Αθήνα vs επαρχία.

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Παιδιά εννοείται πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική εξαρτάται από το τι θέλεις σε ποια φάση είσαι, που θα πας κ.λπ. Τις εμπειρίες σας ή και τις εμπειρίες των γνωστών σας θέλω να μου πείτε.
Για μένα που δεν μένω στο κέντρο τις Αθήνας αλλά σε "καλό" προάστιο με πράσινο κ.λπ. η επαρχία πάλι είναι πιο ελκυστική.
Η ασχήμια σε ορισμένα μέρη της Αθήνας δεν παίζεται. Βλέπεις τις πολυκατοικίες και λες αυτοί οι αρχιτέκτονες για αυτό σπούδασαν; Αν ήταν Γιαπωνέζοι και βλέπανε το έργο τους θα έκαναν χαρακίρι.
Ειδικά αν είχα παιδί θα ήθελα να μεγαλώσει με ελεύθερους χώρους, να βλέπει και κανένα κατσικάκι ζωντανό, αν υπάρχει και θάλασσα κοντά καλύτερα, κάνει καλό στα ψυχολογικά. Φυσικά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα να κάνει σπορ ή χορό, ή ότι άλλο επιλέξει.
Προς το παρόν δεν μπορώ να φύγω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Δεν ξερω πως οριζετε την "ελευθερια κινησεων" στην επαρχια αλλα το κουτσομπολιο παει συννεφο. Καλυτερη καταγραφη απο τις ισχυροτερες καμερες. Μες στο αγχος ειναι ολοι για το τι θα πει ο κοσμος.
Επισης οι επιλογες να "ξεσκασεις" το βραδυ ηταν οταν εζησα εκει ηταν μονο μεταξυ ταβερνων, μπαρ με μπομπες που μυριζαν βενζινη και του τοπικου κ@λαδικου με Αλβανο τραγουδιστη, τον οποιο συμπαθησα πολυ γιατι μας εμαθε τα τραγουδια του Ρεμου και του Σφακιανακη, αλλα μιλαμε για πολη που δεν υπηρχε καν σινεμα.
Χωρις αυτοκινητο στην επαρχια απλα δεν κινεισαι.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Είναι πιο κλειστός ο κύκλος στην επαρχία αλλά και στην Αθήνα δεν είμαστε λιγότερο κατίνες. Το κουτσομπολιό πάει σύννεφο απλώς είναι διαφορετικό να έχεις δέκα άτομα που σε συμπαθούν και τους συμπαθείς για να κάνεις παρέα ανάμεσα σε τόσα, απ' το να ζεις σε ένα χωριό για παράδειγμα 50 κατοίκων που θες δε θες θα συναναστρέφεσαι μ' αυτούς που σε θάβουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πάντως εκτός από την @paefstra δεν έχουμε άλλον που μετακόμισε από Αθήνα στην επαρχία ή από Θεσσαλονίκη. Πραγματικά θα ήθελα προσωπικές μαρτυρίες και όχι για φίλους και γνωστούς.
Ο @BASILISPAP μας είπε πως έζησε σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και τώρα μένει σε μικρό νησί. Δεν μας είπε βέβαια αν ήταν κάποια από αυτές η Αθήνα ή ή Θεσσαλονίκη....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Είναι πιο κλειστός ο κύκλος στην επαρχία αλλά και στην Αθήνα δεν είμαστε λιγότερο κατίνες. Το κουτσομπολιό πάει σύννεφο απλώς είναι διαφορετικό να έχεις δέκα άτομα που σε συμπαθούν και τους συμπαθείς για να κάνεις παρέα ανάμεσα σε τόσα, απ' το να ζεις σε ένα χωριό για παράδειγμα 50 κατοίκων που θες δε θες θα συναναστρέφεσαι μ' αυτούς που σε θάβουν.
Δεν ειναι μονο το θαψιμο. Συναδελφος ζευγαρι με παιδι εφυγαν επαρχια για ποιοτικη ζωη και τους εφαγε η μοναξια γιατι αυτος δεν πηγαινε στα καφενεια και δεν επινε. Δεν κολλησαν με τις συνηθειες και επεστρεψαν.
Συμπληρωνω: αν οι αντρες αγαπουν τα καφενεια, περνανε πολυ ωραια στην ελληνικη επαρχια. Αλλα ρωτηστε τις γυναικες τους πως περνανε και οχι παρουσια του συζυγου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι το σημαντικό είναι να ξέρεις σε το φάση βρίσκεται ο καθένας, τι γούστα κι ενδιαφέροντα έχει, τι ανάγκες και προτεραιότητες την εποχή που έκανε την αλλαγή. Εγώ έζησα σε επαρχία σε δύο διαφορετικές φάσεις, σε εντελώς διαφορετικές επαρχίες και με εντελώς διαφορετικές εντυπώσεις. Δεν είναι το ίδιο single , με αμάξι, δουλειά από το σπίτι στη Ρόδο και χωρίς αμάξι, με παιδιά σε εγκαταλελειμμένο χωριό της Ρούμελης στους -βαθμούς . Το να σου γράψει κάποιος ξερά " το έκανα κι ήταν τέλειο " απο μονο του δε λεει τιποτε. Εμενα που μου αρεσει το περπατημα στη φύση και μισώ τη νυχτερινή ζωη μπορεί να ήταν παράδεισος, για την κοπέλα μου που αν δε δει έκθεση τέχνης ένα ΣΚ ααυτοκτονεί να ήταν κόλαση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εχω μεινει 2 χρονια επαρχια. Ετρωγα ολα μου τα λεφτα για να ερχομαι Αθηνα τα σκ και να βγαινω. Δεν θα το ξαναεπελεγα.
Xαχαχαχχαχαχα ημουν σιγουρος! Μακραν το πιο παιδι της πολης απο ολους.

Πάντως εκτός από την @paefstra δεν έχουμε άλλον που μετακόμισε από Αθήνα στην επαρχία ή από Θεσσαλονίκη. Πραγματικά θα ήθελα προσωπικές μαρτυρίες και όχι για φίλους και γνωστούς.
Εγω εκανα το αναποδο ηρθα απο Ροδο Αθηνα ξαναεφυγα για Ροδο και ξαναηρθα Αθηνα οποτε εχω κανει και τις δυο μεταβασεις. Επαρχια ειναι οι πιο αδερφικοι μου φιλοι που εχω περασει μαζι τους πολυ περισσοτερες ωρες και απο οτι με τον αδερφο μου. Στην επαρχια ο ελευθερος χρονος ειναι πολυς, οι αποστασεις μικρες και ο χρονος που περνας με την παρεα σου ειναι πραγματικα πολυς αλλα οταν λεμε πολυς εννοουμε πολυς ειδικα οταν εισαι εργενης. Για καποιους ειναι ωραιο για καποιους αλλους κουραστικο. Εγω παντως οι περισσοτεροι Αθηναιοι που ξερω δεν νομιζω να γουσταραν επαρχια. Βλεποντας το λαιφσταιλ τους στην Αθηνα κοστολογω οτι δεν τους παει η επαρχια απο την αλλη οσους Αθηναιους εχω γνωρισει που ζουν στο νησι μου μια χαρα καραγουσταρουν. Αυτο που μου αρεσει στην ζωη στο νησι ειναι οτι Τεταρτη απογευμα δεν ξερεις τι θα κανεις Τεταρτη βραδυ και πολλες φορες δεν χρειαζεσαι καν τηλεφωνο για να κανονισεις. Χυμα και οπως κατσει η βραδια. Δεν μπορω να προσαρμοστω στο να κανονισω απο Τεταρτη για Παρασκευη, που να ξερω βρε αδερφε την διαθεση μου τοτε. Επισης οι σχεσεις εχω την εντυπωση ειναι πολυ πιο ζεστες στην επαρχια μιας και ειναι δυσκολο να χαθουν. Επισης δεν σπαταλας τοσο χρονο σε λεωφορεια, μετρο και γενικοτερα στην μεταφορα σου καθε μερα. Το να εχεις νεκρουσ χρονουσ μια και δυο ωρες καθε μερα ηταν παντα μη διαχειρισιμο για μενα. Μεχρι και προβατα μετραω καθισμενος σε λεωφορειο ή στον ηλεκτρικο και τα ποδια μου πανω κατω απο τα νευρα μου μεχρι να φτασω στον προορισμο. Τσαταλια τα νευρα μου... Αλλα υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ, αλλο το αισθημα του να ζεις σε μεγαλη πολη, η επαρχια ωρες ωρες σε πνιγει. Στην Ροδο και γενικοτερα στα τουριστικα νησια ισως οχι και τοσο γιατι ανανεωνεται ο ο πληθυσμος καθε σεζον αλλα και παλι...
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
O.k ας πούμε ότι ο τίτλος είναι λίγο clickbate ;), δε θέλω να πείτε αν η Αθήνα ή η επαρχία είναι για σας καλύτερη αλλά να μου γράψετε π.χ έζησα στην πόλη της Κέρκυρας ήταν απαίσια, ή νιώθω τέλεια στο Νεραϊδοχώρι δε θα γυρνούσα που να με κάνανε χρυσό (μην τα πάρει κανείς αυτά στα σοβαρά και αρχίσει να με βρίζει). Ίσως σας μπέρδεψα λίγο με τον τίτλο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Παιδιά εννοείται πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική εξαρτάται από το τι θέλεις σε ποια φάση είσαι, που θα πας κ.λπ. Τις εμπειρίες σας ή και τις εμπειρίες των γνωστών σας θέλω να μου πείτε.
Για μένα που δεν μένω στο κέντρο τις Αθήνας αλλά σε "καλό" προάστιο με πράσινο κ.λπ. η επαρχία πάλι είναι πιο ελκυστική.
Η ασχήμια σε ορισμένα μέρη της Αθήνας δεν παίζεται. Βλέπεις τις πολυκατοικίες και λες αυτοί οι αρχιτέκτονες για αυτό σπούδασαν; Αν ήταν Γιαπωνέζοι και βλέπανε το έργο τους θα έκαναν χαρακίρι.
Ειδικά αν είχα παιδί θα ήθελα να μεγαλώσει με ελεύθερους χώρους, να βλέπει και κανένα κατσικάκι ζωντανό, αν υπάρχει και θάλασσα κοντά καλύτερα, κάνει καλό στα ψυχολογικά. Φυσικά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα να κάνει σπορ ή χορό, ή ότι άλλο επιλέξει.
Προς το παρόν δεν μπορώ να φύγω.
Καλα τα παιδικα χρονια στην επαρχια ειναι απειρως καλυτερα... Σε αυτο ειμαι απολυτος. Αν δεν εχεις ζησει επαρχια δεν ξερεις τι θα πει γειτονια και δρομος ουτε εχεις ζησει πραγατικα ανεμελα παιδικα χρονια. Στην επαρχια εισαι τελειως ολη μερα εξω στους δρομους με τα φιλαρακια... Στην Αθηνα το παιδι το γραφουν κολυμβηση, ποδοσφαιρο, μπασκετ για να κοινωνικοποιηθει. Στην επαρχια απλα το αφηνουν εξω.... Σαν ενηλικας ισως διαλεγα Αθηνα, για παιδι δεν το συζηταμε...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Παιδιά εννοείται πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική εξαρτάται από το τι θέλεις σε ποια φάση είσαι, που θα πας κ.λπ. Τις εμπειρίες σας ή και τις εμπειρίες των γνωστών σας θέλω να μου πείτε.
Για μένα που δεν μένω στο κέντρο τις Αθήνας αλλά σε "καλό" προάστιο με πράσινο κ.λπ. η επαρχία πάλι είναι πιο ελκυστική.
Η ασχήμια σε ορισμένα μέρη της Αθήνας δεν παίζεται. Βλέπεις τις πολυκατοικίες και λες αυτοί οι αρχιτέκτονες για αυτό σπούδασαν;
Κοίτα έχει μεγάλη διαφορά να μένεις σε προάστιο με πράσινο από το να μένεις κέντρο Αθήνας, Πειραιά και γενικά οποιασδήποτε πόλης. Αυτή την ασχήμια που λες, σε κάποια προάστια δεν την βλέπεις με τίποτα. Και επειδή έχω μείνει και στο κέντρο και σε προάστιο είναι μεγάλη η διαφορά. Κατά τ'αλλα εννοείται πως το προάστιο δεν συγκρίνεται με την επαρχία, ούτε από θέμα περιβάλλοντος, ούτε από θέμα μόλυνσης κλπ... Πάντα εξαρτάται και το πόσο σε ενδιαφέρουν κάποια θέματα όπως διατροφή, μόλυνση περιβάλλοντος κλπ...Όλοι οι φίλοι που μετακόμισαν επαρχία έχουν δυνατότητες να έχουν περισσότερο έλεγχο στο τι τρώνε για παράδειγμα. Έχουν κήπους με δέντρα, λαχανικά κλπ. Ε, σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα δεν γίνεται να έχω την ίδια δυνατότητα.
Επίσης όσοι μένουν στο κέντρο επαρχιακής πόλης έχουν τα πάντα δίπλα τους μερικές φορές. Για συγγενή μου που δεν οδηγούσε αλλά λάτρευε το περπάτημα ταίριαξε τέλεια. Πάει σούπερ-μάρκετ, σχολείο τα παιδιά, σε καφετέριες, στη δουλειά, όλα με τα πόδια. Στην Αθήνα δεν την πάλευε με μετρό,λεωφορεία κλπ. έτρωγε 2 ώρες κάθε μέρα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Xαχαχαχχαχαχα ημουν σιγουρος! Μακραν το πιο παιδι της πολης απο ολους.



Εγω εκανα το αναποδο ηρθα απο Ροδο Αθηνα ξαναεφυγα για Ροδο και ξαναηρθα Αθηνα οποτε εχω κανει και τις δυο μεταβασεις. Επαρχια ειναι οι πιο αδερφικοι μου φιλοι που εχω περασει μαζι τους πολυ περισσοτερες ωρες και απο οτι με τον αδερφο μου. Στην επαρχια ο ελευθερος χρονος ειναι πολυς, οι αποστασεις μικρες και ο χρονος που περνας με την παρεα σου ειναι πραγματικα πολυς αλλα οταν λεμε πολυς εννοουμε πολυς ειδικα οταν εισαι εργενης. Για καποιους ειναι ωραιο για καποιους πολυ βαρετο. Εγω παντως οι περισσοτεροι Αθηναιοι που ξερω δεν νομιζω να γουσταραν επαρχια. Βλεποντας το λαιφσταιλ τους στην Αθηνα κοστολογω οτι δεν τους παει η επαρχια απο την αλλη οσους Αθηναιους εχω γνωρισει που ζουν στο νησι μου μια χαρα καραγουσταρουν. Αυτο που μου αρεσει στην ζωη στο νησι ειναι οτι Τεταρτη απογευμα δεν ξερεις τι θα κανεις Τεταρτη βραδυ και πολλες φορες δεν χρειαζεσαι καν τηλεφωνο για να κανονισεις. Χυμα και οπως κατσει η βραδια. Δεν μπορω να προσαρμοστω στο να κανονισω απο Τεταρτη για Παρασκευη, που να ξερω βρε αδερφε την διαθεση μου τοτε. Επισης οι σχεσεις εχω την εντυπωση ειναι πολυ πιο ζεστες στην επαρχια μιας και ειναι δυσκολο να χαθουν. Επισης δεν σπαταλας τοσο χρονο σε λεωφορεια, μετρο και γενικοτερα στην μεταφορα σου καθε μερα. Το να εχεις νεκρουσ χρονουσ μια και δυο ωρες καθε μερα ηταν παντα μη διαχειρισιμο για μενα. Μεχρι και προβατα μετραω καθισμενος σε λεωφορειο ή στον ηλεκτρικο και τα ποδια μου πανω κατω απο τα νευρα μου μεχρι να φτασω στον προορισμο. Τσαταλια τα νευρα μου... Αλλα υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ, αλλο το αισθημα του να ζεις σε μεγαλη πολη, η επαρχια ωρες ωρες σε πνιγει. Στην Ροδο και γενικοτερα στα τουριστικα νησια ισως οχι και τοσο γιατι ανανεωνεται ο ο πληθυσμος καθε σεζον αλλα και παλι...
Επαρχια ειπε, οχι στο πατρικο μας. Εκει που εχεις ηδη στημενη παρεα καλα περνας φυσικα. Λεμε για μετακομιση ετσι ξεκαρφωτα, αυτο καταλαβα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Βλέπεις τις πολυκατοικίες και λες αυτοί οι αρχιτέκτονες για αυτό σπούδασαν;
Πολιτικοί μηχανικοί μεγαλούργησαν στα αστικά κέντρα (και όχι αρχιτέκτονες) τη χρυση εποχή της αντιπαροχης(σορυ για το off-topic,καθείς με τον πόνο του!)

Η άσχημη εικόνα,ωστόσο, των κτιρίων στα κέντρα των μεγαλουπόλεων,η έλλειψη τετραγωνικων πρασίνου ανά κατοικο, η έλλειψη σεβασμού στο δημόσιο χώρο με βανδαλισμούς και καταστροφές, οι ανύπαρκτες αστικές αναπλάσεις βασισμένες στην αειφορία και την οικολογία,ίσως είναι κάποιοι από τους παράγοντες που καθιστούν αποτρεπτικά τα αστικά κέντρα των μεγαλουπόλεων στην ελληνική επικράτεια.
Έχω ζήσει στη Θεσσαλονίκη ως φοιτήτρια αλλά και σε κάποιες πόλεις του εξωτερικού.Το μεγαλύτερο όμως διάστημα της ζωής μου ζω στην επαρχία. Ειδικά από τότε που έχω κάνει οικογένεια,η ζωή μου στην επαρχιακή πόλη που ζω τώρα αλλά και στο νησί όπου έμεινα για κάποιο διάστημα, νομίζω προσφέρει καλύτερες συνθήκες σε εμένα και τα παιδιά μου.

Έχει σαφέστατα να κάνει με τη φάση ζωής που βρίσκεσαι,όπως σημείωσε ο Γιώργος. Θα συμφωνήσω και με την Paefstra όμως για το κοινωνικό επίπεδο και την έλλειψη ανωνυμιας, που σε συνοδεύει όταν ζεις σε μικρή πολύ η χωριό...Όμως,έχω και εγώ συνηθίσει να μένω σε σπίτι με αυλή (όπως λέει και ο Ψηλός),βολευομαι καλύτερα σε μονοκατοικία από ότι σε διαμέρισμα (έχοντας δοκιμάσει και τα δύο) και καταλήγω ότι προτιμώ να ζω εκτός των αστικών κέντρων.

Το τέλειο δεν υπάρχει.Κατι κερδίζεις,κάτι χάνεις. Μ'αρεσει η δυνατότητα επιλογής διασκέδασης που έχεις στις μεγαλουπόλεις. Όμως ,όπως μας δείχνει και η φάση που περνάμε τώρα,η φάση της καραντίνας, η φύση είναι αυτο που έχει τη μεγαλύτερη σημασία για να ζεις. Όλα τα άλλα (ψυχαγωγια, νυχτερινές έξοδοι, καταναλώσεις κλπ) που είναι και αυτά στα οποία προκρίνονται τα αστικά κέντρα, καλώς η κακώς έρχονται δεύτερα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom