Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ξένη σειρά δεν είναι, αλλά είμαι εντυπωσιασμένος από το πόσο καλογυρισμένη είναι η σειρά της ΕΡΤ "Τα Καλύτερά μας Χρόνια" με θέμα τη ζωή μιας μέσης αθηναϊκής οικογένειας επί χούντας. Πολύ ρεαλιστική (η μάνα μου λέει ότι είναι σα να κάνει φλασμπάκ στη ζωή της σε κάθε επεισόδιο), κανένα ξέπλυμα αλλά και χωρίς υστερίες, περιέργως καλές ερμηνείες για Έλληνες ηθοποιούς, εξαιρετική μεταφορά της αντίστοιχης ισπανικής στην οποία στηρίζεται. Το παιδάκι είναι ηθοποιάρα, ενώ και η σκηνοθετική προσπάθεια είναι πολύ αξιόλογη δεδομένων των περιορισμών, πραγματικά μπράβο στην ΕΡΤ.
Περιεργως καλες ερμηνειες απο ελληνες ηθοποιους ;
Δεν συμφωνω καθόλου .
Εχουμε πολλους καλους ηθοποιους . Αλλά αν δεν βοηθησει το σεναριο και ο σκηνοθετης τι να σου κανουν;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ξένη σειρά δεν είναι, αλλά είμαι εντυπωσιασμένος από το πόσο καλογυρισμένη είναι η σειρά της ΕΡΤ "Τα Καλύτερά μας Χρόνια" με θέμα τη ζωή μιας μέσης αθηναϊκής οικογένειας επί χούντας. Πολύ ρεαλιστική (η μάνα μου λέει ότι είναι σα να κάνει φλασμπάκ στη ζωή της σε κάθε επεισόδιο), κανένα ξέπλυμα αλλά και χωρίς υστερίες, περιέργως καλές ερμηνείες για Έλληνες ηθοποιούς, εξαιρετική μεταφορά της αντίστοιχης ισπανικής στην οποία στηρίζεται. Το παιδάκι είναι ηθοποιάρα, ενώ και η σκηνοθετική προσπάθεια είναι πολύ αξιόλογη δεδομένων των περιορισμών, πραγματικά μπράβο στην ΕΡΤ.
Ξέρεις ποια Ισπανική σειρά έχουν αντιγράψει;
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Είχα δει το ιταλικό ριμέικ που έπαιζε πάλι η ερτ πριν μερικά χρόνια, το έβλεπα κυρίως για το ζευγάρι της κόρης της οικογένειας με έναν αχαιρευτο (Andrea Bosca λατρεία 😍).
Το κακό με εμένα είναι ότι δε μ' αρέσει η νοσταλγία! Μπορεί να δω μια σειρά που διαδραματίζεται σε παλιότερη εποχή, όταν όμως μου προβάλλουν όσα γίνονταν με τρόπο νοσταλγικό ξερνάω και στο ιταλικό στην αφήγηση έκανα υπομονή. Από την δική μας έχω δει κάπου στο 1,5 επεισόδιο αλλά λόγω καραντίνας μπορεί να δω ακόμα λίγο για το δικό μας αντίστοιχο ζευγάρι.
Η ισπανική σειρά λέγεται Cuéntame cómo pasó.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι Ιταλοί παίρνουν ισπανικές σειρές ξέρω γω 157.822.14.552 επεισοδίων και της κάνουν 20. Καλά ακόμα παίζεται, δεν το βαρέθηκαν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περιεργως καλες ερμηνειες απο ελληνες ηθοποιους ;
Δεν συμφωνω καθόλου .
Εχουμε πολλους καλους ηθοποιους . Αλλά αν δεν βοηθησει το σεναριο και ο σκηνοθετης τι να σου κανουν;
Εγώ σε γενικές γραμμές πασχίζω να βρω ελληνικές ερμηνείες που να μην είναι για κλάματα. Είδα δύο επεισόδια ας πούμε του "Αγγελική". Νόμιζα ότι έβλεπα Οικογενειακές Ιστορίες, δεν ξέρω σε ποια ευρωπαϊκή τηλεόραση αυτοί οι άνθρωποι θα έπαιζαν σε σειρά. Τους φαντάζεσαι στη γερμανική, την ισπανική ή έστω τη βρετανική τηλεόραση; Θα τους έπαιρναν με τις τομάτες.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Σόρυ gkalla σε έκανα κορίτσι, δεν ήξερα. Επειδή είμαι σε κοριτσίστικες ομάδες στο fb, από συνήθεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Εγώ σε γενικές γραμμές πασχίζω να βρω ελληνικές ερμηνείες που να μην είναι για κλάματα. Είδα δύο επεισόδια ας πούμε του "Αγγελική". Νόμιζα ότι έβλεπα Οικογενειακές Ιστορίες, δεν ξέρω σε ποια ευρωπαϊκή τηλεόραση αυτοί οι άνθρωποι θα έπαιζαν σε σειρά. Τους φαντάζεσαι στη γερμανική, την ισπανική ή έστω τη βρετανική τηλεόραση; Θα τους έπαιρναν με τις τομάτες.
Ψαξε να βρεις σειρες που παιζουν ηθοποιοι του θεατρου η/και του καλου σινεμα. Υπαρχουν αρκετες και συνηθως ειναι παλιες. Εχουμε πολυ καλους ηθοποιους και χαλια τηλεοπτικους αστερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom