Αλόννησος: Εκεί που η monachous monachous ψάχνει συμμάχους συμμάχους

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αλοννησο δεν εχω παει αλλα με αυτα που γραφεις Τανια σιγουρα ειναι ενα νησι που θα μου αρεσει.
Οι Ιταλοι δεν ειναι του γουστου μου βεβαια αλλα τελος παντων.

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.
Νασαι καλα και παντα τετοια.:trekker:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Γλαφυρότατη η περιγραφή σου και πρόσθεσα πόντους στο συγκεκριμένο νησί! Αν και θα ήθελα να μάθω κατιτίς παραπάνω για το θαλάσσιο πάρκο και τα γύρω νησάκια! Please!!:D
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Βρε xene, έχουμε και ιταλίδες, μην ανησυχείς!

go2dbeach, από γαλαζοπράσινα νερά καλά πάει η αλόννησος, αλλά έχει έλλειψη σε φοίνικες :roll: Θα πρέπει να βολευτείς με ελαιόδεντρα και λοιπή μεσογειακή βλάστηση :D
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Βεβαίως Menia21, να σου πω ό,τι άλλο θυμάμαι για το θαλλάσιο πάρκο. Απ' όσο μας είπαν, στο πιο απομακρυσμένο νησί, το Πιπέρι, το οποίο είναι στην ουσία ένας πολύ μεγάλος βράχος, ζουν όλες κι όλες 50 περίπου φώκιες. Σκέψου ότι - σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που μας έδωσαν- η monachous monachous είναι το σπανιότερο είδος φώκιας στον κόσμο και ο πληθυσμός της παγκοσμίως δεν ξεπερνά τις 500, γεγονός που την κατατάσσει στα κινδυνεύοντα με άμεση εξαφάνιση ζώα. Στα ελληνικά νερά, υπολογίζεται ότι κατοικούν 250 monachous monachous. Εκτός από την Αλόννησο, τα όμορφα αυτά ζώα ζουν επίσης στην Κίμωλο αλλά και στην Κάρπαθο. Στην μικρή άυξηση του πληθυσμού τους συντελεί και το γεγονός ότι οι φώκες κυοφορούν για έναν ολόκληρο χρόνο προκειμένου να φέρουν στον κόσμο μόνο ένα μικρό.

Στο νησί υπάρχουν καϊκια που κάνουν εκδρομές σε όποιο νησάκι θες αλλά κανένα δεν πηγαίνει στο Πιπέρι,μιας και απαγορεύεται αυστηρά. Οι τιμές κυμαίνονται από 35 μέχρι 45 ευρώ, ανάλογα με τα νησιά. Λάβε όμως υπόψη σου ότι τα νησιά είναι μακριά το ένα από το άλλο. Για να φτάσεις δηλαδή στο πιο μακρινό, θέλεις οπωσδήποτε 3,5 ώρες. Όταν ρώτησα τον καπετάν Πάκη αν θα δούμε φώκιες στην εκδρομούλα μας, μου είπε αυτολεξί: "αν δούμε φώκιες να αγοράσεις λαχείο". Τελικά μάλλον θα αγοράσω γιατί είδαμε και φώκια αλλά και δελφίνι! Ειδικά η φώκια όταν αντιλήφθηκε την παρουσία μας, βούτηξε αμέσως στο νερό!

Αυτά είναι όλα κι όλα που θυμάμαι. Ελπίζω ότι σε κατατόπισα κάπως. :roll:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Thank you Tania! Πάντα ήθελα να δω τις συμπαθέστατες φώκιες από κοντά, αν όμως είναι για την προστασία τους ας τις βλέπω μόνο στην οθόνη!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
σχετικά με τις συμπαθέστατες φώκιες

Βεβαίως Menia21, να σου πω ό,τι άλλο θυμάμαι για το θαλλάσιο πάρκο. Απ' όσο μας είπαν, στο πιο απομακρυσμένο νησί, το Πιπέρι, το οποίο είναι στην ουσία ένας πολύ μεγάλος βράχος, ζουν όλες κι όλες 50 περίπου φώκιες. Σκέψου ότι - σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που μας έδωσαν- η monachous monachous είναι το σπανιότερο είδος φώκιας στον κόσμο και ο πληθυσμός της παγκοσμίως δεν ξεπερνά τις 500, γεγονός που την κατατάσσει στα κινδυνεύοντα με άμεση εξαφάνιση ζώα. Στα ελληνικά νερά, υπολογίζεται ότι κατοικούν 250 monachous monachous. Εκτός από την Αλόννησο, τα όμορφα αυτά ζώα ζουν επίσης στην Κίμωλο αλλά και στην Κάρπαθο. Στην μικρή άυξηση του πληθυσμού τους συντελεί και το γεγονός ότι οι φώκες κυοφορούν για έναν ολόκληρο χρόνο προκειμένου να φέρουν στον κόσμο μόνο ένα μικρό.

Στο νησί υπάρχουν καϊκια που κάνουν εκδρομές σε όποιο νησάκι θες αλλά κανένα δεν πηγαίνει στο Πιπέρι,μιας και απαγορεύεται αυστηρά. Οι τιμές κυμαίνονται από 35 μέχρι 45 ευρώ, ανάλογα με τα νησιά. Λάβε όμως υπόψη σου ότι τα νησιά είναι μακριά το ένα από το άλλο. Για να φτάσεις δηλαδή στο πιο μακρινό, θέλεις οπωσδήποτε 3,5 ώρες. Όταν ρώτησα τον καπετάν Πάκη αν θα δούμε φώκιες στην εκδρομούλα μας, μου είπε αυτολεξί: "αν δούμε φώκιες να αγοράσεις λαχείο". Τελικά μάλλον θα αγοράσω γιατί είδαμε και φώκια αλλά και δελφίνι! Ειδικά η φώκια όταν αντιλήφθηκε την παρουσία μας, βούτηξε αμέσως στο νερό!

Αυτά είναι όλα κι όλα που θυμάμαι. Ελπίζω ότι σε κατατόπισα κάπως. :roll:
τάνια , πολύ σωστά και κατατοπιστικά όσα αναφέρεις!μπράβο σου που μεταφέρεις σωστά πληροφορίες.
Ασχολούμαι με τη ΜΟΜ χρόνια ως υποστηρίκτρια και εθελόντρια και οι φωκούλες μου είναι συμπαθέστατες, αν και δεν έχω δει ποτέ. Εχω μεταφερθεί 2 φορές στα...μέρη που συχνάζει, σε κέντρα ενημέρωσης στην Κίμωλο και στη Σκόπελο.
Να προσθέσω και γω ότι προσπαθούμε πάση θυσία να μην τις ενοχλήσουμε με την ανθρώπινη παρουσία , γιατί όπως δηλώνει και το όνομά τους είναι μοναχικά πλάσματα! Είναι γνωστό ότι ο κυριότερος εχθρός της είναι ο άνθρωπος και τρέχουν προγράμματα για την εξομάλυνση των σχέσεων αλιέων-φωκών.Ατομα φωκών υπάρχουν σε πολλά μέρη της Ελλάδας, κυρίως στο Εθνικό θαλάσσιο πάρκο, στην περιοχή Κιμώλου-Πολυαίγου, στην Κάρπαθο, αλλά και στο Ιόνιο στις ακτές της Ηλείας-Ζακύνθου και Κεφαλλονιάς , στις ακτές των νησιών μας κοντά στην Τουρκία πχ Ικαρία.

Η πιο εύκολη περίοδος να δεις μια φωκια είναι η περίοδος αναπαραγωγής , δηλ. το Φθινόπωρο και όχι το καλοκαίρι που πάμε οι περισσότεροι και διακοπάρουμε.:xmas_rolleyes:
Αυτή την εποχή επομένως, τυχαίνει να ξεφεύγουν τα μικρά φωκάκια και να μένουν αβοήθητα και να χρειάζονται την αρωγή των ειδικών. Εχει θεσπιστεί το πρόγραμμα περίθαλψης νεογέννητων φωκών , που λαμβάνει χώρα στο νησάκι της Αλοννήσου 4-5 μηνες και διαρκεί τουλάχιστον 1 εβδομάδα για τον κάθε εθελοντή. Δυστυχώς, δεν έχω πάει ως τώρα αν και το κυνηγάω 2-3 χρόνια. Ηθελα να κάνω φέτος πρωτοχρονιά εκεί , αλλά οι συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν ήταν διαθέσιμες. Επλίζω με το νέο έτος να γίνει καλό ποδαρικό!!! αν πάω θα σας γράψω σίγουρα περισσότερα...:xmas_wink:
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και πολλά συγχαρητήρια για την εθελοντική σου δράση! Το να βρεθείς στο νησί και να περιθάλψεις νεογέννητη φώκια, θα πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία και καλά κάνεις και το κυνηγάς. Πρωτοχρονιά στην Αλόννησο για αυτό τον σκοπό! Κάν' το και είμαι σίγουρη ότι θα μας γράψεις το πιο τέλειο travel story!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Tania πολύ όμορφη η περιγραφή σου και χρησιμότατες οι πληροφορίες σου! Ευχαριστούμε!:clap: Το καλοκαίρι σχεδιάζω να κάνω τις διακοπές μου για μια βδομάδα στη Σκιάθο και σκεφτόμουν να κάνω και μια ολοήμερη θαλάσσια εκδρομή στην Αλόννησο με τα τουριστικά καραβάκια που φεύγουν από Σκιάθο! Σίγουρα θα μου αρέσει :rolleyes: Ελπίζω να καταφέρουμε να δούμε τα γλυκύτατα αυτά ζωάκια στο θαλάσσιο πάρκο...
Ταξιδεύω με το νου βραδιάτικα! :bleh:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Η Αλόννησος είναι τελικά υπέροχη.Οι περιγραφές ισχύουν.Πήγα φέτος για πρώτη φορά κ αν και δεν το περίμενα να εντυπωσιαστώ,δεδομένου ότι έχω επισκεφτεί ουκ ολίγα νησάκια,πραγματικά είναι καταπληκτική και καταπράσινη.Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom