Ακριβο μου ταξιδι

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.865
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και τα ταξίδια βλ φαγητό στο Ντόϊτσλαντ ακριβότερα από 1.1.24.
Ο λόγος; Αυξήθηκε ο ΦΠΑ τους στην εστίαση από 7% που έχει μειωθεί λόγω πανδημίας στο 19%.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχει αρχαια η Κουβα; (αυτο εννοω βασικα, αρχαιο πολιτισμο)
Ελάχιστα πράγματα, αφού αυτο εννοείς. Πάλι περισσότερα από το απόλυτο 0 των υπόλοιπων νησιών της Καραϊβικής.

Εχει αξιολογη τοπικη-εθνικη κουζινα;
Ναι, εξαιρετική.
Καλα εστιατορια/ξενοδοχεια με διεθνη κουζινα παντου μπορεις να βρεις.
Όχι δεν μπορείς, ειδικά σε αυτό το μέρος του κόσμου.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ελάχιστα πράγματα, αφού αυτο εννοείς. Πάλι περισσότερα από το απόλυτο 0 των υπόλοιπων νησιών της Καραϊβικής.
Θενκς για την απαντηση. Βεβαια η συγκριση δεν ειναι με την Καραϊβικη αλλα με ολους τους αλλους προορισμους στον κοσμο. Ειμαι σιγουρος οτι η Κουβα ειναι ο πιο ενδιαφερον προορισμος μεταξυ των επιλογων της Καραϊβικης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην εισαι απολυτος, 0 δεν υπαρχει. Παιζει το τρινινταντ, πουερτο ρικο..
Πολύ πιο κοντά στο 0 από το 1. Δια της στρογγυλοποιησης, παίρνει 0, πχ το Banwari Trace χρονολογικά έχει κάποια αξία, σαν επίσκεψη και οπτικά γιοκ, η Τζαμάικα πχ έχει τι; Το white marl;
Γενικώς στην Κούβα αρχαιολογικά βάζω 1, αντε 2 επιεικως, στις άλλες 0. Αλλά ναι, για αρχαία δεν πας στην Κούβα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολύ πιο κοντά στο 0 από το 1. Δια της στρογγυλοποιησης, παίρνει 0, πχ το Banwari Trace χρονολογικά έχει κάποια αξία, σαν επίσκεψη και οπτικά γιοκ, η Τζαμάικα πχ έχει τι; Το white marl;
Γενικώς στην Κούβα αρχαιολογικά βάζω 1, αντε 2 επιεικως, στις άλλες 0. Αλλά ναι, για αρχαία δεν πας στην Κούβα.
Οταν λεμε 0 εννοουμε 0, αρα δεν ειναι 0. Να θυμηθουμε τον αειμνηστο. Στο πουερτο ρικο εχεις παει; Τα πετρογλυφικα αξιζουν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν λεμε 0 εννοουμε 0, αρα δεν ειναι 0.
Βαθμολογία είναι και τους βάζω 0. Το μηδέν είναι μηδέν, δεν είναι άλλος αριθμός, σε ολες τις χώρες του κόσμου.

Ναι έχω παει, όχι δεν αξίζουν. Δε θα πήγαινα μέχρι το Arecibo για να τα δω εκτός κι αν ήμουν φανατικός της αρχαιολογίας, οπως εγώ, κι ακόμη κι εγώ απογοητευτηκα (ελαφρώς καλύτερα έχει σε ΔΔ, Κούβα και Τζαμάικα , αλλά πάλι δεν είναι κάτι το αξιόλογο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βαθμολογία είναι και τους βάζω 0. Το μηδέν είναι μηδέν, δεν είναι άλλος αριθμός, σε ολες τις χώρες του
Μονο που η ερωτηση που απαντησες δεν αφορουσε βαθμολογια (που ποσως με ενδιαφερει) αλλα αν υπαρχουν αρχαια κ απαντησες το απολυτο 0, καταχραζοντας τη συγγραφικη αδεια και την αναγκη εντυπωσιασμου. Αρα δεν ειναι απολυτο 0.
Θενκς για το πουερτο, θα το εχω υποψη μου. Ελπιζω να σε διασκεδασα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μονο που η ερωτηση που απαντησες δεν αφορουσε βαθμολογια (που ποσως με ενδιαφερει) αλλα αν υπαρχουν αρχαια κ απαντησες το απολυτο 0, καταχραζοντας τη συγγραφικη αδεια και την αναγκη εντυπωσιασμου. Αρα δεν ειναι απολυτο 0.
Θενκς για το πουερτο, θα το εχω υποψη μου. Ελπιζω να σε διασκεδασα.
Καληνύχτα γλυκέ πρίγκηπα.

Πάντως ακόμη και για τους μη λάτρεις της αρχαιολογίας, το τοπίο στο Arecibo είναι φοβερό θυμίζει βινιαλες, ενώ και η επίσκεψη στη βάση έχει ενδιαφέρον. Οπότε σα τσόντα κολλάνε και τα πετρογλυφικα. Είμαστε εκτός θέματος.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τι να πω κι εγώ που δυστυχώς δε μου αρέσουν οι κοντινοί προορισμοί, οπότε τα αεροπορικά αγγίζουν ή ξεπερνουν πια το χιλιάρικο! Τώρα έκλεισα με 750 για Μεξικό αλλά για επόμενο δεν ξέρω τι θα γίνει. Τα μάτια ανοιχτά για προσφορές, τίποτα low season κλπ..
Επειδή ενδιαφερομαστε και μεις για το Μεξικό θέλω να ρωτήσω αν τα 750€ θεωρείται καλή τιμή και με ποια αεροπορική τα εκλεισες
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ φέτος που πήγα Νορβηγία Αύγουστο (παραδοσιακά ακριβή χώρα) και Βουδαπέστη Πρωτοχρονιά (υποτίθεται οικονομική) τα είδα όλα. Τα εισιτήρια οκ γιατί ήταν κλεισμένα μήνες με aegean αλλά και στις δυο όλα πανάκριβα. Στη Βουδαπέστη πληρώσαμε 200 ευρώ τη βραδιά το τρίκλινο σε μέτριο ξενοδοχείο (Carat hotel) όσο δηλαδή το Clarion Bergen στο Bergen σε τέλειο σημείο (bryggen) στα γνωστά σπιτάκια. Από φαγητό η Νορβηγία 20ευρώ περίπου το μπέργκερ αλλά και η Βουδαπέστη δεν πήγαινε πίσω αν ήθελες να φας αξιοπρεπώς. Παράδειγμα το γνωστό trofea grill που πληρώσαμε 35 ευρώ το άτομο μπουφέ και γενικά όλα μας φάνηκαν ακριβότερα από Ελλάδα. Όσο αφορά Ελλάδα, πήγα Λευκάδα, Σαντορίνη, Χανιά. Όλα ακριβότερα από ποτέ. Η δε Σαντορίνη σίγουρα δεν απευθύνεται στον μέσο Έλληνα ή μάλλον σε κανένα Έλληνα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδή ενδιαφερομαστε και μεις για το Μεξικό θέλω να ρωτήσω αν τα 750€ θεωρείται καλή τιμή και με ποια αεροπορική τα εκλεισες
Ναι θεωρείται σχετικά καλή τιμή και τα έκλεισα με British airways. Έβρισκα και λίγο φθηνότερα αλλά όχι για το μήνα Μάρτιο που ήθελα εγώ και συγκεκριμένες ημερομηνίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.618
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom