Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εχει συμβει κατι ιδιαιατερο για καλοκαιρι;
Ελαβα ακυρωση για Σαντορινη απο Volotea αρχες Οκτωβριου, ετσι απλα μου ακυρωνουν την πτηση και θα μου επιστρεψουν τα χρηματα.
Φυσικα συνεχιζει να πουλαει στις ιδιες ημερομηνιες φυσικα σε πολυ υψηλοτερες τιμες. Βαζουν και διαφημιση για πτησεις 9ευρω.
Καταγγελια που κανω;

Μου ακυρωσαν και το ενα σκελος που ειχα για αρχες Σεπτεμβρη για Ηρακλειο. Και Bonus και η Ryanair αλλαζει ωρα αναχωρησης απο Χανια, το παει τοσο νωρις που Σαμαρια δεν βγαινει την ιδια μερα.

1596136945484.png


ΥΓ Ναι ειχα παρει για δυο ατομα 9ευρω η διαδρομη το ατομο, συνολικο 36€, ειμαι μεγαλος πελατης, το καταλαβαινω αυτο.
Έχω αγοράσει εισιτήρια για Σαντορίνη τον Οκτώβρη με Volotea σε πολύ δελεαστική τιμή.Ο Μάιος και ο Ιούνιος ήταν δύσκολοι μήνες για τις πτήσεις εξωτερικού οπότε βρίσκω λογικές τις ακυρώσεις. Αυτό που με απασχολεί είναι αν ισχύουν ίδιες ακυρώσεις και στις πτήσεις εσωτερικού .
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ελπίζω να γίνει κανονικά η πτήση σου ... στη θέση σου θα ετοίμαζα και ένα plan b ... όλα είναι πολύ ρευστά ακόμα
Αν μου την ακυρώσουν θα πάω έστω και κολυμπώντας!

Εχει συμβει κατι ιδιαιατερο για καλοκαιρι;
Ελαβα ακυρωση για Σαντορινη απο Volotea αρχες Οκτωβριου, ετσι απλα μου ακυρωνουν την πτηση και θα μου επιστρεψουν τα χρηματα.
Φυσικα συνεχιζει να πουλαει στις ιδιες ημερομηνιες φυσικα σε πολυ υψηλοτερες τιμες. Βαζουν και διαφημιση για πτησεις 9ευρω.
Καταγγελια που κανω;

Μου ακυρωσαν και το ενα σκελος που ειχα για αρχες Σεπτεμβρη για Ηρακλειο. Και Bonus και η Ryanair αλλαζει ωρα αναχωρησης απο Χανια, το παει τοσο νωρις που Σαμαρια δεν βγαινει την ιδια μερα.

View attachment 321477

ΥΓ Ναι ειχα παρει για δυο ατομα 9ευρω η διαδρομη το ατομο, συνολικο 36€, ειμαι μεγαλος πελατης, το καταλαβαινω αυτο.
Εγώ αγόρασα για μέσα Οκτωβρίου στα 25 με κάτι ψιλά ακόμα για επιλογή θέσης, στο σύνολο 55 αλλά ακόμα δεν μου ήρθε ακύρωση.
Σήμερα που κοίταξα για τις ίδιες πτήσεις τις βγάζει διαθέσιμες σχεδόν στα διπλά.
Φυσιολογικό να ανεβαίνουν οι τιμές όσο περνάει ο καιρός αλλά να ακυρώνουν τις κρατήσεις χαμηλότερων ναύλων για να τις ξαναπουλάνε ακριβότερα δεν μου φαίνεται θεμιτό.

Δοκίμασες να ξανακάνεις κράτηση σε ίδιες μέρες και ώρες με τις ακυρωθείσες?
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εγώ αγόρασα για μέσα Οκτωβρίου στα 25 με κάτι ψιλά ακόμα για επιλογή θέσης, στο σύνολο 55 αλλά ακόμα δεν μου ήρθε ακύρωση.
Σήμερα που κοίταξα για τις ίδιες πτήσεις τις βγάζει διαθέσιμες σχεδόν στα διπλά.
Φυσιολογικό να ανεβαίνουν οι τιμές όσο περνάει ο καιρός αλλά να ακυρώνουν τις κρατήσεις χαμηλότερων ναύλων για να τις ξαναπουλάνε ακριβότερα δεν μου φαίνεται θεμιτό.

Δοκίμασες να ξανακάνεις κράτηση σε ίδιες μέρες και ώρες με τις ακυρωθείσες?
ρε παιδιά γιατί δεν κλείνετε με Olympic? Έχω κλείσει -από Ιούνιο βέβαια- 100κάτι ευρώ μετ'επιστροφής 2 άτομα-δλδ ας πούμε γύρω στα 60κάτι ο καθένας!Το έκανα μπας κ εξασφαλίσω πιο σίγουρη πτήση......Με την εταιρία που μίλησα, μου είπαν πως και να ακυρωθεί κάποια πτήση, θα με βάλουν σε κάποια άλλη την ίδια ημέρα, οπότε γενικά νομίζω είναι πιο ασφαλής επιλογή από την Volotea για φέτος και τα χρήματα δεν έχουν μεγάλη διαφορά!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
ρε παιδιά γιατί δεν κλείνετε με Olympic? Έχω κλείσει -από Ιούνιο βέβαια- 100κάτι ευρώ μετ'επιστροφής 2 άτομα-δλδ ας πούμε γύρω στα 60κάτι ο καθένας!Το έκανα μπας κ εξασφαλίσω πιο σίγουρη πτήση......Με την εταιρία που μίλησα, μου είπαν πως και να ακυρωθεί κάποια πτήση, θα με βάλουν σε κάποια άλλη την ίδια ημέρα, οπότε γενικά νομίζω είναι πιο ασφαλής επιλογή από την Volotea για φέτος και τα χρήματα δεν έχουν μεγάλη διαφορά!
Η Olympic πάντως αυτή τη στιγμή για τις ίδιες ημερομηνίες που έκλεισα με Volotea με 102 για δύο άτομα και έξτρα αποσκευή , μου προσφέρει την προνομιακή τιμή των 259 ευρό.
Δεν την λες και μικρή διαφορά!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εγώ αγόρασα για μέσα Οκτωβρίου στα 25 με κάτι ψιλά ακόμα για επιλογή θέσης, στο σύνολο 55 αλλά ακόμα δεν μου ήρθε ακύρωση.
Σήμερα που κοίταξα για τις ίδιες πτήσεις τις βγάζει διαθέσιμες σχεδόν στα διπλά.
Φυσιολογικό να ανεβαίνουν οι τιμές όσο περνάει ο καιρός αλλά να ακυρώνουν τις κρατήσεις χαμηλότερων ναύλων για να τις ξαναπουλάνε ακριβότερα δεν μου φαίνεται θεμιτό.

Δοκίμασες να ξανακάνεις κράτηση σε ίδιες μέρες και ώρες με τις ακυρωθείσες?

Οχι δεν δοκιμασα να ξανακανω κρατηση τις ιδιες μερες και ωρες, τι θα κερδισω με αυτο;
Υπαρχει καπου που θα πρεπει να απευθυνθω για να τους αναγκασουν να τηρησουν την νομοθεσια;
Οκ καταλαβαινω οτι δεν δικαιουμε αποζημιωση, ουτε εχω καμια τετοια αξιωση, αλλα θεωρω και εγω αθεμιτο να ακυρωσουν πτηση με 9ευρω (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ) για να πουλησουν την θεση με παραπανω χρηματα.

Δεν ξερω τι να κανω.

1596200476352.png
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τελικα το εψαξα και υπαρχουν πτησεις με το ιδιο διακριτικο, μετακινησαν την επιστροφη λιγες ωρες νωριτερα, τιμη 3πλασια απο οσα εδωσα.

ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ; (εκτος απο το μπαχαλο της volotea;)

Μου απαντησε το αυτοματοποιημενο οτι θελουν 10-12 ημερες για να απαντησουν
1596201597057.png
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Οι πρακτικες του καπιταλισμου υποκεινται στον κουμουνιστικο ελεγχο του πατερουλη που λεγεται Ευρωπαικος Κανονισμος 261, η κανω λαθος;

Τελικα το εψαξα και υπαρχουν πτησεις με το ιδιο διακριτικο, μετακινησαν την επιστροφη λιγες ωρες νωριτερα, τιμη 3πλασια απο οσα εδωσα.

ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ; (εκτος απο το μπαχαλο της volotea;)

Μου απαντησε το αυτοματοποιημενο οτι θελουν 10-12 ημερες για να απαντησουν
View attachment 321488
Απο τις 3 κουρτινες για τη ματαιωση, διαλεγουν την κουρτινα 1 και ειναι νομιμοι. Πρεπει να αποδειξεις οτι δεν ματαιωθηκε αλλα ειναι ο ιδιος αριθμος πτησης που αλλαξε ωρα.
20200731_162106.jpg
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Η Olympic πάντως αυτή τη στιγμή για τις ίδιες ημερομηνίες που έκλεισα με Volotea με 102 για δύο άτομα και έξτρα αποσκευή , μου προσφέρει την προνομιακή τιμή των 259 ευρό.
Δεν την λες και μικρή διαφορά!
όχι αυτό δεν συμφέρει.... Κοίταξα από περιέργεια τις δικές μου ημερομηνίες και πλέον οι τιμές είναι στα 103 ευρώ/άτομο με Olympic. Αναφέρομαι σε GoLight εισιτήριο. Εγώ για αυτό βιάστικα να κλέισω από νωρίς...βέβαια δεν είναι flex το εισιτήριο, άρα χάνω αρκετά χρήματα αν ακυρώσω. Και τότε υπήρχαν σούπερ προσφορές της Volotea, αλλά διάβαζα συνέχεια για τις ακυρώσεις της και είπα να δώσω κάτι παραπάνω για σιγουρα...όσο σίγουρο μπορεί να είναι ένα ταξίδι αυτή την εποχή, οκ. Κοίτα και Ryanair και αυτή πάει Σαντορίνη.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Απο τις 3 κουρτινες για τη ματαιωση, διαλεγουν την κουρτινα 1 και ειναι νομιμοι. Πρεπει να αποδειξεις οτι δεν ματαιωθηκε αλλα ειναι ο ιδιος αριθμος πτησης που αλλαξε ωρα.
View attachment 321489
Σε ευχαριστω για την βοηθεια.
Αυτη ηταν η αρχικη, ακυρωμενη πλεον
1596202740936.png

Και αυτο ειναι που μπορω να αγορασω σημερα
1596202927207.png

Εαν ειναι νομιμο τοτε ολη η ευρωπαικη νομοθεσια 261 που υποτιθεται προστατευει τους καταναλωτες ειναι μια τρυπα στο νερο.

Εαν με αυτον τον τροπο πιστευουν οτι μεγιστοποιουν τα κερδη τους, εγω σαν πελατης δεν θα σκεφτω ποτε να πεταξω μαζι τους με κατι παραπανω απο 9ευρω. Για καμια βολτα για καφε ειναι μονο καλοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Εγω το περιμενα πως αλλαξαν αριθμο πτησης. Επιστρεφουν τα φτηνα εισιτηρια και ειναι κομπλε με τον νομο. Σιγα μην αποζημιωσουν ολοκληρο αεροπλανο.
Αν ειχες κλεισει χωριστα τα δυο εισιτηρια, μπορουσες να γλιτωσεις την ακυρωση του ενος με τον ιδιο αριθμο πτησης.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Περισυ που μου καναν τα ιδια, ειχαν αλλαξει ωρες τουλαχιστον 3 η 4 φορες μου διναν επιλογη για να επιλεξω απο 7 ημερες πριν εως 7 ημερες μετα απο την αρχικη ημερομηνια, χωρις να πληρωσω διαφορα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Περισυ που μου καναν τα ιδια, ειχαν αλλαξει ωρες τουλαχιστον 3 η 4 φορες μου διναν επιλογη για να επιλεξω απο 7 ημερες πριν εως 7 ημερες μετα απο την αρχικη ημερομηνια, χωρις να πληρωσω διαφορα.
Το περσι εχουμε ξεχασει ολοι πως ειναι. Εχουμε covid περιοδο. Περσι δεν εκλεινα διπλα εισιτηρια σε κοντινα αεροδρομια ΜΗΠΩΣ ακυρωθει μια πτηση η απαγορευτει η μετακινηση, ωστε να μη χαθει το ταξιδι.
Προχωραμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom