Αλλαγή πλεύσης (σνιφ-σνιφ)

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
Γειά σας παιδιά!

Πριν καιρό σας έγραφα για το ταξίδι μου στο Μπαλί για φέτος τον Ιούλιο.
Και μετά έγινε της Φουκουσίμα!!!
Λίγο η μάνα μου που με ψέλνει "που θα πας παιδάκι μου στις ραδιενέργειες", λίγο ο μέλλων συζηγός μου :) που διάβασε ότι το Μπαλί δεν έχει παραλίες για κολύμπι και στράβωσε... δυστυχώς αναγκάζομαι να αλλάξω προορισμό για γαμήλιο... ακόμα δεν παντρεύτηκα αρχίσαμε τους συμβιβασμούς!!!!

Τέλοσπάντων, η αλήθεια είναι πως κι εγώ χαλάστηκα με το θέμα Ιαπωνία πάνω από το κεφάλι μας οπότε το Μπαλί το αφήνουμε για του χρόνου που θα έχει καθαρίσει ο ορίζοντας και δεν θα υπάρχει ο φόβος να μας ταϊσουν το μεταλλαγμένο ψάρι του ειρηνικού :)... (και είχα μορφωθεί τόσο επί του θέματος που θα ένοιωθα σαν Μπαλινέζα! σνιφ σνιφ...)

Τώρα λέμε για το γύρο της Ισπανίας :(...
Ακούγεται πολύ ξενέρωτο μετά από τον προηγούμενο προορισμό??
Όπως και νά'χει, προσπαθώ να ενθουσιαστώ όσο γίνεται και γι'αυτό το ταξιδάκι. Πείτε μου κανένα ενθαρρυντικό όσοι έχετε πάει για να μην με πάρει από κάτω... Καλή η Ισπανία?

Εμείς λέμε να πάμε για 10-12 μέρες και να κάνουμε από 1 έως 2 διανυκτερεύσεις σε διάφορες πόλεις. Σκεφτόμαστε: Μαδρίτη, Τολέδο, Κόρδοβα, Σεβίλλη, Γρανάδα, Βαλένθια, Βαρκελώνη. Πήρα το πρόγραμμα από ένα ταξιδιωτικό και λέμε να το ακολουθήσουμε μονοι μας. Λέτε να τα παίζουμε με τις διαδρομές? Σκεφτόμαστε και το ομαδικό αλλά βρε παιδί μου γαμήλιο και ομαδικό παέι? δεν πάει!

Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας! Δέχομαι και εναλλακτικούς προορισμούς αν δεν συμφωνείτε με την Ισπανία. Μετά το Μπαλί όλα είναι ανοιχτά!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1.Τι σχέση έχει το Μπαλί με την Ιαπωνία?
2. Σκέφτεσαι δηλαδή να πας καλοκαίρι ντάλα στη νότια Ισπανία?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
kousouna, ασχετο , αλλα οχι και ξενερωτος προορισμος το ταξιδι-ονειρο μου!!!:harakiri:
:bleh:
 

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
ουπς! αλήθεια ταξίδι-όνειρο η Ισπανία? Να αναθαρρήσω δηλαδή!

Traveller δεν μπορείς να πεις ότι είναι και μακριά από την Ιαπωνία, αφού τα σκάγια πήρανε μέχρι και Δυτική Αμερίκη και Γαλλική Πολυνησία... Αέρας είναι αυτός, ένα φου απ'τον Βορρά και πάει το παιδάκι που λέω να κάνω στο μέλλον :)...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αφου θες κατι σε πιο δυτικο για να ξεφυγεις απο τη ραδιενεργεια γιατι δε κοιτας τα Καναρια νησια? Η ιδεα της Ισπανιας καλοκαιριατικα δε με ενθουσιαζει
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ξενέρωτος προορισμός μ'έναν άνθρωπο που αγαπάς;Χμμμμ...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
γουστα ειναι αυτα kousouna!!

καλα να περιασεις παντως!!!:)
 

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
άσχετο: μόλις είδα τον ταξιδιωτικό χάρτη του traveller. Πραγματικά ψαρωτικός! Υποκλίνομαι!!:clap:
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
10 μέρες για τόσες πόλεις κι από 1 μέρα σε κάθε πόλη το θεωρώ κανονικό έγκλημα !!! Τι να προλάβετε να δείτε και να χαρείτε...κι όλη μέρα θα είστε σε ένα λεωφορείο !! Κουραστικότατο και ασύμφορο για να νομίσετε ότι πήρατε μια δόση από όλη σχεδόν την Ισπανία ! Για μένα πέρα απο τη Μαδρίτη-Τολέδο, άλλο ταξίδι είναι η Ανδαλουσία (Σεβίλλη, Γρανάδα, Κόρδοβα) κι άλλο η Καταλωνία (Βαρκελώνη και θα βάλω και Βαλένθια). Ανάλογα τι προτιμάτε...Αν προτιμάς αρχιτεκτονική, Καλατράβες και μοντέρνα πράγματα πας Καταλωνία...αν προτιμάς πάλι γνήσια ατμόσφαιρα Ισπανίας πας Ανδαλουσία (για μένα πάντα έτσι?).
Οπότε εγώ προσωπικά θα σας συμβούλευα να πάτε 3-4 μέρες Μαδρίτη να την χαρείτε που είναι πανέμορφη κι έχει τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις κι απο κει στο πηγαινό για Ανδαλουσία να κάνετε μία στάση Τολέδο,επίσης πανέμορφο αλλα με 1 μέρα νομίζω είστε εντάξει...Και μετά πάτε 2-3 μέρες Γρανάδα όπου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να δείτε την Αλάμπρα (αν δεν πάτε με πρακτορείο, κλείστε εισητήρια από ίντερνετ καθότι έχει πάρα πολύ κόσμο) και 2-3 μέρες σίγουρα Σεβίλλη (Κόρδοβα δεν έχω πάει) !! Απίστευτα ερωτική πόλη, φλαμένγκο, χρώματα, μουσικές !!! Τη θεωρώ ιδανική πόλη για μήνα του μέλιτος αρκεί να έχετε σύμμαχο τον καιρό και να μην έχει... τρομερή ζέστη...και θα με θυμηθείτε !!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveller δεν μπορείς να πεις ότι είναι και μακριά από την Ιαπωνία, αφού τα σκάγια πήρανε μέχρι και Δυτική Αμερίκη και Γαλλική Πολυνησία... Αέρας είναι αυτός, ένα φου απ'τον Βορρά και πάει το παιδάκι που λέω να κάνω στο μέλλον :)...
Σε παρακαλώ μην λες ανοησίες... η Ιαπωνία από το Μπαλί είναι κοντά στις επτά ώρες με αεροπλάνο... σου είπε η μάνα σου ότι είναι δίπλα κι εσύ φοβήθηκες μην βγει με ραδιενέργεια το παιδί που θα γεννήσεις στο μέλλον...
Αν κάνεις πλάκα πάω πάσο, αν τα λες σοβαρά τι να σου πω κορίτσι μου...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελεος, μα και κοντα να ηταν τί φοβασαι ? Μη φας κανενα ραδιενεργο ψαρι?
ο,τι ηταν να γινει εγινε, και μη ξεχνας η Ιαπωνια ειναι μια χωρα που εχει αντιμετωπισει τη ραδιενεργεια στο παρελθον
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εχεις φαει ραδιενεργά φρουτάκια με το κιλο, πριν 25 χρονια...η απόσταση τσερνομπιλ ελλαδα ειναι πολυ πιο μικρη σε σχεση με το ιαπωνια μπαλι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom