Wizz Air Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το Wizz discount club είναι ετήσια συνδρομή, άσχετη με την (μεμονωμένη) πτήση σου. Την πληρώνεις και έχεις δικαίωμα έκπτωσης είτε σε 1 είτε σε 100 πτήσεις. Οπότε δε νομίζω να δικαιωθείς σ'αυτό το κομμάτι, αλλά δε χάνεις και κάτι να το κυνηγήσεις
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
60 Lev ή 30 ευρω ειναι η εκδοση ετησια συμφωνα με την οποια πευχαινεις καλυτερες τιμες στα εισητρια και στις αποσκευες. Ποσο που αν κανεις 2 ταξιδια σε 1 ετος εχεις κανει σιγουρα αποσβεση


55 μερες
Γιατί έχασες την ιδιότητα του club με την ακύρωση;Αφού πλήρωσες και κανονικά ισχύει για έναν χρόνο όπως είπατε.Υπάρχει όρος που αναφέρει ότι η ιδιότητα συνδέεται με την πρώτη πτήση που θα κλείσεις;Και ακυρώνεται αν ακυρώσεις αυτήν την πτήση;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Γιατί έχασες την ιδιότητα του club με την ακύρωση;Αφού πλήρωσες και κανονικά ισχύει για έναν χρόνο όπως είπατε.Υπάρχει όρος που αναφέρει ότι η ιδιότητα συνδέεται με την πρώτη πτήση που θα κλείσεις;Και ακυρώνεται αν ακυρώσεις αυτήν την πτήση;

αυτο ειναι το θεμα εδωσα 146 leva για 2 θεσεις και Wizz Discount Club. Ακυρωνω τα εισητηρια (επειδη οι μερες που θα διεμενα θα ηταν 9 με την επιλογη που μου εδωσε Δωρεαν...αντι για 6) και δεν φτανει αυτο...μου επιστρεφει τα 104 Lev η Wizz ισχυριζομενη οτι μου εδωσε την αξια των Εισητηριων 86 Lev + 25% αλλα εγω Δεν εχω πουθενα Συνδρομη μελους WIZZ Discount Member.

Υπεβαλα Αιτημα - παραπονο στην Εταιρεία με παραστατικα αποδειξεων των 146 leva αλλα αυτη ισχυριζεται οτι η επιστροφή απο ακυρωση ειναι μονο για τις πτησεις και οχι για αλλες Υπηρεσίες....αρα χαμενος Βγαινω....ασχετα αν λεει η Εταιρεια οτι με αποζημείωσε στο συνολο με 25 % μαλιστα επιδοτηση επιπλεον. Υπεβαλα Online Dispute Refund στην Επιτροπή καταναλωτων της Ε.Ε. και τους εξηγω οτι εδωσα 146 lev και δεν μου επιστραφησαν τα χρηματα της συνδρομης μέλους (περιπου 60 Lev) και καλο θα ήταν να μου δωθούν ή εστω η ιδιοτητα του Μελους για 1 ετος!

Η Wizz ..... και με τιναξε στον αερα με το ταξιδι αφου το εκανε 9 ημερο και λεφτα μου εφαγε και ισχυριζεται Ψευδώς οτι με επιδότησε.... αρα....η γνωμη μου ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ για τους ΟΥΓΓΡΟΥΣ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Είσαι σίγουρος ότι κόπηκε η ετήσια συνδρομή;Γιατί αν δεν κόπηκε δεν νομίζω να έχεις δικαίωμα επιστροφής.Ανεξάρτητα αν τα πήρες(εισιτήρια+συνδρομή) πακέτο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Pierre_1976 αν σου έκοψαν την συνδρομή τότε καλά έκανες και ζήτησες επιπλέον χρήματα.

Αν όμως η συνδρομή σου ισχύει ακόμη τότε δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις refund, καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικές πτήσεις.

Τώρα αν εσύ πλήρωσες συνδρομή για την συγκεκριμένη πτήση για τον Α ή Β λόγο δεν είναι δικαιολογία για να σου δώσουν refund της συνδρομής.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
@Pierre_1976 αν σου έκοψαν την συνδρομή τότε καλά έκανες και ζήτησες επιπλέον χρήματα.

Αν όμως η συνδρομή σου ισχύει ακόμη τότε δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις refund, καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικές πτήσεις.

Τώρα αν εσύ πλήρωσες συνδρομή για την συγκεκριμένη πτήση για τον Α ή Β λόγο δεν είναι δικαιολογία για να σου δώσουν refund της συνδρομής.


Και γιατί να στείλω διπλό αίτημα παράπονο refund και να σας ζαλίζω με μυνήματα εδώ αν είχα ακόμη την ιδιότητα. Πιο απλά δεν μπορώ να το μεταφέρω. Η εταιρεία αποζημιώνει για ακύρωση πτήσεων όχι όμως για τυχόν λοιπές υπηρεσίες που έχεις αγοράσει, γεγονός που είναι και άδικο και δεν έχει αποσαφηνιστεί από την αρχή. Τεσπά το 30αρικο έφυγε, απάντηση δεν πηρα, μέλος δεν είμαι της wizz και η γνώμη μου είναι αρνητική για μια εταιρεία που ακυρώνει τις πτήσεις της και δεν αποζημιώνει τους επιβάτες της στο σύνολο. Ο καθένας κρίνει βάσει προσωπικών στοιχείων καί εμπειριών και το μεταφέρω στη συζήτηση για να βοηθήσω η προειδοποίησω κ άλλους από τυχόν ίδια αντιμετώπιση.
 

Aganaktisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η χειροτερη αεροπορικη εταιρεια με διαφορα..... Μας ακυρωσαν πτηση απο λιθουανια για ελλαδα, μας εστειλαν ενα mail αν θελουμε να μας πανε λονδινο χωφις να μας λενε ποτε θα γυρισουμε αθηνα κ αν, εμεις χανουμε κ το εισιτηριο του πηγαινε που ειναξ με αλλη εταιρεια κ την διαμονη και αυτοί ειναι καλυμμενοι γιατι ειδοποιησαν περισσότερες απο 14 μερες απο την ημερομηνία πτησης, ειχαμε κλεισει λιθουανια ελλαδα και η εναλλακτική που μας εδωσαν ειναι λιθουανια λονδινο!!!! Πτηση αλλη δεν υπαρχει να γυρισουμε.... Εμεις δλδ δεν πρεπει να αποζημιωθουμε, αυτοι ακυρωσαν εμεις το φταιμε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Παρτε πισω τα λεφτα του εισιτηριου και γυριστε απο Βαρσοβια η Ριγα. Αυτοι δεν θα σας προσφερουν επιστροφη απο Λονδινο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παρτε πισω τα λεφτα του εισιτηριου και γυριστε απο Βαρσοβια η Ριγα. Αυτοι δεν θα σας προσφερουν επιστροφη απο Λονδινο.
Συγγνώμη, δεν πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις ή να επιστρέψουν τα λεφτά του εισιτηρίου ή να τους προωθήσουν με άλλη πτήση/εις στον τελικό προορισμό; Πώς γίνεται να τους αφήσουν Λονδίνο;!:rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Συγγνώμη, δεν πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις ή να επιστρέψουν τα λεφτά του εισιτηρίου ή να τους προωθήσουν με άλλη πτήση/εις στον τελικό προορισμό; Πώς γίνεται να τους αφήσουν Λονδίνο;!:rolleyes-80:
Εχοντας φαει 2 ακυρωσεις στις 4 κρατησεις που εχω κανει τα τελευταια χρονια με Wizz, ξερω απο πρωτο χερι πως αν η ακυρωση γινει 14 μερες πριν το ταξιδι, οπως και σ αυτη την περιπτωση , δεν οφειλουν τιποτε, πλην την επιστροφη χρηματων η την επιστροφη του ποσου στον λογαριασμο σου στη wizz με προσαυξηση 20%. Διαφορετικα δεχεσαι την προταση τους για Λονδινο.
Τη δευτερη ακυρωση μαλιστα την ειχα τοσο βεβαιη που εκανα την κρατηση μονο και μονο για να ανανεωσω το credit μου που πηγαινε να ληξει. Ειναι η μονη εταιρεια που εχω πονταρει στο οτι το ταξιδι δεν θα γινει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom