Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Πραγματικά υπό αυτές τις συνθήκες ακυρώσεων σκέφτεσαι να κλείσεις ένα δρομολόγιο που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα μέσα στο καταχείμωνο προς μια άγνωστη πολωνική πόλη;
Yπαρχουν λογοι ομως που πρεπει να ειμαι εκει και πρεπει να κλεισω τα εισητηρια νωριτερα και να εχω εξασφαλισμενο ενα δρομολογιο για εκει. Συγνωμη που δεν γραφω ολοκληρη την ιστορια της ζωης μου στο φορουμ για να εξηγησω κιολας, αλλα θα πρεπει να το κανω ετσι και αλλιως αυτο το δρομολογιο.. Θα περιμενω ακομα να δω πως θα εξελιχθει η κατασταση και βλεπουμε.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
@hlhjac Πώς επικοινώνησες μαζί τους; Με e-mail στα αγγλικά ή ήσουν τυχερός και βρήκες ανοιχτό το live chat?
μέσω chat. έχω μιλήσει πάνω από τρεις φορές μέχρι να καταφέρω αυτό που θέλω, αλλά δεν το βλέπω
 

Giannisma

Member
Μηνύματα
39
Likes
12
Μια ερώτηση έχω κλείσει τριήμερο καθαρές Δευτέρας από τώρα (17/2-20/2) για σοφια από Αθήνα με ραιαν μαζί με 3 φίλους μου..λέτε να πάει για ακύρωση;; Αν και δε νομίζω λόγο του ότι όσες φορές πήγα ήταν Φουλ πάντα
 

afrokom

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είχα κλείσει 2 εισιτηρια για Θεσσαλονίκη-Παρίσι-Θεσσαλονίκη τον Δεκέμβριο και χθες μου ήρθε το e mail από τη ryanair ότι η πτήση ακυρώνεται.Μου ήρθαν και 2 ονομαστικά κουπόνια των 80ευρώ.Ενώ στο e mail γράφει ότι οι αλλαγές θα γίνουν δωρεάν όταν πάω να κάνω αλλαγή για το ίδιο δρομολόγιο αλλά για τον Απρίλιο μου βγάζει κόστος 420 ευρώ (κόστος αλλαγής+διαφορά ναύλων).Ωστόσο, σε ένα πλαίσιο γράφει και πάλι ότι όταν η αλλαγή γίνεται μετά από ακύρωση δρομολογίου θα είναι δωρεάν.Γιατί στο καλό μου βγάζει τέτοιο κόστος και δεν είναι η αλλαγή δωρεάν????
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μια ερώτηση έχω κλείσει τριήμερο καθαρές Δευτέρας από τώρα (17/2-20/2) για σοφια από Αθήνα με ραιαν μαζί με 3 φίλους μου..λέτε να πάει για ακύρωση;; Αν και δε νομίζω λόγο του ότι όσες φορές πήγα ήταν Φουλ πάντα

το θέμα με τις ακυρώσεις δεν έχει να κάνει με το αν τα αεροπλάνα ήταν γεμάτα ή άδεια στις πτήσεις που ακυρώνονται αλλά με το ότι δεν υπάρχουν πιλότοι να τα πάνε στον προορισμό τους.
 

Giannisma

Member
Μηνύματα
39
Likes
12
το θέμα με τις ακυρώσεις δεν έχει να κάνει με το αν τα αεροπλάνα ήταν γεμάτα ή άδεια στις πτήσεις που ακυρώνονται αλλά με το ότι δεν υπάρχουν πιλότοι να τα πάνε στον προορισμό τους.
Αν είναι δυνατόν....πάντως οι δυο φίλοι μου που ήδη έχουν κλείσει από Κρήτη για Αθήνα αν ακυρωθεί το δρομολόγιο την έχουν φάει για τα καλά
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μια ερώτηση έχω κλείσει τριήμερο καθαρές Δευτέρας από τώρα (17/2-20/2) για σοφια από Αθήνα με ραιαν μαζί με 3 φίλους μου..λέτε να πάει για ακύρωση;; Αν και δε νομίζω λόγο του ότι όσες φορές πήγα ήταν Φουλ πάντα
Νομίζω ότι προς το παρόν σταμάτησε μόνο το δρομολόγιο της Τετάρτης. Τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας συνεχίζει κανονικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για τις πτήσεις που έχουν ακυρωθεί δεν πρέπει να πληρώσετε παραπάνω. Το αντίθετο η εταιρεία κανονικά πρέπει να αναλάβει το rerouting με άλλη εταιρεία(όχι να πληρώσετε εξτρά!!), αν η καινούρια πτήση της Ryanair δεν σας βολεύει.

Μιλήστε στην εταιρεία μέσω του chat και απαιτείστε αυτά που δικαιούστε με βάση τον παρακάτω κανονισμό.

Κανονισμός EU 261/2004
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32004R0261&from=EN
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Είχα κλείσει 2 εισιτηρια για Θεσσαλονίκη-Παρίσι-Θεσσαλονίκη τον Δεκέμβριο και χθες μου ήρθε το e mail από τη ryanair ότι η πτήση ακυρώνεται.Μου ήρθαν και 2 ονομαστικά κουπόνια των 80ευρώ.Ενώ στο e mail γράφει ότι οι αλλαγές θα γίνουν δωρεάν όταν πάω να κάνω αλλαγή για το ίδιο δρομολόγιο αλλά για τον Απρίλιο μου βγάζει κόστος 420 ευρώ (κόστος αλλαγής+διαφορά ναύλων).Ωστόσο, σε ένα πλαίσιο γράφει και πάλι ότι όταν η αλλαγή γίνεται μετά από ακύρωση δρομολογίου θα είναι δωρεάν.Γιατί στο καλό μου βγάζει τέτοιο κόστος και δεν είναι η αλλαγή δωρεάν????
Νομίζω οτι οι δωρεάν αλλαγές είναι για πτήσεις έως τέλη Μάρτη
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πραγματικά υπό αυτές τις συνθήκες ακυρώσεων σκέφτεσαι να κλείσεις ένα δρομολόγιο που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα μέσα στο καταχείμωνο προς μια άγνωστη πολωνική πόλη;
Αγνωστη αλλα πανεμορφη.Sorry για το off topic:)
IMG_20170816_191510_1.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom