Αλλαγή αεροδρομίου...απο aegean

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Hello

για άλλη μια φορά χρειάζομαι την συμβουλή σας. Είχα που λέτε κλείσει μια χαρα εισιτήρια για τα Χριστούγεννα για να γυρίσω Ελλάδα:

Εδιμβούργο- London Stansted με easyjet και μετα απο 2-3 ωρίτσες
London Stansted- Thessaloniki με aegean.

Και με παίρνει τώρα η aegean και μου λέει, ξέρεις φιλαράκι τελικά δε φεύγεις απο Stansted αλλα απο Ηeathrow..

Ουσιαστικά με σούταρε άσχημα, έχω ήδη πληρώσει το Εδιμβούργο-Stansted και μου λέει η να μου επιστρέψει τα λεφτά για το London-Thessaloniki ή να μου κλείσει άλλη πτήση για το London-Thessaloniki. Οτι και να διαλέξω χάνω ενα σωρό λεφτά επειδή μου αλλάξανε αεροδρόμιο, τωρα και τα λεφτα να μου επιστρέψει αν κόψω άλλο εισιτηριο θα πληρώσω πολύ παραπάνω....οταν τα έκοψα ήτανε φθηνά.

Άν και δεν έχω ελπίδα για αποζημίωση του Εδιμβούργου-Λονδίνου εισιτηρίου, δεν δικαιούμαι οτιδήποτε απο αυτην την αλλαγή? Τζάμπα θα πληρώσω καμια 50-60 λίρες επειδή αυτοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται?

Φιλικά,
Δημήτρης

===================

Σύμφωνα με αυτο

http://www.facebook.com/note.php?note_id=105805544770

δικαιούμαι αποζημιωση λόγω της ακύρωσης της πτήσης μου. Αλλα θεωρείται ακύρωση αν αλλάξουν αεροδρόμιο? Εγω πλήρωσα STN-SKG, αν αυτοι μου πούνε φύγε απο LHR-SKG είναι καλυμμένοι?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
' Η ΑΕGEAN ανακοίνωσε τήν αλλαγή αεροδρομίου αρχές Αυγούστου.Ποτε σέ ειδοποίησαν?

Tό London-Thessaloniki μέ άλλη πτήση πού σέ προτείνει γιατί δέν τό παίρνεις?Μέ περισσότερη άνεση χρόνου.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Το εισιτήριο το έχω κλείσει απο Ιούνιο νομίζω ή ιούλιο.Σήμερα με πήρανε πάντως, πριν μια ώρα.

Θα πρέπει να πάω απο Stansted μέχρι το LHR που απότι βλέπω είναι τουλάχιστον 2 ώρες μακριά και δεν βλέπω να προλαβαίνω την πτήση που λένε στις 12:45.

Φτάνω 10:20 Stansted, βαλε κανα 2μιση-3 ωρες να είμαι στο Heathrow αν είμαι τυχερός.Το αεροπλάνο τους φύγει στις 12:45.

Υπάρχει και άλλη πτήση στις 15:30 αλλα κάνει 380 λίρες και είναι business class.... δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μου την δώσουν έτσι?

Και τέλος άλλη μια στις 8 το βράδυ με τα ίδια λεφτα με αυτη που μου ακυρώσανε.Ότι και να κάνω δηλαδή μ*****ς θα βγώ, θα τρέχω μέσα στο Λονδίνο απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο και θα πω και ευχαριστώ αν φύγω 8 ώρες μετα την αρχική ώρα αναχώρησης μου. Φυσικα τα λεφτα για τη μεταφορα stn-lhr να μη τα σκέφτομαι καν...

Κάτι που να μπορω/εχω το δικαιωμα να κανω υπάρχει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
Τήν πτήση τών 12.45 μάλλον δέν τήν προλαβαίνεις.Εκτός άν φροντίσουν αυτοί νά σέ μεταφέρουν express από τό ένα αεροδρόμιο στό άλλο καί πάλι δύσκολα.Μάλλον θα πρέπει νά αρχίσεις "παζάρια"¨μαζί τους μπάς καί σέ βάλουν στήν πτήση τών 15.30 μέ τούς ίδιους όρους ή μέ μικρή επιβάρυνση γιά business.Προσπάθησε νά είσαι "σκληρός"-καθώς ή αλλαγή οφείλεται σέ αυτούς.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το εισιτήριο το έχω κλείσει απο Ιούνιο νομίζω ή ιούλιο.Σήμερα με πήρανε πάντως, πριν μια ώρα.

Θα πρέπει να πάω απο Stansted μέχρι το LHR που απότι βλέπω είναι τουλάχιστον 2 ώρες μακριά και δεν βλέπω να προλαβαίνω την πτήση που λένε στις 12:45.

Φτάνω 10:20 Stansted, βαλε κανα 2μιση-3 ωρες να είμαι στο Heathrow αν είμαι τυχερός.Το αεροπλάνο τους φύγει στις 12:45.

Υπάρχει και άλλη πτήση στις 15:30 αλλα κάνει 380 λίρες και είναι business class.... δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μου την δώσουν έτσι?

Και τέλος άλλη μια στις 8 το βράδυ με τα ίδια λεφτα με αυτη που μου ακυρώσανε.Ότι και να κάνω δηλαδή μ*****ς θα βγώ, θα τρέχω μέσα στο Λονδίνο απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο και θα πω και ευχαριστώ αν φύγω 8 ώρες μετα την αρχική ώρα αναχώρησης μου. Φυσικα τα λεφτα για τη μεταφορα stn-lhr να μη τα σκέφτομαι καν...

Κάτι που να μπορω/εχω το δικαιωμα να κανω υπάρχει?
Μπλέξιμο μου μυρίζει. Πολλές φορές με πιάνει το γινάτι και μένα και μου έρχεται να "το τρέξω" το θέμα που με προσβάλει (Προσφυγή στη Προστασία του Καταναλωτή....). Αλλά όπως, σωστά, λέει ένας φίλος επιχειρηματίας, βάλτα ΟΛΑ στη ζυγαριά και....μετά αποφάσισε. Νόμοι υπάρχουν αλλά πρέπει να είσαι ...κανένας ...συνταξιούχος δικηγόρος με πολύ ελεύθερο χρόνο....Μην βασανίζεσαι
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Περιμένω να με πάρει...οτι και να γίνει να κόψουν το λαιμο τους να μπω στη πτηση των 15:45 αλλιως η επομενη των 8 απαιτει διανυκτερευση!! στο Βενιζελος απτις 2-7 το πρωι...

δε θα κοιμαμαι στα πατωματα επειδη αυτοι αποφασισανε να αλλαξουνε αεροδρόμια τοσους μήνες μετα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
να απαιτησεις απο την εταιρεια χωρις καμμια δική σου επιβαρυνση να σου βρει λύση...
εγω ειχα κλεισει για βαρκελωνη στις 2/6 απευθειας απο αθηνα...η aegean αλλαζει το δρομολογιο και παει μεσω μοναχου...το βλεπω τυχαια στο σαιτ..τηλεφωνω και μου ειπαν να μου επιστρεψουν τα χρηματα η να φυγω μια μερα πριν με τα ιδια χρηματα..προτιμησα να φυγω μια μερα πριν....ριξε τους το μπαλλακι...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μολις έκλεισα το τηλέφωνο με τον αντιπρόσωπο τους.

Τελικά μου δώσανε εισιτήριο με lufthansa για Heathrow-Munich και μετα aegean απο Munich - Θεσσαλονίκη. Οι διαφορές είναι απλά οτι φτάνω στην Θεσσαλονίκη 1:50 λεπτά μετα δηλ ολα ΟΚ.

Το εισιτήριο easyjet το χάνω λοιπόν αφου θα κλείσω EDI-LHR απευθειας με bmi αντι να πηγαίνω stansted και απο εκει με λεωφορειο. Καταλαβαίνω οτι σε αυτο το ζήτημα δε μπορούν να κάνουν τίποτα, δεν μπορούν να είναι υπεύθυνοι αυτοί για το απο που έρχομαι εγω και τι ώρα, αυτοι το Λονδινο Σαλονικη μου πουλησανε.

Anyways, σωστά εξηγήθηκε η Aegean.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
τέλος καλό, όλα καλά. καλό ταξίδι λοιπόν.
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Γενικά πάντως αυτά που ισχύουν όσον αφορά της ματαιώσεις/αλλαγές πτήσεων σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 261/2004 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου αναφέρονται σε αυτή τη διεύθυνση(ειδικότερα άρθρα 5, 8 και 9).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom