Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Παιδιά καλησπέρα,
Κανονικα αυτή τη στιγμή έπρεπε να πίνω καφέ κάπου στο Μιλανο, αλλά δυστυχώς κάτι προέκυψε την Παρασκευή και έπρεπε να ακυρώσουμε.
Ηθελα να ρωτήσω για τα εισιτήρια μέσω Ryanair. Έχω ήδη στείλει mail στην Ryan μηπως μπορέσω να τα μεταφέρω σε άλλη ημερομηνία, αλλά δεν έχω πάρει απαντηση.
Εχετε κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι η επικοινωνία μαζί τους είναι προβληματική!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Παιδιά καλησπέρα,
Κανονικα αυτή τη στιγμή έπρεπε να πίνω καφέ κάπου στο Μιλανο, αλλά δυστυχώς κάτι προέκυψε την Παρασκευή και έπρεπε να ακυρώσουμε.
Ηθελα να ρωτήσω για τα εισιτήρια μέσω Ryanair. Έχω ήδη στείλει mail στην Ryan μηπως μπορέσω να τα μεταφέρω σε άλλη ημερομηνία, αλλά δεν έχω πάρει απαντηση.
Εχετε κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι η επικοινωνία μαζί τους είναι προβληματική!
Μπορείτε να πραγματοποιήσετε 2 αλλαγές πτήσης χωρίς να χρεωθείτε τέλος αλλαγής πτήσης για κρατήσεις που έγιναν από τις 10 Ιουνίου 2020 και πριν τις 30 Σεπτεμβρίου 2021, για ταξίδια πριν από τις 31 Δεκεμβρίου 2021. Οι αλλαγές πτήσης πρέπει να πραγματοποιηθούν τουλάχιστον 7 ημέρες πριν από τις αρχικές προγραμματισμένες ημερομηνίες αναχώρησης. Εξαιρούνται οι αλλαγές για το 2022. Ενδέχεται να ισχύει διαφορά τιμής ναύλου και προϊόντος.
Τυχόν αλλαγές που γίνονται εντός 7 ημερών από τις αρχικές προγραμματισμένες ημερομηνίες αναχώρησης θα υπόκεινται στο τυπικό τέλος αλλαγής πτήσης που ορίζεται στον Πίνακα Τελών.
Εδώ όροι και προϋποθέσεις.
 
Last edited:

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Το θέμα είναι ότι είχα κάνει ήδη check in για τις πτήσεις και επίσης δεν μου έβγαζε καθόλου εναλλακτικές για περίπτωση αλλαγής. Πιθανά επειδή ηταν απευθείας από Χανια και πλέον δεν υπάρχουν πλέον αντίστοιχες πτήσεις (λογικά θα ξεκινήσουν από Μάιο..)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Παιδιά καλησπέρα,
Κανονικα αυτή τη στιγμή έπρεπε να πίνω καφέ κάπου στο Μιλανο, αλλά δυστυχώς κάτι προέκυψε την Παρασκευή και έπρεπε να ακυρώσουμε.
Ηθελα να ρωτήσω για τα εισιτήρια μέσω Ryanair. Έχω ήδη στείλει mail στην Ryan μηπως μπορέσω να τα μεταφέρω σε άλλη ημερομηνία, αλλά δεν έχω πάρει απαντηση.
Εχετε κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι η επικοινωνία μαζί τους είναι προβληματική!
Οι όποιες αλλαγές γίνονται πριν την πτήση και ηλεκτρονικά (από τη διαχείριση κράτησης). Πληρώνεις τη διαφορά ναύλου (αν έχεις βαλίτσες ή χειραποσκευές πληρώνεις τη διαφορά και για αυτές). Η πτήση επιστροφής στη Ryanair είναι ανεξάρτητη, οπότε μπορείς να μεταφέρεις μόνο αυτό το σκέλος. Αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες πτήσεις, προφανώς δεν έχεις εναλλακτική αλλαγής ημερομηνιών. Σε κάθε περίπτωση, με δική σου υπαιτιότητα έχασες την πτήση και δεν μπορεί να γίνει κάτι. Σε οποιαδήποτε εταιρεία αυτό.
Αν η τιμή του ναύλου που πλήρωσες ήταν σημαντική, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή των φόρων αεροδρομίου εδώ (αφού παρέλθει και η ημερομηνία της πτήσης επιστροφής, εφόσον η κράτηση είναι κοινή). Αν η τιμή των ναύλων ήταν μικρότερη των φόρων αεροδρομίου, μην μπεις καν στον κόπο.
Να συμπληρώσω ότι το τέλος χρήσης της υπηρεσίας είναι 20€/άτομο/κράτηση.
 
Last edited:

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Παιδιά καλησπέρα,
Κανονικα αυτή τη στιγμή έπρεπε να πίνω καφέ κάπου στο Μιλανο, αλλά δυστυχώς κάτι προέκυψε την Παρασκευή και έπρεπε να ακυρώσουμε.
Αστο φίλε μου. Και εγω το προηγούμενο Σάββατο έπρεπε να πίνω μπύρα στην Ρίγα. Τελευταία στιγμή η Λετονία ανακοίνωσε lockdown. Απο το ξενοδοχείο μας είπαν καλύτερα να μην πάμε διότι δεν θα βρούμε ούτε φαγητό παρα μόνο take away. Όταν λοιπόν τους κάλεσα να δούμε πως μπορεί το θέμα να διευθετηθεί, τους λέω τι θα πω στα σύνορα που ταξιδεύω για τουρισμό σε μια χώρα που έγινε lockdown. Μου απαντάνε δεν μας νοιάζει, εμείς ταξιδεύουμε κανονικά. Οτι κατάλαβες κατάλαβες. Δεν αξίζει να τους δώσεις ουτε 50αρικο, ειδικά τώρα που τα πράγματα είναι ασταθή. Εκτός αν κλείνεις με 20αριακα και δεν σε νοιάζει μην τα χάσεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπερα! Έχουμε κάτι νεότερο για τα μέτρα covid στη Βιέννη;έχουμε κανονίσει να ταξιδέψουμε την ερχόμενη Δευτέρα αλλά έχουμε κάποιες επιφυλάξεις..
Κατάλαβα!! Ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφοριες, δυστυχώς δεν το βλέπω να πηγαίνουμε με τα μέτρα αυτα.. Να ρωτήσω κάτι ακόμα;ξέρετε αν μπορουμε να αναβάλλουμε τα αεροπορικα εισιτήρια ή να τα μεταφέρουμε;γίνεται;δεν το έξω ξανακάνει.. (Rynair)
Γίνεται μέχρι τέλος του έτους, αλλά μέχρι μία εβδομάδα πριν. Αν ταξιδεύεις την άλλη Δευτέρα, πρέπει να το έχεις αλλάξεις μέχρι σήμερα (πληρώνεις μόνο διαφορά ναύλου)!
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
αν μεσα στις 7 μερες που εχεις περιθωριο κανεις αλλαγη πτησης, πρεπει να γινει στον ιδιο προορισμο η και σε αλλο προορισμο που παει η εταιρια;
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
199
Likes
911
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
αν μεσα στις 7 μερες που εχεις περιθωριο κανεις αλλαγη πτησης, πρεπει να γινει στον ιδιο προορισμο η και σε αλλο προορισμο που παει η εταιρια;
Μπορείς να αλλάξεις,τόσο ημερομηνίες,όσο και προορισμό(για ταξίδια εως 31/12).Γίνεται εύκολα απο τη σελιδα,αφού συνδεθείς.
 

mavroudaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Έκλεισα ταξίδι με Ryanair και έκανα ήδη το τσεκ ιν, καθώς πετάω το Σάββατο. Πλέον με τα νέα μέτρα και την απαίτηση για pcr, αμφιβάλλω αν θα ταξιδέψω. Τι γίνεται σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης; Δικαιούμαι τους φόρους; Πειράζει που έκανα ήδη το τσεκ ιν; Τα εισιτήρια κόστισαν 100€ , αξίζει λέτε η ακύρωση ; Δυστυχώς δεν έκλεισα φλεξ εισιτήριο.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Έκλεισα ταξίδι με Ryanair και έκανα ήδη το τσεκ ιν, καθώς πετάω το Σάββατο. Πλέον με τα νέα μέτρα και την απαίτηση για pcr, αμφιβάλλω αν θα ταξιδέψω. Τι γίνεται σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης; Δικαιούμαι τους φόρους; Πειράζει που έκανα ήδη το τσεκ ιν; Τα εισιτήρια κόστισαν 100€ , αξίζει λέτε η ακύρωση ; Δυστυχώς δεν έκλεισα φλεξ εισιτήριο.
Μπορείς να επιστρέψεις και με ράπιντ 24 ώρες από την άφιξή σου. Δεν είναι απαραίτητο το PCR. Άρα σαφώς μικρότερο κόστος.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Εμάς μας άλλαξαν την πτήση από Θεσσαλονίκη για Μπέργκαμο με το έτσι-θέλω και χωρίς να μας ενημερώσουν. Ενώ θα πετούσαμε Πέμπτη 14 Απριλίου, διαπίστωσα μόνος μου μπαίνοντας στην εφαρμογή ότι η πτήση μας πήγε Παρασκευή 15 Απριλίου (που δεν μας βολεύει). Ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Εμάς μας άλλαξαν την πτήση από Θεσσαλονίκη για Μπέργκαμο με το έτσι-θέλω και χωρίς να μας ενημερώσουν. Ενώ θα πετούσαμε Πέμπτη 14 Απριλίου, διαπίστωσα μόνος μου μπαίνοντας στην εφαρμογή ότι η πτήση μας πήγε Παρασκευή 15 Απριλίου (που δεν μας βολεύει). Ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω.
Αμφισβητηση συναλλαγης απο την τραπαζα σου, αμεσα επικοινωνησε και κανε δηλωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom