Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρέπει κάποια πράγματα να τα ωραιοποιήσουν. Αν την έδειχνε όλη την ημέρα να φοράει ρολά στα μαλλιά,να σφουγγαριζει και να αλλάζει πάνες και τον άλλον να δουλεύει 12 ώρες,δεν θα το έβλεπε κανένας.
Εκεί είναι η ...μαγκιά του σκηνοθέτη. Να σου εξάψει το ενδιαφέρον μέσα από απλές καταστάσεις που ταυτίζεσαι και καλύτερα.

Παρεπιπτόντως είδα την Παναγιά της Θάλασσας που προτείνεται παραπάνω και ήταν εκπληκτική!
Πλοκή, δράμα ατελείωτο, εικόνα, ηθοποιία , σου κόβει την ανάσα.
Χωρίς να κάνω σπόιλερ να πω ότι το τέλος σηκώνει πολύ συζήτηση για το πως ακριβώς και από ποιούς κερδίζεται η ελευθερία....

Και λόγω της ημέρας μια και γιορτάζουμε εμείς οι γυναίκες, να μια σειρά που καταδεικνύει την απίστευτη βαρβαρότητα και ανισότητα που υπέφεραν τόσες και τόσες γυναίκες ανά τους αιώνες.
Πραγματικά όσο έβλεπα τη σειρά και έβγαινα από τα ρούχα μου με τις βαρβαρότητες που περιγράφονταν , σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να μπορούσα να πω σε όλες εκείνες τις παλιές χιλιοταλαιπωρημένες, κακομοίρες, δαρμένες, υποτιμημένες και παρατημένες πως θα έρθει μια καλύτερη εποχή που θα έχουν τον κόσμο στα χέρια τους και δεν θα δίνουν λογαριασμό σε κανέναν άλλον (αν έτσι θέλουν) πέρα από τον εαυτό τους λογαριασμό για τις επιλογές τους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εκεί είναι η ...μαγκιά του σκηνοθέτη. Να σου εξάψει το ενδιαφέρον μέσα από απλές καταστάσεις που ταυτίζεσαι και καλύτερα.
Όσο καλός και να είναι ο σκηνοθέτης, ακολουθούν τα θέλω των θεατών. Οι θεατές θέλουν
να βλέπουν και λίγο γκλαμουριά , πχ ό ένας είναι σταρ του Χόλυγουντ . Θα τον δείξει να κάνει
συνεργασίες με άλλους σταρ κλπ. Αν ήταν πχ υδραυλικός ή οδηγός στα λεωφορεία ,τι ενδιαφέρον
θα είχε. Μην ξεχνάμε είναι Αμερικανιά που πρέπει να δείχνει απ΄ όλα και σε γκλάμουρ.
Παλιά έδειχνε όλο ξανθιές, τσιρλίντερ με κάτασπρα δόντια , γεμάτα υγεία και πολύ χρήμα.
Τώρα πρέπει να υπάρχει, ένας μαύρος/η, ένας χοντρός/ή , ένας με ασιατικά χαρακτηριστικά,
ένας γκέι,(εδώ έχουμε δυο ό ένας bi ) κάποιοι περιθωριακοί τύποι με ναρκωτικά κλπ.
Το κάστινγκ πρέπει να έχει απ ΄ολους για να μπορεί να υπάρχει η σειρά χωρίς γκρίνιες.
Πρέπει να αντιπροσωπεύει το μεγαλύτερο ποσοστό των θεατών χωρίς αποκλεισμούς και σωστά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εγώ συνεχίζω μόνο για να δω πως θα αδυνατίσει η χοντρή (not fat blaming) τίποτα άλλο δεν με κρατάει σε αυτή τη σειρά. Με την ευκαιρία ο γκόμενος της χοντρής (not fat blaming) μου φαίνεται και ο μόνος αληθινός χαρακτήρας και είναι όντως πολύ ευχάριστος και διασκεδαστικός.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ συνεχίζω μόνο για να δω πως θα αδυνατίσει η χοντρή (not fat blaming) τίποτα άλλο δεν με κρατάει σε αυτή τη σειρά. Με την ευκαιρία ο γκόμενος της χοντρής (not fat blaming) μου φαίνεται και ο μόνος αληθινός χαρακτήρας και είναι όντως πολύ ευχάριστος και διασκεδαστικός.
Αλήθεια θα αδυνατίσει η χοντρή; δεν τις λέμε χοντρές juicy τις λέμε :)

Ξεκίνησα κ το Manhunt που είπατε ότι είναι καλό. Αμα βγει κ αυτό φόλα δεν σας ξαναμιλάω!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εγώ συνεχίζω μόνο για να δω πως θα αδυνατίσει η χοντρή
Δεν θα αδυνατήσει. Έχει στην πραγματική της ζωή πρόβλημα με το βάρος και προς το παρόν
δεν θέλει να δώσει λύση στο πρόβλημα της.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν θα αδυνατήσει. Έχει στην πραγματική της ζωή πρόβλημα με το βάρος και προς το παρόν
δεν θέλει να δώσει λύση στο πρόβλημα της.
Είμαι στον 5ο κύκλο και μάλλον όπου να'ναι θα μας δείξει τους λόγους που πάχυνε τόσο πολύ η Κέιτ (ως παιδάκι και ως έφηβη αφήνουν να εννοηθεί ότι δεν ήταν τόσο εύσωμη, απλώς γεματούλα). Ο Τόμπι - ο άντρας της- είναι όντως ευχάριστος χαρακτήρας, αν και σε αυτόν βλέπουμε προσεχώς κάποιες "ρωγμές". Όπως έχετε καταλάβει τη σειρά την έχω λατρέψει. Προσωπικά τα μείον της που έχω βρει είναι τα εξής: 1) Πολύ έντονο το παράλληλο μοντάζ back and forth από το παρελθόν στο παρόν (και ενίοτε και στο μέλλον- ναι έχει και fastforward (!) στους επόμενους κύκλους, πέρα από flashback), και σε κάποια σημεία κουράζει.
2) Στους πρώτους κύκλους όντως σε κάποια σημεία οι διάλογοι είναι λίγο "βαρύγδουποι", ακόμα και για τα αμερικανικά δεδομένα. Στην πορεία πάνως αυτό σιγά σιγά βελτιώνεται
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Είμαι στον 5ο κύκλο
Τα έχω δει όλα τα επεισόδια και περιμένω να βγουν τα καινούργια. Δεν μου άρεσε καθόλου, νομίζω
ήταν η τρίτη σεζόν με τον αδερφό του και τις αναφορές στο Βιετναμ. Μου ήταν κουραστικό.
Είπαμε όμως. Αμερικανιά.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τέλειωσα το Borgen. Συμπαθητικό ήταν, σχετικά μικρό (3 κύκλοι) και βλέπετε ευχάριστα. Αρκετά αφελές σε μερικά σημεία αλλά οκ.
Στην τρίτη σεζόν κάνει δυναμική εμφάνιση και...ο Πούτιν (για τους φαν του House of cards).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom