Αλλαγή όρων πολιτικής ξενοδοχείου

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλημέρα στην παρέα ,

Έτυχε να κλέισω σε ένα κατάλυμα μέσω του booking δωμάτιο για Ρώμη. Οι όροι πληρωμής του δωματίου όταν το έκλεισα το Μάρτιο αφορούσαν πληρωμή της διαμονής με την άφιξή μου και δικαίωμα ακύρωσης δίχως χρέωση μεχρι και δύο μέρες πριν την άφιξή μου.
Τώρα με δικαιολογία την αυξημένη ζήτηση , το κατάλυμα μου ζητά προπληρωμή της διαμονής ειδάλλως δεν θα εγγυηθεί την κράτηση.Στο booking πάντως βλέπω πλέον οτι έχουν αλλάξει τους όρους πληρωμής.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Αναμένω μια απάντηση από την booking αλλα ήθελα να δώ εαν έχει τύχει και σε κάποιο συμφορουμίτη.
Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Περίμενε την απάντηση του booking.Πόσες μέρες περιθώριο έδωσε το ξενοδοχείο για να κάνεις την προπληρωμή;Λογικά δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τους όρους κράτησης εκ των υστέρων.΄Ασχετα αν οι καινούριες κρατήσεις γίνονται με άλλους όρους.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Το mail στάλθηκε την Παρασκευή και δίνουν ένα περιθώριο απάντησης τριών ημερών.
Απάντησα διαμαρτυρούμενος οτι δεν υποχρεούμαι σε κατι τέτοιο βάσει των όρων πληρωμής με τους οποίους συμφώνησα αρχικώς.

Στην έσχατη περίπτωση βρίσκω κατι άλλο - δεν τίθεται θέμα - αλλα προκειμένου να υπερασπιστώ του νόμιμου δικαιώματός μου ήθελα να μάθω τι γίνεται σε παρομοιες περιπτώσεις.

Απάντηση δεν έχω λάβει από το κατάλυμα ακόμη - συνέπεσε το Καθολικό Πάσχα - κατι το οποίο αυξάνει στην αρνητική μου πλέον προδιάθεση να διαμείνω εκει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Νομίζω ότι θα είσαι καλυμμένος μόνον αν απαντήσει το booking ότι μεσολάβησε και το ξενοδοχείο δέχθηκε τους αρχικούς όρους.Διαφορετικά προβλέπω ότι το ξενοδοχείο θα πατήσει πάνω στο προειδοποιητικό μήνυμα με προθεσμία που έστειλε και δεν θα εγγυηθεί την κράτηση.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλημέρα στην παρέα ,

Έτυχε να κλέισω σε ένα κατάλυμα μέσω του booking δωμάτιο για Ρώμη. Οι όροι πληρωμής του δωματίου όταν το έκλεισα το Μάρτιο αφορούσαν πληρωμή της διαμονής με την άφιξή μου και δικαίωμα ακύρωσης δίχως χρέωση μεχρι και δύο μέρες πριν την άφιξή μου.
Τώρα με δικαιολογία την αυξημένη ζήτηση , το κατάλυμα μου ζητά προπληρωμή της διαμονής ειδάλλως δεν θα εγγυηθεί την κράτηση.Στο booking πάντως βλέπω πλέον οτι έχουν αλλάξει τους όρους πληρωμής.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Αναμένω μια απάντηση από την booking αλλα ήθελα να δώ εαν έχει τύχει και σε κάποιο συμφορουμίτη.
Ευχαριστώ
Πάρε τηλέφωνο στο booking: 00800 127 605 (αστική χρέωση) έχουν γραφείο στην Ελλάδα και είναι πολύ εξυπηρετικοί. Μη περιμένεις μέχρι να απαντήσουν στο email.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom