Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Kαι έχουν και δίκιο.
Παραπλάνησαν επίσης αρκετό κόσμο πιστεύω εκτός από εμένα με το να τους βγάζει μήνυμα μέσω του συστήματος ότι δεν μπορούν να αλλάξουν την πτήση τους με άλλη γιατί έχει ακριβότερους φόρους.Εχθές μου έστειλαν αυτό το mail. Εχθές όμως και όχι από την αρχή.

We refer to our recent email regarding your Ryanair flight booking, and we write to remind you that you are entitled to choose between a full refund of the cost of your ticket, or re-routing as well as a refund of certain expenses (as detailed below).
1. If you wish to apply for a refund click here and you will receive your refund within 7 days.

2. If you wish to avail of re-routing you can transfer online (free of charge) to the next alternative Ryanair flight to the same destination airport (subject to seat availability) – click here. If you require other rerouting options, such as departing / arriving from another airport served by Ryanair or (if a suitable Ryanair flight is unavailable) an alternative airline, train, bus or car hire, please contact Reservations, click to chat with one of our advisors (subject to opening hours) or go to the airport ticket desk. If you avail of re-routing via an alternative airport, you will be entitled to a refund of the reasonable cost of transferring to that airport. Also, if you avail of rerouting and, as a result, incur expenses in respect of accommodation, meals or refreshments, you will be entitled to a refund of such reasonable expenses.
If you were notified of a flight cancellation more than 14 days in advance of the scheduled departure date, you are not entitled to EU261 compensation (as opposed to expenses as detailed above).

We again sincerely apologise for the inconvenience caused. If, following our previous email, you have already made a choice of re-routing but now wish to change your decision, please contact our Customer Service team and we will assist you to alter your preference.

If we can be of any further help to you, please click here to contact one of our customer service agents or visit the FAQ section of our website.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
RYANAIR EXPLAINS HOW AND WHEN IT WILL RE-ROUTE CUSTOMERS AFFECTED BY FLIGHT CANCELLATIONS

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/...r+Clarifies+Customer+Entitlements+Sept+29.pdf

Ryanair today (29th Sept) emailed all (under 1%) of its customers who were affected by its deeply regretted 2,100 flight cancellations in Sept/Oct, or the 18,000 schedule changes (announced on Wed, 27th) from November 2017 to March 2018, in order to explain their entitlements under EU261 regulations as follows. Ryanair is required to offer disrupted customers (on cancelled flights) the option of a full refund or rerouting to their final destination as follows; (A) Refund Option: A full refund will be given of an unused flight sector and associated fees. If the disrupted flight is their outbound sector, customers will also be offered a full refund of the return sector.
(B) Re-routing Options: Ryanair will offer all disrupted customers the following sequence of re-accommodation options;
1. First, move the customer to the next available Ryanair flight on the same route. If this option is not available same or next day, then;

2. Move the customer to the next available Ryanair flight from/to a suitable alternative airport/s (for example: Luton or Gatwick in the case of Stansted). If this option is not available same or next day, then;

3. Offer the customer re-accommodation on any one of our agreed disruption partner airlines to their destination as follows; Easyjet, Jet2, Vueling, Cityjet, Aer Lingus, Norwegian or Eurowings airlines. If this option is not available same or next day, then;

4. Offer the customer re-accommodation on any comparable alternative transport (another airline flight, train, bus or car hire) with the cost of this comparable transport ticket to be assessed on a case by case basis.

Under EU261, Ryanair will also reimburse any reasonable out of pocket expenses incurred by customers as a result of these flight cancellations, subject to receiving an EU261 expense claim form from customers supported by original receipts.
If any Ryanair customer on one of these disrupted flights believes that they may have chosen an option that was not suitable for them as a result of any misunderstanding of their EU261 rights, then they should write directly to Ryanair’s Director of Customer Services and Ryanair will assist them in any way it can to obtain their full EU261 rights and entitlements.

Ryanair’s Kenny Jacobs said: “We apologise again sincerely for the disruption and inconvenience our rostering failure has caused some of our customers. Over the past week we have refunded/reaccommodated over 97% of the customers affected by the 18th September cancellations. This week (by close of business on Sun, 1st Oct), we will have reaccommodated/refunded over 90% of the 400,000 customers who were notified of schedule changes (on flights between November 2017 and March 2018) on Wed 27th . In addition, every single affected customer has received a travel voucher for a €40 one way flight (€80 return) for travel in October to March. We have restored the reliability and punctuality of our flight operations. Over the past 7 days we have operated over 15,000 flights with over 96% of our first wave morning departures operating on time, or with zero flight cancellations. We have taken on extra customer service staff and are moving now to process and expedite all EU261 claims from affected customers. We are committed to processing all such claims within 21 days of receipt and hope to have all such claims settled before the end of October.”
Ξαναγράφω, μην αγοράζετε με δικά σας έξοδα εισιτήριο, ζητήστε από την εταιρεία να σας πάει στον τελικό σας προορισμό με άλλη εταιρεία, εφόσον δεν υπάρχει πτήση της Ryanair να σας εξυπηρετήσει.
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
RYANAIR EXPLAINS HOW AND WHEN IT WILL RE-ROUTE CUSTOMERS AFFECTED BY FLIGHT CANCELLATIONS

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/...r+Clarifies+Customer+Entitlements+Sept+29.pdf
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/...r+Clarifies+Customer+Entitlements+Sept+29.pdf



Ξαναγράφω, μην αγοράζετε με δικά σας έξοδα εισιτήριο, ζητήστε από την εταιρεία να σας πάει στον τελικό σας προορισμό με άλλη εταιρεία, εφόσον δεν υπάρχει πτήση της Ryanair να σας εξυπηρετήσει.
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας για την δική μου περίπτωση ! Αφορά μερική ακύρωση της επιστροφής ταξιδιού μου στην Αθήνα τον Φεβρουάριο του 2018 !Συγκεκριμένα επιστρέφω από Μπωβέ Παρίσι μέσω Θεσ/νίκης όπου μετά από αναμονή 6 ωρών ..με άλλη πτήση φτάνω Αθήνα !
Ακυρώνει την πτήση Μπωβέ -Θεσ/νίκη ..και μένει ξεκρέμαστη η άλλη μου πτήση Θεσ/νίκη - Αθήνα ! Υπόψη ότι έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο στο Παρίσι με μη επιστρεφόμενη τιμή οπότε δεν μπορώ να ακυρώσω το ταξίδι .Το θέμα είναι πως διευθετείται ...όλο αυτό ! Οπότε ψάχνω για λύση..υπάρχει μια εναλλακτική .. να επιστρέψω μέσω Ρώμης .. Αθήνα.. δλδ Μπωβέ -Ρώμη ..Ρώμη Αθήνα ! Σ αυτή την περίπτωση μου αλλάζει χωρίς κόστος την πτήση από Μπωβέ- Ρώμη ..η οποία είναι μαύρα χαράματα ..πρέπει δλδ να φύγω 4,30 π.μ από το ξενοδοχείο -στην ουσία πληρώνω τσάμπα διανυκτέρευση .. χάνω πρωινό ..ψάχνω τρόπο άλλο να πάω αεροδρόμιο γιατί δεν είναι ανοικτό το μετρό ..κλπ μου διαλύει το πρόγραμμα - ενώ στην προηγούμενη κράτηση έφευγα 12,20 πμ ! Στην συνέχεια δεν ξέρω αν θα μου επιστρέψει χρήματα για την Θεσ/νίκη Αθήνα .. μου μένει να βγάλω εισιτήρια Ρώμη -Αθήνα όπου ναι μεν χρησιμοποιώ τα κουπόνια των 40 Ευρω που δίνει ..αλλά επειδή είμαστε τρία άτομα μου περισσεύει ένα κουπόνι -γιατί τα εισιτήρια στοιχίζουν λιγότερο ..οπότε πρέπει να σκεφτώ πως θα αξιοποιήσω το τρίτο έως 31/10/ LOL ! Και γενικά ..δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό ... τι να απαιτήσω σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις της Rynair και τι με συμφέρει !
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Έχω την εντύπωση πως εφόσον έχεις ενημερωθεί περισσότερες από 14 ημέρες πριν δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις αποζημίωσης. Όποτε είτε ζητάς refund όλης της πτήσης κ κλείνεις άλλη αν βρίσκεις συμφέρουσα λύση σε καλύτερες ώρες είτε αποδέχεσαι την προτεινόμενη κ κλείνεις με το κουπόνι το Ρώμη Αθήνα.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας για την δική μου περίπτωση ! Αφορά μερική ακύρωση της επιστροφής ταξιδιού μου στην Αθήνα τον Φεβρουάριο του 2018 !Συγκεκριμένα επιστρέφω από Μπωβέ Παρίσι μέσω Θεσ/νίκης όπου μετά από αναμονή 6 ωρών ..με άλλη πτήση φτάνω Αθήνα !
Ακυρώνει την πτήση Μπωβέ -Θεσ/νίκη ..και μένει ξεκρέμαστη η άλλη μου πτήση Θεσ/νίκη - Αθήνα ! Υπόψη ότι έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο στο Παρίσι με μη επιστρεφόμενη τιμή οπότε δεν μπορώ να ακυρώσω το ταξίδι .Το θέμα είναι πως διευθετείται ...όλο αυτό ! Οπότε ψάχνω για λύση..υπάρχει μια εναλλακτική .. να επιστρέψω μέσω Ρώμης .. Αθήνα.. δλδ Μπωβέ -Ρώμη ..Ρώμη Αθήνα ! Σ αυτή την περίπτωση μου αλλάζει χωρίς κόστος την πτήση από Μπωβέ- Ρώμη ..η οποία είναι μαύρα χαράματα ..πρέπει δλδ να φύγω 4,30 π.μ από το ξενοδοχείο -στην ουσία πληρώνω τσάμπα διανυκτέρευση .. χάνω πρωινό ..ψάχνω τρόπο άλλο να πάω αεροδρόμιο γιατί δεν είναι ανοικτό το μετρό ..κλπ μου διαλύει το πρόγραμμα - ενώ στην προηγούμενη κράτηση έφευγα 12,20 πμ ! Στην συνέχεια δεν ξέρω αν θα μου επιστρέψει χρήματα για την Θεσ/νίκη Αθήνα .. μου μένει να βγάλω εισιτήρια Ρώμη -Αθήνα όπου ναι μεν χρησιμοποιώ τα κουπόνια των 40 Ευρω που δίνει ..αλλά επειδή είμαστε τρία άτομα μου περισσεύει ένα κουπόνι -γιατί τα εισιτήρια στοιχίζουν λιγότερο ..οπότε πρέπει να σκεφτώ πως θα αξιοποιήσω το τρίτο έως 31/10/ LOL ! Και γενικά ..δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό ... τι να απαιτήσω σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις της Rynair και τι με συμφέρει !
Έχω την εντύπωση πως εφόσον έχεις ενημερωθεί περισσότερες από 14 ημέρες πριν δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις αποζημίωσης. Όποτε είτε ζητάς refund όλης της πτήσης κ κλείνεις άλλη αν βρίσκεις συμφέρουσα λύση σε καλύτερες ώρες είτε αποδέχεσαι τηνπροτεινόμενη κ κλείνεις με τοκουπόνι το Ρώμη Αθήνα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας για την δική μου περίπτωση ! Αφορά μερική ακύρωση της επιστροφής ταξιδιού μου στην Αθήνα τον Φεβρουάριο του 2018 !Συγκεκριμένα επιστρέφω από Μπωβέ Παρίσι μέσω Θεσ/νίκης όπου μετά από αναμονή 6 ωρών ..με άλλη πτήση φτάνω Αθήνα !
Ακυρώνει την πτήση Μπωβέ -Θεσ/νίκη ..και μένει ξεκρέμαστη η άλλη μου πτήση Θεσ/νίκη - Αθήνα ! Υπόψη ότι έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο στο Παρίσι με μη επιστρεφόμενη τιμή οπότε δεν μπορώ να ακυρώσω το ταξίδι .Το θέμα είναι πως διευθετείται ...όλο αυτό ! Οπότε ψάχνω για λύση..υπάρχει μια εναλλακτική .. να επιστρέψω μέσω Ρώμης .. Αθήνα.. δλδ Μπωβέ -Ρώμη ..Ρώμη Αθήνα ! Σ αυτή την περίπτωση μου αλλάζει χωρίς κόστος την πτήση από Μπωβέ- Ρώμη ..η οποία είναι μαύρα χαράματα ..πρέπει δλδ να φύγω 4,30 π.μ από το ξενοδοχείο -στην ουσία πληρώνω τσάμπα διανυκτέρευση .. χάνω πρωινό ..ψάχνω τρόπο άλλο να πάω αεροδρόμιο γιατί δεν είναι ανοικτό το μετρό ..κλπ μου διαλύει το πρόγραμμα - ενώ στην προηγούμενη κράτηση έφευγα 12,20 πμ ! Στην συνέχεια δεν ξέρω αν θα μου επιστρέψει χρήματα για την Θεσ/νίκη Αθήνα .. μου μένει να βγάλω εισιτήρια Ρώμη -Αθήνα όπου ναι μεν χρησιμοποιώ τα κουπόνια των 40 Ευρω που δίνει ..αλλά επειδή είμαστε τρία άτομα μου περισσεύει ένα κουπόνι -γιατί τα εισιτήρια στοιχίζουν λιγότερο ..οπότε πρέπει να σκεφτώ πως θα αξιοποιήσω το τρίτο έως 31/10/ LOL ! Και γενικά ..δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό ... τι να απαιτήσω σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις της Rynair και τι με συμφέρει !
Ζητας απο την εταιρεία να σου κλείσει δρομολόγιο προς Θεσσαλονίκη στις ώρες που σε βολεύουν είτε απο Μποβε, μεσω αλλων πόλεων ειτε από τα άλλα αεροδρόμια που έχει το Παρίσι.

Δεν θα δεχθείς αποζημίωση γιατι αν το κανεις χάνεις κάθε δικαίωμα και μετά θα πρέπει να κλείσεις μόνος σου εισιτήριο για Θεσσαλονίκη.

Η εταιρεία έχει την υποχρέωση να σε πάει στον τελικό προορισμό της ακυρωμενης πτήσης είτε με πτήσεις της είτε με πτήσεις άλλης εταιρείας. Π.χ να σου κλεισουν πτηση απο CDG ή το Orly
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Στις 27/9 μου έστειλε το μήνυμα για την μερική ακύρωση της πτήσης ..άρα είμαι εμπρόθεσμη . Και ερωτώ ..στην περίπτωση που τελικά ζητήσω refund όλων των πτήσεων .. ξέρουμε ..εάν θα με αποζημιώσει και για την κράτηση του ξενοδοχείου ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στις 27/9 μου έστειλε το μήνυμα για την μερική ακύρωση της πτήσης ..άρα είμαι εμπρόθεσμη . Και ερωτώ ..στην περίπτωση που τελικά ζητήσω refund όλων των πτήσεων .. ξέρουμε ..εάν θα με αποζημιώσει και για την κράτηση του ξενοδοχείου ?
Δεν θα σου δωσει refund για ολες τις πτησεις. Μονο για εκείνη που ακυρώθηκε.
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Ζητας απο την εταιρεία να σου κλείσει δρομολόγιο προς Θεσσαλονίκη στις ώρες που σε βολεύουν είτε απο Μποβε, μεσω αλλων πόλεων ειτε από τα άλλα αεροδρόμια που έχει το Παρίσι.

Δεν θα δεχθείς αποζημίωση γιατι αν το κανεις χάνεις κάθε δικαίωμα και μετά θα πρέπει να κλείσεις μόνος σου εισιτήριο για Θεσσαλονίκη.

Η εταιρεία έχει την υποχρέωση να σε πάει στον τελικό προορισμό της ακυρωμενης πτήσης είτε με πτήσεις της είτε με πτήσεις άλλης εταιρείας. Π.χ να σου κλεισουν πτηση απο CDG ή το Orly
Δεν θα σου δωσει refund για ολες τις πτησεις. Μονο για εκείνη που ακυρώθηκε.
Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ! Oπότε ..εφόσον δεν έχει πλέον δρομολόγιο η Ryanair Μπωβέ - Θεσ/νίκη ζητώ επιστροφή ..την ώρα που θέλω με άλλη εταιρεία ..αεροδρόμιο κλπ ! Την Δευτέρα λοιπόν μιλάω στο Chat ...και επανέρχομαι με τα νεώτερα !!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Nα ζητήσεις και τα μεταφορικά Μπωβέ-Ορλύ/Ρουασί. Αν γίνεται μια δουλειά να γίνεται σωστά.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ επικαλούμενος τα όσα γράφουν στην ιστοσελίδα τους και δεδομένου ότι την ημέρα της ακυρωθείσας πτήσης και την επόμενη δεν υπάρχει άλλη πτήση της Ryanair ζήτησα μεταφορά με πτήση της Aegean και δε μου το επέτρεψαν.

Για την ακρίβεια μίλησα με δύο υπαλλήλους. Ο ένας μου είπε ότι θα με μετέφεραν με άλλη εταιρεία μόνο αν αυτήν ήταν κάποια από τις συνεργαζόμενες (Aer Lingus, Norwegian, Easyjet κ.α.) και εφόσον η τιμή του εισιτηρίου με την άλλη εταιρεία δεν ξεπερνούσε το τριπλάσιο της τιμής του εισιτηρίου που είχα κλείσει στη Ryanair. Ο άλλος υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχω αυτή τη δυνατότητα γιατί υπάρχουν πτήσεις της Ryanair σε διάστημα+/-7 ημερών.

Πάντως στην ιστοσελίδα τους αλλά γράφουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom