Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Επανέρχομαι στο "True Detective" και στο φινάλε του, το οποίο εμένα με ικανοποίησε.
Η σειρά συνολικά ήταν ενδιαφέρουσα από άποψη ερμηνειών (ο Μάθιου είναι καταπληκτικός και από το Γούντι δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο), ήταν ενδιαφέρουσα σκηνοθετικά και σεναριακά (όχι μόνο σε σχέση με την αστυνομική υπόθεση, αλλά και με τους κεντρικούς χαρακτήρες), είχε καλή μουσική επένδυση και γενικά είχε να παρουσιάσει κάτι κάπως διαφορετικό.

Ας ελπίσουμε πως και η συνέχεια θα είναι εξίσου καλή.
Φήμες λένε πως στον επόμενο κύκλο στον κεντρικό ρόλο θα υπάρχει κάποια γυναίκα ηθοποιός έκπληξη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Είδαμε και το δεύτερο κύκλο της σκανδιναβικής σειράς "Bron/Broen"
Το αστυνομικό στόρυ ήταν αρκετά αδύναμο και μπερδεμένο, αλλά το κλίμα, καθώς και οι δύο πρωταγωνιστές ήταν πολύ καλοί, παρόλο που ήταν εμφανές πως οι σεναριογράφοι κατάλαβαν ότι η ιδιαιτερότητα του ρόλου της πρωταγωνίστριας "τραβάει", με αποτέλεσμα να δώσουν μια υπερβολή η οποία δεν ήταν και απαραίτητη.

Επανέρχομαι και στο "Hannibal" γνωρίζοντας πως θα στεναχωρήση τη φίλη μου @Nedelja
Δυστυχώς δεν μας ικανοποίησε καθόλου. Είχαμε περισσότερες προσδοκίες. Το βρήκαμε πολύ "δήθεν" και κουραστικό σε όλα τα επίπεδα. Ο καλός μου με το ζόρι άντεξε μέχρι το 6ο επεισόδιο. Εγώ μέχρι το 8ο. Η σκηνή της πάλης ήταν και η καθοριστική για να πατήσω οριστικά το off.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Επανέρχομαι και στο "Hannibal" γνωρίζοντας πως θα στεναχωρήση τη φίλη μου @Nedelja
Δυστυχώς δεν μας ικανοποίησε καθόλου. Είχαμε περισσότερες προσδοκίες. Το βρήκαμε πολύ "δήθεν" και κουραστικό σε όλα τα επίπεδα. Ο καλός μου με το ζόρι άντεξε μέχρι το 6ο επεισόδιο. Εγώ μέχρι το 8ο. Η σκηνή της πάλης ήταν και η καθοριστική για να πατήσω οριστικά το off.
Ήμουνα προετοιμασμένη για κριτική καταπέλτη οπότε μου έπεσε ελαφρύ...:D
Ανέφερα κι εγώ οτι τις κουλαμάρες του τις έχει αλλά δε μπορώ να αντισταθώ στο κύριο Mikkelsen πραγματικά, έχει ατάκες κορυφαίες και τα πλάνα μαγειρικής από σκηνοθετικής άποψης είναι για ''αστέρια'' Michelin.
Προσωπικά δεν πτοούμαι, συνεχίζω ακάθεκτη, μετά τη γαλλική κουζίνα της 1ης σεζόν, περιμένω να δω τις επιδόσεις του ''σεφ'' στην ιαπωνική.

Τέλος αγαπάμε Χάνιμπαλ γιατί:
Ο Χάνιμπαλ ξέρει πως να ψήσει ένα γκομενάκι...:bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Σου έπεσε ελαφρύ γιατί τις πρώτες κριτικές τις άκουσες live και με συνοδεία μπύρας, οπότε και το ξεπέρασες γρήγορα και ανώδυνα. :D:bleh:

Τα πλάνα μαγειρικής ήταν το μόνο ενδιαφέρον στη σειρά. Ο Mikkelsen το ξέρεις ότι μου αρέσει ως ηθοποιός. Και παρόλο που θεωρητικά ο ρόλος του ταιριάζει, πιστεύω πως το σενάριο, η σκηνοθεσία και γενικά το στυλ της σειράς, απλά τον χαντάκωσαν. Πήγαν να το κάνουν πολύ σοφιστικέ, αλλά αυτό όπως προείπα, ταιριάζει μόνο στα πλάνα μαγειρικής.

Και επιτέλους, ΕΛΕΟΣ με τον "προβληματικό" profiler του FBI. Ο τύπος και τα "θέματά" του είναι για πολλές σφαλιάρες.
Οπως επίσης και ο παλιός μου φίλος Λόρενς Φίσμπερν είναι πολύ λίγος και αδιάφορος. Οπως αδιάφορος ήταν και στο CSI.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Σου έπεσε ελαφρύ γιατί τις πρώτες κριτικές τις άκουσες live και με συνοδεία μπύρας, οπότε και το ξεπέρασες γρήγορα και ανώδυνα. :D:bleh:
Η αλήθεια είναι οτι το σχέδιο σου ήταν σατανικά φταγμένο, με πότισες και μετά μου έριξες την κρυολουσία...:D

Και επιτέλους, ΕΛΕΟΣ με τον "προβληματικό" profiler του FBI. Ο τύπος και τα "θέματά" του είναι για πολλές σφαλιάρες.
Οπως επίσης και ο παλιός μου φίλος Λόρενς Φίσμπερν είναι πολύ λίγος και αδιάφορος. Οπως αδιάφορος ήταν και στο CSI.
Και σε αυτό θα συμφωνήσω και όσο περνάνε τα επεισόδια η κουλαμάρα μεγαλώνει...όταν δε σκιαγραφεί προφίλ και μιλάει σε 1ο ενικό ομολογώ οτι εκνευρίζομαι αλλά και γελάω ταυτόχρονα.

Όμως γενικά σε προειδοποιώ. λίγα τα λόγια σου για το Hannibal γιατί την επόμενη φορά να σε ταϊσω paella Haniballna...:bleh::bleh::bleh:
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
|Μου άρεσε το House of cards ....είμαι στο s02e04 ....Η δεύτερη σεζόν ξεκίνησε πολύ ζόρικα...
Έχω αρχίσει να ανησυχώ για τον καημένο τον προεδράκο, άλλα δύο μου μένουν...

Για το True Detective... καιρό είχα να δω τόσο υποβλητική σειρά, παίζει ρόλο βέβαια ότι ήταν λίγα τα επεισόδια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Έχω αρχίσει να ανησυχώ για τον καημένο τον προεδράκο, άλλα δύο μου μένουν...

Για το True Detective... καιρό είχα να δω τόσο υποβλητική σειρά, παίζει ρόλο βέβαια ότι ήταν λίγα τα επεισόδια.
Καλά έκανες τελικά που ανησυχούσες...

GoT χθες πρεμιέρα 4ου κύκλου λέει και κράσαρε το HBO Go...
http://www.parapolitika.gr/parapolitikablog/πολιτισμος/το-game-of-thrones-εριξε-το-hbo-go
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τέλος 4ου κύκλου στο GoT....άλλα περιμέναμε να γίνουν και άλλα γίνονται...

Το the wire καλό τελικά χωρίς ταρζανιές και Ράμπο ... μου άρεσε που σε ένα επεισόδιο ακούσαμε και ένα τραγούδι του Στελλάρα...

Τίποτε προτάσεις κανείς;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τέλος 4ου κύκλου στο GoT....άλλα περιμέναμε να γίνουν και άλλα γίνονται...

Το the wire καλό τελικά χωρίς ταρζανιές και Ράμπο ... μου άρεσε που σε ένα επεισόδιο ακούσαμε και ένα τραγούδι του Στελλάρα...

Τίποτε προτάσεις κανείς;;
Penny Dreadful με κλειστά μάτια. Και under the dome.
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Orange is the new black. 2 πλήρεις κύκλοι και με χορταστικά επεισόδια (50+ min.)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom