Ρωσία Αικατερινούπολη

nkal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
17
καλησπέρα σε όλους ,

Πρόσφατα βρέθηκα στην Αικατερινούπολη στο κεντρικό μέρος της Ρωσίας.
Λόγω ότι δεν είναι τόσο δημοφιλής προορισμός θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου.

Πτήση από Μόσχα με aeroflot και επιστροφή με την Ural Airlines στην Μόσχα( ανέλπιστα καλή εταιρεία , με πολύ πιο άνετα καθίσματα και αρκετά καλό φαγήτο ) .

Άφιξη στο αεροδρόμιο της Αικατερινούπολης , ( νέο αεροδρόμιο , αρκετά εύκολα να προσανατολιστείς και χωρίς την γνώση ρώσικων ) . Το αεροδρόμιο σε κοντινή απόσταση από την πόλη , περίπου 15 λεπτά με ταξί και κόστος 12,5 ευρώ.

Λόγω ότι ταξίδεψα με την δουλειά εκεί και είχα μόνο δύο απογεύματα για να γνωρίσω την πόλη , η συνταγή απλή , ένας χάρτης της πόλης και πολύ περπάτημα. Η πόλη δεν είναι αχανής , οπότε αυτό βοήθησε πολύ.

Λόγω ότι διαμένω Μόσχα και έχω επισκεφθεί κοντινές επαρχιακές πόλεις , 1550 χιλιόμετρα μακριά από την Μόσχα περίμενα να συναντήσω κάτι αρκετά υποανάπτυκτο. Όμως η πόλη με άφησε έκπληκτο.

Η Αικατερινούπολη είναι μία πόλη που αλλάζει λόγω ότι ετοιμάζεται να διεκδικήσει την παγκόσμια έκθεση το 2020.

Η πόλη έχει ποδηλατόδρομους ( αυτό δεν περίμενα να το δω!!!!! ) , αρκετά όμορφα πάρκα και οι όχθες του ποταμού πολύ ωραία διαμορφωμένες για βόλτα όλες τις ώρες τις ημέρας.

Η πόλη αποπνέει έναν ευρωπαϊκό αέρα , με πολύ πιο φιλικούς ανθρώπους από ότι στην Μόσχα.
Το κόστος για φαγητό / διασκέδαση είναι 40% λιγότερο από Μόσχα.

Η πόλη είναι γεμάτη μουσεία και επιβλητικά κτίρια ( αρκετά σύνηθες στην Ρωσία ).

Η γενική εικόνα του ταξιδιού ήταν πολύ θετική!

Φωτογραφίες : http://postimg.org/gallery/6i1ptxwi/00dd0479/
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλημερα nkal και καλωςηρθες στην παρεα μας.. :)Σε ευχαριστουμε για της πληροφοριες σου...παντως,επειδη μενεις στην Μοσχα,θα μας αρεσε,να ειχαμε καποιες πληροφοριες απο την πολη,απο κατοικο,και φιλο του φορουμ μας...
Οπως επισης και απο καποιες αλλες πολεις,που εχεις επισκεφθει...
 

nkal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
17
καλώς σας βρήκα και εγώ :)

Μόσχα
Η Μόσχα είναι αχανής πόλης με άρτιο δίκτυο μέσων μαζικής μεταφοράς .
Το μετρό είναι ιδιαίτερα εκτεταμένο και στην κυριολεξία πας παντού και σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος στην πόλη.

Η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο( Ντομοτιέτοβο/Σερεμιέντοβο) με τρένο είναι βολική και οικονομική. Φυσικά υπάρχει και το ταξί με συνήθως το 60% της τιμής που θα σου πουν αρχικά.

Για τους πιο περιπετειώδες εκτός από τα επίσημα ταξί υπάρχουν και τα μαύρα , κάθε διερχόμενο ΙΧ είναι εν δυνάμει ταξί . Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει αυτό τον τρόπο δεν είχα κάποιο πρόβλημα , βεβαία μην κυνηγάμε και την τύχη μας . ..

Η Μόσχα είναι αρκετά πιο ακριβή σε σχέση με την Αθήνα σε ότι έχει να κάνει με το φαγητό σε εστιατόρια και ποτά έξω. Μιλάμε ένα 60%-200% πιο ακριβά . Βέβαια υπάρχουν και σχετικά οικονομικές λύσεις .

Το κέντρο της είναι αρκετά συνεκτικό και προσφέρεται για περπάτημα. Η αρχιτεκτονική των κτιρίων στην Μόσχα έχει επιρροές από όλα τα ρεύματα που έχουν κυριαρχήσει .
Υπάρχουν πολύ ωραία πάρκα και η δόμηση των κτιρίων είναι αραιή και δεν σε πνίγει όπως στις δικές μας μεγάλες πόλεις.
Αυτά σε γενικές γραμμές , αξίζει να την επισκεφθεί κανείς σίγουρα , ειδικά αν είναι φίλος της Ιστορίας.

Αγία Πετρούπολη

Αν κάποιος πρέπει να κάνει ένα ταξίδι αυτό είναι στην Αγία Πετρούπολη. Η πόλη είναι μαγευτική και όχι αχανής. Αν κάποιος θέλει να συνδυάσει Μόσχα - Αγ,Πετρούπολη είναι πιο βολικό το ταξίδι Μόσχα - Αγ.Πετρούπολη να το κάνει με τρένο .

Όταν βρισκόμουνα στην Αγ.Πετρούπολη είχα την εντύπωση ότι βρίσκομαι σε μία τεράστια σκηνή θεάτρου με αριστουργηματικά φιλοτεχνημένα σκηνικά .

Άλλες πόλεις που έχω πάει είναι κοντινές στην Μόσχα σε απόσταση 100 χιλιομέτρων και είναι πιο πολύ χωριά .Δεν αξίζει να τις επισκεφθεί κανείς . Μιλάμε βέβαια για άλλον κόσμο , ξύλινα σπίτια με τουαλέτες έξω από τα σπίτια , εικόνες που προσωπικά τις έχω δει μόνο σε παλιές ελληνικές ταινίες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ποσες μερες,κατα την γνωμη σου,χρειαζεται καποιος,να δει και τις 2 πολεις?και ποια ειναι η καλυτερη εποχη?
 

nkal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
17
8-10 μέρες πιστεύω είναι αρκετά ικανοποιητικό και η καλύτερη εποχή είναι από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο
Μάιος ο καιρός είναι ανοιξιάτικος ,Ιούνιος -Ιούλιος είναι καλοκαιρινός , φτάνει τους 30 βαθμούς η θερμοκρασία και Αύγουστο - Σεπτέμβριο αρχίζει το ελληνικό φθινόπωρο αλλά έχει πολλές βροχές . εγώ θα πρότεινα το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου για να το συνδυάσει κανείς και με τις λευκές νύχτες στην Αγία Πετρούπολη
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Σε ευχαριστω πολυ,πολυ :)!
Θα μπορουσες,καποιες φορες,να μας ποσταρεις καποιες πληροφοριες η οτι νομιζεις,οτι μπορει να ενδιαφερει τους ταξιδιωτες...Μπορεις,κανοντας αναζητηση στο φορουμ,να τα ποσταρεις στα αντιστοιχα τοπικ...πχ για Μοσχα,εδω βρισκεις,οτι εχει ηδη συζητηθει...http://www.travelstories.gr/community/search/142736/?q=μοσχα&t=post&o=date&c[title_only]=1
Και,βεβαια,οτι θελεις,εσυ για καποιους αλλους προορισμους,μας λες... :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.218
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς όρισες και σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.329
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom