Τατζικιστάν Αλλο Τζατζίκι κι άλλο Τατζίκοι

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Κιργιστάν είναι μεγάλη αγάπη underwater. Εξελίχθηκε και πλεον θεωρείται μια απο τις καλτ χώρες του κόσμου, και σε αντίθεση με το Τατζικιστάν είναι 10 κλάσεις ανώτερο. Μην μου πεις οτι δεν το σκέφτεσαι καμια φορά με νοσταλγία.
Η αλήθεια ειναι οτι το μνημονεύω συχνά με νοσταλγική διάθεση. Ωραίο ταξίδι. :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Με επεισες! :bleh: Οπως παντα ανυπομονώ να έρθει η συνέχεια της ιστορίας σου dim kyr
Ελπιζω να γελασω πολυ , αλλιως τι πληρώνω; :icecream:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Άσε τις γραφικές φωτογραφίες που δείχνουν δρόμους, σπίτια, χωριά κόσμο κτλ κτλ και βάλε φωτό από τις αρχαίες πύλες των ΕΛ εκτός και αν είσαι και εσύ στο κόλπο της συγκάλυψης...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Οκ, θεά. Πήρα μια πρώτ δόση από dim kyr και ετοιμάζομαι για την επόμενη! :haha:

Εγώ πάντως σε είχα προειδοποιήσει, νταξ; Να τα λέμε αυτά, ε!

Βέβαια, οι τιμές που αναφέρεις δεν παίζανε ούτε κατά διάνοια την εποχή της δικής μου επίσκεψης (2006) . Τα κλασικά αχούρια που πάντα επιλέγουμε με περισσή φροντίδα εσύ κι εγώ κόστιζαν τότε καμιά 15αριά ευρά, όσο για τη μετακίνηση είχαμε δώσει σε κάποιον "ταξιτζή" κάτι ανάμεσα σε 80 με 100 € για μια διήμερη διαδρομή Πέντζικεντ - Ισκαντέρ Κουλ - Ισταβαρσάν (Κυρόπολη) - Κοτζάντ (Αλεξάνδρεια η Εσχάτη) με ενδιάμεση διανυκτέρευση στις εγκαταστάσεις μιας παροπλισμένης κατασκήνωσης του παλιού καλού σοβιετικού καιρού κοντά στη λίμνη Ισκαντέρ Κουλ. Άλλες τιμές λοιπόν, συγγενικές όμως οι εντυπώσεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως εγω έχω ψηθεί άγρια!
ΥΓ Εγώ γιατί θυμάμαι ότι το Τζατζικιστάν δε θέλει βίζα ;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να πω ότι δε γέλασα θα πω ψέματα!Μα πόσο σ'αγαπάει πια αυτός ο άντρας σου και αντέχει τέτοιες περιπετειες;;;
Αααα θα αρχίσω κρεββατομουρμούρα,εμένα μόνο σε κάτι βαρετές Πράγες και Βουδαπέστες με πάει!Αυτά είναι ταξίδια!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
GTS Μόνο σοβαρες προτάσεις. Στο υπόσχομαι. Αρχισε να ψάχνεις για ασφαλιστική εταιρεία.
BASILISPAP μου θύμισες την ρήση (του Οσκαρ Ουαιλντ?) που λέει ότι κωμωδία είναι η τραγωδία του άλλου . Αρα ναι, θα γελάσεις.
evikal Δεν είναι άσχημο το Τατζικισταν, απλά... ΔΕΝ. Το ότι καταφερα με αρνητικά σχόλια να τον καταστήσω θελκτικό προορισμό, ούτε εγω δεν το περίμενα.
isabelle Διαλέγουμε τα καλύτερα, για αυτό μας ζηλεύουν όλοι.
fenia42, να ψηθείς για Κιργιστάν. Πάλι θα τα λέμε? Το Τατζικιστάν απαιτεί βίζα (κοίτα εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/Προς-τον-κ-Υπουργο-Εξωτερικων-του-Τατζικισταν.51994/) το Κιργιστάν , όχι. Εφυγες για Μπισκέκ λέμε
villi μου, λες μεγάλες αλήθειες. Πάντως αν δεν είναι και πολύ παιδί-τζιμάνι στην γεωγραφία, την επόμενη φορά πες του "αγάπη μου, έκλεισα εισιτηρια για Γιανγκόν". Κι όταν σε ρωτήσει που σκατά πέφτει αυτό, πες του με αδιάφορο τρόπο στην Γερμανία. Οταν τελικά φτάσετε και καταλάβει ότι βρίσκεται στην Βιρμανία, βγάλτον κουφό κι ότι τα αυτιά του είναι πέτσινα. Και μακρυνό ταξίδι θα πας και θα βγεις κι από πάνω. Μοναδική απώλεια είναι τα 20-30 ευρώ που θα δώσετε στον ωριλά για την εξέταση των αυτιών του. Σατανικό το ξέρω.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Άσε τις γραφικές φωτογραφίες που δείχνουν δρόμους, σπίτια, χωριά κόσμο κτλ κτλ και βάλε φωτό από τις αρχαίες πύλες των ΕΛ εκτός και αν είσαι και εσύ στο κόλπο της συγκάλυψης...
Σου έφερα δώρο βιβλίο βρε! Αντε... καλο διάβασμα

 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κάτσε να γυρίσω ζωντανός από Ουζμπεκιστάν πρώτα :)

Οσονούπω! Μετά μου λες, αλλά όχι για Νοέμβρη γιατί...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ουζμπεκιστάν ε?
Λοιπόν , άκου. Στο πλαίσο της επίσκεψής μου εις τα περιοχάς των πρωην ΕΣΣΔ δημοκρατιών, η ατυχία* με έκανε και επισκέφτηκα ένα ουζμπέκικο χωριό θύλακα, εντός όμως του εδάφους του Κιργιστάν. Ηταν -φυσικά- μουσουλμάνοι και εαν αυτοί οι άνθρωποι που συνάντησα εκεί αποτελούν δείγμα και για τους Ουζμπέκους που ζουν εντός του Ουζμπεκιστάν, έχω να δηλώσω ότι είναι ενας απο τους πιο φιλόξενους, ανοιχτούς, κοινωνικούς λαούς που έχω συναντήσει.
Οταν με το καλό γυρίσεις, επιβεβαιωσε ή όχι την άποψή μου.

*Το ατυχία δεν αφορά τους κατοίκους, αλλά τις συγκυρίες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.374
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom