Αισχροκέρδεια στην Πλάκα Σπιναλόγκας

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σίγουρα η Πλάκα και Σπιναλόγκα εξαργυρώνουν την δημοτικότητα λόγω του σήριαλ. Και κάποιοι κάνουν την αρπαχτή τώρα που το θέμα πουλάει ακόμα. Κλασσική ελληνική νοοτροπία. Όμως κάποιος θα πρέπει να τους θυμήσει ότι τα πάντα έχουν ακμή και παρακμή
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.........οσο νωριτερα το καταλαβουν καποιοι τοσο καλλιτερα για αυτους αλλα προς το παρον δεν βλεπω να συνετιζοντε

Βρεθηκα στη Πλακα αρχες Φεβρουαριου παρεα με τα ξαδελφια μου που μενουν Αθηνα.
Καλοκαιρινη μερα καποιοι εκαναν μπανιο,καθησαμε για φαγητο στη ταβερνα ''Τζιοβανι''
Το σερβις φιλικοτατο, το φαγητο απιστευτο, αυτη η ψαροσουπα, η σαλατα Τζιοβαννι,(που μονο εγω ελειπα απο μεσα )και η σουπια με πορτοκαλι ηταν αξεχαστη, η θεα πολυ ομορφη, και ο λογαριασμος για 4 ατομα ηταν στα 120 ευρω
Με 2 κιλα φρεσκο ψαρι συν τα υπολοιπα που μεχρι και ο ιδιοκτητης μας ειπε να βαλουμε φρενο.....αλλα 3 ατομα ετρωγαν με την ιδια τιμη ανετα
Αναμενονται τα χειροτερα απο επιδρομες τουριστων αφου η σειρα πουληθηκε σε 10 κρατη, χωρια τους Ελληνες του καλοκαριου
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
aimg543.imageshack.us_img543_9877_dsc00107hw.jpg


H φωτογραφια απο το κινητο μου,λιγο πριν γεμισουν τα τραπεζια


aimg96.imageshack.us_img96_9672_dsc00106jb.jpg


Στο τερμα διακρινετε η Σπιναλογκα.
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Πριν 5 χρόνια που παραθέριζα στην Ελούντα - λόγω Χανιώτικης καταγωγής πηγαίνω πολύ συχνά στην Κρήτη - πήγαινα (3-4 φορές) στην Σπιναλόγκα με θαλάσσιο ποδήλατο!! Τότε η είσοδος για το νησί ήταν 2,00 ευρώ! Μου φάνηκαν ήδη πολλά τα χρήματα μόνο και μόνο για να πατήσεις τα πόδια σου στο νησί! Επειδή όμως όπως είπα ήμουν με το νοικιασμένο ποδήλατό μου, φορώντας μόνο το μαγιώ μου, χωρίς τσέπες και τσάντα...δεν πλήρωνα!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.778
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. δεν μου φαινεται περιεργο ..ειναι γνωστο σε ολους το φιλοχρηματο πνευμα των ελουντιανων απο πολυ παλια...:mad:
 

Mousafiris

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Πριν 2 χρόνια, πριν ακόμα γίνει ο φετινός χαμός, πλήρωσα 8 ευρώ το καραβάκι για την Σπιναλόγκα..Τότε γνωστή ναυτιλιακή εταιρεία διαφήμιζε το Ηράκλειο-Πειραίας με 19 ευρώ για θέση καταστρώματος!!Οπότε αν δίνεις 8 ευρώ για σπιναλόγκα μάλλον αγοράζεις λουξ καμπίνα για το δρομολόγιο Πλάκα-Σπιναλόγκα!!!:)
Φυσικά δεν είναι αναλογικά τα πράγματα:), απλά από τότε μου είχε κάνει εντύπωση η τιμή αυτή.
Αξίζει πάντως η επίσκεψη στο νησί.
 

Max

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλει ο δρόμος..
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ανταπόκριση απο το "ΝΗΣΊ"....
Για μια ακόμα φορά κατάλαβα γιατί παμε οπως παμε σ αυτη τη χώρα...Όταν ο ένας Έλληνας βγάζει το μάτι του γείτονα...επειδή ο γείτονας δουλεύει περισσότερο και βγάζει παραπάνω απ αυτόν...

Πήγαμε τέσσερα άτομα παρέα χθες βράδυ στην Πλάκα...Μετα την επίσκεψη στη Σπιναλογκα επιλέξαμε τη ψαροταβερνα του Τζιοβανι (η Γιωργος οπως λεει η ταμπέλα) επειδή θυμάμαι ΑΠΟ παλιά ότι είναι το μέρος με το φρεσκοτερο ψάρι (και τόπος που τρώνε celebrities οπως ο Bono των U2 η Lady Gaga και απο τους δικούς μας ο Σακης και η Βανδή)

....χθες βράδυ στο δίπλα τραπέζι έτρωγε το ζεύγος Λιαγκας - Σκορδα. Παραγγείλαμε μια συναγριδα 1,5 κιλου, μια μακαροναδα για τεσσερεις με κολωχτυπα (όσοι έχουν φάει είναι νοστιμοτερη απο αστακο, 3-4 πρώτα (χόρτα, πατάτες, κολοκυθακια τηγανιτα) πόσο ήρθε ο λογαριασμός; 140 ΕΥΡΩ σύνολο!!!!!!
Μας έφεραν απόδειξη απο ταμειακή η συναγριδα το κιλό είχε 55 ΕΥΡΩ ....που τα βρήκαν τα 80;;;;;;; Θεωρείται το καλύτερο και ακριβότερο μαζι με την πελαγισια τσιπουρα ψάρι ....οπότε τα συμπεράσματα δικα σας
Είναι ωραίο να πετάς λάσπη και εύκολο...αποδείξεις όμως εχει ο καθένας που μιλάει;
Εμείς έχουμε και είναι εύκολο να την αναρτησουμε εδω για να πιστουν οι οποιοι άπιστοι...

Συνεχίζεται....

Ότι φάγαμε ήταν φρεσκοτατο... Σέρβις μια χαρα...μας κερασαν και στο τέλος...
Επειδή το κάνουμε και στο κλεινον αστυ έχετε εμπειρία πόσο χρεώνουν στην παραλία σε Αθήνα και Πειραιά το κιλό την τσιπουρα ιχθυοτροφειου; 50-60 για πλακα...
Έχουμε φάει (όχι συναγριδα, χειρότερο ψάρι και όχι τόσο φρέσκο) στο n'Ammos και αλλού σε Μύκονο και Σαντορίνη...Πόσο πληρώσαμε; 75-90 το κιλό!!! Κλοπή...έτσι νοιωσαμε και παντού ήταν σα να μας έκαναν χάρη που μας έδιναν το καλο τους το ψάρι...
140 ΕΥΡΩ για τέσσερα άτομα είναι 35 το κεφάλι...Σας φαίνονται πολλα; Δε νομίζω...
 

Max

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλει ο δρόμος..
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Φυσικά μας έκανε εντύπωση και ρωτήσαμε
Γιατί γράφονται ολα αυτα; Η απάντηση ήταν άμεση. Ο εν λόγω δυσφημιστης του πρώτου post είναι ντόπιος μεγαλοπαραγοντας του τουρισμού που ΔΕΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ στην Πλακα!!!! Προφανώς λοιπον πιστεύει ότι με το να διασπειρει ψευδείς ειδήσεις θα αποτρέψει τη μετατόπιση του τουρισμού προς τα εκει και ιδιαίτερα σε μια περίοδο που όλοι θέλουν να περπατήσουν τα μέρη που γυρίστηκε το ΝΗΣΙ...
Αιδως Αργειοι η μάλλον Λασιθιωτες...Τίποτα άλλο...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φίλε μου μη χτυπάς έτσι σκληρά,
φάγατε εκεί που έφαγε ο Σάκης και η Λέντι γκαγκά!
και μόνο με 140 ευρώ!
και μας το λες έτσι απλά χωρίς να υπολογίζεις τα καρδιακά και τα εγκεφαλικά!
ΠΟΣΟ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!
Δώσε διευθύνσεις να κλείσω αμέσως!
 

Max

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Όπου με βγάλει ο δρόμος..
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Φίλε μου μη χτυπάς έτσι σκληρά,
φάγατε εκεί που έφαγε ο Σάκης και η Λέντι γκαγκά!
και μόνο με 140 ευρώ!
και μας το λες έτσι απλά χωρίς να υπολογίζεις τα καρδιακά και τα εγκεφαλικά!
ΠΟΣΟ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!
Δώσε διευθύνσεις να κλείσω αμέσως!
Προσωπικά δε δίνω δεκάρα ποιανού ο κωλ.. εχει κάτσει πριν εκει που θα κάτσω...
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι μόνο το καλο φαγητό σε ποιότητα και σωστή τιμη και η συγκεκριμένη ψαροταβερνα παίρνει εύκολα ΑΡΙΣΤΑ στον τομέα αυτο ανεξάρτητα τα οποια κακοπροαίρετα πιστευω σχόλια έχουν γινει φέτος για την περιοχή.

Τα ίδια μπορω να πω και για την ταβέρνα του Σταυρακάκη στο χωριό Κρουστας (12 χλμ απο τον Αγιο Νικόλαο πανω απο το παραδοσιακό χωριό της Κριτσας) που έχουν αναφέρει πολλα παιδιά σε αλλα νήματα για το φαγητο στην Κρητη.
Απλά η αυθεντικοτερη μορφή παραδοσιακής Κρητικής κουζίνας σε
απαικτη σχέση ποιότητας - τιμής (4 άτομα - 60 ευρω και δοκιμάσαμε τα πάντα)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Προσωπικά δε δίνω δεκάρα ποιανού ο κωλ.. εχει κάτσει πριν εκει που θα κάτσω...
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι μόνο το καλο φαγητό σε ποιότητα και σωστή τιμη και η συγκεκριμένη ψαροταβερνα παίρνει εύκολα ΑΡΙΣΤΑ στον τομέα αυτο ανεξάρτητα τα οποια κακοπροαίρετα πιστευω σχόλια έχουν γινει φέτος για την περιοχή.

Τα ίδια μπορω να πω και για την ταβέρνα του Σταυρακάκη στο χωριό Κρουστας (12 χλμ απο τον Αγιο Νικόλαο πανω απο το παραδοσιακό χωριό της Κριτσας) που έχουν αναφέρει πολλα παιδιά σε αλλα νήματα για το φαγητο στην Κρητη.
Απλά η αυθεντικοτερη μορφή παραδοσιακής Κρητικής κουζίνας σε
απαικτη σχέση ποιότητας - τιμής (4 άτομα - 60 ευρω και δοκιμάσαμε τα πάντα)
Οταν ξαναπας στη Κρουστα δοκιμασε τα σπιτικα λαζανια στη συγκεκριμενη ταβερνα
Επισης ρωτα ποτε αρχιζει η γιορτη του ''φτάζυμου'' {το ψωμι που ζημωνετε εφτα φορες) εχουν αρκετες εορταστικες εκδηλωσεις εκει
Πολυ καλο ψαρι και οικονομικο φαγητο θα φας σε ολη τη Νοτια Κρητη...αν βρεθεις στο Μακρυ Γιαλο.....θα το καταλαβεις
Χαιρομαι που σου αρεσαν οι επιλογες μου.:clap::clap:
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προσωπικά δε δίνω δεκάρα ποιανού ο κωλ.. εχει κάτσει πριν εκει που θα κάτσω...
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι μόνο το καλο φαγητό σε ποιότητα και σωστή τιμη και η συγκεκριμένη ψαροταβερνα παίρνει εύκολα ΑΡΙΣΤΑ στον τομέα αυτο ανεξάρτητα τα οποια κακοπροαίρετα πιστευω σχόλια έχουν γινει φέτος για την περιοχή.

Τα ίδια μπορω να πω και για την ταβέρνα του Σταυρακάκη στο χωριό Κρουστας (12 χλμ απο τον Αγιο Νικόλαο πανω απο το παραδοσιακό χωριό της Κριτσας) που έχουν αναφέρει πολλα παιδιά σε αλλα νήματα για το φαγητο στην Κρητη.
Απλά η αυθεντικοτερη μορφή παραδοσιακής Κρητικής κουζίνας σε
απαικτη σχέση ποιότητας - τιμής (4 άτομα - 60 ευρω και δοκιμάσαμε τα πάντα)
:clap: Είσαι πολύ σωστός! Μένω στον Άγιο Νικόλαο (λόγω δουλειάς) εδώ και ένα χρόνο και έχω πάει σε όλα τα παραπάνω μαγαζιά, όπως επίσης και Μύκονο και Σαντορίνη παλιότερα (έχω μεγαλώσει στην Αθήνα, απ΄ όπου έφυγα στα 30). Επομένως, συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
Να προσθέσω και μία αξιόλογη ταβέρνα στην Ελούντα, με καλό φαγητό, εξαιρετικά ευγενικούς ιδιοκτήτες/εργαζόμενους, απλότητα στο χώρο: βρίσκεται μετά τις αλυκές της Ελούντας, στην αρχή του νησιού Κολοκύθα στους ανεμόμυλους. Λέγεται "Κανάλι" και είναι μια καλή επιλογή για όσους θέλουν να ξεφύγουν από την πολύβουη Πλάκα, αλλά και Ελούντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom