Αθήνα vs επαρχία.

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Σα να τα έγραψα εγώ και απέχοντας αρκετά από τα 40. Μπορεί να μην σε νοιάζει καθόλου αν οι άλλοι κουτσομπολεύουν αλλά αν εσύ δεν θες να κουτσομπολεύεις και να ζεις όπως εκείνοι , αυτόματα περιθωριοποιείσαι. Ναι ξέρω αρέσει σε κάποιους, αλλά όχι σε όλους μας.
Επίσης ένα θέμα πχ που απασχολεί τον άνθρωπο είναι η εύρεση ερωτικού συντρόφου. Ουαί κ αλίμονο μην έρθεις μοναχός στην επαρχία. Καλύτερα πήγαινε κατευθείαν στο μοναστήρι :haha:
Καλά όσο για το ότι τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα στην επαρχία (χωρίς να έχω ούτε ένα) δεν θα το πολυσχολιάσω. Είναι καλύτερο δηλαδή να παλεύεις εσύ όλη μέρα να το μάθεις να μην ενστερνίζεται τις απόψεις για τους κουτσούς , στραβούς , χοντρούς , Αλβανούς και πάει λέγοντας που θα ακούει από άλλα παιδάκια στην ηλικία του; Και μη μου πει κανείς επαρχιώτης ότι στην επαρχία είναι συμπεριληπτική η κοινωνία γιατί ειλικρινά γελάω! Εγώ που έχω καταγωγή από εδώ, σπίτι εδώ, γονείς που έχουν μεγαλώσει εδώ και οι δύο και είμαι η ΄΄ξένη΄΄.
Ακριβώς όπως τα λες είναι.επισης στην επαρχία δυστυχώς και λόγο νοοτροπίας (που όπως προανέφερα διαφέρει από επαρχία σε επαρχία) ειναι τα "πρέπει". π.χ. "Κυριακή μεσημέρι πρέπει να φας με τους γονείς" ...οχι ρε φίλε ... θέλω να πάρω την γυναίκα μου να πάω μια βόλτα και να φάω έξω αν έχω την δυνατότητα..."γιατί δεν κάνεις παιδιά?μόνο ενα παιδί έχετε?γιατί δεν κάνετε και άλλο" κ.ο.κ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Ακριβώς όπως τα λες είναι.επισης στην επαρχία δυστυχώς και λόγο νοοτροπίας (που όπως προανέφερα διαφέρει από επαρχία σε επαρχία) ειναι τα "πρέπει". π.χ. "Κυριακή μεσημέρι πρέπει να φας με τους γονείς" ...οχι ρε φίλε ... θέλω να πάρω την γυναίκα μου να πάω μια βόλτα και να φάω έξω αν έχω την δυνατότητα..."γιατί δεν κάνεις παιδιά?μόνο ενα παιδί έχετε?γιατί δεν κάνετε και άλλο" κ.ο.κ.
Αυτα συμβαινουν και στην πολη ομως…
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ακριβώς όπως τα λες είναι.επισης στην επαρχία δυστυχώς και λόγο νοοτροπίας (που όπως προανέφερα διαφέρει από επαρχία σε επαρχία) ειναι τα "πρέπει". π.χ. "Κυριακή μεσημέρι πρέπει να φας με τους γονείς" ...οχι ρε φίλε ... θέλω να πάρω την γυναίκα μου να πάω μια βόλτα και να φάω έξω αν έχω την δυνατότητα..."γιατί δεν κάνεις παιδιά?μόνο ενα παιδί έχετε?γιατί δεν κάνετε και άλλο" κ.ο.κ.
Αυτά συμβαίνουν παντού οταν ενήλικας και δη παντρεμενος δεν εχει ξεκαθαρίσει όρια και αν χρειαστει να βάλει κανονες με τους γονείς του. Ξέρω πολλους σε μεγαλουπόλεις που τρώνε στις μανουλες τις Κυριακές.Ας όψεται η αγία ελληνική οικογένεια που καταστρέφει γενιές και γενιές.
Και τι πειραζει να ρωτάνε για παιδάκια ,σκυλάκια κτλ.;
Δεν καταλαβαίνω τόση ευαισθησία στις ερωτησεις των περίεργων που επισης υπάρχουν παντου ασχετου τόπου διαμονής. Η απαντάς οτι σου κατέβει και τρολάρεις ή αν βαρυέσαι κάνεις το Κινέζο.
Επιπλέον πιστευω οτι εμεις δινουμε το δικαιωμα για προσωπικές ερωτήσεις,το νιώθουν για αυτό παίρνουν το θάρρος και ρωτάνε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Όταν λέτε πόλη εννοείται Αθήνα? Αυτά που έγραψα παραπάνω συμβαίνουν σε επαρχιακή πόλη...όχι σε χωριο
Ναι στην Αθηνα. Ξερω ατομα που μενουν μονα και ουτε μαγειρευουν ουτε πλενουν, guess why: η μανουλα. Ε μετα η μανουλα θεωρει απολυτως φυσιολογικο να φανε μαζι της την Κυριακη γιατι αλλιως ειναι «αχαριστα γαιδουρια».
Οπως λεει και η Κικη ειναι θεμα οριων και πιστεψε με ουτε στην «πρωτευουσα» υπαρχουν.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Ναι στην Αθηνα. Ξερω ατομα που μενουν μονα και ουτε μαγειρευουν ουτε πλενουν, guess why: η μανουλα. Ε μετα η μανουλα θεωρει απολυτως φυσιολογικο να φανε μαζι της την Κυριακη γιατι αλλιως ειναι «αχαριστα γαιδουρια».
Οπως λεει και η Κικη ειναι θεμα οριων και πιστεψε με ουτε στην «πρωτευουσα» υπαρχουν.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.εννοειται γίνονται και στην Αθήνα.αλλα πίστεψε με επειδή έχω γεννηθεί και μεγαλώσει επαρχία είναι πολύ χειρότερα τα "πρέπει"....
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Αυτά συμβαίνουν παντού οταν ενήλικας και δη παντρεμενος δεν εχει ξεκαθαρίσει όρια και αν χρειαστει να βάλει κανονες με τους γονείς του. Ξέρω πολλους σε μεγαλουπόλεις που τρώνε στις μανουλες τις Κυριακές.Ας όψεται η αγία ελληνική οικογένεια που καταστρέφει γενιές και γενιές.
Και τι πειραζει να ρωτάνε για παιδάκια ,σκυλάκια κτλ.;
Δεν καταλαβαίνω τόση ευαισθησία στις ερωτησεις των περίεργων που επισης υπάρχουν παντου ασχετου τόπου διαμονής. Η απαντάς οτι σου κατέβει και τρολάρεις ή αν βαρυέσαι κάνεις το Κινέζο.
Επιπλέον πιστευω οτι εμεις δινουμε το δικαιωμα για προσωπικές ερωτήσεις,το νιώθουν για αυτό παίρνουν το θάρρος και ρωτάνε.
Θα διαφωνήσω στο σημείο "εμεις δίνουμε το δικαιωμα"...δεν είναι θέμα ευαισθησίας.απλα όπως ανέφερε και άλλος μέλος στην ανάρτηση μου στο τελος εσύ είσαι ο περίεργος της παρέας με αποτέλεσμα την περιθωριοποίση
 
Last edited by a moderator:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ακριβώς όπως τα λες είναι.επισης στην επαρχία δυστυχώς και λόγο νοοτροπίας (που όπως προανέφερα διαφέρει από επαρχία σε επαρχία) ειναι τα "πρέπει". π.χ. "Κυριακή μεσημέρι πρέπει να φας με τους γονείς" ...οχι ρε φίλε ... θέλω να πάρω την γυναίκα μου να πάω μια βόλτα και να φάω έξω αν έχω την δυνατότητα..."γιατί δεν κάνεις παιδιά?μόνο ενα παιδί έχετε?γιατί δεν κάνετε και άλλο" κ.ο.κ.
Το να τρώτε μια Κυριακή,είναι το λιγότερο.Φαντάσου να τρώτε κάθε μέρα,εαν ζείτε στο ίδιο σπίτι ή η γυναίκα σου δεν μαγειρεύει. 😢
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Το να τρώτε μια Κυριακή,είναι το λιγότερο.Φαντάσου να τρώτε κάθε μέρα,εαν ζείτε στο ίδιο σπίτι ή η γυναίκα σου δεν μαγειρεύει. 😢
Πες μου οτι δεν το εγραψες αυτο! :shock:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Όταν δεν μπορείς να αποφασίσεις αν εκεί που μένεις είναι πόλη ή χωριό
Βοσκουν προβατα εξω απο την πορτα μου? Ναι
Εχουμε βοθρους αντι αποχετευσης? Ναι
Βρεχει και πνιγομαστε? Ναι
Στα 500μ ξεριζωνω κρεμμυδες? Ναι
Ξυπναω απο τον κοκορα του γειτονα? Ναι
Περνανε αλεπουδες απο τον δρομο μου? Ναι
Ε πώς να το ονομασω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom