Ακτοπλοϊκά εισιτήρια 2012: Κάθε λιμάνι και καημός

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
της Ηρώς Κουνάδη

Σκεφτείτε το εξής υποθετικό σενάριο: είναι, κάπου στην άκρη της Ευρώπης, μια χώρα κατά βάση νησιωτική, που της αρέσει να αποκαλεί τον τουρισμό «βαριά βιομηχανία» της, και η οποία τελευταία αντιμετωπίζει μεγάλες οικονομικές δυσκολίες. Καλοκαίρι έρχεται, και η χώρα αυτή, γλιστρώντας σε slow motion στο χείλος του γκρεμού-με-θέα-στο-απέραντο-γαλάζιο, γυρίζει, σας κοιτάζει με βλέμμα απελπισίας (ναι, εσάς, υποθετικό σενάριο είπαμε είναι) και φωνάζει βοήθεια. Προσπαθείτε να σκεφτείτε στα γρήγορα κάτι παρήγορο να πείτε, βάζετε κι όλη σας τη δύναμη να την τραβήξετε από τον γκρεμό, ψελλίζετε ξέπνοα κάτι του στυλ «έλα, κουράγιο, κάτι θα σκεφτούμε… θα… θα… μειώσουμε τις τιμές των εισιτηρίων και θα βγάλουμε κι άλλα λεφτά από τον τουρισμό». Cut.

Ωραία. Ας μεταφέρουμε τώρα αυτό το υποθετικό σενάριο στην πραγματικότητα. Τι κάνει η όμορφη νησιωτική χώρα με τις σοβαρές οικονομικές δυσκολίες, λίγο πριν γλιστρήσει στον γκρεμό, την ώρα που θα έπρεπε να ανοίγει πανηγυρικά την αυλαία της τουριστικής σαιζόν της; Ανεβάζει τις τιμές των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων. Cut;

Μετρώντας πληγές…

Τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια είναι, λοιπόν, φέτος αυξημένα τουλάχιστον κατά 5% –σε κάποιες περιπτώσεις πολύ περισσότερο. Το φτηνότερο εισιτήριο για Κυκλάδες διαμορφώνεται στα 32? για Πάρο (μιλάμε πάντα για one way εισιτήριο καταστρώματος) και το ακριβότερο αγγίζει τα 64,50? για Σαντορίνη. Αυτά, βέβαια, αν θέλετε να φτάσετε στον προορισμό σας σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, και όχι στο αντίστοιχο που θα χρειαζόσασταν για να ταξιδέψετε, π.χ., μέχρι την Αυστραλία. Γιατί αν ο χρόνος δεν είναι πρόβλημα, υπάρχει και εισιτήριο των 30? για Σαντορίνη –μόνο που το ταξίδι σας υπολογίζεται να διαρκέσει περί τις έντεκα (11!) ώρες και τριάντα λεπτά.

Κι αυτή είναι η δεύτερη πληγή της ελληνικής ακτοπλοΐας για το καλοκαίρι του 2012: Ο χρόνος ταξιδιού αυξάνεται, προκειμένου να εξοικονομηθεί καύσιμο, το οποίο ανεβάζει το κόστος για τις ακτοπλοϊκές εταιρείες. Χαρακτηριστικά, ο δήμαρχος Σύρου Γιάννης Δεκαβάλλας αναφέρει, σε επιστολή του προς το Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας πως «οδηγούμαστε ολοταχώς σε συνθήκες οι οποίες επικρατούσαν πριν από 40 και 50 χρόνια. Ενδεικτικά αναφέρω ως παράδειγμα την ακτοπλοϊκή σύνδεση της Σύρου με τον Πειραιά όπου ο χρόνος ταξιδιού από 3 ώρες και 40 λεπτά, έχει αυξηθεί σε 4 ώρες και 40 λεπτά. Σύμφωνα με ανακοίνωση της πλοιοκτήτριας εταιρείας που εξυπηρετεί τη γραμμή θα υπάρξει και νέα μείωση της ταχύτητας του πλοίου με παράλληλη αύξηση των ήδη ακριβών ακτοπλοϊκών εισιτηρίων».

Στα δε Δωδεκάνησα, για τα οποία το αεροπλάνο αποδεικνύεται χρόνια τώρα πιο συμφέρον μέσο από το πλοίο η κατάσταση είναι ακόμα πιο τραγελαφική: 43? το φτηνότερο one way εισιτήριο για Ρόδο (με διάρκεια ταξιδιού 28 ώρες και 55 λεπτά, ήτοι μια μερούλα και κάτι), 51? για Κω (εδώ ο χρόνος πέφτει στις 10 ώρες), 34,50? για Αστυπάλαια (με μέσο χρόνο ταξιδιού τις 8,5 ώρες, αλλά χωρίς δρομολόγια κάθε μέρα –μην τα θέλουμε και όλα δικά μας).

Πηγαίνοντας βορειότερα, η κατάσταση δε δείχνει να καλυτερεύει: από 37? τα εισιτήρια για Χίο (και εννιά ώρες ταξιδιού) από 26? για Σάμο (και δώδεκα ώρες ταξιδιού). Την πρακτική των αυξήσεων καταγγέλλει και η Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Χίου με ανακοίνωσή της: «Καταγγέλλουμε το «καρτέλ» που από τη μία αύξησε το χρόνο του ταξιδιού από και προς τον Πειραιά στις 10 ώρες με ταυτόχρονη αύξηση του εισιτηρίου της οικονομικής θέσης κατά 35% και της κλίνης κατά 25-30%» αναφέρει χαρακτηριστικά, και καταλήγει «αναρωτιόμαστε πότε η «Πολιτεία», που πετσόκοψε τους μισθούς των εργαζομένων, θα προχωρήσει σε δραστικό έλεγχο της ασύδοτης αύξησης των τιμών των εισιτηρίων των ακτοπλοϊκών μεταφορών και στη δραστική μείωσή τους».

Και στους προορισμούς της διπλανής πόρτας, οι τιμές δεν είναι αυτές που θα λέγαμε ονειρικές. Ενδεικτικά, το one way εισιτήριο για την Αίγινα ξεκινά από 9,5? για διαδρομή μίας ώρας και λίγων λεπτών, ενώ για να πάτε στην Ύδρα (σε δύο περίπου ώρες) θα πληρώσετε 25,5?.


Περισσοτερα: Info Guide | Ακτοπλοϊκά εισιτήρια 2012: Κάθε λιμάνι και καημός
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ειδικά για τον Σαρωνικό επειδή το έζησα στο πετσί μου, είναι η κλασσική περίπτωση μονοπωλίου. Ξεκινήσαμε με συμβατικά πλοία (Μυκήναι, Πορτοκαλής Ήλιος, Μάνια express, Νεράιδα για να θυμηθω μερικά), στην πορεία προστέθηκαν τα υδροπτέρυγα, τα οποία περιήλθαν σταδιακά στην κυριότητα της HSW, η οποία έκρινε ότι τα συμβατικά πλοία είναι ασύμφορα για το νησί αφού δεν μεταφέρουν αυτοκίνητα και τα κατάργησε παντελώς... Έτσι για να πας Ύδρα θα πρέπει ούτε λίγο ούτε πολύ να πληρώσεις κοντά 50-55 ευρώ (ale retour). Δεδομένης δε και της δημοφιλίας του νησιού το κόστος διαμονής ουδόλως ευκαταφρόνητο είναι κι αν πεις να κάνεις κι ένα μπάνιο της προκοπής το 10ευρω καθημερινά για τα βαρκάκια (αν δεν έχει αυξηθεί) είναι στάνταρ.... Αν δε το κατάλυμά σου δεν βρίσκεται πλησίον του λιμανιού υπολόγισε και 15 ευρώ το μουλάρι για να σου ανεβάσει τα πράγματα.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
που εισαι Παναγιωτη φιλε μου σε εχασα:)
οπως τα λες ειναι..απλα σκεψου οτι για μας τους βορειους ο μονος τροπος να φτασουμε κυκλαδες η δωδεκανησα ειναι με αεροπλανο..η Θεσαλονικη ειναι αποκομενη με μοναδικα δρομολογια κατι χρονοβορα και σπανια προς χιο,σαμο η σαμοθρακη..
τουλαχιστον εσεις εχετε την εναλλακτικη του πλοιου..το θεμα ειναι πως αν πετυχεις τις προσφορες της Aegean φυσικα και συμφερει το αεροπλανο παρα το πλοιο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Νομιζω πως αυτο το καλοκαιρι θα υπαρχει δρομολογιο θεσσαλονικη-πλαταμωνας-σποραδες.

Τωρα για τιμες και τετοια δεν ξερω.Αλλα ειναι κατι διαφορετικο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Νομιζω πως αυτο το καλοκαιρι θα υπαρχει δρομολογιο θεσσαλονικη-πλαταμωνας-σποραδες.

Τωρα για τιμες και τετοια δεν ξερω.Αλλα ειναι κατι διαφορετικο.
Πλαταμωνας και απο κει σποραδες?σοβαρα το ακουσες?

συνηθως καλοκαιρι η Θεσσαλονικη συνδεοταν απευθειας με σποραδες αλλα νομιζω τα τελευταια χρονια η περσι συγκεκριμενα δεν ειχαν καθολου δρομολογια προς εκει..δεν ειμαι και σιγουρος.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
που εισαι Παναγιωτη φιλε μου σε εχασα:)
οπως τα λες ειναι..απλα σκεψου οτι για μας τους βορειους ο μονος τροπος να φτασουμε κυκλαδες η δωδεκανησα ειναι με αεροπλανο..η Θεσαλονικη ειναι αποκομενη με μοναδικα δρομολογια κατι χρονοβορα και σπανια προς χιο,σαμο η σαμοθρακη..
τουλαχιστον εσεις εχετε την εναλλακτικη του πλοιου..το θεμα ειναι πως αν πετυχεις τις προσφορες της Aegean φυσικα και συμφερει το αεροπλανο παρα το πλοιο.
Αχ Γιάννη μου, όπως με βλέπω θα βάζω να ακούω το Euphoria (τάχαμου για το μήνυμα του τίτλου), θα απλώσω την σεζλονγκ κάτω από τη μουριά στην αυλή, θα φορέσω το μαγιό, θα μπουγελώνομαι με το λάστιχο, θα διαβάζω το βιβλιαράκι μου, θα πίνω το κρασάκι μου (εκ Νεμέας παρακαλώ), θα ψήσω και κανά παϊδάκι κι έτσι θα κυλήσει ένα euphoriac summertime....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αχ Γιάννη μου, όπως με βλέπω θα βάζω να ακούω το Euphoria (τάχαμου για το μήνυμα του τίτλου), θα απλώσω την σεζλονγκ κάτω από τη μουριά στην αυλή, θα φορέσω το μαγιό, θα μπουγελώνομαι με το λάστιχο, θα διαβάζω το βιβλιαράκι μου, θα πίνω το κρασάκι μου (εκ Νεμέας παρακαλώ), θα ψήσω και κανά παϊδάκι κι έτσι θα κυλήσει ένα euphoriac summertime....
γιαυτο τοσα ερωτηματικα στο ποιο θα ειναι το επομενο ταξιδι?αφου εχεις και μουρια και αφου θα φτιαξεις ατμοσφαιρα παλι καλα...ελπιζω μονο να μην σου ηρθε να πληρωσεις μεγαλο φορο στην euphoria!!!
αν ο δρομος με βγαλει κατα κει θα ερθω για ενα μπαρμπεκιου:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πλαταμωνας και απο κει σποραδες?σοβαρα το ακουσες?

συνηθως καλοκαιρι η Θεσσαλονικη συνδεοταν απευθειας με σποραδες αλλα νομιζω τα τελευταια χρονια η περσι συγκεκριμενα δεν ειχαν καθολου δρομολογια προς εκει..δεν ειμαι και σιγουρος.
Η σύνδεση δεν ήταν μέσω Πλαταμώνα αλλά μέσω Αγ. Ιωάννη Πηλίου. Επίσης, υπήρχαν και "δελφίνια" από Ν. Μουδανιά. Τα τελευταία 2-3 χρόνια ετίθετο το θέμα της σύνδεσης/κατάργησης κάθε καλοκαίρι, υπήρχαν διαμαρτυρίες αλλά δεν ξέρω τι "λύσεις" δίνονταν τελικά.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πολυ μεγαλη απογοητευση τα ακτοπλοικα!
Καθε χρονο λεω αντε μη μαζευεις λεφτα για εξωτερικο πηγαινε σε κανενα ελληνικο νησακι μετα υπολογιζω μονο τα εισητηρια και με πιανουν τα νευρα μου. Ευτυχως το καλοκαιρι ειναι υπεροχο οταν εχεις κοντα σου εστω μια ωραια παραλια και καλη παρεα.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
:)
οπως τα λες ειναι..απλα σκεψου οτι για μας τους βορειους ο μονος τροπος να φτασουμε κυκλαδες η δωδεκανησα ειναι με αεροπλανο..η Θεσαλονικη ειναι αποκομενη με μοναδικα δρομολογια κατι χρονοβορα και σπανια προς χιο,σαμο η σαμοθρακη..
τουλαχιστον εσεις εχετε την εναλλακτικη του πλοιου..το θεμα ειναι πως αν πετυχεις τις προσφορες της Aegean φυσικα και συμφερει το αεροπλανο παρα το πλοιο.
Γι αυτο και δεν ακους πια θεσσαλονικείς να πηγαίνουν σε νησιά...των Κυκλάδων η αργοσαρωνικού...Θες μια περιουσία για τα ακτοπλοικά χώρια την βενζίνη και τα διόδια μέχρι Πειραιά. Παλιότερα αν βαριόσουν να πας Πειραιά είχαμε και ένα πλοίο θυμάμαι που ξεκινούσε από Θεσσαλονίκη και δια μέσου διαφόρων νησιών κατέληγε στην Κρήτη. Αχ καλές εποχές ......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γι αυτο και δεν ακους πια θεσσαλονικείς να πηγαίνουν σε νησιά...των Κυκλάδων η αργοσαρωνικού...Θες μια περιουσία για τα ακτοπλοικά χώρια την βενζίνη και τα διόδια μέχρι Πειραιά. Παλιότερα αν βαριόσουν να πας Πειραιά είχαμε και ένα πλοίο θυμάμαι που ξεκινούσε από Θεσσαλονίκη και δια μέσου διαφόρων νησιών κατέληγε στην Κρήτη. Αχ καλές εποχές ......
τo Εl Greco των Μινωικών ήταν. εξυπηρετούσε πολύ και τους Κρητικούς.
Ιδίως τους φοιτητές σαν επιβάτες, και αποστολή δεμάτων με τρόφιμα κλπ.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
κατ'αρχας τα φθηνοτερα εισιτηρια για Κυκλαδες, ειναι σιγουρα αυτα για Κυθνο και Ανδρο, που ουτε καν αναφερονται.

Θεωρω, παρολα αυτα, το κοστος των ακτοπλοϊκων στη χώρα μας απαγορευτικο! Ειδικα για τα μακρινα νησια,π.χ. Μυτιληνη και τα κοσμοπολιτικα, πχ.Σαντορινη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom