Αθηνα - Βαρκελωνη road trip

roadtravel

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Γεια σε ολους,
τον Αυγουστο παμε με τη φιλη μου στη Βαρκελωνη μεσω Ιταλιας οδικως,εχουμε αγορασει τα ακτοπλοικα,εχουμε κανει τις κρατησεις για τα ξενοδοχεια(Φλωρεντια,Μοντε Καρλο,Βαρκελωνη,Γενευη,Ραβενα)
θα μεινουμε απο μια νυχτα σε καθε πολη εκτος της Βαρκελωνης που θα μεινουμε 4 νυχτες.
τι λετε θα τα καταφερουμε ή θα πεθανω στην οδηγηση:(
πλακα κανω,μου αρεσει πολυ το roadtrip.

θα θελαμε τα φωτα σας σχετικα με το ταξιδι,οτιδηποτε και οποιαδηποτε πληροφορια θα μας φανει χρησιμη γι αυτο μη διστασετε.
ενα θεμα που με απασχολει οσο αφορα τον προυπολογισμο μας ειναι τα διοδια και ακομα δεν εχουμε βγαλει ακρη

φιλικα Γιωργος
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γεια σου Γιώργο και καλό σας ταξίδι!
Δες τη σελίδα της Michelin όπου μπορείς να υπολογίσεις για όποια διαδρομή σε ενδιαφέρει κόστος για βενζίνη, για διόδια, χιλιόμετρα διαδρομής και χρόνο που χρειάζεσαι. Ακόμη μπορείς να ορίσεις εναλλακτικές διαδρομές, να πάρεις λεπτομερείς οδηγίες και να τις αποθηκεύσεις στο GPS σου!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Kλωσήρθες Γιώργο και καλά ταξίδια.Βέβαια μένοντας μόνο ένα βράδυ σε κάθε πόλη, πλην της Βαρκελώνης, είναι κουραστικό αλλά ο καθένας κανονίζει τι θέλει να κάνει στο χρόνο που διαθέτει....Εχοντας μια σχετική εμπειρία στα οδικά ταξίδια θα ήθελα να κανω μια φιλική παρατήρηση.Αυτή η Γενεύη που κολλάει?Από μια ματιά που έριξα στο via michelin είναι 785 χιλιόμετρα από τη Βαρκελώνη,πράγμα που σημαίνει ότι και πρωι-πρωι να φύγεις θα φτάσεις βράδυ σχεδόν,αρα δε θα έχεις την ευκαιρία να δεις και τιποτα.Μήπως να κοιταζες να την αλλάξεις με ένα μερος πάνω στην ακτογραμμή της Γαλλίας ,μια μικρή πολη ίσως που να είναι στο δρόμο σου και θα σου δώσει την ευκαιρία να κάνεις τη βόλτα σου και να ξεκουραστείς πριν την συνέχεια?η Γενεύη σε πεταει τελειως εκτός ,σου φορτώνει χιλιόμετρα και φοβάμαι ότι δε θα μπορεσετε να δειτε τιποτα.Και παλι καλωσήρθες και ελπίζω να περάσεις καλά.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
αυτη την διαδρομη ειχα κατα νου να κανω και εγω φετος
αλλα μετα απο πολυ σκεψη και οικογενειακης μουρμουρας
αποφασιστηκε αεροπορικως βαρκελωνη.
οικονομικα δεν εχει διαφορα παντως η διαδρομη οπως
την εχεις προγραμματισει ειναι σκοτωμα οι μερες ειναι
λιγες για τοσα χλμ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η διαδρομή είναι πολύ πιεσμένη για τόσο λίγες μέρες. Στις πόλεις που έχεις κλείσει ξενοδοχεία δεν θα προλαβαίνετε να δείτε τίποτα. Μήπως να συντομεύατε τη διαδρομή και να μένατε έστω σε κάποια μέρη πάνω στη βασική διαδρομή όπως σου λέει και η Dafni; Πολλά χιλιόμετρα για το τίποτα...
Μήπως να το κάνετε αεροπορικώς για Βαρκελώνη και να εκμεταλευτείτε τις μέρες για να ταξιδέψετε λίγο στην Καταλωνία με αυτοκίνητο;
 

roadtravel

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
λετε να ειναι τοσο δυσκολο?
εχω υπολογισει οτι δεν κουραζομαι ευκολα στην οδηγηση και οτι θα με σαπορταρει η φιλη μου οταν κουραστω.
ο βασικος προορισμος ειναι η βαρκελωνη αλλα επειδη δεν μπαινω σε αεροπλανα μας βγηκε να παμε με αυτοκινητο,επισης εχουμε καταλαβει οτι δεν θα δουμε πολλα μεχρι να φτασουμε εκει στη Μπαρτσα.
 

roadtravel

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
γραφω αναλυτικα το προγραμμα μας
10/8 Μπαρι
μενουμε στη Φλωρεντια
11/8 μενουμε στο Μοντε καρλο
12-15/8 Βαρκελωνη
17-8 μενουμε στη Γενουα
και
18/8 μενουμε στη Ραβενα
στις 19 επιστρεφουμε πισω
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
γραφω αναλυτικα το προγραμμα μας
10/8 Μπαρι
μενουμε στη Φλωρεντια
11/8 μενουμε στο Μοντε καρλο
12-15/8 Βαρκελωνη
17-8 μενουμε στη Γενουα
και
18/8 μενουμε στη Ραβενα
στις 19 επιστρεφουμε πισω

Στο αρχικό σου ποστ έγραφες Γενεύη κατά λάθος μάλλον ,για αυτό και μου φάνηκε παρα πολύ περιεργο .....Γένοβα ήθελες να πεις απ΄'ότι καταλαβαίνω,έτσι?
Γένοβα είναι πάνω στη διαδρομή σου , το καταλαβαίνω....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
λετε να ειναι τοσο δυσκολο?
εχω υπολογισει οτι δεν κουραζομαι ευκολα στην οδηγηση και οτι θα με σαπορταρει η φιλη μου οταν κουραστω.
ο βασικος προορισμος ειναι η βαρκελωνη αλλα επειδη δεν μπαινω σε αεροπλανα μας βγηκε να παμε με αυτοκινητο,επισης εχουμε καταλαβει οτι δεν θα δουμε πολλα μεχρι να φτασουμε εκει στη Μπαρτσα.
Με τη Γένοβα βγάζει νόημα η διαδρομή γιατί με τη Γενεύη ήταν άλλο πράγμα...
Δύσκολο από πλευράς χιλιομέτρων δεν είναι, οι δρόμοι αυτοί άλλωστε φεύγουν χωρίς να τους καταλάβεις. Απλά δεν θα προλάβετε να δείτε τίποτα στις πόλεις απ' όπου θα περάσετε παρά μόνο τις διαδρομές. Αν όμως θεωρείς ότι είναι ο μόνος τρόπος να πας στη Βαρκελώνη, τότε να το κάνεις!!!!!
 

mitnic

Member
Μηνύματα
92
Likes
481
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Ινδια, Βιετναμ
Από πρόσφατη εμπειρία, επιστροφή από Βαρκελώνη με την διαφορά ότι προορισμός ήταν η Βενετία θα συνιστούσα εφόσον έχεις χρόνο την αποφυγή οδών με διόδια τουλάχιστον από Γένοβα και μετά. Όλη η παραλιακή διαδρομή είναι απείρου κάλους. Την έκανα άνετα σε 3 ημέρες- με αυτοκινούμενο και τρέιλερ... Από Βαρκελώνη 13360κμ η Βενετία- 890Κμ μέχρι Γένοβα, σύμφωνα με το "GPS" μου. Το λέω γιατί πηγαίνοντας έκανα το λάθος να πάω μέσω διοδίων ( κόστισαν σχεδόν όσο και το πετρέλαιο) χωρίς να δω τίποτα εκτός των διαγραμμίσεων και των γραφείων διοδίων...
Καλό ταξίδι.
 

roadtravel

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Από πρόσφατη εμπειρία, επιστροφή από Βαρκελώνη με την διαφορά ότι προορισμός ήταν η Βενετία θα συνιστούσα εφόσον έχεις χρόνο την αποφυγή οδών με διόδια τουλάχιστον από Γένοβα και μετά. Όλη η παραλιακή διαδρομή είναι απείρου κάλους. Την έκανα άνετα σε 3 ημέρες- με αυτοκινούμενο και τρέιλερ... Από Βαρκελώνη 13360κμ η Βενετία- 890Κμ μέχρι Γένοβα, σύμφωνα με το "GPS" μου. Το λέω γιατί πηγαίνοντας έκανα το λάθος να πάω μέσω διοδίων ( κόστισαν σχεδόν όσο και το πετρέλαιο) χωρίς να δω τίποτα εκτός των διαγραμμίσεων και των γραφείων διοδίων...
Καλό ταξίδι.
ξεχασα να το γραψω,βενετια θα παμε και εμεις μετα τη βαρκελωνη,υστερα ραβενα και τελος μπριντεζι

σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
γραφω αναλυτικα το προγραμμα μας
10/8 Μπαρι
μενουμε στη Φλωρεντια
11/8 μενουμε στο Μοντε καρλο
12-15/8 Βαρκελωνη
17-8 μενουμε στη Γενουα
και
18/8 μενουμε στη Ραβενα
στις 19 επιστρεφουμε πισω
Πιστευω οτι ειναι λιγες μερες και πολλα χιλιομετρα. Ειδα οτι μπαρι θα πατε, ενας προχειρος υπολογισμος θα κανετε 700-800 χιλιομετρα την ημερα, αυτο σημαινει οτι θα φτανετε βραδυ στους προορισμους και θα φευγετε το πρωι, δεν θα δειτε τιποτα. Ειναι κριμα να περασετε τοσο ομορφες πολεις και να μην τις δειτε. Στα λεω απο πειρα, καπως ετσι ειχα και γω σε ενα ταξιδι στριμωξει τις πολεις, το αποτελεσμα ηταν οτι εκανα χιλιομετρα και δεν ειδα αυτα που επρεπε. Αν μπορεις μεγαλωσε το ταξιδι σε μερες.(εγω ισως δεν πηγαινα βαρκελωνη 'Η απευθειας με μια διανυκτερευση στην μεση.) Παραλιακα απο φλωρεντια πιζα, λουκα, τζενοβα, σαν ρεμο, μοντε καρλο,νικαια θα πηγαινα και γω, ειναι ομορφη διαδρομη αν και θα εχει βεβαια πολλη κινηση. Παντως να κανετε ενα υπεροχο ταξιδι και να το απολαυσετε
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom