Αθηνα σε Ερέτρια - προσβαση

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να φτασεις στην Ερετρια απο την Αθηνα και συγκεκριμένα απι το αεροδρόμιο. Οι πληροφορίες που βρηκα μεχρι στιγμης ειναι..

1. Λεωφορείο Χ93 απο αεροδρόμιο για σταθμο Λιοσίων και απο κει κτελ για Ερετρια. (φευγει οντως απο σταθμό Λιοσίων το κτελ για Ερετρια; )

2. Μετρο απο αεροδρόμιο για Μοναστηρακι. Απο Μοναστηρακι τον προαστικο για Κατω Πατησια. Και απο καποια στάση εξω απο τον σταθμο το λεωφορείο για Ερετρια.

PicsArt_07-03-12.06.42.jpg


Μπορει καποιος να επιβεβαιώσει οτι ειναι εγκυρες οι πληροφορίες;
Απο ποια σταση συγκεκριμένα εξω απ το σταθμο Κατω Πατησίων παιρνεις το λεωφορείο για Ερετρια;
Τι λεωφορείο ειναι αυτο; Το κτελ που ξεκιναει απο σταθμό Λιοσίων μηπως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Απο ποια σταση συγκεκριμένα εξω απ το σταθμο Κατω Πατησίων παιρνεις το λεωφορείο για Ερετρια;
Τι λεωφορείο ειναι αυτο; Το κτελ που ξεκιναει απο σταθμό Λιοσίων μηπως;
Η στάση των λεωφορείων βρίσκεται στο μικρό παρκάκι ακριβώς απέναντι από τον Ηλεκτρικό (η γωνία λεωφ. Ιωνίας με Πατησίων 334 περίπου). Πρόκειται για την πρώτη στάση που κάνει το λεωφορείο του ΚΤΕΛ όταν φεύγει από τον κεντρικό σταθμό. Είναι σίγουρα ο πιο βολικός και γρήγορος τρόπος, χωρίς να περπατήσεις καθόλου.
Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην βρεις κενές θέσεις. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις της Χαλκίδας (νομίζω έχει κάθε 30΄) και στο σταθμό της Χαλκίδας, αλλάζεις για Ερέτρια.
Από εκεί έχει πολλά λεωφορεία και δεν θα ταλαιπωρηθείς ακόμα κι αν έχεις αποσκευές.
 

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η στάση των λεωφορείων βρίσκεται στο μικρό παρκάκι ακριβώς απέναντι από τον Ηλεκτρικό (η γωνία λεωφ. Ιωνίας με Πατησίων 334 περίπου). Πρόκειται για την πρώτη στάση που κάνει το λεωφορείο του ΚΤΕΛ όταν φεύγει από τον κεντρικό σταθμό. Είναι σίγουρα ο πιο βολικός και γρήγορος τρόπος, χωρίς να περπατήσεις καθόλου.
Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην βρεις κενές θέσεις. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις της Χαλκίδας (νομίζω έχει κάθε 30΄) και στο σταθμό της Χαλκίδας, αλλάζεις για Ερέτρια.
Από εκεί έχει πολλά λεωφορεία και δεν θα ταλαιπωρηθείς ακόμα κι αν έχεις αποσκευές.
Σ ευχαριστώ πολυ Dina Z! Η πιθανοτητα να ειναι γεματο το λεωφορείο με προβληματισε λιγακι γιατι σκοπευω να παρω το τελευταίο λεωφορείο για Ερετρια στις 19:00 αν δεν κάνω λαθος. Η αφετηρία του ειναι ο σταθμος Λιοσιων σωστά; Ισως καλύτερα να πηγαινα εκει το τότε.. Πιστεύεις πως χρειάζεται προκρατηση η προαγορα του εισητηριου;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σ ευχαριστώ πολυ Dina Z! Η πιθανοτητα να ειναι γεματο το λεωφορείο με προβληματισε λιγακι γιατι σκοπευω να παρω το τελευταίο λεωφορείο για Ερετρια στις 19:00 αν δεν κάνω λαθος. Η αφετηρία του ειναι ο σταθμος Λιοσιων σωστά; Ισως καλύτερα να πηγαινα εκει το τότε.. Πιστεύεις πως χρειάζεται προκρατηση η προαγορα του εισητηριου;
Σίγουρα το 19.00΄περιορίζει. Δεν ξέρω αν γίνεται προκράτηση. Αν είσαι νωρίτερα στο σταθμό θα πας στον γκισέ να βγάλεις εισιτήριο.
Πάντως το αν θα βρεις θέση εξαρτάται και από την ημέρα (πχ τις καθημερινές είναι πιο ήσυχα). Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά ο χρόνος που κάνει το λεωφορείο είναι περίπου 1 ώρα και 30΄. Εγώ το έχω κάνει όρθια (εντάξει ήμουν λίγο νεώτερη ;)).
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σωστά η αφετηρία είναι στο σταθμό Λιοσίων.
 

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χαχα δηλαδη παίρνουν και ορθιους;; Αλλο και τουτο! ;) Σκέφτομαι πως μαλλον θα παω στο σταθμο Λιοσιων ελπίζοντας να βρω θεση και να το προλαβω. Αν οχι θα παρω το λεωφορείο για Χαλκιδα όπως προτεινεις ελπίζοντας να εχει δρομολόγιο εκεινη την ωρα!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν οχι θα παρω το λεωφορείο για Χαλκιδα όπως προτεινεις ελπίζοντας να εχει δρομολόγιο εκεινη την ωρα!
Χμμμ, δεν είμαι σίγουρη. Θα μπορούσες πάντως να πάρεις πληροφορίες και από το τηλέφωνο. Με λίγη υπομονή, θα σου απαντήσουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Πάντως αν δεν έχεις πολλές βαλίτσες άνετα μπορείς να πάς από τα Κάτω Πατήσια στην αφετηρία των ΚΤΕΛ.8-10 λεπτά είναι με τα πόδια και είναι και κατηφόρα....
 

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πάντως αν δεν έχεις πολλές βαλίτσες άνετα μπορείς να πάς από τα Κάτω Πατήσια στην αφετηρία των ΚΤΕΛ.8-10 λεπτά είναι με τα πόδια και είναι και κατηφόρα....
Χμμ.... Δυσκολο το βλεπω με τις βαλιτσες ομως σ ευχαριστώ για την πληροφορία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom