Γενικά Αιγαίο - διακοπές με ιδιαίτερες απαιτήσεις

karetsos

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Γειά σε όλους,

σας έχω ένα "παζλ" για δυνατούς λύτες:

Αναζητώ ένα νησί στο Αιγαίο για διακοπές για ένα ζευγάρι περίπου στο πρώτο 15μερο του Ιουλίου.
Υπάρχουν όμως κάποιες προϋποθέσεις/περιορισμοί που με δυσκολεύουν πολύ στη σωστή επιλογή.
Τι ακριβώς εννοώ:

1. Λόγω ευαισθησίας στη θάλασσα αλλά και λόγω περιορισμένου διαθέσιμου χρόνου, αναζητούμε νησί με αεροδρόμιο (με πτήση από Αθήνα)
2. Λόγω ευαισθησίας στον ήλιο, αναζητούμε νησί με κάποιες τουλάχιστον (καλές) οργανωμένες παραλίες. Όμως επειδή μας αρέσει η θάλασσα, θέλουμε να έχει ΚΑΛΕΣ παραλίες... (εντάξει μη βαράτε, είμαστε πλεονέκτες)
3. Για τον παραπάνω λόγο θα πρέπει επίσης να υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης αυτοκινήτου και όχι μόνο μηχανής.
4. Επειδή είμαστε όλιγον γερόντια δεν θέλουμε νησί μεγάλο σε μέγεθος, να τρέχουμε όλη μέρα να δούμε τα αξιοθέατα. Μικρό και καλό...
5. Επιπλέον τα παρακάτω νησιά αποκλείονται (καθώς έχουμε ήδη πάει...): Σαντορίνη, Μύκονος, Πάρος, Μήλος, Β. Σποράδες, Κως, Ρόδος, Κρήτη.

Αυτά το ολίγα. Ξέρω ότι ζητάμε πολλά και πιθανόν να μην μπορούμε να τα συνδυάσουμε όλα, αλλά ακούω ιδέες και εμπειρίες γιατί έχω πραγματικά πελαγώσει...

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!!

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν φαίνομαι υπερβολικός στις απαιτήσεις μου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή έπεσε στο τραπέζι σχετικά μεγάλο νησί (Κέρκυρα) θα πω και εγώ ένα μεγαλούτσικο. Σάμος (τι πρωτότυπο).

Απευθείας πτήση έχει καθημερινά. 3 ή 4 νομίζω. Ωραίες και οργανωμένες παραλίες έχει. Και 2-3 γαλάζιες σημαίες. Αυτοκίνητα για ενοικίαση άφθονα.

Εντάξει μικρή δεν είναι, αλλά μπροστά σε Λέσβο, Χίο ή Κεφαλλονιά σαφώς την γυρνάς πιο εύκολα.

Και από τιμές νορμάλ.
 

karetsos

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
ωραίες ιδέες η Σάμος και τα Κύθηρα, σας ευχαριστώ

πιθανά μειονεκτήματα (από όσα διάβασα για τα δύο νησιά):

- Σαμος: κάπως μεγάλη (σε βάζει σε πειρασμό να τη γυρίσεις...), δεν ξέρω αν έχει τη γραφικότητα και την "ατμόσφαιρα" των Κυκλάδων. Σε περίπτωση επιλογής ποιό σημείο θεωρείται πιο "βολικό" έδρα για να μείνει κανείς;

- Κυθηρα: μάλλον ορεινό νησί με "δύστροπο" οδικό δίκτυο, δεν ξέρω αν έχει σημεία για να μείνεις με κοντινή καλή παραλία αν κάποια μέρα δεν θες να μετακινηθείς... (είπαμε, είμαστε λίγο τεμπέληδες), επίσης μάλλον δεν βλεπω μεγάλη ποικιλία σε καταλύματα (ψάχνω μέσω booking & airbnb).

για να δούμε αν θα πέσει και τίποτις άλλο στο τραπέζι...

(να πω επίσης ότι οι τιμές δεν μας απασχολούν τόσο πολύ... το θέμα είναι να αξίζει το "τουριστικό προϊόν" τα λεφτά του, γιατί τόσα χρόνια έχουν δει πολλά τα ματάκια μου...)
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Λέρος: μικρή, όμορφη, με καταλύματα για όλα τα βαλάντια, με παραλίες οργανωμένες και μη, με δικό της αεροδρόμιο

Κάλυμνος: σχετικά μικρή, με δικό της αεροδρόμιο, όσον αφορά τη φυσική ομορφιά δεν τρελάθηκα, αλλά έχει καταλύματα διαφόρων ειδών, εύκολο οδικό δίκτυο και μερικές οργανωμένες παραλίες

Αστυπάλαια: αν και δεν είναι μικρή, είναι μικρό το οδικό δίκτυο γιατί πάνω από το μισό νησί είναι δύσβατο ή αδιάβατο με αυτοκίνητο. Έχει μερικές οργανωμένες παραλίες και πολύ όμορφες. Εάν μείνει κανείς εκτός Χώρας, έχει βολικά καταλύματα πάνω σε παραλίες. Εντός Χώρας είναι πανέμορφα, αλλά θέλει περπάτημα σε ορισμένα σημεία όπου δεν φτάνει αυτοκίνητο.

Σύρος: σχετικά μικρή, όμορφη η Ερμούπολη για βόλτες, καταλύματα σε διάφορα σημεία της, οργανωμένες παραλίες αν και νομίζω όχι πολύ ιδιαίτερες
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσυπογραφω με το φίλο πιο πάνω για τη Λέρο κ τη Σύρο (ειδικά για τη 2η). Στο μέγεθος που επιθυμειτε, με ωραιοτατους οικισμούς, οργανωμένες παραλίες αλλά κ με κάποιες πιο απομακρες κ ομορφοτερες επίσης. Καλό θα ήταν πάντως κ στα 2 νησιά να σπευσετε για τα αεροπορικα από τώρα, γιατί εξυπηρετούνται με μικρά αεροπλάνα κ γεμίζουν γρήγορα οι πτήσεις τους. Μια τρίτη περίπτωση που μου φαινεται καλή για τνην περίπτωση σας είναι κ η Νάξος
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γράφει ότι θέλει μόνον Αιγαίο....
Σορρυ ...
Αλλα κακως μια χαρα θα τον βολευε η Λευκαδα. Προσυπογραφω ομως για Ναξο λατρεμςνο νησι κ τα εχει ολα. Μικρο οσο πρεπει για να μην ξεποδαριαζεσαι αλλα και σχετικα μςγαλο για να μην βαρεθεις. Προσφερει πολλα καταλτματα πανω σε οργανωμενες παραλιες τυπου αη Γιωργης κοντα στην χωρα, αη Προκοπης, αγια Αννα, Πλακα, Καστρακι. Ολες οι νοτιες παραλιες ειναι οργανωμενες κ με γαλαζοπρασινα νερα. Στα συν εχει καλο φαγητο κ δικα τους κρεατα τυρια λαχανικα κλπ. Οσο για τη Συρο η Ερμουπολη ειναι μοναδικη κ πανεμορφη. Οι παραλιες ειναι οργανωμενες αλλα μετριες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.850
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom