Αλεξιπτωτο πλαγιας

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχει κανεις εμπειρια απο αλεξιπτωτο πλαγιας,κοινως παραπεντε; Με ενδιαφερει να τις διαβασω γιατι σκεφτομαι να παρακολουθησω καποια μαθηματα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εχει κανεις εμπειρια απο αλεξιπτωτο πλαγιας,κοινως παραπεντε; Με ενδιαφερει να τις διαβασω γιατι σκεφτομαι να παρακολουθησω καποια μαθηματα.

Έκανα το 2000 στον Κιθαιρώνα...Φυσικά με εκπαιδευτή, φοβερή εμπειρία που ελπίζω να ξαναζήσω σύντομα...
Αν σε ενδιαφέρει δές εδώ:Hellenic Paragliding Server
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σας συμβουλευω μη παιζετε με τετοια εγχειρηματα...
εχετε οικογενειες,ικανοποιητικο οικονομικο υποβαθρο γενικα μια ποιοτικη ζωη.
γιατι να τα χαλασετε ολα?
ειναι τοσο απροβλεπτο τοσο ασταθες,ενα καθοδικο ξαφνικα και μπορει να σας τσακισει σα κλαρακι.
τα παραδειγματα πολλα.
εγω προσωπικα το απορριπτω....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδιά αν είναι να την πάθεις, θα την πάθεις, τι λέμε τώρα...ας κάτσουμε σπίτια μας μπάς και σωθούμε...

Προσωπικά δεν έχω καμιά σχέση με παραπέντε, αλλά ενας συνάδελφος πήγε και τελείωσε τα μαθήματα κάπου προς Πρέβεζα αν δεν κάνω λάθος και κάνει συνέχεια πτήσεις. Μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες αν θές.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
σας συμβουλευω μη παιζετε με τετοια εγχειρηματα...
εχετε οικογενειες,ικανοποιητικο οικονομικο υποβαθρο γενικα μια ποιοτικη ζωη.
γιατι να τα χαλασετε ολα?
ειναι τοσο απροβλεπτο τοσο ασταθες,ενα καθοδικο ξαφνικα και μπορει να σας τσακισει σα κλαρακι.
τα παραδειγματα πολλα.
εγω προσωπικα το απορριπτω....

Δεν είναι ακριβώς έτσι..Τα ατυχήματα κατά κύριο λόγο γίνονται στους αγώνες, όταν κανείς προσπαθεί να ξεπεράσει τα όρια...
Τώρα αν είναι το τυχερό σου - μπορεί να το βρεις κι απο μια ζαρντινιέρα στο δρόμο..
Αν κανείς θέλει να ασχοληθεί, καλό είναι να απευθυνθεί σε κάποιο σύλλογο..
Η ασφάλεια είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνει κανείς πρίν ξεκινήσει...
Η εμπειρία πάντως είναι μοναδική και κατά τη γνώμη μου αξίζει να τη ζήσετε...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
τα καθοδικά δεν τα αντιμετωπίζεις μόνο σε αγώνες σοφία
άλλο να κάνεις με εκπαιδευτή και άλλο μόνος καποιος αρχάριος μην τα μπερδέυουμε τα πράγματα .
το παραπέντε όσο έυκολο δείχνει τόσο τεχνικό και ΄"υπουλο " είναι .

η getxo έχει γράψει ελευθέρας άλμα το παραπέντε θα τις φανεί παιχνιδάκι !!!!!!!!!!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
τα καθοδικά δεν τα αντιμετωπίζεις μόνο σε αγώνες σοφία
άλλο να κάνεις με εκπαιδευτή και άλλο μόνος καποιος αρχάριος μην τα μπερδέυουμε τα πράγματα .
το παραπέντε όσο έυκολο δείχνει τόσο τεχνικό και ΄"υπουλο " είναι .

η getxo έχει γράψει ελευθέρας άλμα το παραπέντε θα τις φανεί παιχνιδάκι !!!!!!!!!!!!!

Υπάρχει όμως κίνδυνος στο άθλημα αυτό;

Το ερώτημα αυτό είναι το πρώτο το οποίο δεχόμαστε πάντα όταν αναφερόμαστε στο άθλημά μας. Επειδή βρισκόμαστε στην φύση και πετάμε στον αέρα,περιβαλλον που δεν μας είναι οικειο, εάν θέλουμε να μειώσουμε και να εξαφανίσουμε τους όποιους κινδύνους, τότε πρέπει να εκπαιδευτούμε σωστά και να αποκτήσουμε ανεμοπορική συνείδηση και νοοτροπία ώστε να μην αφήνουμε τίποτα στην τύχη.Ένα παιδι πρεπει να εκπαιδευτη ώστε να κατεβαινη με ασφαλεια τις σκαλες,ασφαλως το ιδιο ισχυει και στο αθλημα μας.
Το αλεξίπτωτο πλαγιάς είναι ενα αθλημα αναψυχής και διασκέδασης. Η ασφάλεια που παρέχει στους αθλητές που ασχολούνται με αυτό είναι υψηλή και δεν απέχει από αυτή που έχουν αντιστοιχα αθληματα που εκτελουνται σε βουνο.Μπορούμε και πετάμε με ασφάλεια συνεχώς. Δεν υπάρχουν συνθήκες που να μην γνωρίζουμε οτι είναι ακατάλληλες για πτήση, δεν υπάρχουν απρόβλεπτα γεγονότα.
Υπάρχουν όμως και αθλητές που επιζητούν την βελτίωσή τους κινούμενοι στα όρια της ασφάλειάς τους. Αυτό αφορά τους ίδιους και δεν αφορά όποιους από εμάς θέλουμε να πετάμε για ευχαρίστηση, πράγμα που προσφέρει πλουσιοπάροχα το άθλημα.Σε όλα τα ατυχήματα που συμβαίνουν, η κύρια αιτία είναι ο ανθρώπινος παράγων.
Ποιά είναι όμως η ανταμοιβή για τον χρόνο που αφιερώσαμε στην εκπαίδευση;
Εδώ τα λόγια είναι περιττά. Η επαφή με τον αέρα είναι συγκλονιστική.Η αίσθηση να μπορεί να πετά ελεύθερος οπου πετουν τα πουλια είναι εκπληκτική. Η οπτική γωνία της γής απο ψηλά μαγευτική.Μια άλλη διασταση της ανθρωπινης κινησις που γινεται πραγματικοτητα με έναν τοσο ευκολο και πρακτικο τροπο. Μια άλλη εντυπωσιακη άποψη της φύσης, οι εκδρομές, οι καινούργιες γνωριμίες και το δέσιμο των ανθρώπων με τα ίδια ενδιαφέροντα, είναι πρόκληση για κάθε νέο πιλότο.
Μη διστάζετε. Απλά ξεκινήστε. Μάθετε να πετάτε σωστά και το άθλημα αυτό θα σας χαρίσει μεγάλες χαρές .Αξίζει τον κόπο!

Πηγή:Hellenic Paragliding Server

ΥΓ:Την ημέρα που πέταξα περίμενα 4ώρες ώστε να είναι κατάλληλες οι συνθήκες...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ναι με εκπαιδευτη θα κανω τα μαθηματα,αν και δεν ρωτησα,αλλα οτι ειδα στο σαιτ,δε θα το κανω μονη μου τουλαχιστον στην αρχη,ειπαμε τρελη ειμαι αλλα οχι και τοσο!!!


Αντωνη δεν με ενδιαφερει καποια σχολη,γιατι μενω στο εξωτερικο,εμπειριες θελω να διαβασω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωπα η υπουργος μου εκπαιδευεται ωστε να μπορεσει να ανταποκριθει στα καθηκοντα της με τη γνωστη συνεπεια που τη διακρινει! Ευγε!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Είχα κάνει παλιά μια σειρά μαθημάτων και η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολύ καλή. Επικίνδυνο δεν είναι τόσο πολύ το "τουριστικό" αλεξίπτωτο μια και αν για κάποιο λόγο κλείσει (διπλώσει), είναι σχεδιασμένο να ξανανοίγει μόνο του (σε αντίθεση με τα αγωνιστικα μοντέλα). Λέγοντας αυτα, δεν μπορώ να ξεχάσω μια μέρα που είχαμε ανέβει για εκπαίδευση και όμως είχε ισχυρό ρεύμα αέρα. Ο εκπαιδευτής μας αποφάσισε να ακυρώσει την πτήση, ο βοηθός εκπαιδευτή όμως επέμεινε ότι αφου είχαμε κάνει τον κόπο, ας δοκίμαζε μονάχα εκείνος. Πράγματι ετοιμάζεται για απογείωση, και όπως φουσκώνει το παραπέντε, τον παιρνει μια ριπή ανέμου, σέρνοντάς τον καμμια τριανταριά μέτρα προς τα πίσω..
Έσπασε το ένα χέρι..
Βέβαια να πω πως το παραπέντε δεν έχει καμμία σχέση ως προς την επικινδυνότητα με τον "αετό". Πολύ καλός μου φίλος, "καρφώθηκε" με αετό στο έδαφος, σπάζοντας και τα δυο χέρια με πολλαπλά κατάγματα, μύτη και δόντια....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Λέγοντας αυτα, δεν μπορώ να ξεχάσω μια μέρα που είχαμε ανέβει για εκπαίδευση και όμως είχε ισχυρό ρεύμα αέρα. Ο εκπαιδευτής μας αποφάσισε να ακυρώσει την πτήση, ο βοηθός εκπαιδευτή όμως επέμεινε ότι αφου είχαμε κάνει τον κόπο, ας δοκίμαζε μονάχα εκείνος. Πράγματι ετοιμάζεται για απογείωση, και όπως φουσκώνει το παραπέντε, τον παιρνει μια ριπή ανέμου, σέρνοντάς τον καμμια τριανταριά μέτρα προς τα πίσω..
Έσπασε το ένα χέρι..
Ε, λοιπόν, κι εγώ γι αυτό το εγκατέλειψα, παρόλο που μου άρεσε πολύ κι ύστερα από αρκετές πτήσεις από Κιθαιρώνα και Μεγάλο Πεύκο...τα πάντα είναι θέμα πεπειραμένου και υπεύθυνου εκπαιδευτή. Όταν βλέπεις πως, ενώ όλες οι υπόλοιπες σχολές ακυρώνουν και φεύγουν λόγω κακών καιρικών συνθηκών, εσύ μένεις, κι όχι μόνο, αλλά αρχάριοι και έμπειροι, καινούργιοι και παλιοί πετάνε όλοι μαζί, τότε είναι καιρός να το ξανασκεφτείς...Ως εμπειρία πάντως, είναι συγκλονιστική...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom