Αλόννησος Σκύρος ΑλόννησοςΣ και Σκύρος

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλησπέρα σας. :)

Τελικά βγήκε η άδεια του αγοριού μου, η οποία θα είναι η πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου για 7 ή 8 βράδυα.

Καταλήξαμε στην αλόννησο για τα ομορφα νερά της και σκεφτήκαμε μήπως τη συνδυάζαμε με τη Σκύρο. Αξίζει; Και εάν ναι πόσες μέρες να αφιερώσουμε στο κάθε νησί;;
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Καλησπέρα σας. :)

Τελικά βγήκε η άδεια του αγοριού μου, η οποία θα είναι η πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου για 7 ή 8 βράδυα.

Καταλήξαμε στην αλόννησο για τα ομορφα νερά της και σκεφτήκαμε μήπως τη συνδυάζαμε με τη Σκύρο. Αξίζει; Και εάν ναι πόσες μέρες να αφιερώσουμε στο κάθε νησί;;
Έχει κάποιος κάποια πρόταση; Γιατί έχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει κάποιος κάποια πρόταση; Γιατί έχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα.
Για Αλόννησο όχι, μόνο ότι ενημέρωση έχω από φίλους μου.
Για Σκύρο νομίζω ότι σε 4 ημέρες μπορείς να δεις σε ικανοποιητικό βαθμό το νησί, ένα νησί που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα ομορφιές, παραλίες και εξαιρετικό φαγητό. Η Αλόννησος είναι μικρότερη.
Απαραίτητο το μεταφορικό και στις δύο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Χωρίς να έχω πάει σε κανένα από τα δύο, αλλά έχοντας κλείσει 4 βράδια σε Αλόννησο φέτος, γνώμη μου είναι ότι 4 μέρες είναι το μίνιμουμ για να αφιερώσεις σε Αλόννησο, διότι έχει παραλιάρες, αν θες να εχεις μια βασική γεύση. Αν όπως λέει ο πσιλος3 η Σκυρος θελει αλλες 4, σε 8 μερες μπορείς να τα στριμώξεις και τα δύο, αν και το "στριμωγμα" εξαρταται από τι θες να κανεις και τους ρυθμους που εχεις στις διακοπες σου.
Θα συμφωνήσω για το μέσο.
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Καλησπέρα, από παραλίες, εστιατόρια και δραστηριότητες τι έχετε να προτείνετε;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καμία πρόταση για ενοικίαση μηχανακίου; Θα είμαι εκεί σε μια εβδομάδα.
Και γενικά, κανα tip n trick δε θα με χαλούσε (ούτε τους απο πάνω).
Ευχαριστώ! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καμία πρόταση για ενοικίαση μηχανακίου
Αν μιλάμε για Σκύρο, με είχαν εξυπηρετήσει πολύ καλά στο Ανεμος, ευέλικτοι και με καλή τιμή, τουλάχιστον σε αυτοκίνητο, δε ξέρω για μηχανάκι.

Και γενικά, κανα tip n trick δε θα με χαλούσε (ούτε τους απο πάνω).
Για Σκύρο:
Καλύτερη παραλία μακράν ο Πεύκος και κατόπιν η Καλαμίτσα.
Φαγητό παντού πολύ καλό, μη παραλείψεις την Αστακομακαρονάδα που είναι το φημισμένο πιάτο του νησιού (με τιμές ανθρώπινες) κατά προτίμηση σε κάποιο εστιατόριο στο λιμάνι. Επίσης οπωσδήποτε για θαλασσινά στις «Ιστορίες του Μπάρμπα» στη παραλία των μαγαζιών (εκπληκτικά πιάτα) αλλά και τις «Μουριές» απέναντι από τα πόνυ για κρεατοφαγία (ονειρεμένη γίδα με μακαρόνια).
Τσιπουράδικα και μπαράκια με κοκτέιλ και ποτά όλα συγκεντρωμένα στη χώρα, αγαπημένο μου το Artistico & το Escobar.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν μιλάμε για Σκύρο, με είχαν εξυπηρετήσει πολύ καλά στο Ανεμος, ευέλικτοι και με καλή τιμή, τουλάχιστον σε αυτοκίνητο, δε ξέρω για μηχανάκι.


Για Σκύρο:
Καλύτερη παραλία μακράν ο Πεύκος και κατόπιν η Καλαμίτσα.
Φαγητό παντού πολύ καλό, μη παραλείψεις την Αστακομακαρονάδα που είναι το φημισμένο πιάτο του νησιού (με τιμές ανθρώπινες) κατά προτίμηση σε κάποιο εστιατόριο στο λιμάνι. Επίσης οπωσδήποτε για θαλασσινά στις «Ιστορίες του Μπάρμπα» στη παραλία των μαγαζιών (εκπληκτικά πιάτα) αλλά και τις «Μουριές» απέναντι από τα πόνυ για κρεατοφαγία (ονειρεμένη γίδα με μακαρόνια).
Τσιπουράδικα και μπαράκια με κοκτέιλ και ποτά όλα συγκεντρωμένα στη χώρα, αγαπημένο μου το Artistico & το Escobar.

Για Σκόπελο:
Λίγα πράγματα γιατί δεν είχα παρά ελάχιστη εμπειρία στο νησί. Οπωσδήποτε βόλτα και φαγητό ίσως στη Γλώσσα, το χωριό με το δεύτερο επίνειο του νησιού που βλέπει προς Σκιάθο.
Επίσης στη χώρα «Ουζερί Ανατολή», φημισμένη ταβέρνα του ρεμπέτη Ξηντάρη, πάντα με καταπληκτικές ζωντανές μουσικές, δε πρέπει να χαθεί.
Μπέρδεψα λίγο τα τοπικς, γιατί τα είχα όλα ανοιχτά για Αλόννησο. Για Αλόννησο πήγαινε, αλλά κρατάμε και τη Σκύρο για άλλη φορά!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Εμεινα φέτος Αλόνησσο 7 βραδιές 12/7-19/7/21 (και 4 πριν Σκόπελο)....
ελπίζω να έχουν φύγει οι μέδουσες ..... ήταν τέλεια, τα νερά πολύ ζεστά (για αυτό και οι κυρίες μέδουσες)...
μία ψιλοταλαιπωρία την είχαμε όλες τις μέρες και στα 2 νησιά με τις μέδουσες ... (ειδικά εγώ που θέλω να κολυμπώ 1-1.5 ώρα ... το τσιμπηματάκι μου στο χέρι-αντίχειρας το έχω ακόμη.... έχε μαζί σου αμμωνία)

Προσωπικά θα έμενα και άλλες μέρες ...ότι πρέπει για ξεκούραση και καλό ψαρικό! έχει μία αύρα το νησί που ή σου ταιριάζει ή σε ενοχλεί.... (χαλαράααα διακοπές!) :xalara::fishing::sharkisland:
Είχε λίγο κόσμο όπου και να πηγαίναμε (φαγητό ή παραλίες...) ...ίσως αυτό έπαιξε πολύ ρόλο!

Tips:

ΠΑΛΙΟ ΧΩΡΙΟ

εεε τι να πούμε για το παλιο χωριο ..... σκέτη κούκλα!!! (προσοχή το υπάρχον πάρκιν γεμίζει μετά τις 7.30μμ ...απλά παρκάρεις στο δρόμο όπου βρεις)
περπατήστε και τα κάθετα στενάκια του "κεντρικού" πεζόδρομου...
καρασίγουρα θα πας στο "Χαγιάτι" για το γλυκάκι σου και το βράδυ έχει ωραία μουσικούλα (ζωντανή) μέχρι τις 2.00μμ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΟΝΗΣΣΟΥ
ναι ενδιαφέρον, αρκετά τα εκθέματα του, αλλά η παρουσίαση ολίγον κουκουρούκου.... λίστα με το τι υπάρχει, αλλά ποιο από τα εκθέματα είναι τι, το μαντεύεις! (κρίμα πολύ κρίμα... αξίζει όμως)
(κατεβαίνοντας αν διψάσεις κάθησε στο Marabu για ένα χυμό )


ΓΕΡΑΚΑΣ
αρκετή διαδρομή με ωραία θέα τα νησιά Θαλάσσιου πάρκου, αλλά αν με ρωτούσες αν αξίζει θα έλεγα όχι...

2) ΜΠΑΝΙΟ

- σχεδόν όλες οι παραλίες εντυπωσιάζουν από τον γεωφυσικό περίγυρο (δέντρα μέχρι τη θάλασσα! :clap:)
- παντού κριτήριο είναι πως φυσάει ο αέρας -ρωτήστε (τις κάνει καλύτερες/χειρότερες και φέρνει ή όχι σκουπιδάκια....)

- Αγιος Δημήτριος ... κατ΄εμε από τις καλύτερες... και δεν έχει άμμο (όπως νόμιζα από τις φωτος...) βοτσαλάκι...
προτίμησε τη μύτη παραλίας και προς τα αριστερά όπως βλέπεις θάλασσα (όχι προς τις καντίνες).... είμαστε τυχεροί γιατί υπήρχε ελάχιστος κόσμος!! (εμείς και 3-4 άλλες παρέες:xalara: μέχρι αργά το απόγευμα!)
-Κοκκινόκαστρο ... φοβερή!
- Λεφτός γυαλός .... αν σου αρέσουν οι σταθερές ξύλινες ξαπλώστρες με μείον ότι κάποια στιγμή αφήνει αρκετό κόσμο και "κρουαζιερούλα" που γίνεται στο θαλάσσιο πάρκο
- Γυάλια με έναν χαρακτηριστικό μύλο...γραφική όπως κοιτάς τη θάλασσα, ολίγον παρατημένη όμως η παραλία...επιπλέον πρέπει να έχει τον σωστό αέρα (να μην φυσά προς παραλία)
- Χρυσή Μηλια ρηχή, μαζεύει πολύ κόσμο...
- Ρουσούμ γυαλό... τώρα θα μου πεις τόσες παραλίες τον Ρουσούμ αναφέρεις?...
εεε γεωφυσικά και σαν νερό όταν θέλεις να κολυμπήσεις βγαίνοντας από το δωμάτιο με την τσίμπλα στο μάτι ή πολύ αργά το βράδυ, είναι σούπερ! ή να ξαπλώνεις μετά μεσάνυχτα στις αφημένες ξαπλώστρες και να ακούς το κύμα (.....μιας και μέναμε εκεί)
Να αναφέρω ότι μείναμε στο Ostria rooms που χωρίς να έχει την πολυτέλεια που μπορεί κάποιος να θέλει, μείναμε ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένοι : πεντακάθαρα ανακαινισμένα σχετικά δωμάτια με ΣΟΥΠΕΡ βεράντα με σκιά όλες τις ώρες τις μέρας και θέα θάλασσα!!! τα δωμάτια του 1ου ορόφου με μεγάλη βεράντα.... ο κος Γιάννης δε ευγενέστατος!


3) ΦΑΓΗΤΟ-"ΠΟΤΟ"-κλπ

- Ευχαριστημένοι μείναμε από το "Γυαλο" (στον Ρουσούμ γυαλό)... ωραία τονομακαρονάδα!
-Πολύ ευχαριστημένοι από το απλό μοναχικό ταβερνάκι "Παρα θιν αλός" (Τζώρτζη γυαλό)
θυμάμαι τα καλαμαράκια (φρέσκα) που μας έφερε έμοιαζαν για 2 μερίδες και ήταν στην τιμή του κατεψυγμένου...7 ευρώ
- Στη Στενή βάλα φάγαμε στο "Δύτης και Καλύμνια" ροφό λεμονάτο (~ 700γρ , στα 40 ευρώ..) που πολύ μας άρεσε! είναι το τελευταίο μαγαζί και θεωρώ ότι έχει την ωραιότερη θέα και τοποθεσία στη Στενή βάλα.
- Επίσης μας είπαν άλλοι ταξιδιώτες ότι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι από το Ακρογιάλι (Πατητήρι) και από το εστιατόριο στη Χρυσή Μηλιά
- Δεν με εντυπωσίασε ο τόνος Αλονήσσου που φέραμε σε βαζάκια (αγοράζεις από το συνεταιρισμό ή από το κατάστημα της εταιρίας Αlelma...
-Επίσης στα 45 ευρώ η "κρουαζιέρα" στο θαλάσσιο πάρκο, μας φάνηκε ακριβή και στην σκέψη των μεδουσών, την απορρίψαμε....


(αυτά ... αν θυμηθώ κάτι άλλο, επανέρχομαι:))
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Καμία πρόταση για ενοικίαση μηχανακίου; Θα είμαι εκεί σε μια εβδομάδα.
Και γενικά, κανα tip n trick δε θα με χαλούσε (ούτε τους απο πάνω).
Ευχαριστώ! :)
Αν εννοείς ενοικίαση μεταφορικού στην Αλόνησσο, κάνε ένα τηλέφωνο στο marabu. το παιδί που το έχει νοικιάζει και δωμάτια, αυτοκίνητα, μηχανάκια
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εμεινα φέτος Αλόνησσο 7 βραδιές 12/7-19/7/21 (και 4 πριν Σκόπελο)....
ελπίζω να έχουν φύγει οι μέδουσες ..... ήταν τέλεια, τα νερά πολύ ζεστά (για αυτό και οι κυρίες μέδουσες)...
μία ψιλοταλαιπωρία την είχαμε όλες τις μέρες και στα 2 νησιά με τις μέδουσες ... (ειδικά εγώ που θέλω να κολυμπώ 1-1.5 ώρα ... το τσιμπηματάκι μου στο χέρι-αντίχειρας το έχω ακόμη.... έχε μαζί σου αμμωνία)

Προσωπικά θα έμενα και άλλες μέρες ...ότι πρέπει για ξεκούραση και καλό ψαρικό! έχει μία αύρα το νησί που ή σου ταιριάζει ή σε ενοχλεί.... (χαλαράααα διακοπές!) :xalara::fishing::sharkisland:
Είχε λίγο κόσμο όπου και να πηγαίναμε (φαγητό ή παραλίες...) ...ίσως αυτό έπαιξε πολύ ρόλο!

Tips:

ΠΑΛΙΟ ΧΩΡΙΟ

εεε τι να πούμε για το παλιο χωριο ..... σκέτη κούκλα!!! (προσοχή το υπάρχον πάρκιν γεμίζει μετά τις 7.30μμ ...απλά παρκάρεις στο δρόμο όπου βρεις)
περπατήστε και τα κάθετα στενάκια του "κεντρικού" πεζόδρομου...
καρασίγουρα θα πας στο "Χαγιάτι" για το γλυκάκι σου και το βράδυ έχει ωραία μουσικούλα (ζωντανή) μέχρι τις 2.00μμ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΟΝΗΣΣΟΥ
ναι ενδιαφέρον, αρκετά τα εκθέματα του, αλλά η παρουσίαση ολίγον κουκουρούκου.... λίστα με το τι υπάρχει, αλλά ποιο από τα εκθέματα είναι τι, το μαντεύεις! (κρίμα πολύ κρίμα... αξίζει όμως)
(κατεβαίνοντας αν διψάσεις κάθησε στο Marabu για ένα χυμό )


ΓΕΡΑΚΑΣ
αρκετή διαδρομή με ωραία θέα τα νησιά Θαλάσσιου πάρκου, αλλά αν με ρωτούσες αν αξίζει θα έλεγα όχι...

2) ΜΠΑΝΙΟ

- σχεδόν όλες οι παραλίες εντυπωσιάζουν από τον γεωφυσικό περίγυρο (δέντρα μέχρι τη θάλασσα! :clap:)
- παντού κριτήριο είναι πως φυσάει ο αέρας -ρωτήστε (τις κάνει καλύτερες/χειρότερες και φέρνει ή όχι σκουπιδάκια....)

- Αγιος Δημήτριος ... κατ΄εμε από τις καλύτερες... και δεν έχει άμμο (όπως νόμιζα από τις φωτος...) βοτσαλάκι...
προτίμησε τη μύτη παραλίας και προς τα αριστερά όπως βλέπεις θάλασσα (όχι προς τις καντίνες).... είμαστε τυχεροί γιατί υπήρχε ελάχιστος κόσμος!! (εμείς και 3-4 άλλες παρέες:xalara: μέχρι αργά το απόγευμα!)
-Κοκκινόκαστρο ... φοβερή!
- Λεφτός γυαλός .... αν σου αρέσουν οι σταθερές ξύλινες ξαπλώστρες με μείον ότι κάποια στιγμή αφήνει αρκετό κόσμο και "κρουαζιερούλα" που γίνεται στο θαλάσσιο πάρκο
- Γυάλια με έναν χαρακτηριστικό μύλο...γραφική όπως κοιτάς τη θάλασσα, ολίγον παρατημένη όμως η παραλία...επιπλέον πρέπει να έχει τον σωστό αέρα (να μην φυσά προς παραλία)
- Χρυσή Μηλια ρηχή, μαζεύει πολύ κόσμο...
- Ρουσούμ γυαλό... τώρα θα μου πεις τόσες παραλίες τον Ρουσούμ αναφέρεις?...
εεε γεωφυσικά και σαν νερό όταν θέλεις να κολυμπήσεις βγαίνοντας από το δωμάτιο με την τσίμπλα στο μάτι ή πολύ αργά το βράδυ, είναι σούπερ! ή να ξαπλώνεις μετά μεσάνυχτα στις αφημένες ξαπλώστρες και να ακούς το κύμα (.....μιας και μέναμε εκεί)
Να αναφέρω ότι μείναμε στο Ostria rooms που χωρίς να έχει την πολυτέλεια που μπορεί κάποιος να θέλει, μείναμε ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένοι : πεντακάθαρα ανακαινισμένα σχετικά δωμάτια με ΣΟΥΠΕΡ βεράντα με σκιά όλες τις ώρες τις μέρας και θέα θάλασσα!!! τα δωμάτια του 1ου ορόφου με μεγάλη βεράντα.... ο κος Γιάννης δε ευγενέστατος!


3) ΦΑΓΗΤΟ-"ΠΟΤΟ"-κλπ

- Ευχαριστημένοι μείναμε από το "Γυαλο" (στον Ρουσούμ γυαλό)... ωραία τονομακαρονάδα!
-Πολύ ευχαριστημένοι από το απλό μοναχικό ταβερνάκι "Παρα θιν αλός" (Τζώρτζη γυαλό)
θυμάμαι τα καλαμαράκια (φρέσκα) που μας έφερε έμοιαζαν για 2 μερίδες και ήταν στην τιμή του κατεψυγμένου...7 ευρώ
- Στη Στενή βάλα φάγαμε στο "Δύτης και Καλύμνια" ροφό λεμονάτο (~ 700γρ , στα 40 ευρώ..) που πολύ μας άρεσε! είναι το τελευταίο μαγαζί και θεωρώ ότι έχει την ωραιότερη θέα και τοποθεσία στη Στενή βάλα.
- Επίσης μας είπαν άλλοι ταξιδιώτες ότι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι από το Ακρογιάλι (Πατητήρι) και από το εστιατόριο στη Χρυσή Μηλιά
- Δεν με εντυπωσίασε ο τόνος Αλονήσσου που φέραμε σε βαζάκια (αγοράζεις από το συνεταιρισμό ή από το κατάστημα της εταιρίας Αlelma...
-Επίσης στα 45 ευρώ η "κρουαζιέρα" στο θαλάσσιο πάρκο, μας φάνηκε ακριβή και στην σκέψη των μεδουσών, την απορρίψαμε....


(αυτά ... αν θυμηθώ κάτι άλλο, επανέρχομαι:))
Ωωωω ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες συμβουλές (και μου φυγαν τα σάλια).

Μια από τα ίδια, αν μου αρέσει η θάλασσα, κλείνω χαλαρά διωράκι. Λίγο δύσκολα να φύγουν σε μια βδομάδα, αλλά ας το ελπίσουμε (έχω και τραυματική εμπειρία από μέδουσες και ταράζομαι μόνο στην ιδέα).
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
- Στη Στενή βάλα φάγαμε στο "Δύτης και Καλύμνια" ροφό λεμονάτο (~ 700γρ , στα 40 ευρώ..) που πολύ μας άρεσε! είναι το τελευταίο μαγαζί και θεωρώ ότι έχει την ωραιότερη θέα και τοποθεσία στη Στενή βάλα.
διόρθωση....σκορπίνα λεμονάτη ήταν (και όχι ροφός):lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom