Ακύρωση από booking.com και δικαιώματα....

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Δεν ξέρω πως,αλλά τραβάω τα λάθη στις μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων! Έκλεισα ένα κατάλυμα για Αύγουστο μήνα στην Νάξο με πισινα ύστερα από αναζήτηση για πλάκα. Ο λόγος ήταν πως πρόκειται για οικογενειακό δωμάτιο deluxe studio full season με πισινα και 100 μ. από την παραλία. Με όρους δωρεάν ακύρωσης μέχρι και 15 μέρες πριν την άφιξη. Όλο αυτό το πακέτο στα 40 ευρώ ημερησίως. Έκανα κράτηση χωρίς ρίσκο. Ήρθε επιβεβαίωση από booking.com. Μετά έλαβα μήνυμα από το κατάλυμα ότι δεν ισχύει και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για εκείνη την περίοδο. Αφού έστειλα μήνυμα στη booking.com, με πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης να μου κλαφτει ότι έβαζε προσφορά για Πάσχα και έκανε λάθος και άφησε ανοικτές τις ημερομηνίες και υπήρχε η τιμή για οποιαδήποτε. Αφού μου ζήτησε να ακυρώσω,πράγμα που εγώ δεν έχω κάνει. Η booking.com μου έστειλε πρώτο μήνυμα με εναλλακτική πρόταση (καλύπτοντας την διαφορά +160 που θα υπήρχε) που δεν ήταν ιδίων υπηρεσιών. Δεν δέχτηκα και τους το ανέφερα κιόλας. Ήρθε δεύτερη επιλογή που και αυτή δεν είναι κατά την γνώμη μου ιδίων υπηρεσιών (είναι κοντά στο αρχικό κατάλυμα, χωρίς πισίνα και λέγοντας μου να πηγαίνω να χρησιμοποιώ τη πισίνα του καταλύματος που θέλουν να ακυρώσω!! Γίνονται αυτά ?!). Ξέρει κανείς αν έχω δικαίωμα να ξανά αρνηθω ? Έχω δικαίωμα να τους ζητήσω σε άλλο νησί με ίδιες παροχές ? Ακόμα δεν έχω ακυρωσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Να ξαναρνηθεις!
Μου ετυχε φετος το καλοκαιρι στη Σιενα. Στην τριτη αρνηση μου εδωσαν μια λιστα απο ξενοδοχεια να διαλεξω, διαλεξα ενα φοβερο Palazzo, στη διπλάσια τιμή από το αρχικό. Πλήρωσα και μου επέστρεψαν σε μια εβδομαδα τη διαφορα. Ντράπηκα να ζητήσω σουίτα, αλλα μου έδωσαν και αυτή την επιλογή...
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Paefstra πολύ ενδιαφέρον η απάντηση σου. Σε ευχαριστώ. Να πω απλά όχι ή να πω και το λόγο που πιστεύω ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Εγώ είπα τους λόγους: γιατί επέλεξα το αρχικό ξενοδοχείο και τι χαρακτηριστικά ήθελα να έχει το προτεινόμενο και φυσικά παρόμοια βαθμολογία.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Να ξαναρνηθεις!
Μου ετυχε φετος το καλοκαιρι στη Σιενα. Στην τριτη αρνηση μου εδωσαν μια λιστα απο ξενοδοχεια να διαλεξω, διαλεξα ενα φοβερο Palazzo, στη διπλάσια τιμή από το αρχικό. Πλήρωσα και μου επέστρεψαν σε μια εβδομαδα τη διαφορα. Ντράπηκα να ζητήσω σουίτα, αλλα μου έδωσαν και αυτή την επιλογή...
Μιλάς πάντα για booking.com και στην δική σου περίπτωση,έτσι ?
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Επικοινωνησε η booking.com και αφού μου προτείνε να μείνω σε παραπλήσιο από το αρχικό και να χρησιμοποιώ τη πισίνα του αρχικού, αν δεν θέλω, να αναφέρω τι θέλω για να αξιολογησουν και να μου πουν. Μου ανέφεραν ότι έχω δίκιο και η booking.com μαζί με το αρχικό κατάλυμα θα πρέπει να με ικανοποιησουν βρίσκοντας μου ένα κατάλυμα. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στο αρχικό κατάλυμα. Ξέρει κανείς μέχρι τι ποσό διαφοράς μπορούν να καλύψουν? Είχα κλείσει deluxe διαμέρισμα 4ατομων Αυγούστο μήνα, 100μ από τη θάλασσα, έχοντας και πισίνα το κατάλυμα. Αντίστοιχα τα καταλύματα πάνε πολύ ακριβά. Πόσο μπορεί να καλύψει ? Ή στο τέλος θα με γράψουν ?!
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Επικοινωνησε η booking.com και αφού μου προτείνε να μείνω σε παραπλήσιο από το αρχικό και να χρησιμοποιώ τη πισίνα του αρχικού, αν δεν θέλω, να αναφέρω τι θέλω για να αξιολογησουν και να μου πουν. Μου ανέφεραν ότι έχω δίκιο και η booking.com μαζί με το αρχικό κατάλυμα θα πρέπει να με ικανοποιησουν βρίσκοντας μου ένα κατάλυμα. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στο αρχικό κατάλυμα. Ξέρει κανείς μέχρι τι ποσό διαφοράς μπορούν να καλύψουν? Είχα κλείσει deluxe διαμέρισμα 4ατομων Αυγούστο μήνα, 100μ από τη θάλασσα, έχοντας και πισίνα το κατάλυμα. Αντίστοιχα τα καταλύματα πάνε πολύ ακριβά. Πόσο μπορεί να καλύψει ? Ή στο τέλος θα με γράψουν ?!
Εννοείται ότι κάνεις δε θα μπορούσε να μείνει κάπου αλλού και να πηγαίνει στην πισίνα του καταλύματος που τον απορριψαν. Μόνο και μόνο για να χρησιμοποιεί την ίδια υπηρεσία.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Είχα κ γω παρόμοιο πρόβλημα και οι εναλλακτικές που μου έδιναν δεν με κάλυπταν. Την Τρίτη φορά που αρνήθηκα την πρόταση τους πρότεινα να βρω ενα κατάλυμα που μου αρέσει να τους ενημερώσω κ να μου πουν αν μπορούν να καλύψουν τη διαφορά. Τελικά έκλεισα σ ενα πολυ ωραίο ξενοδοχείο πλήρωσα κανονικά τους έστειλα την απόδειξη και μου κάλυψαν μια διαφορά περίπου στα $90. Δεν ήταν ολόκληρη η διαφορά τιμής αλλά ενα μεγάλο μέρος.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Είχα κ γω παρόμοιο πρόβλημα και οι εναλλακτικές που μου έδιναν δεν με κάλυπταν. Την Τρίτη φορά που αρνήθηκα την πρόταση τους πρότεινα να βρω ενα κατάλυμα που μου αρέσει να τους ενημερώσω κ να μου πουν αν μπορούν να καλύψουν τη διαφορά. Τελικά έκλεισα σ ενα πολυ ωραίο ξενοδοχείο πλήρωσα κανονικά τους έστειλα την απόδειξη και μου κάλυψαν μια διαφορά περίπου στα $90. Δεν ήταν ολόκληρη η διαφορά τιμής αλλά ενα μεγάλο μέρος.
Εμένα η πρώτη επιλογή που μου έδωσαν καλυπταν ένα ποσό περίπου 150 ευρώ το οποίο ήταν όλο το ποσό χωρίς να χρεωνομαι εγώ καθόλου, αλλά δεν ήταν κάτι αντίστοιχο. Για αυτό δε ξέρω πόσο θα είναι διαθέσιμοι να καλύψουν. Επειδή έχει μεγάλη διαφορά αν πάνε να καλύψουν αντίστοιχο...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γνώμη μου μη μπεις στη διαδικασία πόσα καλύπτουν και τι προσφέρουν. Ψάξε και διάλεξε ποια ξενοδοχεία σου αρέσουν και πες τους πως θέλεις ένα από αυτά.

Αλλιώς πες τους να καλύψουν την διαφορά στο αρχικό ξενοδοχείο, μιας που το λάθος δεν είναι δικό σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom