Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
ε πες κι εσύ δυο λόγια παραπάνω.. Σε τι εποχή εκτυλίσσεται, πόσες σαιζόν, είναι αυτοτελή, τι το κάνει ξεχωριστό;
Ουυυυ, άρχισε να τσιμπά κόσμος, μ' αρέσει (για να ακούσω και τις γνώμες σας όταν τη δείτε)!
Στο σήμερα εκτυλίσσεται, 1 σεζόν για την ώρα (η 2η σταμάτησε λόγω καραντίνας αλλά φυσικά θα συνεχιστεί μόλις συνέλθει λίγο η αγαπημένη χώρα), βλέπουμε τη ζωή ενός αναλυτή στην υπηρεσία T.A.S.C. που ελέγχει νυχθημερόν για τρομοκρατικά χτυπήματα από το Πακιστάν κι όχι μόνο (έχουμε και ISIS, Αφγανιστάν, Συρία στο μενού, εξάλλου συνεργάζονται αυτά τα μπουμπούκια), πάμε και Κασμίρ για να δούμε πόσο ωραία είναι τα πράγματα εκεί (και να καταλάβουμε για ποιο λόγο ενεργεί η Ινδία όπως ενεργεί) και όλη η πρώτη σεζόν αφορά την επιχείρηση Zulfiqar που στήνει ο εχθρός για να πλήξει την Ινδία πιο πολύ από κάθε άλλη φορά. Ο εν λόγω αναλυτής είναι ένας ταλαίπωρος οικογενειάρχης μεν, αλλά οι δικοί του δεν ξέρουν τι ακριβώς κάνει ως δημόσιος υπάλληλος. Έχει τα ζόρια του για το καλό της πατρίδας, έχει και τα λαμόγια τα παιδιά του και τη σύζυγο που κάνει παράπονα. ;) Το τέλος της 1ης σεζόν (δεν το μαρτυράω) για μένα που παρακολουθώ και τα νέα εκεί με άφησε με ψύλλους στα αυτιά για κάποια περιστατικά που έγιναν όντως τελευταία αλλά δεν αναφέρθηκαν ως τρομοκρατικά. Στα συν της σειράς ότι παίρνεις ολίγη τζούρα από ταξίδι βλέποντας Μουμπάι, Κασμίρ, Βαλουχιστάν κ.ά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλή σειρά είναι το "Χαλιφάτο". Σουηδικής παραγωγής, με δράση στη Στοκχόλμη (και στην ευρύτερη περιοχή) και στη Ράκκα. Τη συστήνω.
Την ολοκλήρωσα προχθές, πολύ καλή σειρά που σου δίνει ωμά να καταλάβεις την ένοια του φονταμενταλισμού, της προπαγάνδας και του θρησκευτικού προσυλητισμού σε νέες ηλικίες. Αν και γίνεται ολίγον τι προβλέψιμη σε κάποια επεισόδια μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ λαμβάνοντας υπόψιν πάντα ότι η παραγωγή είναι Σουηδική.

Ξεκίνησα επίσης το ''Into the night'' και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Για να δούμε στη διάρκεια.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για προτείνετε καμιά καλή σειρά... Εχω προτίμηση στα ψυχολογικά θρίλερ μυστηρίου κλπ...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Για προτείνετε καμιά καλή σειρά... Εχω προτίμηση στα ψυχολογικά θρίλερ μυστηρίου κλπ...
Σαν ειδικος στα ψυχολογικα θριλερ εχεις να προτεινεις καμια ταινια;
Εκτος απο αργεντινικα και σκανδιναβικα που τα εξαντλησα :(
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σαν ειδικος στα ψυχολογικα θριλερ εχεις να προτεινεις καμια ταινια;
Εκτος απο αργεντινικα και σκανδιναβικα που τα εξαντλησα :(
Εχω γράψει σχετικά στο νήμα με τις ταινίες...Δυστυχώς δεν τις έχω σημειωμένες κάπου και ανακαλώ από μνήμης...δυο τρείς που μου έρχονται πρόχειρα...American History (από τα καλύτερα που έχω δει ποτέ) , Fight Club, Requiem for a Dream κ ένα γαλλικό Αγάπα με αν Τολμάς
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για προτείνετε καμιά καλή σειρά... Εχω προτίμηση στα ψυχολογικά θρίλερ μυστηρίου κλπ...
Μάλλον έχει ξαναπροταθεί, μπορεί και από σένα, αλλά τη Γέφυρα την είδες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Βασισμενα και τα 2 σε αληθινες ιστοριες με πολυ υψηλες βαθμολογιες (8,9 και 8,5 αντιστοιχα) για οσους τις λαμβανουν υποψιν (οπως εγω).

When they see us:
Νεα Υορκη 1989, 5 μαυροι (μη θιχτει κανεις με τον ορο, οι ιδιοι οι αφροαμερικανοι αυτοαποκαλουνται ετσι) εφηβοι καταδικαζονται κ εκτιουν ποινη για τον βιασμο μιας γυναικας στο Central Park τον οποιο δεν διεπραξαν, μενοντας γνωστοι ως «οι 5 του Central Park”. Παρακολουθουμε τις ανακρισεις, τη δικη, τον δυσκολο εγκλεισμο τους αλλα κ την ακομα πιο δυσκολη επανενταξη τους μετα την αποφυλακιση τους.

Delhi Crime:
Δελχι Ινδια 2012. Αν και στην Ινδια οι βιασμοι κ η κακομεταχειριση των γυναικων ειναι καθημερινο φαινομενο, η συγκεκριμενη υποθεση σοκαρε παγκοσμιως την κοινη γνωμη για την βαναυσοτητα της (δεν θα πω περισσοτερα αλλα θελει γερο στομαχι).
Παρακολουθουμε τον αγωνα δρομου που κανει η αστυνομικος που αναλαμβανει την υποθεση προκειμενου να βρεθουν οι ενοχοι κ να αποδοθει δικαιοσυνη.
Περαν της συγκλονιστικης ιστοριας, βλεπουμε εικονες της ινδικης κοινωνιας και καταλαβαινουμε πολλα για την ινδικη κουλτουρα.


Ειναι αξιοσημειωτο πως σε 2 χωρες τοσο διαφορετικες μεταξυ τους (ΗΠΑ και Ινδια) τοσο απο πλευρας κουλτουρας οσο και απο πλευρας αναπτυξης κ λειτουργιας θεσμων, βλεπουμε οτι τελικα η νωθροτητα κ η σαπιλα του αστυνομικου κ δικαστικου σωματος καλα κρατει και ως θεατη σε θυμωνει και σε εξοργιζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom