Γερμανία Πολωνία Σουηδία Αμβούργο-Κρακοβία-Στοκχόλμη:Μια ταξιδιωτική περιπέτεια!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Καλησπέρα, ετοιμαζομαι κ εγω για ΒΑρσοβια-Κρακοβια τέλη Ιούνη. Και βέβαια διαβάζω απο τώρα γιατι i don't wann miss a thing......
Βλέπω πολλές ταξιδιωτικές ιστορίες σε αυτή τη χώρα με τα πολύ καλά σχόλια !!

Θα ήθελα να ρωτήσω για το μουσείο Κοπέρνικους..
Σε ποιες αίθουσες αξίζει να μπείς πεισσότερο γιατί βλέπω ότι έχουν τιμές διαφορετίκες για κάθε τμήμα..κ πόση ώρα χρειάζεται..??

Αν και είμαι Φυσικός και κ με εξιτάρουν όλα τα session αλλά είμαστε 4 στο ταξίδι και δε θέλω να κουράσω τους υπόλοιπους..

επίσης εαν αξίζει να οργανώσεις μόνος το Auswitz -Salt mine κιαι πόσο θα βγεί περίπου??
γιατί ψαχνοντας λίγο για οργανωμένα γκρουπ οι τιμνές ειναι 65 Ε ανα άτομο.

Ευχαριστω
Για το μουσείο Κοπέρνικους δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς γιατί δεν το επισκεφθήκαμε,τώρα όσον αφορά τη εκδρομή στο Άουσβιτς-Βικερνάου εννοειται ότι πρέπει να την οργανώσεις μόνος σου αλλά όχι και τα δύο μαζί την ίδια μέρα.Διάβασε καλύτερα την ιστορία μου αναφέρω και πόσο κάνουν τα εισιτήρια στα λεωφορεία και πόσο κοστίζει η είσοδος στο αλατορυχείο και η ξεναγηση στο Άουσβιτς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
@schumigirl νομίζω ότι έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα το μουσείο Κοπέρνικος και ότι απευθύνεται σε μαθητές, γι αυτό δεν πηγα κι εγώ.
Μια που εισαι φυσικός, δεν πας στο μουσείο Μαρίας Κιουρι; Αν και μικρό, έχει ενδιαφέρον.
Νομίζω για να πάρεις μια δόση απο Κοπέρνικο πρέπει να πας Τορουν..
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
@sif..... Διαβασα την ιστορια σ προσεχτικα και οι πληροφοριες σ ειναι πολυ χρησιμες..
δυστυχως θα ειμαστε μονο 2 μερες κρακοβια οποτε θα προσπαθησω να το οργανωσω για μια μερα.

@paefstra κ εγω στα διαφορα βιντεο του μουσειου βλεπω κυριως παιδια αλλα μ αρεσε το ολο περιβαλλον. για το μουσειο κιουρι διαβασα οτι δεν αξιζει και οτι ειναι μικρο!
 

Chris.D

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου σε 80 ημ
Ωραίο ταξίδι,όμορφη περιγραφή..θα πάω τον Μάιο Στοκχόλμη,και διαβάζω με ενδιαφέρον κάθε τι σχετικό,από τους φίλους της ομάδας..επιπλέον μου έβαλες στο μελλοντικό ταξιδιωτικό κάδρο μου,την Πολωνία...
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
@sif..... Μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου στο Αμβούργο για να το αποφύγω κι εγώ? Πολύ ωραία περιγραφή!!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
@sif..... Μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου στο Αμβούργο για να το αποφύγω κι εγώ? Πολύ ωραία περιγραφή!!
Buch-Ein Better Hostel είναι το όνομα του ξενοδοχείου,είχε πολύ καλή τιμή σε καλή τοποθεσία όμως το θέμα με την τουαλέτα που υποτίθεται ότι θα είχαμε δική μας με ενόχλησε.
 

AmandaM11

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σου Sif! Είμαι νέο μέλος αλλά εδώ και καιρό παρακολουθώ και τις δικές σου ωραίες περιγραφές! Πρόκειται να πάω Κρακοβία στις 18 Ιουλίου. Θέλαμε να μπούμε μόνοι μας χωρίς γκρουπ αλλά μόνο μετά τις 5 έχει ανοιχτή είσοδο και εμείς θα πάμε πρωί. Επειδή δεν βρίσκουμε να κλείσουμε ξενάγηση στα αγγλικά γιατι τα περισσότερα είναι κλεισμένα, λέμε να κλείσουμε σε οποιαδήποτε γλώσσα απλά για να μπορέσουμε να μπούμε. Θα μπορούμε αν ενσωματωθούμε σε γκρουπ να βλέπουμε αυτά που θελουμε ή θα πρέπει να ακολουθήσουμε το γκρουπ όπου πάει;
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Γεια σου Sif! Είμαι νέο μέλος αλλά εδώ και καιρό παρακολουθώ και τις δικές σου ωραίες περιγραφές! Πρόκειται να πάω Κρακοβία στις 18 Ιουλίου. Θέλαμε να μπούμε μόνοι μας χωρίς γκρουπ αλλά μόνο μετά τις 5 έχει ανοιχτή είσοδο και εμείς θα πάμε πρωί. Επειδή δεν βρίσκουμε να κλείσουμε ξενάγηση στα αγγλικά γιατι τα περισσότερα είναι κλεισμένα, λέμε να κλείσουμε σε οποιαδήποτε γλώσσα απλά για να μπορέσουμε να μπούμε. Θα μπορούμε αν ενσωματωθούμε σε γκρουπ να βλέπουμε αυτά που θελουμε ή θα πρέπει να ακολουθήσουμε το γκρουπ όπου πάει;
Γειά σου!!Αν εννοείς για το Άουσβιτς νομίζω ότι είναι απαραίτητο να πας με ξενάγηση για να δεις αυτά που πρέπει.Εγώ δεν είχα κλείσει ηλεκτρονικά και βρήκα,νομίζω καλύτερα να πας εκεί μήπως και υπάρχει κάποια θέση.Σίγουρα και με ξενόγλωσσο γκρουπ θα σας πάνε στα σημαντικά σημεία όμως είναι κρίμα να μην καταλαβαίνεις.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Γεια σου Sif! Είμαι νέο μέλος αλλά εδώ και καιρό παρακολουθώ και τις δικές σου ωραίες περιγραφές! Πρόκειται να πάω Κρακοβία στις 18 Ιουλίου. Θέλαμε να μπούμε μόνοι μας χωρίς γκρουπ αλλά μόνο μετά τις 5 έχει ανοιχτή είσοδο και εμείς θα πάμε πρωί. Επειδή δεν βρίσκουμε να κλείσουμε ξενάγηση στα αγγλικά γιατι τα περισσότερα είναι κλεισμένα, λέμε να κλείσουμε σε οποιαδήποτε γλώσσα απλά για να μπορέσουμε να μπούμε. Θα μπορούμε αν ενσωματωθούμε σε γκρουπ να βλέπουμε αυτά που θελουμε ή θα πρέπει να ακολουθήσουμε το γκρουπ όπου πάει;
λοιπον υπαρχουν λυσεις κατα τη γνωμη μου η θα κλεισετε με οργανωμενο και μεταφορα εχει πολλες προσφορες στον κεντρικο πεζοδρομο σε ολα τα τουριστικα καταστηματα η θα πατε πρωτα μπιργκεναου που ειναι πολυ κοντα και ειναι ολη μερα ανοιχτο και χωρις εισιτηριο και μετα τις 5 μπαινεις μονος η μονη παλι δωρεαν και καθεσαι οσο θελεις
 

AmandaM11

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !! Αν πάμε δηλαδή μετά τις 5 δεν χρειάζεται να κλείσουμε από το ίντερνετ; Εννοώ δεν έχει συγκεκριμένες θέσεις έτσι;
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !! Αν πάμε δηλαδή μετά τις 5 δεν χρειάζεται να κλείσουμε από το ίντερνετ; Εννοώ δεν έχει συγκεκριμένες θέσεις έτσι;
Μετα τις 5σταματουν οι ξεναγησεις και μπανεις μονη χωρις εισητηριο δωρεαν

Μονο κοιταξε τι ωρα κλεινει και παρε ενα βιβλιο που εχει στην εισοδο υπαρχει και στα ελληνικα η διαβασε απο το ιντερνετ να εισαι κατατοπισμενη θα περασετε εκπληκτικα γιατι η κρακοβια ειναι κουκλιτσα ξεκινηστε νωρις ειναι λιγο μακρια και σε καμμια περιπτωση δε συνδαζεται με αλατωρυχεια στα οποια φτανεις γρηγορα πανευκολα με ενα απλο εισιτηριο αλλα θελει χρονο εαν θελεις κατι αλλο και ξερω
 
Last edited by a moderator:

AmandaM11

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τέλεια!! Με βοηθήσατε πολύ!! Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom