Αθηνα-Χαλκιδικη ..βενζινη +διοδια

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πρόσφατο επιτόπιο ρεπορταζ μετά από ταξίδι αστραπή Αθηνα - Θεσσαλονικη!
Αριθμός διοδίων 10 (ανα διαδρομή)
Αξία διοδίων 22,40 Ε. (ανά διαδρομή)
Κατανάλωση 82 Λίτρα Αμολυβδη με νορμαλ ταχυτητα! (συνολο)
Αυτ/το μεσαιο οικογενειακό.!
Ισολογισμός ταξιδίου :(
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πρόσφατο επιτόπιο ρεπορταζ μετά από ταξίδι αστραπή Αθηνα - Θεσσαλονικη!
Αριθμός διοδίων 10 (ανα διαδρομή)
Αξία διοδίων 22,40 Ε. (ανά διαδρομή)
Κατανάλωση 82 Λίτρα Αμολυβδη με νορμαλ ταχυτητα! (συνολο)
Αυτ/το μεσαιο οικογενειακό.!
Ισολογισμός ταξιδίου :(
Αντε βρε τα καλυτερα δε μας λες:bleh:
10 διοδια?
Ελεος!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Χαλκιδικη εχω παει μια....δυο...τρεις....τελος παντων περιπου 10 φορες 10 με 15 μερες την καθε φορα.Παργα και Πραγα μια!!!!Σοβαρα τωρα δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να συγκρινεις κατι απλα τελειο(χαλκιδικη σε οποιο ποδι και εαν πας) με κατι απλα ονειρικο(παργα... εχτρα tip το να περασεις απεναντι παξους και αντιπαξους με το καραβακι)Και οι δυο επιλογες φανταστικες.Παντως ετσι που εχουν γινει τα πραγματα και δεν κανω πλακα πιο φθηνα βγαινει η διαδρομη Αθηνα-Θεσνικη (εαν υπολογισεις διοδια καυσιμα στασεις για καφεδες και service αυτοκινητου) με αεροπλανο ακομα και για τρια-τεσσερα ατομα παρα με αυτοκινητο!!!!
 

Krylon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ο γενικός κανόνας είναι ότι για ένα άτομο συμφέρει το λεωφορείο-τραίνο, από δύο και πάνω το αυτοκίνητο. Βάζεις και στο GPS να αποφύγει τα διόδια και σου βγαίνει φθηνότερα. Αν όχι φθηνότερα, η διαφορά θα είναι πολύ μικρή.

Παραδείγματα: aller-retour με δύο φίλους μου Ηράκλειο-Χανιά-Ηράκλειο, κόστος με το ΚΤΕΛ (φοιτητικά εισιτήρια)... στα 75? περίπου. Αυτοκίνητο; Στα 40? η βενζίνη, με όχι και τόσο οικονομική οδήγηση. Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με 2ο άτομο, (πάλι φοιτητικά εισιτήρια), 62? με το ΚΤΕΛ (βάζω μέσα αστικά από τα σπίτια ως το ΚΤΕΛ και στις δύο διαδρομές), 61? με το αυτοκίνητο (βάζω μέσα διόδια).

Βέβαια στην περίπτωσή σου με τα 3500cc (ώρε μάνα μου!) δε ξέρω... για ένα «τυπικό» αυτοκίνητο δεν τίθεται θέμα όμως.

;)
 

angikok

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πετρουπολη (λευκες νυχτες
θελω να ρωτησω τα ατομα που εχουν εμπειρια και ξερουν.
Αθηνα-Θεσσαλονικη -Χαλκιδικη ποσο περιπου στοιχιζει να παει καποιος ..βενζινη+διοδια.
Υποψην οτι το αυτοκινητο ειναι μεγαλο (3.500cc) :(70-80 λιτρα ντεποζιτο.
Μηπως συμφερει καλυτερα να πας με τρενο

Kleopatra συγνωμη που δεν απαντησα στο μηνυμα σου αλλα ειχα προβλημα με το κομπιουτερ.Απ οτι βλεπω το θεμα αξαντληθηκε επαρκως.Ο Kingstom φαινεται να κατεχει καλα το θεμα και συμφωνω μαζι του.Η καλυτερη λυση ειναι να μεινεις στο δευτερο ποδι που ειναι και πιο οικονομικο στη διαμονη...προς τη βουρβουρου ειναι μια καλη λυση για να μπορεις χιλιομετρικα να καλυπτεις αυθημερον και τα υπολοιπα ποδια του νομου.Δεν εχω να σου προτεινω διαμονη γιατι μενω στο πρωτο ποδι...οτι ομως χρειαστεις απο τα δικα μου μερη θα χαρω να σου απαντησω.Σου ευχομαι καλη διαμονη και καλες διακοπες...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τωρα ειναι που ειναι πιο αβεβαια τα πραγματα.
Ο αντρας μου αλλαξε δουλεια και δεν ξερουμε ακομα τιποτα αναφορικα με αδειες καλοκαιρια κλπ
Ειμαι σε φαση αναμονης και τα νευρα μου ειναι καπως..οπως καταλαβαινεις.
Οπως και να χει ...με απογοητευσαν με τα μεταφορικα προς τα κει ...οποτε το βλεπω κομματι δυσκολο.:(
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Kαλά σε πάει φέτος το καλοκαίρι ε?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τωρα ειναι που ειναι πιο αβεβαια τα πραγματα.
Ο αντρας μου αλλαξε δουλεια και δεν ξερουμε ακομα τιποτα αναφορικα με αδειες καλοκαιρια κλπ
Ειμαι σε φαση αναμονης και τα νευρα μου ειναι καπως..οπως καταλαβαινεις.
Οπως και να χει ...με απογοητευσαν με τα μεταφορικα προς τα κει ...οποτε το βλεπω κομματι δυσκολο.:(
Αντε βρε Αντωνια, καλο καλοκαιρι να 'χουμε κι οπου να 'ναι!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom