Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
The Mess You Leave Behind, μια καθηγήτρια πιάνει δουλειά σε ένα λύκειο αλλά στοιχειώνεται από έναν θάνατο που συνέβη πριν από τρεις εβδομάδες ο οποίος αρχίζει να απειλεί την ίδια την ζωή της.
Ισπανική σειρά, σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος προσπαθώντας να ανακαλύψεις τι έχει συμβεί, καθώς αποκαλύπτονται μυστικά και ψέματα. Την σειρά θα την βρείτε στο Netflix και αποτελείτε από 8 επεισόδια.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.049
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ειδα το Ετερος Εγω , season 1 και 2. Η πρωτη ειναι παρα πολυ καλη ,στα επιπεδα της ταινιας ,σκοτεινη ψυχρα σκηνικα , υποβλητικη μουσικη, με ανατροπες μεχρι τελους , ολοι μοιαζουν ενοχοι , ο Δαδακαριδης φοβερος, μιλαει τοσο - οσο, με τα συναισθηματα που περναγαν απο το προσωπο του , με τη γλωσσα του σωματος .
Η δευτερη ειναι περισσότερο μια αστυνομικη ταινια με ενα τελος ανατρεπτικο παλι αλλα δεν εχει το ρυθμο της πρωτης , την αγωνια , πολλοι χαρακτηρες , παιζει λιγοτερο ο Δαδακαριδης.
Και οπως φαινεται , μετα τους τιτλους τελους , υπαρχει μια σκηνη που δειχνει οτι παει για 3 σαιζον.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν ξέρω αν γράφτηκε πιο πίσω ...Love & Anarchy του Netflix.
Σουηδική παραγωγή με θέμα μια παντρεμένη περίπου 40αρα που πιάνει δουλειά σε έναν εκδοτικό οίκο κ ξεκινάει ένα περίεργο ερωτικό παιχνίδι με ένα νεαρό που δουλεύει εκεί.
Σκανδιναβικό χιούμορ κ ατμόσφαιρα, πρωτότυπο σενάριο κ μόλις 8 επεισόδια, μέχρι στιγμής με κερδίζει!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Αχ αυτοί οι τηλεκριτικοί θα με πεθάνουν απ' την βαρεμάρα... Κάθε φορά ένα ριμέικ ξένης σειράς είναι "υπέροχα", "έξοχα" "προσαρμοσμένο στην ελληνική πραγματικότητα...
Όχι παιδιά, δεν υπάρχει καμιά "προσαρμογή" στην ελληνική πραγματικότητα, όταν είδα (άκουσα μάλλον) ένα επεισόδιο από τα Καλύτερά μας χρόνια διαπίστωσα ότι το σενάριο ήταν copy paste με την ιταλική διασκευή.
Απλώς η ισπανική, η ιταλική, η πορτογαλέζικη και η αργεντίνικη πραγματικότητα τότε ήταν ίδιες. Δε θέλω να πω τίποτα για τους Έλληνες σεναριογράφους, καλοί, χρυσοί, αλλά συνήθως έχουμε μεταφράσεις των σεναρίων με Έλληνες ηθοποιούς. Και όταν βάζουν τα δικά τους πολλές φορές τα κάνουν χειρότερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.293
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αχ αυτοί οι τηλεκριτικοί θα με πεθάνουν απ' την βαρεμάρα... Κάθε φορά ένα ριμέικ ξένης σειράς είναι "υπέροχα", "έξοχα" "προσαρμοσμένο στην ελληνική πραγματικότητα...
Όχι παιδιά, δεν υπάρχει καμιά "προσαρμογή" στην ελληνική πραγματικότητα, όταν είδα (άκουσα μάλλον) ένα επεισόδιο από τα Καλύτερά μας χρόνια διαπίστωσα ότι το σενάριο ήταν copy paste με την ιταλική διασκευή.
Απλώς η ισπανική, η ιταλική, η πορτογαλέζικη και η αργεντίνικη πραγματικότητα τότε ήταν ίδιες. Δε θέλω να πω τίποτα για τους Έλληνες σεναριογράφους, καλοί, χρυσοί, αλλά συνήθως έχουμε μεταφράσεις των σεναρίων με Έλληνες ηθοποιούς. Και όταν βάζουν τα δικά τους πολλές φορές τα κάνουν χειρότερα.
Προσωπικά τη βρήκα αρκετά ανωτερη της ισπανικης πάντως... Ουτε και κοινα επεισοδια ειδα, κι ειδα πανω απο 30 της ισπανικής σειρας, που υποτιθεται ουι ειναι το πρωτότυπο. :rolleyes:
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Τότε να υποθέσω ότι βασίστηκαν σε άλλη βερσιόν 🤔;
Να πω πως με τις ισπανικές σειρές είμαι λίγο ανάποδη, ας πούμε όλοι θα πουν τι ωραία που ήταν η Μοδίστρα (El tiempo entre costuras), ωραία ήταν δε λέω αλλά εμένα μου άρεσε περισσότερο το B & b που στην Ισπανία ήταν μια αποτυχία καθώς έπαιζε απέναντι από το Velvet (αλήθεια, τι κρίμα το νέο προσωπικό της ερτ να μην είναι καθόλου ισπανόφιλο 🙁)!
Γιώργο είχες δει τα πρώτα επεισόδια της σειράς; Από περιέργεια υπάρχει κι εκεί μια κόρη αεροσυνοδός;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εξαιρετικο το The Americans μεχρι το τελος. Δεν κρατηθηκα και ειδα τις 6 σεζον σε 18 μερες. Μεγιστη απολαυση απο τα μισα της 2ης σεζον μεχρι τα μισα 3ης περιπου. Τοτε ειχε τον καλυτερο ρυθμο, ουτε τον τρελο ρυθμο της 1ης, ουτε τα πολυ αργα πλανα της 5ης. Και φοβερη η 6η σεζον, με παλι ταιριαστες μουσικες επιλογες. Πνευμα 80s σε ολη την σειρα. Περιπλοκη υποθεση, βαθος, χωρις τις γνωστες αμερικανικες εκπτωσεις. Κανα 2 gory σκηνες, τελικα ισως καλα τις βαλανε για να γινει πιο πειστικη για την δουλεια των πρακτορων. Πειστικοτατες ερμηνειες. Μπραβο τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.293
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο είχες δει τα πρώτα επεισόδια της σειράς; Από περιέργεια υπάρχει κι εκεί μια κόρη αεροσυνοδός;
Υπάρχει μια αεροσυνοδός αλλά είναι άλλος χαρακτήρας, μοιάζει πιο πολύ με τη θεία της ελληνικής βερσιόν, είναι ελευθέρων ηθών, άλλης ηλικίας κλπ. Γενικά η ισπανική σειρά είναι πολύ... ισπανική, με στοιχεία σαπουνόπερας (χωρισμένους γονείς που βρίσκουν τα παιδιά τους, πεθαμένους που ανασταίνονται κλπ), δε μοιάζει με την ελληνική παρότι το base background είναι το ίδιο, η ελληνική είναι πιο αυτοτελής ως σύλληψη, σαφώς πιο κοντά στα ελληνικά δεδομένα και λιγότερο φωσκολική.

Για το The Americans συμφωνώ κι επαυξάνω, από τις μεγάλες σειρές που έχω δει (λίγες πάντως, δεν αντέχω για πολλά) είναι μάλλον η κορυφαία.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ψήθηκα με όσα λέτε για το Americans και το ξεκίνησα κ γω... Τρόμαξα λίγο με τόσους κύκλους. Κρατάει τόσο το ενδιαφέρον αμείωτο; Μόνο το Homeland κατάφερα να δω με τόσα επεισόδια και το Breaking Bad πριν από χρόνια αλλά μέχρι στιγμής "εκείνο" το θεωρώ αξεπέραστο.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
• Ethos (Bir Baskadir)

20A5412B-F613-404C-81F0-872448A80A9B.jpeg


Μια Τουρκικη σειρα,που "φωναζει" στον δυτικο κοσμο για τα στερεοτυπα που επικρατουν εσωτερικα της.Απο τις πιο δυνατες ερμηνειες που ειδα φετος.

Απο την Τουρκια,τριβωντας στα μουτρα ολες τις υπολοιπες σειρες τα περι Σουλεϊμαν κ δυναστειων,μιλαει κ επικοινωνει πραγματικα με τον τηλεθεατη,παρουσιαζοντας το δραμα των ανθρωπων,οπου οσο "ανοιχτομυαλος" προσπαθεις να εισαι σε μια τετοια κοινωνια,ειναι τοσες οι "νορμες" που δεν σε αφηνουν να δεις λιγο περα απ τη μυτη σου!

Ειτε θρησκεια ειναι αυτο,ειτε επιστημη,δυστυχως σ ενα τετοιο περιβαλλον οπως της Ανατολίας,δεν θα μπορεσει να επικρατησει η βοηθεια προς τον "συνανθρωπο" κρατωντας τον πισω σαν με "χαληναρια".

Ηδη στο imdb εχει βαθμολογηθει με 8.7
Εξαιρετικοι ηθοποιοι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Interrogation, ένας νεαρός άνδρας κατηγορείται και καταδικάζεται ισόβια για την βάναυση δολοφονία της μητέρας του. Μέσα στην φυλακή πολεμά να αποδείξει την αθωότητά του.
Ωραία σειρά, σε κρατάει από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο, καθώς βασίζεται σε αληθινά γεγονότα και φυσικά για ακόμα μια φορά διαπιστώνουμε ότι η δικαιοσύνη είναι παντελώς τυφλή!!! Και όπως συνήθως γίνεται, όπου φτωχός και η μοίρα του, διότι ο πρωταγωνιστής ήταν τυχερός που ο πατέρας του είχε χρήματα για να μπορέσει να φτάσει την υπόθεση μέχρι τέλους, διαφορετικά θα πέθαινε στην φυλακή όπως αρκετοί άλλοι που δεν μπορούν να βρουν το δίκιο τους. Τελικά σε αυτό τον πλανήτη ο καθένας μπορεί να λέει και να κάνει ότι του κατεβεί στο άδειο κεφάλι του, όταν δείτε την σειρά θα καταλάβετε.
Ολοκλήρωσα κι εγώ τη σειρά Interrogation.
Ήταν σίγουρα από τις πιο καλές που έχω δει τη χρονιά που φεύγει, οι οποίες δεν ήταν και λίγες.
Όντως η σειρά σε κρατάει, είναι πολύ περιεκτική και δραστήρια, με την ιδιαιτερότητα μάλιστα ότι μπορείς να δεις τα επεισόδια με τυχαία σειρά, όπως λέει και το καθένα στην αρχή του.
Ωραία πλοκή και πολλά τα ερωτήματα από την αρχή έως το τέλος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom