Μεξικό Ακαπούλκο!

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γεια σας παιδια,
ετοιμαζόμαστε για ταξιδακι στο Μεξικό σε λίγο καιρό και ανάμεσα στα μέρη που θα μείνουμε είναι και το Ακαπούλκο. Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει πάει ήδη εκεί και μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τα μέρη που μπορούμε να δούμε, ίσως κάποιες μονοήμερες εκδρομές στη γύρω περιοχή (διάβασα για Oaxaca αλλά δεν ξέρω αν αξίζει) ή κάποιες άλλες δραστηριότητες που μπορώ να κάνω εκεί???:roll:
ευχαριστώ!!!!!!
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Ακαπούλκο έτυχε να βρεθώ πριν κάποια χρόνια για επαγγελματικούς σκοπούς, οπότε δεν είχα το χρόνο για εκδρόμες έξω από αυτό. Βέβαια το Ακαπούλκο μπόρεσα και το είδα καθότι είναι αρκετά μικρό. Η αλήθεια είναι ότι δε μου άρεσε αρκετά. Πρόκειτε για τουριστικό θέρετρο περασμένης δεκαετίας. Υπάρχει ένας κεντρικός δρόμος με ξενοδοχεία που βρίσκονται πάνω στον όμορφο κόλπο του Ακαπούλκο, τα οποία και αυτά είναι παραμελημένα. Στον ίδιο δρόμο υπάρχουν και αρκετά ανοιχτά μπαράκια για διασκέδαση. Τώρα πλέον δεν υπάρχουν ξένοι τουρίστες καθότι οι περισσότεροι πλέον πηγαίνουν στο Cancun. Πόσες μέρες σχεδιάζετε να μείνετε εκεί και που? Εγώ πάντως δε θα το συνιστούσα. Επίσης αν τελικά πας κοίτα να χαρείς τα μπάνια σου και τα βραδινά μπαράκια (ομολογώ οτί εκεί πέρασα ωραία αλλά στην παρέα είχαμε και μεξικάνους που είναι πολύ χορευταράδες) και μην μπεις στη λογική να κάνεις καμία από τις attraction που διαφημίζουν καθότι όλα είναι της αρπαχτής και δεν αξίζουν (π.χ βόλτα με glass-bottom boat, cliff divers κ.λ.π.)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω πως ειναι η κατασταση απο την αλλη πλευρα του μεξικου...πιστευω οτι η Μεξικανικη Ριβιερα και ειδικα προς Τουλουμ ειναι πολυ πιο ομορφα...αλλα δεν ξερω με την κηλιδα του πετρελαιου τι παιζει
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
έχουμε ήδη κλείσει 5 διανυκτερεύσεις στο Cancun και 4 στο Acapulco στο Crowne Plaza Acapulco. από μια ματιά που ρίξαμε δεν είχε και πολλά να κάνουμε και απογοητευτήκαμε
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έχουμε ήδη κλείσει 5 διανυκτερεύσεις στο Cancun και 4 στο Acapulco στο Crowne Plaza Acapulco. από μια ματιά που ρίξαμε δεν είχε και πολλά να κάνουμε και απογοητευτήκαμε
Το cancun αυτο απο μόνο του δεν λέει τίποτα..
έμεινα ένα βράδυ γιατί αναχωρούσαμε απο εκεί.
ειναι μια αμερικανιά που βλεπεις μονο ξενοδοχεία ξενοδοχεία-μπετόν ξενοδοχεία.συγνώμη αν σε απογοητευσω ...
αν σου αρέσει η θάλασσα έχει πανέμορφη παραλία.το μονο καλό που έκανα εκεί ηταν το αερόστατο και κοστισε μόνο 30 ευρώ το εικοσάλεπτο..
κοίταξε για εναλλακτικές τριγύρω γιατί για πέντε βράδυα θα κάνεις χαρακίρι..
μπορεί και να είναι του γούστου σου όμως...δεν σε γνωρίζω για να σου πώ.
Ακαπούλκο δεν έχω πάει.
η οαχάκα ειναι μιά πανέμορφη πόλη.αξίζει πολυ να την δείς.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
έχουμε ήδη κλείσει 5 διανυκτερεύσεις στο Cancun και 4 στο Acapulco στο Crowne Plaza Acapulco
Στο CrownePlazaAcapulco είχα μείνει και εγώ. Είναι από τα καλά της περιοχής αλλά θα το δεις και εσύ ότι είναι λίγο παραμελήμενο. Το Cancun όντως είναι Αμερικανιά αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται τι είδους διακοπές θέλεις να κάνεις. Το κακό είναι ότι το Ακαπούλκο αποτελεί το Cancun της δεκαετίας του 70. Τουλάχιστον σε αντίθεση με μένα είσαι προετιμασμένη για το τι σε περιμένει και δεν έχεις να παρουσιάσεις και σε συνέδριο :) :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το Κανκουν οντως εχει εκπληκτικη παραλια.
Σκεφτειτε το ενδεχομενο να νοικιαστε ενα αμαξακι και να πατε προς Playa Del Carmen και Τουλουμ.
με το αμαξι δεν ειναι τιποτα

Σαν να οδηγας αμερικη ειναι αλλα προσοχη στα Ιγκουανα.

Φυσικα μπορειτε να πατε και με εκδρομικο ή τοπικα λεωφορεια

αν το ξενοδοχειο ειναι πολυ καλο δεν ξερω...εξαρταται τι σας αρεσει.
Εμεις στον ΑΓ. Δομηνικο απο τις 14 μερες μονο μια-δυο βγηκαμε εκτος ξενοδοχειου....
 

leopoldo4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μανάος
Βασικά εξαρτάται από το τι θέλει να δει κανείς στο Μεξικό.Εαν θέλει να κάνει απλώς κοσμοπολιτικο τουρισμό τα μέρη αυτά είναι εντάξει.Εαν θέλει να γνωρίσει καλύτερα το
γνήσιο Μεξικό, τότε θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθεί Oaxaca,Veracruz,Morelos,Chiapas.
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
καλά εννοείται ότι δεν πάμε για να μείνουμε μόνο σε ένα μέρος. Renata μου, στις διακοπές μου αρέσει η περιπέτεια γι αυτό το πρόγραμμα για τις μέρες που θα είμαστε Cancun έχει ήδη κλείσει με Tulum,Xcaret και Playa de Carmen. Τώρα όσον αφορά το Acapulco που έχω και τις αμφιβολίες μου είμαι προετοιμασμένη (όπως λέει και η tsimpidi) και επλίζω να μην μου κακοφανεί. Θα κοιτάξω και για καμιά μονοήμερη εκδρομή στην Oaxaca αν είναι κοντά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.078
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom