "κάτι στραβό έχει ο Ψ" αλλά σε μια μικρή κοινωνία που όλοι γνωρίζονται είναι πια κάτι παγιωμένο και ενταγμένο. Προφανώς θα θέλαμε να μη θεωρείται κουσούρι ή "κάτι που μην τύχει στο παιδί μου" αλλά δε βλέπω σοβαρή διαφορά σε σχέση με τις πόλεις. Ούτε στην Αθήνα έχω δει πλήρη αποδοχή των ομοφυλόφιλων, κάθε άλλο. Στην Αβάνα βλέπει κανείς κάθε βράδυ ομοφυλόφιλους να φιλιούνται στα κλαμπ και τους κινηματογράφους, στην Αθήνα δεν το έχω δει ούτε μια φορά, κάπου θα συμβαίνει αλλά είναι πολύ σπάνια. Κοινώς, παρότι όντως είναι πιο συντηρητική η επαρχία σε θέματα αντιμετώπισης διαφόρων μειονοτήτων, δεν είναι ότι υπάρχει καμία τρομερή διαφοροποίηση με τα αστικά κέντρα, μια χαρά συντηροτόβλαχοι είμαστε και στις πόλεις στην Ελλάδα, όπου μάλιστα επειδή δεν είναι τόσο μικρός ο κύκλος (που να σε αναγκάζει να συνανστραφείς και τη μειονότητα και μοιραία να συνειδητοποιήσεις ότι μια χαρά νορμάλ είναι), μάλλον μικρή είναι η διαφορά. Ειδικά δε σε σχολεία κλπ, νομίζω ότι το μπούλινγκ είναι μεγαλύτερο στις πόλεις, στα χωριά παραείναι μικρή η κοινωνία για να ξεφύγει.

Προφανώς βέβαια, (το συζητούσα με φίλη ομοφυλόφιλη τις προάλλες), έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες κοινωνικοποίησης σε μια πόλη στην Αθήνα, μου έλεγε πχ για app μέσω της οποίας είναι πιο εύκολη η κατάσταση και ο μεγάλος πληθυσμός βοηθάει σε αυτό.

Όπως και να έχει εγώ ως "κουτσομπολιό" δεν είχα στο μυαλό μου την αντιμετώπιση των ομοφυλόφιλων αλλά άλλα πράγματα, σε επίπεδο σχολιασμού κοινωνικής επικαιρότητας "τα' μαθες, τον χώρισε η γυναίκα του γιατί δεν του κάνει κούκου" κλπ. Πάλι νομίζω ότι οι άντρες επηρεάζονται πολύ λιγότερο και είναι και λιγότερο επιρρεπείς σε αυτά. Οι γυναίκες για κάποιο λόγο τα παίρνουν σοβαρότερα, ο άντρας έχει ματς να δει το βράδυ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ούτε στην Αθήνα έχω δει πλήρη αποδοχή των ομοφυλόφιλων, κάθε άλλο. Στην Αβάνα βλέπει κανείς κάθε βράδυ ομοφυλόφιλους να φιλιούνται στα κλαμπ και τους κινηματογράφους, στην Αθήνα δεν το έχω δει ούτε μια φορά, κάπου θα συμβαίνει αλλά είναι πολύ σπάνια
[/QUOTE]

Ισχύει δυστυχώς απόλυτα αυτό που λες για την Αθήνα. Εδώ στο Γκάζι, που θεωρεται κάτι σαν -λέμε τώρα- το Soho της Αθήνας, και πάλι σπάνια θα δεις ζευγάρια αγοριών ή κοριτσιών να φιλιούνται στο δρόμο. Γενικά έχει δρόμο ακόμα να διανύσει η χώρα μας σε αυτά τα ζητήματα, απλά τουλάχιστον σε μια πόλη όπως η Αθήνα ίσως κάποια πράγματα είναι πιο ευκολα
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.610
Υπάρχουν και άνδρες τρανς, όχι μόνο γυναίκες.
Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος όρος στο forum που να απαγορεύει τη συμμετοχή σε μη straight cis άτομα. Μπορεί να μας διαβάζουν αυτή τη στιγμή ορισμένα.
Επιπλέον δε γνωρίζω να υπάρχει κάποιος νόμος που να απαγορεύει σε gay, τρανς κλπ άτομα να μετακομίζουν στην επαρχία, οπότε αν κάποιος έχει να τους δώσει χρήσιμες πληροφορίες μόνο θετικό είναι. :)
Δεν το γραψα για θεμα κανονων στο φορουμ,εξ αλλου ειμαστε στο social,απλα θεωρω εαν καποιος δεν ανηκει στις συγκεκριμενες κατηγοριες ωστε να πει την αποψη του,ειναι πολυ ευκολο να γραφουμε σεντονια αλλα χωρις κατι ουσιαστικο να προσφερεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.067
Δεν το γραψα για θεμα κανονων στο φορουμ,εξ αλλου ειμαστε στο social,απλα θεωρω εαν καποιος δεν ανηκει στις συγκεκριμενες κατηγοριες ωστε να πει την αποψη του,ειναι πολυ ευκολο να γραφουμε σεντονια αλλα χωρις κατι ουσιαστικο να προσφερεται.
Θα θελες να πιασουμε το στιγμα της ψυχικης υγειας τυπου "ο τρελος του χωριου"? Απο στιγματα εχει πολυ πραγμα η μικρη κοινωνια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν το γραψα για θεμα κανονων στο φορουμ,εξ αλλου ειμαστε στο social,απλα θεωρω εαν καποιος δεν ανηκει στις συγκεκριμενες κατηγοριες ωστε να πει την αποψη του,ειναι πολυ ευκολο να γραφουμε σεντονια αλλα χωρις κατι ουσιαστικο να προσφερεται.
Δεν ξέρεις ποιός είναι και ποιός δεν είναι και δεν έχει καμία υποχρέωση κανείς εδώ να δηλώσει ποιό είναι το φύλο του και ποιός ο σεξουαλικός του προσανατολισμός.
Επίσης κάποιος μπορεί να μην ανήκει ο ίδιος σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες, αλλά κάποιος πολύ δικός του άνθρωπος. Ή λόγω επαγγέλματος να έρχεται σε συχνή επαφή με αυτό τον πληθυσμό και να έχει σημαντικές γνώσεις πάνω στο θέμα.
Νομίζω ότι ο στόχος αυτού του νήματος είναι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και όχι να κάνουμε κριτική σε όσους αναφερθούν σε ζητήματα που ενδεχομένως να μην αφορούν εμάς προσωπικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.564
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα θελες να πιασουμε το στιγμα της ψυχικης υγειας τυπου "ο τρελος του χωριου"? Απο στιγματα εχει πολυ πραγμα η μικρη κοινωνια.
Είναι πολύ διαφορετικό από τον τρελό της γειτονιάς, της δουλειάς ή της πολυκατοικίας στην Αθήνα; Μικροκοινωνίες έχουν και οι μικρές πόλεις και ξαναλέω δε νομίζω ότι ζούμε στο Σαν Φρανσίσκο ή το Τελ Αβίβ, στα Σεπόλια, τους Αμπελόκηπους, τα Καμίνια και το ΜΑρούσι πάνω-κάτω οι ίδιες αντιλήψεις με τα χωριά υπάρχουν. Απλά έχεις πολύ περισσότερες επιλογές, τα μυαλά άντε να' ναι κάααααπως πιο ανοιχτά σε μικρότερες ηλικίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μη ξεχνάμε και τη περίπτωση πριν λίγα χρόνια στη γαλακτοκομική σχολή Ιωαννίνων, όπου ένα bullying κατέληξε σε δολοφονία. Κλειστές & επαρχιακές κοινωνίες και στις δύο περιπτώσεις, της καταγωγής των δραστών και του μέρους που διαδραματίστηκαν όλα. Αρκετοί έβλεπαν και δε μιλούσαν, αρκετοί το θεωρούσαν φυσιολογικό... Πέρα βέβαια από τις πολιτικές συγκαλύψεις.

Θα συμφωνήσω ωστόσο ότι η αποδοχή του διαφορετικου΄(δε ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος συγχωρήστε με) δεν έχει να κάνει απόλυτα με το δόγμα επαρχία ή μεγαλούπολη. Τα ίδια απαρχαιωμένα μυαλά επικρατούν πλειοψηφικά παντού, είναι θέμα κουλτούρας και αγωγής.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι πολύ διαφορετικό από τον τρελό της γειτονιάς, της δουλειάς ή της πολυκατοικίας στην Αθήνα;
Γιώργο ισχύει αυτό που λες, απλά οι συνέπειες για τον "τρελό" (και για όποιον ανήκει σε όποια "μειονότητα" εν πάση περιπτώσει) είναι συνήθως πιο ήπιες στη μεγάλη πόλη. Επειδή υπάρχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες για αυτόν να βρει ανθρώπους που θα τον αποδεχτούν κι ας είναι και λίγο πιο μακριά. Στους μικρούς τόπους είναι αλλιώς. Η διαφορετικότητά σου μπορεί να πλήξει ιδιατέρως την ποιότητα ζωής σου.

Ξέρω νέο άντρα ομοφυλόφιλο που έφυγε από το χωριό που μεγάλωσε και δεν επέστρεψε ούτε για διακοπές, τόσο δύσκολα είχε περάσει. :( Και στην Αθήνα ζει μια "ανοιχτή" και πολύ εξωστρεφή ζωή, αφήνοντας να φανούν στοιχεία του που είχε καταπιέσει στο χωριό του. Δεν ξέρω αν η αναφορά μεμονωμένων παραδειγμάτων βοηθά, αλλά ίσως να δίνει και μια άλλη οπτική.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.610
Θα θελες να πιασουμε το στιγμα της ψυχικης υγειας τυπου "ο τρελος του χωριου"? Απο στιγματα εχει πολυ πραγμα η μικρη κοινωνια.
Στο δικο μου χωριο,καθως κ στα χωρια κολητων μου,ο τρελος του χωριου απο καπου προερχοταν,οικογενεια εννοω,π προφανως ειχαν πεθανει κ ητανε μονος στη ζωη.

Αυτος ο "τρελος" ειχε ξαδερφια,θειους,συγγενεις γενικοτερα,που ολοι τους πηγαιναν μια βολτα απ το σπιτι να τ δωσουν ενα πιατο φαί,να τον κερασουν ενα καφε,μια μπυρα,αρκει να μην νοιωθανε απειλη απ τον ιδιο.

Στο χωριο,εσυ σαν τουριστας θα ακουσεις εμενα τον χωριατη να τον αναφερω ως ο τρελος του χωριου,θα φυγεις κ θα σ μεινει ο τιτλος π ακουσες.

Εγω ομως (κ δεν εννοω εμενα αλλα οποιον ζει σε μικρες κοινωνιες) θα τον κερασω ενα καφε,ενα τσιπουρο κ εν τελη καποιες φορες τον χειμωνα καλυτερα να καθεσαι εστω κ με τον τρελο του χωριου,παρα μονος.

Στην Αθηνα δεν ξερω τι αντιμετωπιση θα χε ενα τετοιο ατομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom